Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Modny korytarz – inspiracje na nowoczesny przedpokój. Pomysły, aranżacje

Wnętrza

2 lata temu

Modny korytarz – inspiracje na nowoczesny przedpokój. Pomysły, aranżacje

Dekoracja wnętrz Przedpokój
35
0
0
35
0

Nowoczesny przedpokój powinien być jednocześnie praktyczny i elegancki. To do niego jako pierwszego wchodzą Twoi goście, a także tam ich żegnasz. Jak uzyskać stylowy korytarz? Inspiracje na ciekawe urządzenie przedpokoju znajdziesz w tym artykule.

Korytarz – inspiracje jak urządzić nowoczesny przedpokój

Przedpokój pełni w domu czy mieszkaniu kilka istotnych ról. Stanowi pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się z zewnątrz, zapewniając przestrzeń na zdjęcie butów czy kurtki. Jest przy tym buforem zapobiegającym przenikaniu zimna w głąb mieszkania. Zapewnia ponadto komunikację pomiędzy pokojami, kuchnią czy toaletą. Z tych względów przedpokój powinien być urządzony jednocześnie praktycznie i stylowo. To w nim jest zaaranżowana przestrzeń na przechowanie odzieży wierzchniej, a jego wygląd zaprasza gości do środka.

ławeczka w przedpokoju
Przedpokój to wizytówka domu – powinien być urządzony praktycznie i stylowo

W zależności od stylu architektonicznego, pierwsze pomieszczenie w domu może mieć nieco inny wygląd czy nazwę. Reprezentacyjne, pałacowe westybule i hole to dziś raczej rzadkość, przynajmniej w budownictwie mieszkaniowym. Jednak różnice między wiatrołapem, sienią, przedpokojem, przedsionkiem czy korytarzem w wielu przypadkach się zatarły. Dziś są stosowane zamiennie w zależności od kontekstu lub przyzwyczajenia mieszkańców, a drobne różnice w ich kształcie, rozmiarze czy ulokowaniu względem innych pomieszczeń się zwykle pomija.

Choć oczywiście niektóre elementy wystroju i pomysły na aranżację daje się zastosować w dowolnym miejscu, nie da się ukryć, że przestronny hol daje inne możliwości niż mały przedpokój w bloku. Wymogi względem nich są inne, zwłaszcza w przypadku miejsca do przechowywania ubrań oraz przedmiotów codziennego użytku. Różnią się też oferowaną przestrzenią czy ustawnością. W kolejnych sekcjach znajdziesz ciekawe pomysły na urządzenie przedpokoi różnych kształtów i rozmiarów oraz ich dopasowanie do stylu pozostałych pomieszczeń.

Sprawdź też: Wąski przedpokój: jak go pomalować i urządzić, aby był funkcjonalny i estetyczny? Inspiracje i porady aranżacyjne

O czym pamiętać przy urządzaniu przedpokoju?

Niezależnie, czy urządzasz nowoczesny przedpokój w bloku, czy rustykalny w wiejskim domku, podstawową kwestią, o której musisz pamiętać, jest zapewnienie użyteczności tego pomieszczenia. Nawet najpiękniejsze dekoracje czy połączenie kolorów nie nadadzą bowiem uroku korytarzowi, w którym brakuje miejsca na odstawienie butów czy odwieszenie kurtki. Powoduje to stale panujący nieporządek, a goście są zmuszeni zabierać odzienie wierzchnie w głąb mieszkania.

Kluczowym elementem wyposażenia jest łatwo dostępny, pojemny i estetyczny wieszak. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na wersję stojącą, montowaną na ścianę, czy tę funkcję będzie pełniła szafa na korytarz. Podobnie wygląda kwestia butów – przy kilku domownikach czy częstych wizytach gości warto rozważyć zakup kilkupoziomowej półki. Dzięki niej łatwiej zachowasz czystość posadzki zimą czy w deszczowy dzień i unikniesz zagracenia podłogi. Ciekawym pomysłem jest też wolnostojąca czy wbudowana w szafki ławeczka, ułatwiająca wkładanie butów.

wieszak to ważny element w każdym przedpokoju
Wieszak to bardzo praktyczny element wystroju przedpokoju, często pełni funkcję ozdobną

Istotnym elementem aranżacji są oczywiście ściany w przedpokoju. Ze względu na swoje umiejscowienie przy wejściu są one narażone na zabrudzenie, czy to błotem naniesionym z zewnątrz, czy przez otrzepującego się po spacerze psa. Dawniej rozwiązaniem tego problemu były lamperie i boazeria, których stosowanie jest dziś raczej rzadkością. Oczywiście istnieje wiele sposobów na kreatywne zaaranżowanie tego typu ochrony ścian, ale jeżeli wolisz mniej zdobne i nowocześniejsze style, wybierz odporną na zabrudzenia i zmywanie farbę, np. ceramiczną.

Istotnym problemem wielu korytarzy jest ograniczona przestrzeń. Ponieważ zwykle kiepskim pomysłem jest otwieranie salonu na wejście do domu, warto poszukać alternatywnego rozwiązania. Duże lustro to jedno z nich – nie tylko pozwoli się przejrzeć po ubraniu do wyjścia czy poprawić fryzurę pod czapką, ale też zapewni uczucie znacznie większej przestrzeni. Może być w nie wyposażona nowoczesna szafa w przedpokoju, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by było ono elementem oddzielnej garderoby albo wisiało na ścianie.

Naturalne światło to kolejny element, którego zwykle nie ma wejście do domu. Inspiracje rozwiązujące ten problem zwykle łączą ze sobą dwa elementy – jasny kolor ścian i stosunkowo mocne oświetlenie. Efektem jest oczywiście wrażenie znacznie większej przestrzeni, bardzo pożądane w przypadku ciaśniejszych wnętrz. Ciemniejsze odcienie są zwykle odradzane, ale można przecież czarną posadzkę czy ciemnobrązowe meble połączyć z bardzo ciepłym, rozproszonym światłem i złotymi akcentami uzyskując nowoczesny, ale przytulny wystrój.

Sprawdź też: Lampy do przedpokoju – jakie wybrać? Jak oświetlić przedpokój praktycznie i stylowo?

Warto jest też pamiętać o pewnej ciągłości, jaką powinny zachowywać pomieszczenia i łączący je korytarz. Aranżacje warto dobierać tak, by stanowiły w miarę spójną wizję. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by salon urządzić w stylu retro, kuchnię modernistycznie, a łazienkę rustykalnie, ale jeżeli dodasz do tego przedpokój utrzymany w jeszcze innym stylu, mieszkanie, zamiast nabrać indywidualnego charakteru, może stać się chaotycznym i męczącym miejscem.

Minimalizm w modzie – styl skandynawski w korytarzu

Zastosowanie minimalistycznego, skandynawskiego stylu to znakomity pomysł na przedpokój, niezależnie od jego rozmiaru. Połączenie bieli, beży lub jasnych szarości ścian z naturalnym brązem podłogi oraz prostymi kształtami mebli, pozwala elegancko i praktycznie zagospodarować przestrzeń. Nieduży przedpokój w bloku urozmaicisz geometryczną tapetą lub nieinwazyjnymi detalami, takimi jak obrazki, poduszki lub dywaniki. Zwróć uwagę na wielofunkcyjne meble, takie jak szafka na buty połączona z tapicerowaną ławeczką.

korytarz inspiracje_styl skandynawski
Styl skandynawski doskonale sprawdzi się zarówno w małym jak i w dużym przedpokoju

Styl skandynawski to też świetny pomysł na dłuższy korytarz. Inspiracje na wypełnienie takiej niekoniecznie ustawnej przestrzeni można zaczerpnąć na przykład z galerii sztuki – seria wiszących równym rządkiem obrazków nada wnętrzu elegancji. W przypadku mebli warto dopasować je możliwie dobrze do dostępnej przestrzeni – powinny być w miarę płytkie, by pozostawić jak najszersze przejście. Dobrym pomysłem na uniknięcie wrażenia ciasnoty jest zastosowanie punktowego lub liniowego oświetlenia przypodłogowego, które rozświetli dół pomieszczenia.

Choć obecnie stosuje się to rozwiązanie coraz rzadziej, elementem wielu domów spotykanym też w tradycyjnym budownictwie skandynawskim pozostaje ganek lub wiatrołap. Inspiracje na taką przestrzeń poprzedzającą korytarz powinny korzystać z faktu, że zwykle jest ona stosunkowo przestronna i przeszklona. Pozwala to wyposażyć pomieszczenie nieco bardziej ozdobnie niż typowo funkcjonalnie czy wprowadzić do niego stolik i krzesła, które mogą posłużyć krótkiemu wypoczynkowi oraz złapaniu odrobiny słońca nawet mimo niesprzyjającej temperatury na zewnątrz.

Skandynawskie przedpokoje łączy spokojny, oszczędny styl stawiający na stonowaną kolorystykę ścian i prostotę mebli. Wymusza to wprowadzenie uczucia przytulności w dodatkach. Ramki z obrazkami, roślinka w nietypowej doniczce czy kolorowe poduszki na ławeczce do zmiany butów wspaniale zdobią przestrzeń i nadają jej domowego ciepła. Warto podkreślić uzyskany efekt łagodnym, rozproszonym światłem, emitowanym z wielu miejsc na różnych wysokościach.

Dwukolorowy korytarz – nietypowa aranżacja

Malowanie ścian na dwa różne kolory to popularny trend w urządzaniu wnętrz. Znakomicie sprawdza się w salonie, sypialni, czy kuchni, ale zalety takiego rozwiązania warto również wykorzystać, urządzając przedpokój. Aranżacje minimalistyczne łączą w sobie biel z szarością, ale nie bój się skorzystać z bardziej wyrazistych kombinacji kolorów. Np. jeżeli lubisz klimat amerykańskich lat 50. i wnętrza retro, wypróbuj połączenie koralowych i turkusowych ścian z podłogą w czarno-białą szachownicę.

Dwukolorowe aranżacje korytarzy opierają się zwykle na fakcie, że zastosowanie na ścianie jasnego koloru, np. bieli służy jej optycznemu wydłużeniu, natomiast zestawiona z tym ciemna barwa działa odwrotnie. Podstawowe wykorzystanie nasuwa się samo – poszerzenie nazbyt wydłużonego korytarza. Uważaj jednak, by ciemne, długie ściany nie przytłoczyły krótkich i jasnych, umieszczonych daleko od siebie. W uniknięciu takiego efektu pomagają meble i dodatki. Mogą być w jaśniejszym z wykorzystanych przez Ciebie kolorów albo wprowadzać żywy kontrast.

dwukolorowy przedpokój
Pomalowanie jednej ze ścian na jasny, a drugiej na ciemny i wyrazisty kolor to ciekawy zabieg aranżacyjny

Często wykorzystywanym pomysłem jest wprowadzenie na jedną lub wszystkie ściany wyrazistej, dwukolorowej tapety. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w mieszkaniach, gdzie obszerna zabudowa przedpokoju zabiera sporo przestrzeni i nadaje jej nieregularny kształt. Dzięki wyrazistej tapecie na ścianie przeciwległej do lustra w pełni wykorzystasz oferowany przez nie efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Z kolei umieszczając ją na wprost wejścia, uzyskujesz przyjemną kompozycję zapraszającą do poszczególnych pokojów.

Choć dziś już mało popularne i wielu osobom kojarzące się nieprzyjemnie z farbą olejną w miejscach użyteczności publicznej, kreatywnie wykorzystane lamperie to ciekawy pomysł na dwukolorowy przedpokój. Dzieląc pomieszczenie nie na równe ściany, w połowie wysokości możesz uzyskać elegancki, pałacowy wygląd. Pomaga w tym wykorzystanie szlachetnych materiałów, np. dużych i zdobnych płyt ceramicznych lub kamienia. Od górnej części ściany możesz je oddzielić sztukaterią lub drewnem, jeśli dysponujesz większą przestrzenią.

Glamour w przedpokoju

Aranżacja przedpokoju w modnym stylu glamour nieco lepiej sprawdza się, gdy dysponujesz większą, otwartą przestrzenią, ale jego założenia z powodzeniem można zastosować nawet w niedużym mieszkaniu w bloku. Połączenie beży i jasnych, pudrowych barw ze złoceniami wprowadza do wnętrza element przepychu i pomaga rozświetlić pomieszczenie. Zdobne ściany ze sztukaterią i obrazami w wytwornych ramach znakomicie łączą się z nieco prościej stylizowanymi meblami, często wykorzystującymi w swojej konstrukcji metal.

przedpokój w stylu glamour
Otwarta przestrzeń niezwykle sprzyja aranżacji w stylu glamour

O ile w przypadku ścian styl glamour sięga po pałacowe czy secesyjne inspiracje, o tyle nowoczesne meble do przedpokoju pomagają uniknąć efektu przytłoczenia. Muszą jednak pozostawiać wolną przestrzeń – jeżeli ze wszystkich stron zasłonisz ściany szafkami, efekt nie będzie satysfakcjonujący. Warto też postawić na stylowe dodatki z metalu, najlepiej w tonacji czerni lub złota. Świetnym wyborem są np. ażurowy koszyk na parasole, metalowy, stojący wieszak, marmurowe półki na buty osadzone w regaliku z kwadratowych rurek czy podobnie wykonana ławeczka.

Ciekawym pomysłem na kreatywne uzupełnienie stylu glamour jest wnęka wyłożona tapicerowanymi panelami. Może ona być wpuszczona w ścianę lub szafę i być utrzymana w pudrowym różu albo błękicie, zapewniając praktyczną i stylową przestrzeń do zmiany butów czy przechowywania drobiazgów. Jeżeli możesz pozwolić sobie na swobodniejsze gospodarowanie przestrzenią, rozważ wprowadzenie w przedpokoju symetrii, która wyróżni istotny element. Przykładowo, otocz eleganckie lustro dwoma identycznymi stolikami z doniczkami albo lampami podłogowymi.

Jak urozmaicić mały korytarz w mieszkaniu w bloku?

Mieszkańcy bloków mierzą się często z problemem polegającym na deficycie przestrzeni do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów. Rozwiązania takie jak wieszane pod sufitem pawlacze były próbą znalezienia właśnie dodatkowego miejsca. Dziś jednak stosuje się je rzadziej, a ich rolę przejęły rozbudowane zabudowy szaf, rozciągające się na całą wysokość mieszkania. Mogą one jednak powodować optyczne przytłoczenie niedużego pomieszczenia. Z tego względu warto zadbać o ich wykończenie – sytuację poprawiają jasne, gładkie fronty i lustra.

Ograniczona przestrzeń wymusza wielofunkcyjność mebli. Ławeczka do zmiany butów może jednocześnie być szafką do ich przechowywania albo skrzynią na drobiazgi, a szafa poza wieszaniem kurtek może służyć też do chowania środków czystości czy rzadziej noszonych ubrań. Gdy już masz rozwiązane kwestie praktyczne, pomyśl o dekoracjach. Ścianę możesz ozdobić obrazkiem lub lustrem, pomalować na kontrastowy kolor czy wykorzystać do zawieszenia półek i wieszaków na płaszcze.

korytarz inspiracje_regał wielofunkcyjny
Regał, który może stanowić równocześnie ławkę, półkę do przechowywania butów i miejsce do postawienia plecaka to doskonały pomysł

Dysponując niedużą przestrzenią w bloku, unikaj raczej zagracenia podłogi, czy to meblami, czy zbyt dużą liczbą stojących wieszaków, koszyków, doniczek itd. Podobnie nieprzyjemny efekt tworzy mnóstwo par butów, czy to Twoich i domowników, czy gości. Warto zwrócić także uwagę na umieszczone możliwie nisko dodatkowe, rozproszone oświetlenie.

Urządzanie przedpokoju to w wielu przypadkach spore wyzwanie. Przestrzeń przy wejściu do domu powinna być możliwie użyteczna, ale też stanowić wizytówkę domowników, gdyż to korytarz jest widziany przez gości jako pierwszy. To wszystko jest często, zwłaszcza w blokach, ograniczone znikomą ilością miejsca. Z tego względu warto zdecydować się na nowoczesną zabudowę szafy, dającą maksimum przestrzeni na przechowywanie, pomalować ściany na kontrastowe kolory czy skorzystać z jednocześnie z ozdobnych i funkcjonalnych wieszaków albo szafek.

Sprawdź też: Zabudowa przedpokoju – jak uniknąć błędów w aranżacji wnęki w przedpokoju? Praktyczne porady i inspiracje

35
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.