1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak nakładać tynk strukturalny? Jak usunąć? Cena i właściwości

Poradniki

2 lata temu

Jak nakładać tynk strukturalny? Jak usunąć? Cena i właściwości

Budowa i remont
13
1
0
13
1

Tynk strukturalny to sprawdzony sposób na wykończenie zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji budynku. Jak położyć tynk strukturalny? Czy jest możliwość jego usunięcia? Jakie właściwości ma tynk strukturalny i ile kosztuje? Sprawdź!

Zastanawiasz się, jak nakładać tynk strukturalny, ale nie wiesz, od czego zacząć? Niezbędne informacje znajdziesz w niniejszym artykule. Skupiamy się w nim bowiem na montażu tynku strukturalnego. Tłumaczymy również, jak go usunąć. Jeśli więc chcesz poznać właściwości tynku strukturalnego, zapraszamy do lektury!

Czym jest tynk strukturalny? Jakie ma zalety?

Zacznijmy może od tego, co to jest tynk strukturalny? To masa tynkarska, dzięki której możesz w estetyczny i oryginalny sposób wykończyć daną ścianę. Nie ulega więc najmniejszym wątpliwościom, że tynk strukturalny należy do kategorii zapraw ozdobnych.

Zaletą tynku strukturalnego jest oczywiście możliwość jego położenia nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz, np. jako wykończenie elewacji. Na metodzie jego nakładania skupimy się jednak w kolejnej części naszego tekstu. Pozostańmy jeszcze przy zaletach tynku strukturalnego, bo ten może się pochwalić innymi wartymi uwagi plusami.

Tynk strukturalny pozwala na udekorowanie danej powierzchni niemal w dowolny sposób. To dzięki jego licznym rodzajom, które różnią się od siebie gęstością oraz ziarnistością. Warto również wspomnieć o łatwości utrzymania go w czystości – nie zbiera on bowiem wielu zabrudzeń.

Sprawdź też: Tynk baranek – rodzaje, sposób nakładania, jak go odnawiać i usuwać?

Tynk strukturalny może być nazywany na różne sposoby. Zapewne spotkasz się z różnymi wariantami. Nie zdziw się, jeśli znajdziesz informacje o tynku dekoracyjnym lub gipsie strukturalnym. Mowa oczywiście będzie zawsze o materiale wykończeniowym, który jest tematem niniejszego artykułu. Skupmy się jednak teraz na rodzajach tynków strukturalnych.

Rodzaje tynków strukturalnych

Wspominaliśmy już o bardzo dobrych właściwościach tynku strukturalnego, dzięki czemu z powodzeniem możesz go stosować nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Skupmy się zatem na kilku rodzajach tego materiału, ponieważ jedne są chętniej wybierane jako dekoracja pomieszczeń, a drugie w formie elewacji.

Tynk strukturalny akrylowy

Jeden z tynków dekoracyjnych najodporniejszych na trudne warunki atmosferyczne. Możesz z powodzeniem stosować go jako tynk strukturalny wewnętrzny oraz zewnętrzny. Warto wspomnieć o bardzo szybkim schnięciu tego rodzaju zaprawy. Kilkanaście minut i nie musisz obawiać się, że ktoś naruszy nałożoną przez Ciebie formę tynku.

Tynk strukturalny silikonowy

Tynk strukturalny silikonowy to kolejny dowód na to, że zaprawa ta może sprawdzić się nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki swoim właściwościom wariant silikonowy jest w stanie skutecznie zabezpieczyć daną powierzchnię przed wilgocią.

Tynk strukturalny mineralny

To kolejny rodzaj tynków strukturalnych nadających się praktycznie do stosowania w każdym miejscu. Także wariantowi mineralnemu nie brakuje właściwości, dzięki którym wzoruje go wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Sprawdź też: Zagrzybiona ściana: jak usunąć grzyba ze ściany?

Tynk strukturalny krzemianowy

Tynk ozdoby krzemianowy nie zbiera wielu zabrudzeń, więc nie będziesz miał większych problemów z zachowaniem go w czystości. Poza tym jest odporny na zmienne warunki pogodowe, co sprawia, że nie będą rozwijać się na nim grzyby.

Jak położyć tynk strukturalny?

Jak kłaść tynk strukturalny? Czy jest to trudne zadanie? Z pewnością nie! Możesz być spokojny o to, że poradzisz sobie, nawet gdy robisz to pierwszy raz. Cały proces można wypunktować w kilku krokach.

 1. Zabezpieczenie powierzchni do nakładania tynku strukturalnego. Chodzi tu bowiem o zabezpieczeniu wszystkiego, co będzie narażone na zabrudzenie. Użyj taśmy malarskiej i zaklej futryny okien czy drzwi. Nie zapomnij o listwach podłogowych i innych elementach, które mogłyby mieć bliski kontakt z tynkiem ozdobnym.
 2. Przygotowanie powierzchni do nakładania tynku strukturalnego. Ściana, która będzie dekorowana zaprawą, również powinna zostać wyczyszczona z kurzu i wszelkich pozostałych zabrudzeń.
 3. Zagruntuj powierzchnię przed nakładaniem tynku strukturalnego. Poczekaj, aż ściana dokładnie wyschnie.
 4. Wymieszaj masę tynkarską. Możesz rozpocząć jej nakładanie zgodnie z informacjami na zamieszczonej na opakowaniu etykiecie. Jeśli chodzi o sposób umieszczania tynku dekoracyjnego na ścianie, warto wyposażyć się w różne narzędzia. Dzięki szczotce czy gąbce będziesz mógł formować rzucaną na powierzchnię masę w dowolny sposób, więc efekt będzie dokładnie taki, jaki chcesz. 
 5. Po wyschnięciu tynku strukturalnego wystarczy go pomalować – oczywiście tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Po dłuższym czasie możesz również przemalować zaprawę na wybrany kolor, jeśli zdecydujesz się odświeżyć wnętrze czy elewację. Pamiętaj jednak, że część zapraw cechuje się grubszą ziarnistością, co powoduje, że potrzebujesz do tego zadania pędzla z dłuższym włosiem. Dzięki temu zakryjesz dokładnie pozostałości po poprzedniej farbie.

Jak usunąć tynk strukturalny?

Czy jest możliwe usunięcie tynku strukturalnego? Oczywiście, że tak! Czeka Cię jednak trochę cięższej pracy. Musisz wyposażyć się w specjalne elektronarzędzia albo wykorzystać budżetowe rozwiązanie, czyli młotek i przecinak

Sprawdź też: Kolor ścian do sypialni – jaki wybrać?

Ręczne skuwanie tynku strukturalnego może być nieco czasochłonne. Warto rozpocząć tę czynność od środka ściany i zmierzać stopniowo w stronę narożników. Pamiętaj, by zabezpieczyć swoje ciało podczas tej czynności. Ochrona oczu czy stóp będzie konieczna. Nie zapomnij także o odzieży, która uchroni Cię (Twoją skórę) przed unoszącym się pyłem. 

Ile kosztuje tynk strukturalny?

Przy końcu naszego artykułu skupmy się, ile kosztuje tynk strukturalny. Na jaki wydatek musisz się zdecydować? Przedstawmy więc orientacyjne ceny za wybrane tynki strukturalne:

 • tynk strukturalny akrylowy – 270–310 zł za 10 kg (15–20 zł/m2),
 • tynk dekoracyjny trawertyn –290–330 zł za 10 kg (18–22 zł/m2),
 • barwiona pasta strukturalna – 150–200 zł za 15 kg (25–43 zł/m2).

Trzeba oczywiście doliczyć kwotę za robociznę, chyba że zdecydujesz się na samodzielne położenie tynku strukturalnego. Jeśli jednak nie, musisz za każdy metr kwadratowy ściany przygotowanej przez fachowca dodać od 50 do nawet ponad 200 zł. To wszystko sprawia, że całkowity koszt udekorowania danej powierzchni tym materiałem jest dosyć wysoki – a już zwłaszcza gdy korzystasz z oferty specjalistów. Mimo wszystko efekt powinien Ci się spodobać. Często również jest to inwestycja na długie lata.

A Ty co sądzisz o tynku strukturalnym? Zdecydowałeś się na takie wykończenie niektórych ścian lub elewacji we własnym domu? Kładłeś zaprawę samodzielnie czy zatrudniłeś do tego specjalistę? Podziel się z nami w sekcji komentarzy, czy całkowity wydatek był dla Ciebie akceptowalny. Cenne uwagi przydadzą się przede wszystkim pozostałym czytelnikom bloga, którzy zastanawiają się, czy warto inwestować w tynk dekoracyjny strukturalny.

Interesują Cię inne tematy związane z wykończeniem ścian w mieszkaniu? Nie wiesz, co wybrać na elewację budynku? Sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe, dzięki którym będziesz mógł szybko zdecydować, czego potrzebujesz w swoim domu!

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *