Mała kompaktowa zmywarka to idealne rozwiązanie do niedużej kuchni. Jaki model wybrać? Najlepsze małe zmywarki o niestandardowych rozmiarach – zalety, ceny i wymiary. Dowiedz się, która mała zmywarka najlepiej sprawdzi się pod zabudowę i na blat.
Mała zmywarka, czyli jaka? To nie tylko zmywarka do zabudowy 40 cm
Zmywarka – mała czy duża? Wybór urządzenia w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia, w którym chcesz je ustawić. Przy niewielkim metrażu możesz rozważyć zakup minizmywarki, która umożliwi Ci w pełne zagospodarowanie przestrzeni i oszczędność czasu. Istnieje duży wybór małych zmywarek do zabudowy, a coraz popularniejsze stają się zmywarki kompaktowe, które możesz ustawić np. na blacie. Producenci sprzętu AGD tworzą urządzenia o mniejszych wymiarach, a taka konstrukcja pozwala dobrać zmywarkę nawet do małej kuchni.
Sprawdź też: Sprytne rozwiązania w kuchni – pomysły na funkcjonalną kuchnię
Małe kompaktowe zmywarki wolnostojące, czyli zmywarki nablatowe
Zmywarka kompaktowa cechuje się taką samą zasadą działania jak tradycyjne urządzenia, a jedyną różnicę stanowią wymiary. Najmniejszy wymiar małej zmywarki wolnostojącej, którą możesz ukryć w szeregu mebli to 45 cm szerokości, jednak jej wysokość i głębokość przeważnie znacznie przekracza 50 cm. Fenomen małych zmywarek nablatowych polega na tym, że żaden z wymiarów nie wynosi więcej niż 55 cm. Urządzenie wyglądem przypomina piekarnik lub mikrofalówkę. Możesz również rozważyć montaż w szafce pod zlewem, dzięki któremu urządzenie nie będzie na widoku. Zmywarki modułowe, które sprawdzą się przy zabudowie pionowej, dostępne są również o szerokości 60 cm, dzięki czemu dopasujesz je do pozostałych wymiarów wyposażenia.
Małe zmywarki do zabudowy o niestandardowych rozmiarach – ile cm potrzebują?
Mała zmywarka na blat standardowo występuje w wymiarach 55 cm × 45 cm × 50 cm, które kolejno odpowiadają szerokości, wysokości i głębokości. Znajdziesz również modele o najmniejszej szerokości od 40 do 50 cm. Takie modele bywają nazywane zmywarkami przenośnymi, jednak niech nieduży rozmiar Cię nie zwiedzie. Kompaktowa zmywarka do naczyń średnio waży powyżej 20 kg, a jej przeniesienie może stanowić niemały wysiłek.
Gdzie umieścić małą zmywarkę?
Najczęściej wybór pada na kuchnię, ponieważ takie rozwiązanie jest funkcjonalne, a po skończonym cyklu możesz bezpośrednio wypakować umyte naczynia do szafek. Przy wyborze miejsca, w którym stanie urządzenie, pamiętaj o jego stosunkowo dużej wadze i wybierz miejsce, gdzie obciążenie nie będzie stanowić problemu.
Zmywarka wolnostojąca w dowolnym miejscu na blacie
Mała zmywarka do naczyń doskonale sprawdzi się na kuchennym blacie. Nowoczesny design nie koliduje z wystrojem kuchni, a często podkreśla cechy stylu np. w kuchni skandynawskiej. Należy pamiętać o tym, że podpięte media będą widoczne.
Minizmywarka w zabudowie pionowej
Mała zmywarka do zabudowy pionowej to funkcjonalne rozwiązanie w małej kuchni. Pionowy układ mebli umożliwia zagospodarowanie większej ilości przestrzeni, a zmywarka o szerokości 60 centymetrów idealnie pasuje do szafek o tym samym wymiarze. Dobrze będzie wyglądać obok lub nad piekarnikiem również wkomponowanym w zabudowę. Możesz dopasować małą zmywarkę do naczyń względem innych mebli dzięki różnej wysokości dostępnych urządzeń.
Mała zmywarka pod zlewem
Ciekawym pomysłem jest umieszczenie minizmywarki w szafce pod zlewem. Do wykonania takiej konstrukcji niezbędny jest niski zlewozmywak i szafka o minimalnej szerokości 60 cm. Ważne są również wymiary urządzenia. Kompaktowa zmywarka powinna cała zmieścić się w szafce wraz z instalacją hydrauliczną. Najlepiej sprawdzi się model o wymiarach 55 cm × 45 cm × 50 cm, które stanowią standard dla małych zmywarek.
Zalety małych zmywarek – czy to faktycznie ma sens?
Zakup małej zmywarki opłaca się bez względu na wielkość pomieszczenia. Urządzenie mimo małej pojemności cechuje się również stosunkowo niewielkim poborem wody i energii. Ilość koszy we wnętrzu przekłada się na wydajność – dostępne są modele z jedną lub dwiema półkami. Standardem jest możliwość jednoczesnego załadowania od 6 do nawet 10 kompletów naczyń. Dodatkowo producenci starają się nie ustępować w funkcjonalności na rzecz rozmiaru i w kompaktowych zmywarkach znajdziesz programy dedykowane ochronie szkła lub usuwaniu uporczywych zabrudzeń. To świetna opcja dla singla, pary lub studenta w akademiku. Nie każdy rodzaj naczyń zmieści się do zmywarki, dlatego przed zakupem sprawdź wymiary swojej zastawy.
Jak określić, jaki rozmiar zmywarki będzie nam potrzebny?
Przed zakupem kompaktowej zmywarki zmierz przestrzeń, w której zamierzasz umieścić urządzenie. W przypadku małej zmywarki na blat potrzebne jest długość i szerokość blatu oraz odległość od wiszących szafek, jeśli takie wyposażenie znajduje się w Twojej kuchni. Jeśli chcesz ustawić minizmywarkę w pionowej zabudowie lub szafce pod zlewem, zacznij od określenia wymiaru mebli. Skup się na szerokości, wysokości i głębokości. Nie zapomnij o pozostawieniu zapasu przeznaczonego pod instalację hydrauliczną!
Zmywarka wolnostojąca a przyłącza
Prawidłowe podłączenie zmywarki kompaktowej do wody nie jest skomplikowane. Urządzenie wyposażono w wąż do odprowadzania i podprowadzania wody oraz kabel przyłączeniowy. Wystarczy, że przypniesz złącza do syfonu i baterii zlewozmywaka. Zwróć uwagę na bliską odległość do kontaktu od miejsca umieszczenia zmywarki. Przyda Ci się adapter zasilania typu F z uziemieniem o mocy przyłączenia 2400 W.
Średnie ceny małych zmywarek
Cena małej zmywarki do mycia naczyń to około 1000 złotych. Modele o mniejszej liczbie funkcji możesz kupić już nawet za kilkaset złotych. Droższy sprzęt to ten, który wykorzystasz pod zabudowę, jednak cena kompaktowych modeli jest wiele niższa od kosztów poniesionych przy zakupie tradycyjnych zmywarek.
Sprawdź też: Oszczędzanie wody – najskuteczniejsze sposoby. Jak obniżyć rachunki za wodę?
Jaka zmywarka do małej kuchni? Dokładne pomiary ułatwią Ci podjęcie decyzji. Jeśli planujesz pionową zabudowę jednej ściany, pomyśl o wstawieniu zmywarki modułowej, natomiast przy niewielkiej ilości miejsca postaw na zmywarkę nablatową. Zwróć uwagę na pojemność, klasę energetyczną i zużycie wody, aby codzienne mycie naczyń było jak najbardziej oszczędne i wydajne.