1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Czym jest ekogroszek? Jak powstaje? Ile kosztuje? Jaki piec?

Poradniki

10 miesięcy temu

Czym jest ekogroszek? Jak powstaje? Ile kosztuje? Jaki piec?

Budowa i remont
1
0
0
1
0

Jak powstaje ekogroszek, który zaliczany jest do grona paliw stałych? Czy piec na ekogroszek jest trudny w obsłudze? Oto lista niezbędnych wskazówek, które przydać się mogą tym osobom, jakie stoją przed wyborem ogrzewania dla domu.

Zapewnienie ciepła dla domu jednorodzinnego jest nie lada wyzwaniem. Mieszkańcy wielkich blokowisk korzystają z centralnego ogrzewania, nie przejmując się innymi aspektami, jakie związane są z tym tematem. Osoby, które budują domy, muszą wziąć pod uwagę dostępne na rynku rozwiązania. Wśród nich znaleźć można ekogroszek, który przez pewien czas postrzegany był jako nic nieznaczący odpad. Dzisiaj jest to jedno z najpopularniejszych źródeł, które jest w stanie zapewnić dużą ilość ciepła w domach.

Co to jest ekogroszek?

Jest to paliwo stałe, które produkuje się z węgla kamiennego lub brunatnego. Jego główną cechą jest bardzo niska zawartość siarki. W procesie spalania powstaje także niewielka ilość popiołu. To sprawiło, że społeczeństwo zyskało możliwość korzystania z ekologicznego materiału grzewczego. Do produkcji użytkowany jest starannie selekcjonowany węgiel, który ma także zapewnić wysoką kaloryczność ekogroszku. Pozwala to zapewnić niskie zużycie tego materiału opałowego. Dobre parametry spalania sprawiają, że można stać się posiadaczem wydajnego paliwa opałowego.

ekogroszek
Źródło: jawar.com.pl

Jak powstaje ekogroszek?

Wzrost zainteresowania ekogroszkiem sprawił, że proces jego produkcji został podzielony na kilka etapów.

W pierwszej kolejności następuje klasyfikacja węgla, aby móc określić jego rozmiar i kaloryczność. Tylko te elementy, jakie będą w stanie spełnić określone kryteria, będą mogły przejść do dalszego etapu, gdzie całość będzie kruszona na mniejsze części. Pozwoli to na przesianie całości przez specjalne sita, gdzie “oczka” mają określone rozmiary. Jest to konieczne do tego, aby z dalszej produkcji wykluczyć te elementy, jakie nie spełniają określonych wymagań. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie wodą. Jest to proces, który ma za zadanie wypłukać ewentualny osad z pyłu węglowego oraz miału. Suszenie jest kolejnym krokiem, który ma sprawić, że finalny odbiorca stanie się właścicielem opału o odpowiednim poziomie wilgotności, jaki w tym przypadku musi być bardzo niski. Na ostatnim etapie ekogroszek pakowany jest do dedykowanych worków.

Im wyższy poziom wilgotności, tym gorsze jego właściwości i niska kaloryczność. To dlatego całość powinna zostać nie tylko dobrze wysuszona, ale także zapakowana, dzięki czemu podczas przechowywania materiał nie będzie “nabierał” wody.

Jaka jest wartość opałowa ekogroszku?

Wartość opałowa, nazywana także kalorycznością, to informacja o tym, ile energii można pozyskać z jednostki masy paliwa. Jest to parametr, który wyrażany jest w MJ/kg (megadżule/kilogram). Dobrej jakości ekogroszek jest w stanie zapewnić wysoką kaloryczność, przez co zużycie paliwa będzie niskie.

Wartość opałowa średnio kalorycznego ekogroszku wynosi 24 – 26 MJ/kg. Jest to dobra propozycja, którą można zaliczyć do grona dobrych materiałów opałowych. Istnieje możliwość zakupu ekogroszku premium, którego wartość opałowa wynosi nawet 29 MJ/kg.

wartość opałowa ekogroszku
Źródło: oferteo.pl

Chcąc kupić ekogroszek o dobrej wartości opałowej, należy zwrócić uwagę także na takie parametry jak:

 • zawartość siarki <1%;
 • zdolność spiekania RI <20;
 • granulacja na poziomie od 5 do 25 mm;
 • wilgotność < 10%;
 • zawartość popiołu > 10%.

Gdzie kupić ekogroszek?

Istnieje możliwość zakupienia tego materiału opałowego w specjalnych składach, których specjalizacją jest właśnie ekogroszek. Można go również otrzymać w wielu sklepach budowlanych, które znajdują się na terenie całego kraju. Ekogroszek można kupować na worki. Wystarczy tylko udać się do tych miejsc składając stosowne zamówienie na ilość opału, która interesuje konsumenta. Im mniejsza będzie to ilość, tym większa pewność, że o transport trzeba będzie zatroszczyć się samodzielnie. Składy oraz sklepy budowlane są w stanie zapewnić transport (często darmowy) przy zakupie określonej ilości ekogroszku, który zawsze ustalany jest przez nich indywidualnie. Istnieje możliwość zakupu ekogroszku przez internet w różnych sklepach.

Sprawdź też: Czym jest dom energooszczędny? W jaki sposób zbudować dom, by zużywać jak najmniej energii?

Jak kupić ekogroszek z kopalni?

Jak kupić ekogroszek z PGG, czyli Polskiej Grupy Górniczej? Oni, jak również Tauron, oddają swoim klientom do dyspozycji sklep internetowy, gdzie można złożyć samodzielnie stosowne zamówienie. Wystarczy wybrać ze sklepu interesujące pozycje “umieszczając” je w koszyku internetowym. PGG umożliwia jednorazowy zakup 5 ton tego materiału opałowego. Tauron oddaje do dyspozycji swoim klientom od jednej do czterech palet.

Potem wystarczy dokończyć całą transakcję opłacając zamówienie. W sklepach można założyć konto lub można zrobić zakupy bez rejestracji. Składając zamówienie nie można zapomnieć o tym, aby wybrać właściwy sposób dostawy.

Ile kosztuje ekogroszek?

Ile kosztuje ekogroszek prosto z kopalni? Cena uzależniona jest od miejsca, gdzie paliwo będzie kupowane. Przykładowo na stronie PGG można dowiedzieć się, że:

 • Pieklorz Ekogroszek dostępny w worku Big Bag 1000 kilogramów to cena ~ 1650 złotych;
 • Karlik Ekogroszek dostępny na palecie 1000 kg (50 worków po 20 kilogramów) ~ 1650 złotych.

W sklepie Taurona można otrzymać ekogroszek za:

 • Ekogroszek Tauron Paleta 800 kg (40 x 20 kg) ~ 1479 złotych;
 • Ekogroszek Jaret Plus Paleta 800 kg (40 x 20 kg) ~ 1439 złotych;
 • Eko Sobieski Premium Paleta 800 kg (40 x 20 kg) ~ 1663 złotych;
 • Ekogroszek TAURON BIG BAG 1000 kg (węgiel luzem) ~ 1848,75 złotych;
 • Ekogroszek JARET plus® BIG BAG 1000 kg (węgiel luzem) ~ 1798, 75 złotych.

Sprawdź też: Współczynnik przenikania ciepła – jak go obliczyć? Czym jest?

Jaki piec na ekogroszek?

Dobrą propozycją będzie ten, który został wyposażony w automatyczny podajnik ślimakowy. W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić uwagę na jego moc, aby móc zyskać pewność, że otrzyma się urządzenie, które będzie w stanie zaspokoić potrzeby cieplne dla całego budynku. Aktualnie na rynku można znaleźć kilka pieców, które obsługują ekogroszek:

 • piec na ekogroszek z rusztem wodnym – wielu specjalistów odradza jednak ten zakup, ponieważ sam ruszt może doprowadzić do szybkiego wychładzania paleniska;
 • piec na ekogroszek z podajnikiem – sam podajnik można podzielić na ślimakowy lub tłokowy. Jak było wspomniane, lepszym wyborem będzie podajnik ślimakowy, który jest solidny, a do tego mniej awaryjny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które stawiają na prawie pełną automatyzację w trakcie ogrzewania domu;;
 • piec na ekogroszek z zapalarką – zdecydowana większość urządzeń zostaje coraz częściej wyposażona w ten element. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy ma się do czynienia z automatyczną zapalarką;
 • piec na ekogroszek z bocznym czopuchem – czyli z miejscem znajdującym się po boku, które umożliwia odprowadzenie spalin. Praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie.
piec na ekogroszek
Źródło: oferteo.pl

Niekiedy można jednak spotkać te piece, które zostały wyposażone w ruszt awaryjny. Jednak zmiana przepisów sprawiła, że są to urządzenia wycofywane z rynku, więc pomimo niskiej ceny, nie należy ich kupować.

Wybierając piec należy unikać rozwiązań uniwersalnych. Typowo należy wybrać urządzenie dedykowane dla ekogroszku. 

Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Jest to proces, który nie będzie sprawiać nikomu trudności. Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Dobór odpowiedniej ilości powietrza do komory spalania.
 2. Programowanie wentylatora, które powinno odbywać się ściśle z instrukcją, która zawsze dołączona jest do pieca.
 3. Usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń z podajnika.
 4. Załadowanie ekogroszku do podajnika.
 5. Włączenie trybu pracy ręcznej.
 6. Na ekogroszek znajdujący się w podajniku należy ułożyć podpałkę (na przykład drewno lub papier).
 7. Rozpalenie pieca.
 8. Przełączenie trybu na automatyczny (nie można robić tego wcześniej!).
 9. Dobór czasu przedmuchu, czasu podawania ekogroszku, mocy nadmuchu i czasu postoju.

Jak ustawić piec na ekogroszek?

Wpływ na ustawienia będzie mieć kilka czynników. Najważniejszym z nich jest czas przerwy. Powinien on wynosić od 40 do 60 sekund w trakcie pracy. W czasie czasu przerwy tryb podtrzymywania powinien wynosić od 10 do 20 minut. Temperatura załączenia pompy, z uwzględnieniem wcześniejszych parametrów, powinna wynosić 40 do 42 C. Czas podawania powinien wynosić od 5 do 15 sekund. Temperatura wody w kotle powinna wynosić ~ 55 C. Dopiero po rozpaleniu pieca będzie można ocenić, czy te ustawienia faktycznie będą optymalne. Świadczyć o tym będą między innymi: żółty kolor płomienia, brak spieków w podajniku.

Sprawdź też: Czym jest dom pasywny? Czy różni się czymkolwiek od domu energooszczędnego?

Przy pierwszym rozpaleniu nie należy zmieniać od razu ustawień fabrycznych, ponieważ może się okazać, że będą one dobrym rozwiązaniem dla dużej ilości budynków.

Jaka alternatywa dla ekogroszku?

Piec, który przystosowany jest typowo do obsługi ekogroszku, powinien być użytkowany tylko z tym materiałem. Zmiana paliwa – nawet na to bardzo drobne – może doprowadzić do jego uszkodzenia, między innymi ze względu na wysoki poziom wilgotności. Osoby, które chcą znaleźć alternatywę dla tego paliwa stałego, mogą zapytać producenta pieca, aby za jego wskazaniami nie doprowadzić do awarii, co też może wpłynąć na utratę gwarancji.

Alternatywą dla ekogroszku stają się najczęściej naturalne paliwa, na przykład biomasa lub pellet. Wśród innych rozwiązań wymienia się także jęczmień oraz owies.

biomasa
Źródło: kb.pl

Osoby, które nie chcą kupować pieca na ekogroszek, mogą wybrać ogrzewanie elektryczne, jakie warto połączyć z panelami słonecznymi. Pomagają one generować darmowy prąd ze słońca, dzięki czemu można doprowadzić do obniżenia kosztów, jakie przeznaczone są na ogrzewanie domu.

Ekogroszek to ekologiczny materiał opałowy, który zapewnia bardzo niską emisję dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenku azotu oraz innych szkodliwych substancji. Użytkowanie tego materiału opałowego sprawia, że czyszczenie komina nie będzie tak częste. Podobnie jak samego pieca, gdzie będzie się miało do czynienia z niewielką ilością popiołu. Sam proces podawania paliwa nie będzie nastręczać problemów, ponieważ zostaje on zautomatyzowany. Przy takim urządzeniu wystarczy tylko raz na jakiś czas uzupełnić paliwo.

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *