1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Jak lodówka to tylko zabudowana? Wcale nie! Kuchnia z lodówką wolnostojącą też ma swoje zalety

Wnętrza

3 lata temu

Jak lodówka to tylko zabudowana? Wcale nie! Kuchnia z lodówką wolnostojącą też ma swoje zalety

Kuchnia Wyposażenie
9
0
0
9
0

Zabudowana lodówka ma niekwestionowaną zaletę – znika niezauważona wśród kuchennych mebli. Czy jednak w każdej sytuacji jest to rozwiązanie optymalne? Niekoniecznie. Kuchnia z lodówką wolnostojącą też ma sporo atutów.

Kuchnia z lodówką wolnostojącą czy zabudowaną? To nie takie oczywiste

Odkąd na rynku sprzętu AGD dostępne są chłodziarko-zamrażarki do zabudowy, lodówka wolnostojąca straciła na popularności. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz zdecydowanie częściej pojawiają się urządzenia skonstruowane specjalnie z myślą o zamontowaniu ich między meblami kuchennymi. Takie rozwiązanie zapewnia ładny efekt wizualny, dlatego jest popularniejsze we współczesnych domach o eleganckim wystroju. 

Czy to jedyna słuszna opcja, którą możesz wybrać? Zdecydowanie nie. Modele wyposażenia ukrywanego we wnękach mają też swoje wady. W wybranych aspektach postawiona swobodnie lodówka sprawdza się o wiele lepiej, choć nie wygląda tak ładnie, jak konkurencyjny pomysł. Powinieneś zatem przemyśleć kwestię zakupu AGD, zamiast bezkrytycznie przyjmować głoszoną powszechnie opinię.

Sprawdź też: Optymalna temperatura w lodówce – jaka powinna być?

Wysoka estetyka kosztem sporych ograniczeń

Nowoczesna kuchnia z lodówką wolnostojącą jest pomieszczeniem funkcjonalnym. W przypadku instalacji chłodziarko-zamrażarki do zabudowy zyskujesz wyjątkową dekorację, ale równocześnie tworzysz niepotrzebne ograniczenia. Już wcześniej musisz przygotować odpowiednie miejsce dla sprzętu, a po montażu nie przesuniesz go swobodnie tam, gdzie chcesz.

Utrudnienia podczas naprawy

Brak opcji błyskawicznego przeniesienia urządzenia sprawia, że w razie awarii trudno przeprowadzić szybką naprawę. Cały proces wydłuża się, ponieważ ciężko jest dotrzeć do kluczowych elementów wewnętrznego mechanizmu chłodziarki. Te znajdziesz zazwyczaj pod spodem i w tylnej części obudowy. Wykonanie niezbędnych prac serwisowych poprzedzają zatem próby wysunięcia wyposażenia na tyle daleko, żeby bez problemu usunąć usterki. Czasem prosta wymiana drobnego detalu trwa bardzo długo.

Właściwie niemożliwa zmiana na nowszy model

Kiedy wybierasz lodówkę idealnie dopasowaną do specjalnie przygotowanego miejsca, właściwie odbierasz sobie możliwość wstawienia nowszego modelu. W większości przypadków rozmiary się nie zgadzają, więc sytuację ratuje tylko montaż innych mebli. To kosztowne rozwiązanie, które jest całkowicie nieopłacalne, gdy stare szafki wyglądają jeszcze całkiem dobrze. Okoliczności wymuszają zatem na Tobie korzystanie z tego samego wariantu AGD nawet przez kilkanaście lat.

Kuchnia z lodówką wolnostojącą
Lodówkę wolnostojącą łatwiej jest przestawić oraz wymienić na inną

Kuchnia z lodówką wolnostojącą to większa swoboda

Pełną swobodę w codziennym funkcjonowaniu gwarantuje tylko kuchnia z lodówką wolnostojącą. Pomysły na aranżację nowoczesnych wnętrz pomagają zachować funkcjonalny charakter sprzętu i pozwalają uzyskać świetny efekt wizualny. Stworzenie wspomnianego połączenia wymaga właściwego zaplanowania wystroju pomieszczenia, dlatego dużo osób woli wykorzystać sprawdzony sposób – zainstalować chłodziarkę na stałe między innymi elementami wyposażenia domu.

Później zawsze okazuje się jednak, że lodówka niezabudowana byłaby lepszym rozwiązaniem w wymiarze praktycznym. Takie urządzenie możesz bez problemu przesuwać w dowolne miejsce, co ułatwia naprawę sprzętu lub zmianę jego lokalizacji względem mebli, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Wiele osób żałuje poświęcenia walorów użytkowych na rzecz estetyki, bo wystarczy odpowiednio zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby uzyskać podobną kompozycję.

Jak zaaranżować kuchnię z lodówką wolnostojącą?

Wbrew pozorom stworzenie ciekawego i eleganckiego wystroju kuchni z klasyczną chłodziarką nie jest trudne. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim kwestia tego, jaka lodówka wolnostojąca znajdzie się we wnętrzu. Chodzi o parametry związane z jej pojemnością oraz kształtem. Na rynku AGD kupisz egzemplarze wysokie lub niskie, a poszczególne wersje mają albo ostre, albo mocno zaokrąglone krawędzie. Wybierz model dopasowany do stylu aranżacyjnego.

Zwróć uwagę na to, gdzie umieścisz chłodziarkę. Jej położenie powinno zapewniać komfort sięgania po produkty spożywcze i jednocześnie idealnie zgrywać się z otoczeniem. Ważne, żeby urządzenie nie stało zbyt daleko od innych elementów wyposażenia kuchni. Całkowite odizolowanie lodówki wolnostojącej wygląda mało estetycznie, dlatego lepiej nie stosować takiego rozwiązania.

Sprawdź też: Organizacja w kuchni: najlepsze sposoby na przechowywanie w kuchni, które gwarantują porządek w szafkach i szufladach

Lodówka wolnostojąca – kiedy INOX, a kiedy biała?

Poza rozmiarem, kształtem oraz lokalizacją sprzętu, koniecznie pomyśl nad barwą lodówki wolnostojącej. Kolor ma ogromne znaczenie pod kątem wizualnym – dopasowanie go do obranej koncepcji wystroju nierzadko decyduje o atrakcyjności pomieszczenia. Kiedyś w domach znajdowało się niemal wyłącznie AGD w różnych odcieniach białego. W XXI wieku dużą popularność zyskał INOX, czyli srebrna tonacja, typowa dla stali nierdzewnej.

Oba urządzenia doskonale sprawdzają się we współczesnych wnętrzach. Wybór konkretnej opcji zależy od wyglądu przestrzeni wokół. Pamiętaj, żeby zachować kontrast między chłodziarką a szafkami czy szufladami. Oprócz tego nie zapomnij o wadach i zaletach wspomnianych rozwiązań. Biel jest wyjątkowo uniwersalna, bo pasuje praktycznie do każdego stylu, jednak nie wprowadza żadnej oryginalności. Z kolei INOX urozmaica dekorację, ale wyraźnie widać na nim wszystkie zabrudzenia.

Kolorowe lodówki wolnostojące

W wielu aranżacjach kuchni występuje kolorowa lodówka. Sprzęty pomalowane na czerwono, szaro, beżowo czy kremowo sprawdzają się doskonale jako uzupełnienie stylu vintage. Barwne AGD znakomicie podkreśla atuty takiego wystroju, dzięki czemu całe pomieszczenie robi dobre wrażenie pod względem estetycznym. Rodzina chłodziarek z niepowtarzalnymi odcieniami zewnętrznej obudowy zachwyca swoim nieszablonowym charakterem — można je znaleźć u różnych producentów.

Jakimi dodatkami udekorować kuchnię z lodówką wolnostojącą?

Dużo osób zapomina o dodatkach dekoracyjnych, a te odgrywają ważną rolę w kuchni z lodówką wolnostojącą. Inspiracje możesz znaleźć w internecie, gdzie widnieją tysiące zdjęć prezentujących pomysły zagospodarowania przestrzeni — wystarczy wyszukać odpowiednie hasło. Pomyśl nad wykorzystaniem różnego rodzaju figurek dopasowanych do mebli oraz chłodziarki i postaw je na półkach blisko nich. To pomoże wzbogacić otoczenie pozornie niezauważalnymi, ale intrygującymi detalami.

Ponadto wygląd pomieszczenia świetnie urozmaicają między innymi obrazy, donice z naturalnymi roślinami lub sztucznymi kwiatami, a także naklejki ścienne w postaci inspirujących cytatów. Pamiętaj tylko żeby nie przesadzić, bo zbyt duża liczba elementów nieco zaburzy porządek we wnętrzu i zamiast pomóc, uniemożliwi uzyskanie ładnego efektu wizualnego.

Nowoczesne lodówki do zabudowy cieszą się ogromną popularnością, dlatego wiele osób uważa, że to jedyne słuszne rozwiązanie w aranżacji domu. Nic bardziej mylnego, ponieważ kuchnia z lodówką wolnostojącą też jest bardzo atrakcyjna, a dodatkowo zachowuje pełną funkcjonalność. Wystarczy poszukać odpowiednich inspiracji, by stworzyć elegancki wystrój.

Sprawdź też: Co robić, gdy lodówka słabo chłodzi? Jakie są przyczyny?

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *