1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Malowanie natryskowe – czy jest drogie? Ile trzeba zapłacić za malowanie pistoletem?

Poradniki

2 lata temu

Malowanie natryskowe – czy jest drogie? Ile trzeba zapłacić za malowanie pistoletem?

Budowa i remont
5
0
1
5
0

Malowanie natryskowe to sposób na szybkie, skuteczne i precyzyjne wykończenie ścian. Czy na malowanie przy pomocy pistoletu może pozwolić sobie każdy, czy to luksus tylko dla najbogatszych?

Malowanie natryskowe – czym jest i dlaczego warto?

Malowanie natryskowe zyskuje na popularności, ponieważ jest to sposób na znaczące przyspieszenie prac remontowych. Kiedyś stosowano je głównie w przypadku dużych powierzchni fabrycznych, dzisiaj jest wykorzystywane z powodzeniem do malowania mieszkań czy nawet pojedynczych pomieszczeń. Czym dokładnie jest malowanie natryskowe? To nic innego, jak nanoszenie farby na ścianę lub sufit przy pomocy specjalnego aparatu natryskowego – drobinki farby pod dużym ciśnieniem wytryskują na malowaną powierzchnię, skutecznie pokrywając spory obszar w krótkim czasie.

malowanie natryskowe jest szybkie i bardzo wygodne
Malowanie natryskowe to duża oszczędność czasu

Malowanie natryskowe jest warte polecenia szczególnie dlatego, że znacznie oszczędza czas – niezależnie od tego, czy zrobisz to sam, czy wynajmiesz ekipę, pójdzie to sprawniej, niż przy klasycznym malowaniu. Dzięki temu remont nie rozciągnie się na wiele dni, a samo malowanie jest dokładniejsze i bardziej precyzyjne niż to z użyciem pędzla i wałka.

Jak przebiega proces malowania natryskowego?

Zanim przejdziesz do malowania, musisz przygotować powierzchnię – proces nie różni się niczym od preparacji do standardowego malowania. Najpierw dokładnie zabezpiecz powierzchnie, które nie będą malowane: podłogi, okna i framugi. Następny krok to przygotowanie farby. Farba do malowania natryskowego musi mieć odpowiednią lepkość – sprawdzisz ją na opakowaniu. Przygotowaną farbą napełnia się pojemnik i podłącza pistolet do kompresora, który zapewnia ciśnienie ok. 3 bar. Gdy to wszystko zrobisz, czas zacząć malowanie! Farbę rozprowadza się trzymając pistolet ok. 15-20 cm od ściany i prowadząc rękę w linii prostej. Przed rozpoczęciem pracy dobrze sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy pistolet działa poprawnie – jeśli tak, można malować całą powierzchnię.

Sprawdź też: Jak pomalować pokój? Malowanie ścian i sufitu krok po kroku. Instrukcja

Ile kosztuje malowanie natryskowe?

Koszty malowania natryskowego z reguły są wyższe niż tradycyjnego. Wynika to głównie z potrzeby zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt. Cena malowania natryskowego zależy także od tego, czy zrobisz to sam, czy wynajmiesz ekipę specjalistów. Szacuje się, że koszt robocizny w przypadku takiego malowania może wahać się od kilku do kilkunastu złotych za m2.

Jeśli chcesz malować mieszkanie sam, uwzględnij poniższe koszty:

  • pistolet natryskowy: od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych,
  • kompresor: 400-500 zł,
  • farba: w zależności od rodzaju i metrażu, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych,
  • materiały do zabezpieczenia powierzchni: kilkadziesiąt złotych.

Zalety malowania przy pomocy pistoletu

Malowanie natryskowe ma szereg zalet, z których warto na początku wymienić oszczędność czasu. Tego typu malowanie jest zdecydowanie najszybszym rozwiązaniem. Kolejna zaleta malowania pistoletem to równomierne rozprowadzanie farby: w przypadku wałków niejednokrotnie zostają smugi i nieestetyczne zachlapania. Dobrze użyty pistolet natryskowy ogranicza takie wypadki do zera. Malując sposobem natryskowym łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc: załamań, skosów czy innych zakamarków. Malowanie natryskowe to także wygodny sposób na malowanie sufitów. Jeszcze jedną zaletą jest szybsze czyszczenie sprzętu niż przy tradycyjnych metodach: pistolet natryskowy, w przeciwieństwie do pędzli czy wałków, praktycznie nie wymaga pielęgnacji.

malowanie natryskowe sufitu
Malowanie pistoletem jest szczególnie wygodnie przy malowaniu sufitu

Czy można zrobić to samemu?

Malowanie to jeden z etapów remontu, który jest niezwykle ważny, bo ściany czy sufity stanowią największą powierzchnię w Twoim domu. Malowanie natryskowe wykonane przez profesjonalną firmę będzie gwarantować jakość. Nie można jednak zapominać, że wszystkie etapy zabiegu można z powodzeniem wykonać własnoręcznie. Trudności polegają na koszcie zakupu odpowiedniego sprzętu i konieczności dokładnego krycia powierzchni. Proces jest jednak intuicyjny, więc nawet po kilku ruchach można nabyć wystarczającą wprawę. Samodzielne malowanie natryskowe pozwala też zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na ekipę.

Malowanie natryskowe to szereg zalet, z czego najważniejsza to oszczędność czasu i pewność, że malowana powierzchnia będzie pokryta farbą dokładnie i precyzyjnie. Koszt malowania natryskowego jest zależny od tego, czy podejmiesz wyzwanie i spróbujesz zrobić to sam, czy zdecydujesz się na pomoc profesjonalnej ekipy. Pamiętaj, że malowanie natryskowe nie jest trudne – wystarczy tylko odpowiedni sprzęt, farba i odrobina cierpliwości.

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Według danych statystycznych spędzamy w mieszkaniu 87 naszego czasu wolnego. Dlaczego więc nie sprawić, by Twoja przestrzeń mieszkaniowa była piękna i tworzyła niesamowity klimat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *