1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Grill na balkonie – czy można robić grilla na balkonie w bloku?

Poradniki

11 miesięcy temu

Grill na balkonie – czy można robić grilla na balkonie w bloku?

Balkon Wyposażenie
10
1
2
10
1

Grill na balkonie to marzenie wielu Polaków. Panuje jednak przekonanie, że grillowanie na balkonie w bloku jest zakazane. Czy na grillowanie w domu mogą sobie pozwolić tylko osoby z miejscem na grill w ogrodzie? Czy faktycznie istnieje zakaz grillowania?

Polacy bez wątpienia kochają grillować. Niestety duża część naszych rodaków mieszka w blokach. Tu pojawia się pytanie, czy jest możliwe posiadanie grilla na balkonie w bloku. Słyszy się wiele sprzecznych informacji o tym, czy można grillować na balkonie, a jeśli tak, na co trzeba wtedy uważać. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i rozstrzygnąć kwestię dotyczącą tego, czy można robić grilla na balkonie w bloku.

kody rabatowe morele

Grill na balkonie – czy istnieje zakaz grillowania w bloku?

Na temat legalności grilla na balkonie słyszy się wiele różnych opinii. Chyba każdy słyszał zarówno o tym, że istnieje zakaz grillowania w bloku, jak i to, że jest to tak zwana miejska legenda. Jak jest naprawdę?

Okazuje się, że nie istnieje żaden przepis zabraniający grillowania w obrębie swojego balkonu wewnętrznego, jak i zewnętrznego, o ile spełniany jest jeden ważny aspekt. Warunkiem grillowania na balkonie w bloku jest wybór ekologicznego sprzętu, który nie generuje dymu. Tak więc nie ma w polskim prawie przepisu zabraniającego używanie np. grilla elektrycznego na balkonie w bloku, ponieważ jest to grill bezdymny. Łatwo więc wywnioskować, że nie wolno rozpalać grilla węglowego na balkonie w bloku.

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Art. 144 KC i regulaminy wewnętrzne

Istnieje jednak jeden przepis, który sprawia, że pytanie, czy można robić grilla na balkonie w bloku, nie jest do końca oczywiste. Mowa o art. 144 KC, w którym stoi:

„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

grill na balkonie
Jeśli spełnisz odpowiednie warunki, możesz grillować na balkonie w bloku | Źródło: grill360.pl

W skrócie mówi on o zakazie immisji, czyli ingerencji polegających na oddziaływaniu jednej nieruchomości na nieruchomość sąsiednią. Taką ponad przeciętną w mierze immisją jest właśnie wytwarzanie dymu, który przeszkadza sąsiadom. Zasada nie tyczy się tylko mieszkań w bloku, ale również blisko osadzonych siebie domów jednorodzinnych.

Sprawdź też: Jaki grill węglowy wybrać? Jaki rodzaj grilla jest najzdrowszy?

Na odpowiedź, czy można robić grilla na balkonie w bloku, wpływa tak samo to, jaki regulamin wewnętrzny ma dana wspólnota mieszkaniowa, jednak mały grill ogrodowy elektryczny na balkonie nie powinien nikomu przeszkadzać.

Grillowanie na balkonie w bloku – jakich zasad należy przestrzegać?

Jak już wspominaliśmy wcześniej w tekście, jest możliwe rozpalanie grilla na balkonie. Jednak trzeba przy tym przestrzegać znacznie bardziej rygorystycznych zasad niż podczas robienia BBQ party na ogródku działkowym czy w przydomowym ogrodzie. Po pierwsze niedopuszczalne jest wytwarzanie dymu, więc absolutnie zakazane jest korzystanie z klasycznych grillów na węgiel. Do bezdymnego grillowania w bloku świetnie nadaje się grill elektryczny na balkonie. Grill elektryczny musi być jednak oddalony od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. Jeśli nie dostosujesz się do tych zasad, możesz doprowadzić do zagrożenia pożarowego. Pamiętaj, że bezpieczeństwo podczas grillowania – zwłaszcza na balkonie w bloku – jest najważniejsze.

Kolejną zasadą, którą warto przestrzegać, ponieważ wpływa na to, czy można robić grilla na balkonie w bloku, jest zachowanie względnej ciszy. Odpada niestety huczne grillowanie znane z majówkowych imprez na wolnym powietrzu. Niezastosowanie się do tej zasady może skończyć się telefonem na policję złożonym przez zdenerwowanych sąsiadów.

Sprawdź też: Jaki grill gazowy wybrać? Lepszy gazowy czy węglowy?

Poza ogólnymi zasadami przeciwpożarowymi oraz wcześniej wspomnianym artykułem 144 KC powinniśmy zapoznać się z wewnętrznym regulaminem wspólnoty mieszkaniowej. Na niektórych osiedlach wprowadzony jest np. zakaz palenia na balkonach, pomimo że w prawie ogólnym nie jest to regulowane. Ważne jest, aby wspólnie przestrzegać ustalonych zasad, by nie tworzyć sporów między sąsiadami.

Jaki grill na balkonie? Elektryczny czy gazowy?

Skoro wiadome już jest, czy można robić grilla na balkonie w bloku, warto zastanowić się nad tym, jaki grill balkonowy nada się do naszego mieszkania. Dopuszczalny jest grill gazowy czy jednak konieczny jest grill elektryczny?

Grill gazowy na balkonie to świetny pomysł. Ten rodzaj grilla nie emituje dymu, przez co grillowanie jest bezpieczniejsze. Dużym plusem jest również łatwe rozpalanie tego grilla względem klasycznych modeli. Uważa się również, że przez powyższe grill jest znacznie korzystniejszy dla środowiska. Badania wskazują, że aż 60% Amerykanów decyduje się na ten grill pomimo braku problemów z rozpaleniem klasycznego grilla na ogrodzie.

grill elektryczny
Nie zapominaj o bezpieczeństwie w trakcie grillowania na balkonie w bloku | Źródło: wedzigrilluj.pl

Sprawdź też: Strefa relaksu w ogrodzie. Stwórz wakacyjny klimat na tarasie!

Wiele osób zastanawia się również nad tańszą alternatywą, jaką jest elektryczny grill na balkonie w bloku. W internecie pojawia się wiele pytań w stylu: grill elektryczny na balkonie, czy można? Odpowiedź jest prosta, dzięki temu, że grill elektryczny jest bezdymny, jak najbardziej możliwe jest grillowanie na nim na balkonie. Mniejszy model nada się również do grillowania w mieszkaniu, ponieważ nie stwarza zagrożenia pożarowego. Dzięki grillowi elektrycznemu przepisy na ulubione potrawy z grilla staną się wykonalne w domowym zaciszu.

Czy na tarasie można robić grilla?

Jeśli mamy ten przywilej i posiadamy domek jednorodzinny na przedmieściach, idealnym miejscem na zrobienie grilla jest własny taras. Nie trzeba wcale wyznaczać osobnego miejsca na trawniku, aby cieszyć się daniami z grilla. Świetnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie kominek z grillem na tarasie.

Źródło obrazka głównego: kuchnia.wp.pl

10
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Wprowadzacie ludzi w błąd pisząc, że „grill gazowy na balkonie to świetny pomysł”. W rzeczywistości przepisy przeciwpożarowe zabraniają przechowywania (wobec czego i użytkowania) butli gazowych na balkonach i tarasach w zabudowie wielorodzinnej. Taka butla nagrzana przez słońce jest śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańców całego bloku. Gaz w butli rozgrzany do temperatury powyżej 35 stopni może przyczynić się do jej rozerwania i wybuchu. Polecam zapoznać się z ustawą o ochronie przeciwpożarowej i zmienić treść artykułu. Dodatkowo, jeśli w budynku jest zwykły gaz, użytkowania butli zabrania rozporządzenie odnośnie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Jeśli taka butla wybuchnie, właścicielowi lokalu mieszkalnego grozi 12 lat więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *