1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Łączenie blatów – na czym polega? Poznaj skuteczne sposoby

Poradniki

2 lata temu

Łączenie blatów – na czym polega? Poznaj skuteczne sposoby

Kuchnia Wyposażenie
10
0
0
10
0

Estetycznie prezentująca się kuchnia składa się z bardzo wielu elementów, które trzeba dobierać pod własne potrzeby oraz upodobania. Jednak znaczenie ma również ich montaż. Dobrym tego przykładem są blaty kuchenne, a dokładnie te tworzone na wymiar. Będą one produkowane prawdopodobnie w kilku częściach, więc pojawia się pytanie, jak powinno wyglądać łączenie blatów?

Łączyć blaty kuchenne możesz na wiele sposobów. Która metoda będzie jednak nie tylko dekoracyjna, ale i praktyczna? Estetyka jest bowiem bardzo ważna, ale nie możesz zapominać o funkcjonalności. W końcu kuchnia to pomieszczenie codziennego użytku. Warto więc postarać się o jej prawidłowe zaaranżowanie.

5 sposobów na zabezpieczenie łączenia blatów. Który warto wybrać?

Obecnie stosuje się pięć metod łączenia blatów kuchennych. Są to najpopularniejsze rozwiązania aranżacyjne, dlatego powinieneś poznać istotne informacje o każdym z nich. Liczymy, że nasze wskazówki pozwolą Ci wybrać najlepszy dla Ciebie sposób na łączenie blatów. Każda metoda jest dobra, jeśli odpowiednio się ją wykona. Już od Ciebie zależy, jakie rozwiązanie chcesz zobaczyć w swojej kuchni.

Łączenie blatów kuchennych bez listwy to sprawdzony sposób, lecz wymaga precyzji
Łączenie blatów kuchennych bez listwy jest estetycznym rozwiązaniem, choć wymaga precyzji podczas docinania

Łączenie blatów pod kątem 90 stopni w ustawieniu typu L

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest łączenie blatów pod kątem 90 stopni. Jest to standardowe rozwiązanie, które często stosuje się w przypadku rozstawienia mebli w kształcie litery „L”.

Sprawdź też: Relingi kuchenne — czy warto je zamontować? Podpowiadamy, jakie relingi kuchenne najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni

Aby cieszyć się zadowalającym efektem, poszczególne części blatu kuchennego powinny być dokładnie docięte – muszą one bowiem do siebie idealnie pasować. Można korzystać z gotowych szablonów, dzięki którym mamy o wiele większą pewność, że uda się odpowiednio przygotować blaty do połączenia.

Następnie musisz skorzystać ze śrub, aby dokręcić przylegające do siebie blaty kuchenne pod kątem 90 stopni. Pamiętaj, by mimo idealnego dopasowania uszczelnić łączenie. Wybierz klej uszczelniający – niewątpliwym plusem jest możliwość doboru koloru, dzięki czemu dopasujesz go do blatów w kuchni.

Maskuj łączenie za pomocą dobranej kolorystycznie listwy

Innym popularnym sposobem jest łączenie blatów na listwę. Dzięki takiemu rozwiązaniu maskujemy miejsce przylegania dwóch drewnianych płyt. Metoda ta polega na przykręceniu listwy do jednego z blatów, a następnie dosunięcie do niego drugiej części. Wystarczy mocno dokręcić i gotowe.

skuteczne sposoby na łączenie blatów kuchennych – która metoda jest najlepsza?
Sposobów na łączenie blatów kuchennych jest bardzo wiele – z pewnością wybierzesz odpowiednią dla siebie metodę

Przy tej metodzie możesz dobrać kolor listwy pod konkretny blat. Na rynku dostępne są różne warianty, więc nie powinieneś mieć żadnych problemów podczas zakupu.

Łącznik zamiast śrub, czyli kolejny sposób łączenia blatów bez listwy

Jeszcze innym sposobem łączenia blatów drewnianych jest korzystanie z łączników. Montuje się je na wewnętrznej stronie płyty. Możesz samodzielnie przygotować otwory pod nie lub zlecić tę czynność firmie, u której decydujesz się za zakup blatów. Miejsca na łączniki muszą być idealnie wydrążone, by uniknąć problemów w trakcie montażu.

Sprawdź też: Jak udekorować pustą ścianę w kuchni? Porady i inspiracje

Idealne dopasowanie, czyli łączenie blatów bez listwy

Metoda przypominająca łączenie blatów drewnianych pod kątem prostym. Może wydawać się najtrudniejsza, ponieważ wymaga ogromnej precyzji. Łączenie blatów kuchennych bez listwy wymusza użycie specjalnych narzędzi, np. frezarki. Efekt jest jednak rewelacyjny – dwie drewniane płyty przylegają do siebie w taki sposób, który trudno jest dostrzec gołym okiem. Dodatkowe śruby położone po wewnętrznej stronie blatu spajają dwie części płyty. Niewątpliwym plusem jest możliwość łączenia niemal pod dowolnym kątem.

Używanie silikonu w łączeniu blatów kuchennych

Blaty drewniane i laminowane możesz łączyć, korzystając również z silikonu. Powinien on być jednak pozbawiony w składzie octu, czyli wybieraj wariant sanitarny. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim przy łączeniu blatów z kafelkami położonymi na ścianie. W takim przypadku możesz też skorzystać z listwy maskującej.

Łączenie blatów kuchennych, gdy ściany nie są równe

Nie zawsze łączenie blatów pod kątem 90 stopni jest możliwe. Nie ma oczywiście problemu z docięciem dwóch blatów, aby do siebie pasowały. Problem pojawia się w momencie, gdy ściany w pomieszczeniu są nierówne. W takim przypadku w dalszej części blatu drewnianego mogłaby robić się nieestetyczna luka przy ścianie. W pewnym momencie trudno byłoby ją zamaskować.

Poniższy filmik pozwoli Ci poradzić sobie z krzywymi ścianami, które nie tworzą idealnego kąta prostego. Poradnik przedstawia łączenie blatów na frez.

Zawsze zwracaj uwagę na te kroki podczas łączenia blatów kuchennych!

Nie zawsze musisz decydować się na łączenie blatów w kuchni pod kątem prostym. Równie dobrze możesz zastosować cięcie narożne, które prawdopodobnie będzie o wiele mniej widoczne. Długość blatu musi być jednak dłuższa niż jego głębokość, aby efekt był zadowalający.

Sprawdź też: Lodówka side by side, czyli ta, która nie okaże się za mała

Kolejna sprawa to zabezpieczenie blatów. Jeśli nie decydujesz się na listwę maskującą, musisz nie tylko bardzo precyzyjnie dociąć dwa blaty laminowane czy drewniane, ale również uszczelnić łączenie. Aby wynik Twojej pracy nie był wyłącznie estetyczny, ale także praktyczny – co przełoży się przede wszystkim na dłuższą żywotność – powinieneś zastosować specjalny klej uszczelniający lub silikon.

Zabezpieczenie łączeń blatów kuchennych jest bardzo ważne, ponieważ uchronisz drewno przed wilgocią. Ta bowiem w każdej kuchni jest czymś powszechnym, dlatego – jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek (jak pęczniejących blatów) – powinieneś uszczelnić wszystkie luki.

Na którą metodę Ty zdecydowałeś się w swojej kuchni? Dostrzegasz w niej więcej plusów czy minusów? Podziel się z nami w komentarzu swoimi spostrzeżeniami!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aranżacji kuchni, sprawdź nasze inne artykuły. Z pewnością wyniesiesz z nich sporo przydatnej wiedzy!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *