1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Farba kazeinowa – gdzie i jak ją stosować? Farba strukturalna w najciekawszych aranżacjach

Poradniki

2 lata temu

Farba kazeinowa – gdzie i jak ją stosować? Farba strukturalna w najciekawszych aranżacjach

Budowa i remont Kolory
17
1
0
17
1

Co to jest farba kazeinowa? Jakie ma właściwości i jak wygląda na różnych powierzchniach? Sprawdź, czy farba kazeinowa sprawdzi się do malowania mebli!

Farba kazeinowa — czym jest i do jakich materiałów ją stosować?

Farba kazeinowa jest farbą kredową o całkowicie naturalnym, bezpiecznym dla środowiska składzie. Ma doskonałe krycie, matowe wykończenie i naprawdę wysoką trwałość. Przy jej użyciu można stosować wiele technik pozwalających na postarzanie powierzchni, a także w prosty, ekspresowy sposób zmienić kolor mebli z przeróżnych tworzyw. Nie nadaje się ona jednak do pokrywania powierzchni, które były wcześniej pomalowane farbą olejną, lateksową lub klejową.

Aby uzyskać różne efekty wystarczy skorzystać z innego pędzla, dodać nieco więcej wody do farby lub jakiegoś natłuszczenia. Warto wspomnieć, że farba kazeinowa jest szybkoschnąca — więc metamorfozy mebli z jej użyciem to czysta przyjemność i możliwość przetestowania różnych przepisów DIY!

Farba kazeinowa a farba kredowa — czy są tym samym?

Farba kazeinowa to odmiana farby kredowej. Powinna mieć ona w składzie jak największą ilość kredy (około 35%) — im jej więcej, tym lepsze daje krycie i jest trwalsza.

Sprawdź też: Jaka farba do drewna będzie odpowiednia? Rodzaje farb do drewna, długość schnięcia i przedział cenowy produktów

Często farby kazeinowe są produktami w proszku, który należy rozrobić z wodą — jednak coraz więcej firm decyduje się na produkcję płynnych produktów. W przypadku płynnych, gotowych mieszanek producenci często sugerują, by farbę przed użyciem bardzo dobrze zamieszać — kładąc szczególny nacisk na wymieszanie produktu z samego dna opakowania.

Ile kosztuje farba kazeinowa?

Koszt farby kazeinowej nie jest wygórowany — średnio za pół litra gotowej mieszanki zapłacimy w przedziale 45-60 zł. Do tej opcji potrzebujemy jeszcze tylko pędzla i możemy brać się do roboty!

Jeśli jednak decydujemy się na zakup farby w proszku — musimy liczyć się z kosztami około 120-130 zł za same 500g produktu. Dodatkowo należy doliczyć cenę pigmentu (do 10 zł) oraz pędzel — tak jak w przypadku płynnej opcji. Plusem tego rozwiązania jest większa ilość farby, która powstanie nam poprzez zmieszanie jej z wodą w stosunku 1:1.

Jakie są korzyści z malowania farbą kazeinową? Poznaj jej właściwości

Jedną z największych korzyści ze skorzystania z farby kazeinowej jest mnogość wykończeń, które możemy dzięki niej uzyskać. Tą farbą można uzyskać zarówno jednolity, czysty, klasyczny efekt — jak również wykończenie w stylu vintage. W Internecie znajduje się multum poradników jak osiągnąć efekt odpadającej farby lub popękanych struktur — zwykle pierwsze skrzypce gra w nich farba kazeinowa.

Jak malować farbą kazeinową? Nasz poradnik krok po kroku

Malowanie farbą kazeinową może być proste, jednak jeśli chcemy uzyskać powierzchnię wprost z poradników DIY — potrzeba nieco cierpliwości. Często do ich wykonania będziemy potrzebować suszarki, papieru ściernego, nożyków, a nawet oleju lub innego natłuszczenia.

Przygotowanie powierzchni do malowania farbą kazeinową

Aby rozpocząć malowanie należy odpowiednio przygotować powierzchnię. W przypadku zamiaru pokrywania farbą kazeinową drewna niepokrytego wcześniej żadnym lakierem czy bejcą — wystarczy przetarcie papierem ściernym i odpylenie. Bejcowane, malowane i pokryte czymś już drewno należy kolejno umyć, odtłuścić, pozostawić do wysuszenia, a następnie postępować jak w przypadku czystego drewna. 

Sprawdź też: Jaka farba do malowania betonu najlepiej się sprawdzi? Czy jest różnica w malowaniu betonu wewnątrz, a na zewnątrz?

Inaczej należy postępować w przypadku powierzchni gładkich, nieporowatych. Po przeprowadzeniu wszystkich zabiegów, takich jak w przypadku drewna czymś pokrytego, trzeba nałożyć podkład. Musi to być specjalny produkt do powierzchni gładkich, aby na pewno uzyskać zamierzony efekt — bez tego kroku farba mogłaby źle wyglądać.  

Pędzel do malowania farbą kazeinową

Wybór pędzla w przypadku farby kazeinowej to nie taka prosta sprawa — wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Najczęstszym wyborem jest okrągły pędzel ze sztywnym, naturalnym włosiem — dzięki niemu można uzyskać rezultat w stylu vintage. Z jego użyciem możesz mieć pewność, że uzyskasz charakterystyczne pęknięcia.

Aby uzyskać gładki, jednolity efekt — wybierz płaski pędzel ze sztucznym włosiem. Sprawdzi się on w momencie, gdy nie jesteś fanem postarzania mebli, a zależy Ci na szybkim i dokładnym malowaniu.

Czy warto zabezpieczać farbę kazeinową po zakończeniu malowania?

Oczywiście, że warto zabezpieczyć mebel lub rzecz pomalowaną farbą kazeinową. Mimo tego, iż ta farba jest niebywale trwała — nie zaszkodzi jej dodatkowa ochrona. Do tego celu warto zainwestować w wosk, olej lub lakier w zależności od efektu, który będzie nam odpowiadał. 

Wybierając wosk oraz lakier możemy jedynie utrwalić efekt lub go poprawić wybierając preparat z barwnikiem. Farba kazeinowa nie zawsze współpracuje tak, jak byśmy tego chcieli – dlatego te opcje mogą być swoistym ratunkiem.

Sprawdź też: Sprawdź czym pomalować plastik – farba do plastiku czy spray? Malowanie plastiku krok po kroku

Olejowanie to najbardziej naturalna opcja, nawilża drewno i zapobiega jego pękaniu. Po nałożeniu nie zmieni barwy przedmiotu — może jedynie go nieco przyciemnić wizualnie. Największym minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność częstego powtarzania (co rok) i to kilkoma warstwami świeżego oleju.

17
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *