1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Farba do fug – szybki ratunek dla nieestetycznych fug. Jaką wybrać, jak nakładać? Podpowiadamy!

Poradniki

2 lata temu

Farba do fug – szybki ratunek dla nieestetycznych fug. Jaką wybrać, jak nakładać? Podpowiadamy!

Budowa i remont
7
2
0
7
2

Fugi pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Gdy się przybrudzą lub zblakną, zostaje niestety tylko ta druga opcja… Ratunkiem okazuje się farba do fug. Czego użyć do renowacji? Jak zmienić kolor fugi? Podpowiadamy!

Farba do fug – szybka pomoc, błyskawiczna metamorfoza

Jeśli spoiwo między płytkami straci atrakcyjny wygląd, masz do wyboru dwie możliwości. Stare fugi możesz:

  • całkowicie usunąć i ponownie wypełnić wszystkie przestrzenie (opcja bardzo żmudna),
  • odświeżyć za pomocą farby do malowania fug (opcja szybka i satysfakcjonująca).
farba do fug
Farba do fug czyli ratunek na brudne fugi we wnętrzu | Źródło: kb.pl

Sprawdź też: Malowanie płytek: łatwa metamorfoza łazienki i kuchni. Jak i czym pomalować płytki ścienne? Poradnik krok po kroku

Jakie zalety ma malowanie fug? Nie tylko poprawia stan i wygląd spoiwa, ale również umożliwia zmianę aranżacji wnętrza. Jeśli do tej pory na ścianie lub podłodze miałeś ciemne płytki z jasnymi łączeniami, nowy kolor fug może wnieść do pomieszczenia oddech świeżości – i to naprawdę niewielkim kosztem. Cena renowatorów do fug waha się w granicach 12-20 zł/100 ml.

Jaką farbę wybrać?

Do malowania fug należy użyć produktu przeznaczonego właśnie do tego celu. Dlaczego? Ponieważ mają one odpowiedni skład (m.in. kleje polimerowe, środki modyfikujące). Taki preparat w czasie nakładania penetruje wierzchnią warstwę spoiwa, przez co wnika w nie głębiej oraz wypełnia drobne ubytki.

Dzięki temu na fudze powstaje dodatkowa warstwa ochronna – odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także na wodę. Zwykła farba, np. akrylowa czy lateksowa, nie ma takich właściwości.

Do wyboru masz różne formy produktu. Są to m.in.:

  • pisak do fug (tzw. renowator),
  • butelka z dozownikiem,
  • farba do fug w pojemniku z pędzelkiem.

Jak dobrać właściwą farbę do fug?

Większość farb do fug to preparaty uniwersalne. Jednak producenci oferują również bardziej specjalistyczne renowatory – przeznaczone chociażby do fug łazienkowych, kuchennych czy zewnętrznych.

Farba do fug łazienkowych

Podłoga i ściany w łazience są narażone na ciągłe działanie wilgoci. Dlatego jeśli chcesz osiągnąć jak najbardziej trwały efekt, do renowacji wybierz dedykowany produkt. Farba do fug łazienkowych powinna charakteryzować się zwiększoną odpornością na wodę i parę wodną, detergenty, a także grzyby i pleśnie.

Farba do fug łazienkowych
Farba do fug łazienkowych | Źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

Farba do fug kuchennych

Na kuchennych powierzchniach osadzają się różne zabrudzenia. Najbardziej uciążliwe są tłuste osady – z powierzchni płytek dość łatwo je usunąć, gdy jednak w miarę upływu czasu w łączeniach zbierze się gruba warstwa tłustego kurzu…  doczyszczenie fug graniczy z cudem. Dlatego warto specjalny kupić marker do fug kuchennych i dodatkowo zabezpieczyć spoiwo przed osadzaniem się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Farba do fug zewnętrznych

Płytki na balkonie czy tarasie znoszą mróz, upał, deszcz, pazury zwierząt i podeszwy butów. Nic dziwnego, że spoiwa między nimi wyjątkowo łatwo mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Pomalowanie ich farbą do fug zewnętrznych nie tylko przywróci im atrakcyjny wygląd, ale też dodatkowo zabezpieczy przed działaniem szkodliwych czynników.

Farba do fug zewnętrznych
Farba do fug zewnętrznych | Źródło: fixly.pl

Malowanie fug krok po kroku

Najważniejszym krokiem nie jest samo malowanie fug, ale właściwe przygotowanie. Przede wszystkim płytki oraz przestrzenie pomiędzy nimi trzeba dokładnie umyć, odkurzyć i odtłuścić. Usuń też koniecznie ewentualne ogniska pleśni.

Warto też na tym etapie przyjrzeć się, czy nie ma potrzeby naprawy ubytków. Zdarza się bowiem, że w niektórych miejscach spoiwo się wykruszyło i odpadło, więc po prostu… nie ma czego malować. Jak uzupełnić ubytek?

  • Kup taką samą fugę, którą używałeś wcześniej (a może masz gdzieś resztę opakowania?).
  • Resztki spoiwa wyskrob za pomocą nożyka, a powstałą lukę odkurz i odtłuść.
  • Rozrób nową fugę według instrukcji na opakowaniu, nałóż ją na pacę i rozprowadź po płytkach. Jeśli to niewielki ubytek, spoinę możesz również rozprowadzić palcem.
  • Nadmiar fugi zmyj mokrą gąbką, płucząc ją kilkakrotnie, aż wyciskana z niej woda będzie czysta.
  • Zostaw na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie przejdź do etapu malowania wszystkich fug.

Gdy spoiwa są czyste, odtłuszczone i suche, możesz zacząć je malować. Przygotuj farbę do fug zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dobrze wymieszaj składniki, aby uzyskać jednolity kolor. Sprawdź na małej, niewidocznej powierzchni, czy farba nie odbarwia płytek (szczególnie gresu). W zależności od wybranej formy produktu nałóż farbę:

  • pędzelkiem,
  • gąbką przy dozowniku (po naciśnięciu buteleczki rozprowadź farbę płynnym ruchem w jedną stronę, wykraczając nieco poza krawędzie fug),
  • pisakiem.

Resztki farby usuwaj z płytek gąbką na bieżąco lub po czasie podanym przez producenta (zazwyczaj nie później niż po 30 minutach). Sprawdź również na opakowaniu, ile warstw nałożyć – najczęściej wystarczy jedna.

Farba do fug to szybki sposób na odświeżenie oraz dodatkowe zabezpieczenie przestrzeni między płytkami. Efekt końcowy z pewnością Cię zachwyci!

Źródło obrazka głównego: aniaradzi.pl

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *