1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Malowanie płytek: łatwa metamorfoza łazienki i kuchni. Jak i czym pomalować płytki ścienne? Poradnik krok po kroku

Poradniki

3 lata temu

Malowanie płytek: łatwa metamorfoza łazienki i kuchni. Jak i czym pomalować płytki ścienne? Poradnik krok po kroku

Budowa i remont DIY
26
0
0
26
0

Malowanie płytek to sposób na łatwą i efektowną renowację pomieszczenia. Dzięki niej wnętrze może spotkać prawdziwa metamorfoza. Dowiedz się, jaką farbę wybrać i jak wykonać malowanie płytek łazienkowych/kuchennych!

Malowanie płytek: szybka i tania metamorfoza we wnętrzu

Myśląc o remoncie kuchni czy łazienki, można się łatwo zniechęcić ze względu na płytki, które się w nich znajdują. Zazwyczaj odnawianie tych pomieszczeń kojarzone jest z potrzebą skuwania płytek, a to nie tylko czasochłonne oraz ciężkie do wykonania zadanie, ale i wymagające nakładu pieniężnego na zakup nowych kafelek. Jednak remont łazienki oraz kuchni wcale nie musi być trudnym procesem. Nie trzeba skuwać płytek znajdujących się w tych wnętrzach – równie dobrze można je przemalować.

malowanie płytek

Zobacz: Malowanie boazerii krok po kroku. Jaka farba do boazerii?

Malowanie płytek to o wiele prostszy sposób na odświeżenie wyglądu swojego mieszkania. Jeśli posiadasz zniszczone, niemodne lub mało estetyczne płytki, możesz łatwo zmienić ich wygląd. Z nieciekawej aranżacji stworzysz wnętrze wpisujące się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Malowanie płytek sprawi, że metamorfoza łazienki czy kuchni będzie również bardziej oszczędna, niż w przypadku całkowitego skuwania remontowanej powierzchni. Chcąc odmienić pomieszczenie, nie musisz inwestować w firmę budowlaną czy drogie produkty. Malowanie płytek nie wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Czynność tę można bez problemu wykonać samodzielnie.

Łazienka z odmalowanymi płytkami: efekty przed i po

Malowanie płytek w łazience to nie mrzonka. Postęp technologiczny pozwala na stosowanie farb nawet w miejscach narażonych na dużą wilgotność i uniknięcia uszkodzeń związanych z szorowaniem czy używaniem detergentów. Na rynku znajdują się różne rodzaje farb. Do malowania płytek w łazience trzeba wybrać produkty specjalnie do tego przystosowane.

Nowoczesne farby do malowania płytek łazienkowych – zarówno tych ściennych, jak i podłogowych – to produkty cechujące się dobrą przyczepnością do podłoża oraz nienaganną odpornością na wodę. Na sklepowych półkach można znaleźć je w różnorodnych kolorach. Dodatkowo marki oferują różne powłoki farb, dzięki którym uzyskasz wybrane wykończenie – matowe lub połyskujące. W zależności od koloru matowa farba nada łazience nieco naturalistycznej surowości lub elegancji w stylu glamour. Natomiast jej połyskujący odpowiednik zapewni optyczne powiększenie pomieszczenia.

Łazienka z odmalowanymi płytkami
Źródło: archistacja.pl

Do odnowienia wnętrza można użyć również farby z żywicą syntetyczną do płytek w łazience. Mowa tu o farbie w postaci dwuskładnikowego, wodorozcieńczalnego epoksydu (emulsja + żywica). Farbą z żywicą syntetyczną można pokrywać praktycznie wszystkie powierzchnie. Produkt ten jest bardzo szczelny i położony na płytkach stanowi nieprzepuszczalną powłokę ochronną. Farby z żywicą epoksydową świetnie zabezpieczają ściany i elementy metalowe przed działaniem wody, wysokiej temperatury oraz detergentów. Dużym plusem takich emulsji jest również ich estetyka. Pomalowane nimi płytki stają się jednolitą powierzchnią bez fug. Stanowi to też duże ułatwienie w utrzymaniu czystości łazienki.

Malowanie płytek w łazience sprawi, że całkowicie odświeżysz swoje wnętrze. Niezależnie od tego, którego produktu użyjesz, zadbaj o dobór ulubionego koloru – to od niego zależy cała aranżacja. W małych łazienkach postaw na jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Jeśli dysponujesz większym metrażem, pomyśl nad dodaniem ciemnych tonów. Farba imitująca beton przemieni łazienkę w industrialne wnętrze, a połączenie bieli z czernią wniesie do niej nutę szyku i elegancji.

Najciekawsze metamorfozy kuchni z nowym kolorem płytek

Jeśli posiadasz otwartą kuchnię, to jej metamorfoza może odmienić wygląd całego Twojego mieszkania. Malowanie płytek w kuchni wykonasz równie łatwo, jak w łazience. Jeśli planujesz minimalistyczny wystrój, możesz przemalować płytki kuchenne na biały, szary lub czarny kolor. Używając do tego matowej farby, dodatkowo nadasz kuchni subtelnego i eleganckiego wyglądu. Jeśli chcesz postawić na aranżację w stylu retro, możesz pomalować płytki we wzór szachownicy. Chcąc wprowadzić do domu nieco kolorystycznego szaleństwa, wybierz kontrastujące barwy farb, które wyróżnią płytki na tle mebli. Pomalowanie kafelek na jasny kolor z pewnością ożywi całe pomieszczenie, a użycie ciemnego odcienia farby sprawi, że zyska ono wyjątkowy klimat.

Jaki rodzaj płytek ściennych można malować?

Metamorfoza łazienki lub kuchni jest możliwa przy wielu różnych nawierzchniach. Farb do renowacji płytek można używać do malowania płytek ceramicznych, glazury porcelanowej lub terakoty. Specjalnie dobrany produkt malarski pokryje zarówno gładkie, jak i chropowate powierzchnie. Kafelki mogą również mieć wystające elementy dekoracyjne. Po pomalowaniu nadal będą widoczne, ale zmienią kolor i wpasują się w aranżację wnętrza.

dziewczyna maluje płytki w łazience

Jaką farbę wybrać do malowania płytek?

Malowanie płytek wymaga użycia odpowiednich farb epoksydowych (dwu- lub jednoskładnikowych), alkidowo-uretanowych czy przeznaczonych do kafelków akrylowych emulsji. Potrzeba zastosowania specjalnych farb renowacyjnych wynika z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest specyfika malowanej powierzchni, którą w tym przypadku stanowią różne rodzaje ceramiki. Malowanie zwykłej, otynkowanej ściany opiera się na wnikaniu farby w mikroskopijne pory tynku. Zapewnia to trwałe powiązanie z podłożem. Natomiast farba nanoszona na płytki nie ma szans wniknąć w powierzchnię kafelek, ponieważ mają one szczelną i zwartą strukturę. Dlatego też do malowania płytek nie można użyć zwykłej farby, lecz należy zastosować nowoczesny produkt, który jest przeznaczony właśnie do takich specyficznych powierzchni. Specjalna farba do płytek łazienkowych lub kuchennych zapewni lepszą przyczepność do malowanego podłoża.

Drugi czynnik, który wpływa na potrzebę użycia specjalistycznych farb, stanowią warunki panujące w łazience oraz kuchni. Ze względu na swoje przeznaczenie, pomieszczenia te charakteryzują się dużą wilgotnością. Aby pomalować płytki w łazience lub kuchni, należy więc użyć specyfików odpornych na długotrwały kontakt z wilgocią oraz wodą. Ponadto farby do malowania płytek w łazience czy kuchni będą również cechować się mniejszą podatnością na uszkodzenia mechaniczne oraz te wywołane przez detergenty i inne środki myjące. Dzięki temu bez problemu oraz bez obawy o to, że farba zejdzie z powierzchni, umyjesz zarówno podłogi, jak i ściany.

farba do malowania płytek

Wybierając farbę do malowania płytek, zastanów się również nad tym, którą powierzchnię będziesz odnawiał. Warto użyć innej farby do malowania płytek ściennych i innej do podłogowych. Wynika to z faktu różnej eksploatacji obydwu powierzchni. Podłoga jest bardziej narażona na uszkodzenia, dlatego do malowania znajdujących się na niej płytek warto wybrać specjalną farbę o większej wytrzymałości.

Malowanie płytek krok po kroku: poradnik DIY

Malowanie płytek to łatwy sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Dzięki dostępności specjalnych farb każdy może bez problemu odświeżyć swoją łazienkę lub kuchnię. Jednak aby ładnie odnowić pomieszczenie, najpierw trzeba odpowiednio przygotować się do malowania płytek. Dowiedz się, co musisz zrobić oprócz zakupu farby.

Mycie i odtłuszczanie płytek

Zanim zaczniesz malowanie płytek, musisz je odpowiednio przygotować do całego procesu renowacji. Kafelki powinny zostać umyte oraz oczyszczone z wszelkich zabrudzeń. Po dokładnym umyciu powierzchni należy jeszcze odtłuścić płytki, używając w tym celu odpowiedniego środka do czyszczenia. Odpowiednie przygotowanie łazienki czy kuchni sprawi, że farba dobrze zwiąże się z podłożem i będzie bardziej trwała. Dokładne umycie i odtłuszczenie płytek wpłynie również na dokładniejsze krycie farby oraz zachowanie płaskiej powierzchni ściany czy podłogi. Dzięki odtłuszczeniu kafli unikniesz też powstania nieestetycznych odprysków.

Mycie i odtłuszczanie płytek
Źródło: verdeavis.pl

Zabezpieczanie mebli

Po dokładnym umyciu i osuszeniu płytek należy jeszcze zabezpieczyć meble przed ewentualnym poplamieniem ich farbą. Użyj w tym celu taśmy malarskiej. Oklej meble w miejscach, w których stykają się z powierzchnią przeznaczoną do przemalowania. Pomoże to uniknąć nieestetycznych plam.

Gruntowanie płytek

Pierwszym produktem nakładanym na oczyszczone płytki jest preparat do gruntowania. Jego nałożenie przygotowuje kafelki do przyjęcia farby. Preparat gruntujący nadaje śliskim powierzchniom szorstką strukturę, która wpływa na lepszą przyczepność farby właściwej. Grunt najlepiej nakłada się wałkiem z krótkim włosiem lub pędzlem. Po pokryciu całej powierzchni pozostaw ją do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu preparatu. Zaleca się, aby po zakończeniu gruntowania ściągnąć taśmy malarskie i nakleić nową warstwę, kiedy preparat zaschnie.

Gruntowanie płytek
Źródło: kb.pl

Malowanie płytek

Kiedy kafelki będą już umyte, odtłuszczone i zagruntowane, można zabrać się za ich malowanie. Nanoszenie farby na płytki podłogowe najlepiej zacząć od jednego z kątów pokoju i kontynuować, przemieszczając się w kierunku drzwi. W przypadku malowania płytek ściennych kolejność pokrywania powierzchni nie ma większego znaczenia. Po zakończeniu prac pozbądź się taśmy malarskiej i pozostaw powierzchnię do wyschnięcia na czas określony przez producenta. Kiedy farba zaschnie, zobacz, czy nie ma potrzeby nałożenia jeszcze jednej warstwy produktu. Jeśli farba dobrze pokryła płytki, możesz jeszcze zabezpieczyć je impregnatem. Ta ostatnia warstwa utrwali farbę, jednocześnie nie zmieniając jej koloru.

Jakich błędów unikać przy malowaniu płytek? Wskazówki

Malowanie płytek w łazience lub kuchni nie jest trudnym procesem, ale jeśli nie zastosujesz się do zaleceń producenta farby albo popełnisz jakieś inne błędy, efekt Twoich prac może być niezadowalający. O czym należy pamiętać, zabierając się za malowanie kafelek?

Po pierwsze warto zaplanować remont na okres ładnej pogody. Malowanie płytek najlepiej przeprowadzić w bezdeszczowy dzień i w temperaturze oscylującej w okolicy 24-28℃. Takie warunki pogodowe pozwolą farbie odpowiednio zaschnąć. Wpłynie to pozytywnie na jej parametry wytrzymałościowe i estetykę uzyskanej powłoki.

Kolejnym ważnym aspektem jest kwestia zrywania taśmy malarskiej. Tak jak wspominaliśmy, należy to robić po każdym etapie prac. Ponadto trzeba powtórzyć tę czynność w ciągu około 15-30 minut od zakończenia malowania. Późniejsze zerwanie taśmy malarskiej może spowodować uszkodzenie nowo naniesionej powłoki.

błędy przy malowaniu płytek
Źródło: dulux.com.my

Warto też pamiętać o tym, że utwardzanie się nowej powłoki malarskiej trwa jeszcze po zaschnięciu farby. Odporność mechaniczną uzyskuje ona zazwyczaj po kilku dniach, a odporność chemiczną po około tygodniu. Dlatego też należy uważać, aby nie zaplamić powierzchni i nie eksploatować jej zbyt mocno przez kilka pierwszych dni po renowacji.

Malowanie płytek w łazienkach i kuchniach to rozwiązanie pozwalające na szybkie oraz tanie odświeżenie wnętrza. Metamorfoza, jaką przechodzi pomieszczenie po malowaniu kafelek, może być naprawdę zjawiskowa. Decydując się na remont, warto zrezygnować z kucia kafli i wybrać malowanie płytek. Cała renowacja będzie o wiele łatwiejsza, a także pochłonie mniejsze koszty.

26
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *