1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Poradnik, jak zamontować karnisz – praktycznie rady

Poradniki

2 lata temu

Poradnik, jak zamontować karnisz – praktycznie rady

Budowa i remont DIY
8
1
0
8
1

Jak zamontować karnisz, aby ładnie się prezentował i był stabilny? Montaż karnisza to zadanie, które z powodzeniem możesz wykonać samemu. Na co zwrócić uwagę podczas montażu i jakie narzędzia będą potrzebne? Przedstawiamy praktyczne rady!

Jak zamontować karnisz – na co zwrócić uwagę?

Zasłony i firany to efektowna dekoracja okna oraz sposób na stylową aranżację wnętrza. Zasłaniając okno, zapewniasz sobie także większą prywatność. Zasłony chronią nie tylko przed słońcem, ale także przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów z naprzeciwka. Aby zamontować stylowe zasłony lub firanki niezbędny będzie odpowiedni karnisz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu oraz techniki montażu?

Rodzaj karnisza powinien być dostosowany do wagi zasłon lub firanek oraz wielkości otworów okiennych. Zastanów się także, czy dekoracja okna będzie pojedyncza, czy raczej będą to zasłony powieszone razem z firanami. Istotny jest także efekt aranżacyjny, który chcesz uzyskać. W klasycznych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się tradycyjne karnisze z ozdobnym wykończeniem, podczas gdy w przypadku nowoczesnych wnętrz lepszym wyborem może okazać się montaż szyny sufitowej lub zabudowa karnisza.

Sprawdź też: Gruby koc z wełny czesankowej – czy warto? Ile kosztuje?

Karnisz możesz zamocować do ściany lub do sufitu. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się karnisz rozporowy, który możesz umieścić na rozpór we wnęce okna, pomiędzy dwiema ścianami. Przy montażu zwróć jednak uwagę, aby karnisz nie utrudniał otwierania i zamykania okien.

Karnisz mocowany do sufitu to modne rozwiązanie, które pozwoli Ci optycznie powiększyć powierzchnię okna. Przy montażu zwróć uwagę, aby powieszone na nim zasłony nie opierały się o parapet. Przede wszystkim, zarówno w przypadku karnisza mocowanego do ściany, jak i do sufitu, pamiętaj o wybraniu odpowiedniej długości karniszapowinien wystawać z obu stron wnęki okiennej na długość 15-25 cm. Dzięki temu firany i zasłony będą się ładnie układać, a całość dobrze prezentować.

Narzędzia niezbędne do montażu karnisza

Samodzielne mocowanie karnisza wymaga zgromadzenia odpowiednich narzędzi i przyborów. Są to:

 • ołówek, którym zaznaczysz punkty do wiercenia,
 • miarka, za pomocą której zmierzysz rozstaw punktów,
 • poziomica, która pozwoli Ci prosto zamontować karnisz,
 • wiertarka dobrana do Twojego typu ściany,
 • śrubokręt,
 • zestaw kołków rozporowych z wkrętami (upewnij się, czy jest w zestawie z karniszem),
 • odkurzacz – bardzo przydatny podczas wiercenia.

Jeśli masz już wszystkie potrzebne narzędzia, możesz rozpocząć montaż karnisza.

montaż karniszy przez fachowca
Choć montaż karniszy może wydawać się skomplikowany, nie trzeba zlecać go fachowcom

Montaż karnisza krok po kroku

Jak zamontować karnisz? Zacznij od zmierzenia szerokości okna i dopasowania do niej karnisza, tak aby symetrycznie wystawał z obu stron wnęki. Następnie zaznacz ołówkiem punkty, w których należy wykonać wiercenie. Możesz ułatwić sobie to zadanie, zaznaczając dwa punkty minimum 5 cm nad krawędzią okna i kreśląc między nimi za pomocą miarki i poziomicy linię karnisza – zaznacz na niej miejsca umieszczenia wsporników.

Kolejnym krokiem jest wiercenie otworów w zaznaczonych miejscach. Otwór powinien być około 5-10 mm większy od kołka rozporowego. Przed umieszczeniem w nim kołka, warto oczyścić go za pomocą odkurzacza, wsysając drobinki pozostałe po wierceniu. Po umieszczeniu kołków rozporowych w otworach przymocuj do nich wsporniki za pomocą śrubokręta lub wkrętarki. Następnie nałóż na nie główną część karnisza. Gotowe!

Jeszcze prostszy w montażu jest karnisz rozporowy. Taki typ karnisza nie wymaga wiercenia. Wystarczy, że idealnie dopasujesz go do szerokości wnęki okiennej i zamontujesz między ścianami na rozpór. Aby karnisz trzymał się jeszcze lepiej, możesz użyć do tego specjalnego kleju. To nieinwazyjna technika, która sprawdzi się świetnie, jeśli nie chcesz wiercić w ścianie.

Ostatnim krokiem jest założenie firany lub zasłon. Dużo zależy od samej tkaniny i rodzaju karnisza. Popularnym sposobem montażu tkanin są żabki do karnisza, zawieszki na kółkach lub zasłony, które mają specjalny tunel, przez który wystarczy przeciągnąć karnisz. Pamiętaj, aby zrobić to przed przykręceniem go do wsporników, jeśli korzystasz z tej ostatniej opcji.

Sprawdź też: Domek dla jeża — jak to zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

Co zamiast karnisza?

Mimo ogromnego wyboru stylów i kolorów karnisze nie zawsze pasują do każdego wnętrza. Co możesz wykorzystać zamiast karnisza do powieszenia firan i zasłon w oknach? Alternatywą dla klasycznych karniszy są szyny sufitowe. Szyny mają prostą konstrukcję, którą łatwo ukryjesz na suficie. Takie rozwiązanie to świetny wybór do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza.

Zasłony możesz także upiąć w oknie za pomocą linki do zasłon, którą rozciąga się między wspornikami. Tkaninę możesz przymocować za pomocą żabek lub zawieszek na kółkach. Taki typ montażu zasłon sprawdzi się w przypadku lekkich tkanin i nowoczesnych aranżacji w stylu skandynawskim.

Samodzielny montaż karnisza nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia oraz przybory, dzięki którym będziesz mógł dokonać stosownych pomiarów. Ważny jest również spokój oraz właściwa kolejność wykonywania poszczególnych kroków. Montując karnisz w salonie lub sypialni, możesz samodzielnie stworzyć modną i stylową aranżację okna oraz zapewnić sobie niezbędną prywatność. Jak zamontować karnisz? Teraz już wiesz – do dzieła!

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.