1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Dom kopułowy — czym jest i ile kosztuje?

Trendy

3 lata temu

Dom kopułowy — czym jest i ile kosztuje?

Budowa i remont
60
1
3
60
1

Dom kopułowy to konstrukcja rodem z Japonii, w której już od lat buduje się okrągłe domy o nieregularnym kształcie. Ile kosztuje budowla, wyglądająca jak prehistoryczna lepianka? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Dom kopułowy — co to jest?

Współczesne budownictwo wykorzystuje unikatowe rozwiązania konstrukcyjne, aby tworzyć ekologiczne i ergonomiczne miejsca do życia. Czerpie to, co najlepsze z dotychczasowych osiągnięć architektury, a potem dopasowuje do potrzeb na miarę współczesnych czasów. Domy kopułowe to nowoczesny kierunek budowy mieszkań w kształcie półkuli. Są to nieruchomości wzniesione zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które pozwalają oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Pierwsze mieszkania tego typu zostały stworzone już lata temu, ale nadal nie jest to popularny typ zabudowy. Dlaczego?

Domek kopułowy to konstrukcja, która ma wszystkie elementy, jakie powinien mieć każdy budynek — znajdziesz w nim drzwi, okna i dach. Jedyną częścią, wyróżniającą go na tle innych, jest jego elipsoidalny kształt. Może on przyjąć dwie formy, różniące się znacznie rodzajem pokrycia. Należą do nich geodezyjne i monolityczne konstrukcje kopułowe. Pierwsze z nich nie są idealnie zaokrąglone, to proste konstrukcje jedynie odwzorowujące kształt kuli. Te wielościany buduje się najczęściej z form o kształcie trójkąta równoramiennego. Ten styl został wprowadzony do budownictwa w połowie ubiegłego wieku i pozostaje najbardziej rozpoznawalną formą nowoczesnej architektury kopułowej na świecie.

dom kopułowy
Źródło: kb.pl

Monolityczny dom igloo to natomiast idealnie półokrągła konstrukcja, przypominająca glinianą lepiankę. Ma gładką i opływową elewację, w której wyróżniają się jedynie drzwi oraz okna. Taki budynek cechuje o wiele większa wytrzymałość i trwałość konstrukcji niż w przypadku kopuły geodezyjnej.

Domy kopułowe w Polsce

Pierwsze domy kopułowe pojawiły się w Polsce w latach 60. XX wieku. Zaprojektował je Witold Lipiński, autor między innymi projektu dom igloo we Wrocławiu oraz stacji meteorologicznej na Śnieżce. Wówczas jego plany uznane zostały za nowatorskie. Budynki do tej pory wzbudzają ciekawość i podziw u obserwatorów. Od tamtego czasu na terenie naszego kraju coraz częściej pojawiają się tego typu zabudowania. 

Domy kopułowe w Polsce

Domy kopułowe w Polsce nie są jeszcze powszechne. Z tego powodu możesz mieć pewien problem z odnalezieniem wykonawców. Dużym wyzwaniem może się okazać też kupno materiałów budowlanych, które nie będą dostępne od ręki. Mimo wszystko takie rozwiązanie jest innowacyjne i ma wiele zalet konstrukcyjnych. Opływowy kształt chroni Twoje mieszkanie przed złymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr i grad. Nie musisz stawiać ścian nośnych czy działowych, aby dobrze rozplanować układ pomieszczeń. Dodatkowo tak wykonany budynek nie ma dachu, a do jego budowy wykorzystasz mniejszą ilość materiałów budowlanych. Dzięki temu minimalizujesz koszt inwestycji.

Domy kopułowe — cena

Ceny domów kopułowych mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości domu, jak również metody budowlanej, z jakiej zamierzasz skorzystać. Możliwe jest postawienie konstrukcji małego domu monolitycznego, którego koszt będzie wynosił około 50 000 zł. Inna propozycja to budowa geodezyjnego domu kopułowego. Koszt takiego przedsięwzięcia może wahać się w granicach 80 000 zł – 2 000.000 zł. Ostateczna kwota jest w tym przypadku mocno uzależniona od rodzaju użytego materiału.

Sprawdź: Las w domu, czyli mech na ścianie — gdzie i jak go zrobić?

Projekty domów kopułowych

Jeśli chodzi o budowę domu geodezyjnego, wykonawcy mogą spodziewać się pewnych wyzwań. Na przykład niezwykle trudno jest zaprojektować kominy na kolistym dachu. W przypadku większych obiektów równie skomplikowane i drogie może być umiejscowienie dróg pożarowych. Kłopotliwe  jest również tworzenie podziałów oraz pomieszczeń w konstrukcjach kopułowych, zwłaszcza jeśli nie ma się dużego doświadczenia.

Większość konstruktorów kopuł geodezyjnych wybiera materiały takie jak drewno oraz włókno szklane, które są łatwiejsze w obróbce niż stal czy aluminium. Czasami wykorzystuje się też tworzywa polimerowe, wykonane z niepalnego styropianu. Są one pokryte metalową siatką i zabezpieczone przed działaniem promieniowania ultrafioletowego, wilgocią, temperaturą i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Ponieważ przeciętny dom ma proste ściany, podstawowe urządzenia i wyposażenie są produkowane z myślą o równych murach. Z tego powodu może być trudno znaleźć meble pasujące do mieszkania na planie koła. Projekt będzie więc wymagał zamówienia niektórych elementów na wymiar, co wiąże się z wyższym kosztem realizacji.

Wady i zalety kopuł mieszkalnych

Koszt budowy domu kopułowego jest uzależniony od wielu czynników, między innymi od jego wielkości. Można jednak postawić taki budynek bez większego nakładu finansowego. Będzie to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż budowa tradycyjnego domu, ponieważ zużyjesz mniejszą ilość materiałów budowlanych. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszt, większość kopuł stawia się na zasadzie modułowej — z myślą o łatwej instalacji elementów. Dzięki temu składaniem poszczególnych części można zająć się samodzielnie, bez fachowej pomocy budowlańców.

Ich zaletą jest też wydajność energetyczna. Analizy pokazują, że mieszkając w domu kopułowym, można zaoszczędzić aż 10 000 zł w ciągu pięciu lat i to na samych rachunkach za prąd. Dzieje się tak dlatego, że budynki w kształcie elipsoidalnym nie mają ostrych rogów i wolniej się nagrzewają. Łatwiejszy jest też montaż paneli słonecznych, które pozwolą na obniżenie kosztu utrzymania mieszkania oraz użycie rozwiązania ekologicznego, bo bazującego na odnawialnym źródle energii. 

Zobacz: Jak dobrać kolory elewacji? Najmodniejsze kolory elewacji w 2021 roku

Niewątpliwą zaletą domów kopułowych jest ich atrakcyjny wygląd. Kształt kuli niespotykany powszechnie w przestrzeni miejskiej sprawia, że domy kopułowe bardzo się wyróżniają wśród innych budynków. Zwróci to uwagę wielu przechodniów i nie pozwoli przejść im obok obojętnie. Oryginalna architektura będzie więc idealnym sposobem na wyrażenie nietuzinkowej osobowości. 

Wady i zalety kopuł mieszkalnych
Źródło: vikingway.net

Warto jednak nadmienić, że domy w kształcie kopuły nie są dla wszystkich. Wiele z nich ma oryginalny wygląd, który sprawia, że koncepcja przyciąga wzrok, co wpływa negatywnie na poczucie prywatności domowników. Niestety może zdarzyć się też tak, że inspektor budowlany odrzuci projekt na podstawie unikalnej estetyki, która będzie się za bardzo wyróżniała na tle innych budynków w okolicy.

Dom w górach albo nad morzem o przeszklonym, okrągłym dachu to marzenie wielu ludzi. W dobie budynków będących swoimi podmiejskimi klonami niektórzy mają potrzebę posiadania lokum, które wyróżnia się w tłumie. Jeśli podoba Ci się ta koncepcja, to domy kopułowe są stworzone dla Ciebie. Oryginalne, nowoczesne budownictwo zapewni bezpieczne schronienie o niepowtarzalnym designie.

Niektórzy eksperci spekulują, że modułowy dom geodezyjny i monolityczny to budynki przyszłości. Chociaż daleko nam jeszcze do całych dzielnic wypełnionych kopułami, ważne jest, aby inwestorzy, projektanci czy wykonawcy byli na bieżąco z pojawiającymi się trendami. Kto wie, może za kilkanaście lat takie domy staną się codziennością?

60
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Witam….bardzo fajna sprawa i muszę powiedzieć że się przymierzam do budowy takiego domu 90m kw. Jestem na etapie poszukiwań architekta i firmy budowlanej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *