1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Brama garażowa z drzwiami – czy warto? Ile kosztuje?

Poradniki

2 lata temu

Brama garażowa z drzwiami – czy warto? Ile kosztuje?

Auto i garaż
10
0
1
10
0

Brama garażowa z drzwiami – czy to dobra inwestycja? Dzięki niej możesz sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i rachunkach za energię elektryczną. Czy zawsze potrzebujesz otwierać wjazd do garażu całkowicie? Jeżeli nie, to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie!

Brama garażowa z drzwiami to tańsza eksploatacja

Garaż rzadko kiedy służy jedynie jako miejsce postojowe. Zazwyczaj pełni również funkcję spiżarni, składu na narzędzia ogrodnicze czy sprzęt sportowy albo domowego warsztatu. Często to również po prostu drugie wejście do domu. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na opcję, jaką jest brama garażowa z drzwiami. Czy warto? Sądzimy, że tak!

drzwi garażowe umieszczone obok bramy garażowej
Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie drzwi do garażu obok bramy – pamiętaj jednak, aby pasowały one pod względem stylu

Jeśli chcesz tylko dostać się do garażu, a nie wjechać do niego autem, całkowite otwieranie bramy wiąże się m.in. z bezsensowną utratą ciepła (zwłaszcza w okresie zimowym). Nie ma co się dziwić. To przecież logiczne, że brama garażowa ma taki wymiar, aby można było przez nią spokojnie wjechać samochodem. Jest więc duża, a jej szerokie otwarcie szybko wychładza wnętrze.

Sprawdź też: Wszystko o podjeździe do garażu. Z czego najlepiej wykonać nawierzchnię Twojego podjazdu? Jaki materiał jest najtańszy? Jak samemu zrobić podjazd do garażu?

Poza tym coraz popularniejsza staje się automatyka bramowa. Podnoszenie bramy tylko po to, żeby przez nią przejść, oznacza niepotrzebny wydatek na prąd. Nawet jeśli wydaje się niewielki, przez lata można sporo zaoszczędzić, inwestując we wjazd do garażu z drzwiami!

Czy brama garażowa z drzwiami ma jeszcze inne zalety? Owszem:

  • oddzielenie ruchu pieszego od samochodowego zwiększa bezpieczeństwo;
  • otwarcie drzwi zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż podnoszenie bramy;
  • masz możliwość dostać się do garażu w przypadku awarii automatyki;
  • zmniejszona liczba otwarć bramy do garażu z drzwiami (w porównaniu z bramą bez drzwi) zwiększa żywotność napędu;
  • nie musisz bez potrzeby otwierać bramy na całą szerokość, pokazując, co masz w środku – nie kusisz złodziei i możesz spokojnie krzątać się np. między garażem a ogródkiem;
  • jeśli potrzebujesz dodatkowego wejścia, nie musisz budować osobno bramy i drzwi obok niej, więc oszczędzasz pieniądze.

Ile kosztuje brama garażowa z drzwiami?

Być może zastanawiasz się nad tym, jakie koszty wiążą się z zakupem bramy garażowej z drzwiami. Zależy to od wielu czynników, podobnie jak w przypadku bramy bez drzwi – szerokości i wysokości garażu, wybranego napędu, materiałów, rodzaju zamka do drzwi, dodatkowych zabezpieczeń itd.

Wielu producentów oferuje gotowe bramy garażowe z drzwiami – koszt wynosi minimum 4200 zł. W innych przypadkach do wybranej bramy producenci doliczają dodatkową opłatę za drzwi przejściowe w wysokości 400-4000 zł (w zależności od firmy).

Sprawdź też: Garaż wolnostojący — wszystko, co musisz wiedzieć! Ile wynoszą koszta, jakie pozwolenia są wymagane i na co zwrócić uwagę przy budowie?

Istnieje również możliwość montażu drzwi garażowych w już użytkowanych bramach (pod warunkiem, że są to bramy uchylne, a nie segmentowe górne). Sama furtka garażowa to koszt minimum ok. 1000 zł.

Rozwiązanie alternatywne – brama segmentowa boczna

Brama segmentowa boczna składa się z pionowych paneli, które poruszają się na szynach rozmieszczonych wzdłuż którejś ze ścian garażu. Taką bramę można otworzyć tylko na taką szerokość, aby wygodnie wejść lub wyjść przez powstałą lukę. Ogranicza to straty ciepła i zużycie energii elektrycznej, choć nie w takim stopniu jak w garażu z drzwiami.

Czy brama garażowa z drzwiami to coś dla Ciebie? Tak, jeśli zależy Ci na tym, aby szybko i wygodnie wejść do garażu bez konieczności całkowitego otwierania bramy. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i pieniądze, ogranicza straty ciepła, a także jest po prostu praktyczne.

A Ty na jaką bramę garażową zdecydowałeś się w swoim domu? Postawiłeś na tradycyjny model czy wyposażony dodatkowo w drzwi przejściowe? Podziel się z nami w komentarzu swoimi uwagami, które mogą być cenne dla pozostałych czytelników!

Jeśli natomiast interesują Cię inne tematy związane z budowaniem czy urządzaniem garażu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na dobrze zagospodarowane wnętrze przeznaczone nie tylko na samochód, ale również warsztat czy spiżarnię.

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Ja zamawiałem bramę garażową, okna i rolety od jednego producenta. W pakiecie zawsze lepsza cena Świetna jakość, dobrze zainwestowane pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *