1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Kuchnia w granacie? Granatowa kuchnia – jak ją urządzić?

Wnętrza

3 lata temu

Kuchnia w granacie? Granatowa kuchnia – jak ją urządzić?

Dekoracja wnętrz Kuchnia Styl we wnętrzach
9
0
0
9
0

Granatowa kuchnia to propozycja dla osób, którym znudziły się klasyczne kolory. Aranżacja kuchni zrobi wrażenie na gościach oraz sprawi, że domownicy będą się czuli w niej komfortowo. Z czym łączyć granat? Jakie kolory kuchni łączyć razem? Sprawdź.  

Granatowa kuchnia – jak ją urządzić?

Granatowa kuchnia to prawdziwy hit branży wnętrzarskiej. Ciemne kolory zadomowiły się na ścianach, blatach kuchennych i meblach w wielu polskich domach. Kuchnia w granacie jest wbrew pozorom bardzo przestronna i komfortowa – a wszystko to dzięki odpowiedniemu zestawieniu kolorów i materiałów. Projektanci wnętrz umiejętnie łączą  granat z drewnem i marmurem oraz jasnymi barwami, tym samym unikając efektu nadmiernego przytłoczenia. Jak urządzić w ten sposób kuchnię? Poniżej znajdziesz najciekawsze inspiracje aranżacji kuchni.

granatowa kuchnia

Kolory kuchni – co pasuje do granatu?

Jaki kolor do granatu pasuje najlepiej? Barwa ta doskonale współgra w zestawieniu z:

  • bielą;
  • beżami;
  • kością słoniową;
  • kremowym;
  • szarościami;
  • waniliowym;
  • żółciami.

Z nieoczywistych połączeń, bardzo modne są fuzje kolorów, takie jak:  pudrowy róż i granat oraz czerń i granat. Nawet jeśli w pomieszczeniu zastosowano granatowe meble kuchenne lub ściany, poprzez odpowiednio dobrane kolory uda się nadać mu świetlistości i przestronności, a także przytulnego charakteru.

To, z jakimi barwami zostanie zestawiony granat, przesądzi o tym, czy kuchnia w granacie będzie wyglądać nowocześnie, czy tradycyjnie. Przykładowo, granatowa ściana i biel mebli to synonim klasy i minimalistycznej elegancji. Tymczasem granat w towarzystwie złotych lub srebrnych akcentów sprawdzi się dobrze we wnętrzach w stylu glamour. Do nowoczesnych aranżacji będzie pasować granat i jasna szarość, natomiast aby uzyskać klimat w stylu boho, wystarczy wykorzystać granatowe tło i meble w żywych kolorach, np. koralowym lub łososiowym.

Kolory granatu

Granat pięknie komponuje się z naturalnym drewnem, stąd też w wielu domach pojawia się granatowa kuchnia czarno-drewniana lub kuchnia biało-drewniana. Równie ciekawe są połączenia iście industrialne, tj. granat na ścianach i płytki imitujące cegły. A jeśli pragniesz granatu, ale boisz się gruntownych zmian, postaw na dozownik na płyn do mycia naczyń w tym kolorze lub inny drobny akcent w postaci granatowych ściereczek kuchennych. Być może z czasem przekonasz się do modyfikacji całości? 

Jaki blat do granatowej kuchni?

Osoby, którym marzy się granatowy wystrój w domu, często stają w obliczu dylematu, jaki blat do kuchni wybrać. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy chcesz uzyskać kuchnię szykowną i elegancką, czy wręcz przeciwnie – ciepłą i przytulną. Oto kilka propozycji konfiguracji:

  • marzysz o nowoczesnej i eleganckiej kuchni? Postaw na marmurowe lub białe blaty kuchenne 
  • zależy Ci na przytulnej tradycyjnej kuchni? Połącz granat z drewnem;
  • kochasz minimalizm? Nie boisz się ciemnych barw? Zestaw granat  ze stalą, czernią lub blatem granitowym.
blat do kuchni

Wady i zalety granatowej kuchni

Granatowa kuchnia to dobra propozycja dla osób, którym podoba się nowoczesna aranżacja kuchni. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest oryginalność — warto odejść od kanonów i wypróbować coś innego, niż jasne barwy w kuchni. Kuchnię w granacie docenią indywidualiści oraz osoby otwarte na nowości, a także miłośnicy intrygujących i gustownych połączeń, nawet ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z urządzaniem wnętrz.

Zobacz: Rustykalna kuchnia – jak urządzić kuchnię rustykalną? Wskazówki i inspiracje

Jakie wady ma granatowa kuchnia? Jeśli granat zostanie użyty w nadmiarze i bez opamiętania, może doprowadzić do optycznego zmniejszenia pomieszczenia oraz jego zaciemnienia. Nie można przesadzić także w druga stronę – przykładowo, użycie granatu i dużej ilości bieli, będzie się kojarzyło nie z domem, a z marynarką wojenną lub ze służbami mundurowymi. Kolor ten może być również postrzegany przez niektórych gości jako posępny, mroczny czy nawet gotycki.

Pomysły na aranżację granatowej kuchni

Aranżacja kuchni w granacie wymaga nieco ostrożności. Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z nadmierną ilością ciemnych barw i ozdób oraz zestawiać kolory mądrze. W kuchniach o większym metrażu można zastosować ciemne ściany, mile widziane są także meble w granacie, natomiast w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się połączenie granatowego z jasnymi barwami, np. z bielonym drewnem lub marmurem. Jak urządzić kuchnię, by wyglądała nowocześnie? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych inspiracji.

Kuchnia z salonem

Jeśli chcesz wykorzystać jak najlepiej potencjał koloru granatowego, zastosuj tę barwę w przestronnym pomieszczeniu, np. kuchni połączonej z salonem. Zainwestuj w granatowe szafki, natomiast na środku postaw wyspę w jasnym kolorze, np. z marmurowym blatem. Co do ścian, niech zagości na nich jeden ze wspomnianych jasnych kolorów: beż, szarość lub kremowy. Nie zapomnij użyć granatowego akcentu w salonie. Kanapa? Stół? A może krzesła lub fotele? Decyzja należy do Ciebie.

Kuchnia z salonem

Innym pomysłem na zaaranżowanie kuchni z salonem na granatowo, jest pomalowanie jednej ściany na ten elegancki kolor, a następnie dobranie sprzętów kuchennych oraz szafek o tej samej barwie. Granatowa przestrzeń może służyć do przyrządzania posiłków, natomiast niejako odgrodzony od niej jaśniejszy obszar – do ich konsumowania w doborowym towarzystwie. Im bliżej salonu, tym więcej bieli można wpuścić na ściany oraz do wystroju, zarówno na ścianach, jak i na meblach oraz płytkach.

Granatowa kuchnia z drewnem

Jak jeszcze może zostać urządzona granatowa kuchnia? Z podaną kolorystyką doskonale będzie współgrać jasne drewno. Pomaluj większość ścian na biało lub szaro, jedną pozostaw granatową, natomiast tuż przy nich postaw zabudowę meblową wykonaną z naturalnego drewna. Zabieg spowoduje, że kuchnia stanie się z jednej strony szlachetna, a z drugiej – bardzo przytulna. Jeśli zależy Ci na bardziej minimalistycznym wyglądzie, pozostaw szafki i okap białe, a drewno zastosuj jedynie na blatach roboczych.

Granatowa kuchnia z drewnem
Źródło: pinterest.com

Drewno możesz wykorzystać w granatowej kuchni także w postaci wyspy kuchennej oraz idealnie dopasowanych do niej krzeseł wykonanych z tego samego materiału. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, nie bój się poprowadzić drogi do pokoju dziennego wykładanej drewnianymi panelami. Najbardziej klasycznym połączeniem będzie granat, biel i drewno, jeśli jednak taki design wydaje Ci się zbyt sterylny, postaw na zdobienia, np. eleganckie uchwyty do mebli, złote baterie nad zlewozmywakiem, eleganckie lampy lub marmur na blatach.

Granatowe ściany

Granatowe ściany to propozycja dla osób odważnych, posiadających dużą i przestronną kuchnię. Nie polecamy tego koloru do mniejszych pomieszczeń, ponieważ użyta w ten sposób barwa może przytłoczyć, a nawet nadać całości dość mroczny wygląd. Alternatywną opcją jest zastosowanie granatu na tylko jednej ścianie – np. nad zlewozmywakiem lub po przeciwnej stronie szafek kuchennych. Wtedy wystarczą meble w kolorze białym lub białe szafki z drewnianymi blatami – w połączeniu z granatem na ścianie stworzą one klasyczną i przytulną aranżację kuchni.

Sprawdź: Kuchnia w stylu angielskim, czyli jaka? Jak urządzić kuchnię w angielskim stylu? Porady i inspiracje

Kuchnia z białym blatem

Granatowa kuchnia z białym blatem to klasyk nad klasyki, zwłaszcza w przypadku aranżacji w stylu rustykalnym lub klasycznym. W sytuacji, gdy cała zabudowa meblowa jest ciemna, zastosowanie jasnych blatów pozwoli rozjaśnić i powiększyć optycznie pomieszczenie. Poza blatami warto pomalować na biało także ściany, bardzo modnym połączeniem jest także granatowy dół i jaśniejsza góra.  Minusem tego rozwiązania jest pewna surowość, jednak da się ją przełamać poprzez odpowiednie akcenty, np. w postaci ziół doniczkowych na blatach i parapetach.

Kuchnia z białym blatem
Źródło: thespruce.com

Kuchnia Doroty Szelągowskiej

Kuchnia Szelągowskiej jest doskonałym przykładem tego, jak można zastosować granat w aranżacji wnętrz.  Polska prezenterka telewizyjna oraz projektantka wnętrz nie boi się ciemnych kolorów i potrafi je umiejętnie zestawiać z innymi barwami, takimi jak np. biel, róż i złoto. W jej kuchni dominują granatowe szafy z ozdobnymi uchwytami i zdobieniami w stylu retro, biały marmur na blatach, czarne sprzęty AGD oraz złote dodatki, takie jak np. bateria nad zlewem, okap czy też duża lampa wisząca.

Kuchni Szelągowskiej daleko do surowości, czy też mrocznego lub przytłaczającego klimatu, z jakim mógłby się kojarzyć kolor granatowy. Wszystko to dzięki umiejętnemu zastosowaniu białych blatów i bladoróżowych ścian pokrytych w połowie marmurowym spiekiem. Zestawione w ten sposób kolory oraz materiały wyrażają lekkość i swobodę, są również bardzo praktyczne – na spieku nie osadzają się żadne zabrudzenia, materiał jest również odporny na zarysowania i odpryski.  

Kuchnia Doroty Szelągowskiej
Źródło: kobieta.onet.pl

Granatowy sprzyja koncentracji i pomaga uporządkować myśli. Jeśli wiadomo, z czym i jak łączyć ten kolor, sprawdzi się on bardzo dobrze we wszystkich nowoczesnych pomieszczeniach, w tym także w kuchni. Zarówno kuchnia czarna z drewnem i granatem, jak i ściany pomalowane na biało zestawione z granatowymi meblami lub też granat w połączeniu z białymi meblami, będą prezentować się doskonale. Wypróbuj nasze pomysły i przy okazji najbliższego remontu odśwież wygląd swojej kuchni! 

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *