1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Osłona na kaloryfer — czy to dobre rozwiązanie? Jaką osłonę na kaloryfer wybrać?

Poradniki

2 lata temu

Osłona na kaloryfer — czy to dobre rozwiązanie? Jaką osłonę na kaloryfer wybrać?

Dekoracja wnętrz
5
0
0
5
0

Poszukujesz osłony na kaloryfer, by zadbać o większe bezpieczeństwo swoich dzieci? Przy okazji chcesz podkreślić charakter wnętrz? Nie wiesz, na jaką osłonę się zdecydować i szukasz porady w tej sprawie? Podpowiadamy.

Osłona na kaloryfer — kiedy może okazać się potrzebna?

Świetnym pomysłem na wprowadzenie do pomieszczenia kolejnego elementu aranżacji jest zamaskowanie kaloryfera. Przyda się do tego dodatkowa ozdobna osłona na kaloryfer. Może ona pełnić dwojakie funkcje, dekoracyjne, ale i stanowić przydatną powierzchnię na ułożenie kilku małych drobiazgów. Znacznie przyjemniej prezentuje się osłona na kaloryfer żeliwny, dzięki której pozbędziesz się z zasięgu wzroku ciężkich i mało estetycznych żeliwnych żeber tych kaloryferów. 

osłona na kaloryfer dodatek aranżacyjny
Osłona na kaloryfer może być ciekawym dodatkiem aranżacyjnym

Osłona na kaloryfer przyda się także w pomieszczeniach, gdzie często przebywają małe dzieci. Stosowane są one już w szpitalach dziecięcych, miejscach zabaw, przedszkolach. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona maluchów przed przypadkowym uderzeniem w ostre kanty kaloryferów różnego typu. Takie zabezpieczenie świetnie sprawdza się w praktyce i pozwala pociechom na bezpieczną zabawę także w pobliżu ciepłego kaloryfera. Nie bagatelizuj tego zagrożenia. Osłona na stary kaloryfer powinna być niezbędnym dodatkiem także do pokoju dziecięcego, a może i wszystkich mieszkalnych pomieszczeń. Z pewnością zdecydowanie warto jest ponieść te niewielkie koszty. Dom stanie się jeszcze bezpieczniejszym miejscem dla rozbrykanej grupki dzieci, którym często do głowy przychodzą rozmaite pomysły na zabawę. 

Sprawdź też: Grzejniki ozdobne – sposób na urozmaicenie wnętrza za pomocą kaloryfera. Przykładowe aranżacje

Czy stosowanie osłony na kaloryfer jest wskazane? Czy powoduje braki ciepła?

Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania, ale i jakość ogólnego wystroju pokoi mieszkalnych, stosowanie osłony na kaloryfer jest godne polecenia. Taka inwestycja okaże się trafiona, gdy dobrze dobierze się osłonę na kaloryfer na wymiar przygotowaną specjalnie dla danego rodzaju kaloryfera. Źle dobrana maskownica o nieprawidłowej wielkości lub pozbawiona otworów wentylacyjnych, wykonana z materiału, który nie jest odporny na temperaturę, może stanowić przyczynę znacznego podniesienia rachunków za ogrzewanie. Dobrze jest więc postawić na ażurową osłonę na kaloryfer, która wyróżnia się również pozostawieniem większego odstępu od podłogi po jej zamontowaniu. Istotne znaczenie ma także ułatwienie dostępu do zaworu regulującego wysokość temperatury kaloryfera, a w szczególności niezabudowywanie zaworów z automatycznymi czujnikami temperatury.

Czy osłona powoduje utratę ciepła?
Pamiętaj, że osłona na kaloryfer powinna być dobrze dobrana, aby nie zwiększyć kolosalnie rachunków za ogrzewanie

Podniesienie wydatków na ogrzewanie w przypadku nieprawidłowego dobrania osłony na kaloryfer żeberkowy może wynieść aż do 20 procent w okresie grzewczym. Prawidłowe jej dobranie będzie powodem podniesienia tych kosztów maksymalnie o 5 procent, co można uznać za niezauważalny wzrost kosztów ogrzewania, który niweluje podniesienie jakości aranżacji wnętrza i poziomu bezpieczeństwa w obrębie domostwa.

Rodzaje osłon na kaloryfery

Maskownice można zabudować w postaci osłon wieszanych zbudowanych zazwyczaj z przedniej, ażurowej płyty maskującej i uchwytów. Wiszące przytwierdza się do ścian, a nakładane na grzejnik stanowią największą jego zabudowę. Tworzą je panel maskujący, ściany boczne i górna półka. Podczas montażu każdego z nich trzeba mieć na uwadze, by prawidłowo zabezpieczyć kaloryfer przed uszkodzeniem. Nieprawidłowe zamontowanie osłony może być powodem zniszczenia powłoki pokrywającej grzejnik i utraty gwarancji jego producenta.

Rodzaje osłon na kaloryfery
Osłony na kaloryfer mogą być wykonane z różnych materiałów

Najbardziej właściwym rozwiązaniem, z uwagi na przewodnictwo cieplne, jest wykorzystanie osłon na kaloryfer stworzonych z takich metalowych elementów jak blacha stalowa czy aluminiowa. W wielu przypadkach stosuje się jednak nawet izolatory, którym jest choćby drewno. Ich wybór tym bardziej wymusza zakup osłon o wystarczającej ilości otworów, dzięki którym cyrkulacja ciepłego powietrza zostanie zapewniona. Do produkcji osłon na kaloryfer z powodzeniem wykorzystuje się sklejki, płyty MDF, a nawet szkło. Taka różnorodność pomaga w wykonaniu dowolnej aranżacji wnętrzarskiej w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Osłona na kaloryfer a styl wnętrza — jak ją dobrać?

Osłonę na kaloryfer bez trudu można już dobrać do nowoczesnego stylu wnętrza, klasycznych wystrojów, stylu skandynawskiego czy aranżacji vintage i glamour. Istotą takich aranżacji będzie prawidłowy dobór materiału użytego do wykonania, a także barwy oraz kształtu wyciętych w niej otworów.

W stylach klasycznych, angielskim, francuskim, prowansalskim i rustykalnym już od dłuższego czasu sprawdza się choćby osłona na kaloryfer drewniana, z płyty MDF z ażurowym wycięciem. Nowoczesne wnętrza doskonale uzupełni maskownica z metalu, szkła, ewentualnie płyty MDF, w kolorach przybierających barwę otoczenia. Matowe, wolnostojące obudowy spełnią swoją funkcję w stylu skandynawskim, gdzie nie będą przyciągać wzroku. Szklane ozdobne osłony na kaloryfer doskonale spiszą się w aranżacjach glamour. Mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub pleksi. W stylach vintage dobrze sprawdzi się również drewno w postaci sklejki zabarwionej na nieco ciemniejszy odcień brązu.

Jak dobrać osłonę na kaloryfer?
Osłona na kaloryfer powinna pasować do stylu wnętrza

W pokojach dziecięcych można natomiast postawić na osłonę na kaloryfer drewnianą, której otwory przybiorą rozmaite fantazyjne kształty. Pomalowane na wyrazisty kolor, z pewnością pomogą w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni.

Gdzie kupić osłonę na kaloryfer?

Osłonę na kaloryfer DIY możesz wykonać samodzielnie. Także osłonę na kaloryfer płotek, której wykonanie wcale nie jest aż tak trudnym zadaniem. W przypadku własnego projektu w pierwszej kolejności zrobisz rysunek na papierze, przedstawiający zaplanowany wzór niezbędny do wycięcia. Najlepszym materiałem do samodzielnej pracy jest drewno — płyty MDF lub sklejka. Po naniesieniu wzoru na płytę wytniesz go przy pomocy wyrzynarki. Jeśli znasz się na jej obsłudze i masz dostęp do sprzętu, nie powinieneś mieć problemów z wykonaniem tego zadania. Musisz jednak pamiętać, że drewno nie jest dobrym przewodnikiem i konieczne jest zaplanowanie wystarczającej ilości otworów, dzięki którym kaloryfer nagrzeje powietrze w pokoju. Nie tak trudno wykonać osłonę na kaloryfer. Zrób to sam, a z pewnością Twoja praca zostanie doceniona, a satysfakcja zagwarantowana.

Sprawdź też: Malowanie kaloryfera krok po kroku. Jaką farbę, pędzel i akcesoria wybrać, aby skutecznie pomalować grzejnik?

Materiały niezbędne do stworzenia osłony na kaloryfer z całą pewnością znajdziesz i zamówisz w sieci bez konieczności wychodzenia z domu. Gdy jednak pragniesz zaopatrzyć się w gotową osłonę, będzie to także równie dobre miejsce na zrobienie zakupów.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.