1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Na jakiej wysokości telewizor w salonie i sypialni? Wybieramy optymalną

Poradniki

2 lata temu

Na jakiej wysokości telewizor w salonie i sypialni? Wybieramy optymalną

Salon Sypialnia Wyposażenie
7
1
0
7
1

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie? Gdzie umieścić go w sypialni? Szukamy odpowiedzi na pytanie o optymalną lokalizację telewizora.

Na jakiej wysokości telewizor? To ważniejsze, niż myślisz

Z telewizora korzystają praktycznie wszyscy, oglądając ulubione programy, filmy czy seriale. Gdy spędzasz przed nim sporo czasu w ciągu dnia, istotne jest, aby zadbać o jak największy komfort użytkowania. Bardzo popularne rozwiązanie to wieszanie urządzenia na ścianie. Pozwala ono zaoszczędzić sporo przestrzeni i dodatkowo wygląda bardzo estetycznie. Jak powiesić telewizor oraz na jakiej wysokości powinien się on znajdować?

Na jakiej wysokości telewizor
Odpowiednia wysokość telewizora we wnętrzu

Najważniejsza kwestia to zamocowanie ekranu w taki sposób, aby zapewnić sobie optymalny kąt patrzenia. Urządzenie nie może być zawieszone zbyt wysoko, ponieważ w trakcie seansu będziesz zmuszony nienaturalnie odchylać głowę do tyłu, co skutkuje nadwyrężeniem kręgosłupa i bólem karku. Z kolei nisko zamontowany sprzęt rodzi ryzyko łatwiejszego uszkodzenia akcesorium i także nie wpływa korzystnie na zdrowie. Należy mieć na uwadze, że główny czynnik decydujący o wysokości montażu odbiornika to przekątna ekranu.

Optymalna wysokość telewizora do oglądania na siedząco

Im urządzenie jest większe gabarytowo, tym wyżej powinna zostać umieszczona jego górna krawędź. Jak ustalić optymalną wysokość? W tym celu najlepiej skorzystaj z pomocy drugiej osoby. Usiądź wygodnie w fotelu lub na kanapie, dokładnie naprzeciwko miejsca, w którym planujesz umieścić ekran, i trzymając szyję oraz głowę prosto, wskaż punkt centralnie pośrodku. Powinien to być obszar, który widzisz, siedząc bez pochylania głowy w górę ani w dół. 

Druga osoba w tym czasie może zaznaczyć wskazane przez Ciebie miejsce na ścianie. W ten sposób ustalicie dokładnie środkową, poziomą linię ekranu odbiornika. Pamiętaj, że wartość ta uzależniona będzie między innymi od wielkości wyświetlacza, wysokości mebli, a także wzrostu osoby siedzącej. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie powiesić telewizor np. w salonie, miej na uwadze, że będzie to centralne miejsce w pomieszczeniu. Sama ściana powinna również być na tyle gruba, aby umożliwić stabilne utrzymanie gadżetu.

Optymalna wysokość telewizora na ścianie przy oglądaniu na siedząco
Optymalna wysokość telewizora na ścianie przy oglądaniu na siedząco

Zadbaj również o bezpieczny dystans sprzętu od oczu. W przypadku nowoczesnych odbiorników przyjmuje się zasadę, gdzie każdy cal przekątnej ekranu powinien odpowiadać od około 4 do 4,5 cm odległości. Zapewnienie odpowiedniego odstępu sprawi, że oglądanie seriali oraz filmów będzie przyjemniejsze i nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie. Zalecenia mogą jednak nieco różnić się w zależności od specyfikacji konkretnego sprzętu, warto wziąć to pod uwagę podczas montowania urządzenia.

Na jakiej wysokości telewizor w sypialni?

Właściwa pozycja telewizora na ścianie w salonie będzie się różnić od montażu ekranu w innym pomieszczeniu. W dużym pokoju dziennym oglądanie filmów czy seriali odbywa się zazwyczaj na siedząco, przy zachowaniu odpowiedniej odległości. Z kolei w sypialni korzysta się z urządzenia w pozycji leżącej, dodatkowo często zmienia się kąt nachylenia odbiornika w zależności od indywidualnych potrzeb. Jak zatem znaleźć rozwiązanie? Na jakiej wysokości powinien się znajdować telewizor w sypialni?

Telewizor w sypialni i jego wysokość
Telewizor w sypialni i jego wysokość

Sprawdź też: Czy warto mieć telewizor w sypialni?

Jeżeli korzystasz z łóżka i materaca o standardowych wymiarach, to optymalna odległość ekranu od podłogi wynosi około 180 cm. Dodatkowym usprawnieniem jest też możliwość samodzielnej regulacji kąta nachylenia. Pamiętaj także, aby sprzęt był skierowany nieco w dół. W ten sposób podczas leżenia i spoglądania na niego, gdy odchylisz głowę ku górze, zapewnisz sobie jak najbardziej komfortowe warunki. Jeśli dysponujesz sypialnią na poddaszu, sprawę ułatwi mocowanie telewizora na pochyłej ścianie – zadbaj wtedy o odpowiedni uchwyt, dostosowany do takiego montażu.

Ułatwienie — odpowiedni uchwyt

Montaż odbiornika na ścianie jest świetnym pomysłem — dzisiejsze nowoczesne, cienkie ekrany prezentują się bardzo elegancko, a także pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Zanim zdecydujesz się zamocować sprzęt w swoim salonie lub sypialni, będziesz potrzebować odpowiednio solidnych uchwytów ściennych. Podczas wyboru mocowań zwróć szczególną uwagę na właściwe dopasowanie ich do parametrów telewizora, takich jak rozmiar ekranu, oraz maksymalną wagę, jaką mogą utrzymać.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych urządzeń. Niektóre z nich swoją masą przekraczają nawet kilkadziesiąt kilogramów. Jeżeli dysponujesz takim sprzętem, pamiętaj, że istotna jest nie tylko wytrzymałość uchwytu, lecz także samej ściany. W przypadku powierzchni wykonanych z cegły lub betonu nie masz się czym przejmować. Struktury kartonowo-gipsowe lub drewniane charakteryzują się jednak dużo mniejszą nośnością. Zadbaj o jak największą powierzchnię styku, aby zminimalizować ryzyko upadku sprzętu.

Uchwyt do TV
Uchwyt do TV

Uchwyty dzielą się na dwa rodzaje, standardowe mocowania umożliwiają zawieszenie odbiornika jedynie w pozycji nieruchomej. Warto postawić na te nowocześniejsze egzemplarze, które oferują opcję regulacji. Dzięki temu zyskujesz niesamowitą wygodę użytkowania. Możesz dowolnie ustawić telewizor i zmienić kąt patrzenia. Co więcej, poprzez możliwość odsunięcia sprzętu od ściany na pewną odległość, zdecydowanie łatwiej będzie Ci podłączyć wszystkie niezbędne przewody.

Bez względu na to, czy urządzasz salon, czy sypialnię, telewizor stanowi główny element wyposażenia wielu pomieszczeń użytkowych. Jego właściwa lokalizacja przekłada się na niebywały komfort użytkowania i estetykę. Skorzystaj z pomocy tego poradnika i zawartych w nim wskazówek, aby idealnie zamontować odbiornik w swoim domu.

Źródło obrazka głównego: j8.pl

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.