1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zbudować taras z kostki?

Poradniki

1 rok temu

Jak zbudować taras z kostki?

Budowa i remont
8
4
0
8
4

Kostka brukowa to budulec, który z powodzeniem można wykorzystać również przy budowie tarasu. Jak należy się za to zabrać? Sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy tarasu.

Kostka brukowa jako podłoże tarasu

Najpopularniejszymi sposobami wykończenia tarasu już od lat są drewno, płytki gresowe oraz kostka brukowa. Ta ostatnia wymaga niemało zachodu, ale efekt końcowy poprawnie wykonanych prac bez wątpienia będzie tego wart. Aranżacja przydomowa z użyciem tego budulca to przepis na niezwykle estetyczne i trwałe podłoże, które pozostanie takim nawet przez wiele lat.

budowa tarasu

Zalety i wady tarasu z kostki brukowej

Zanim zdecydujesz się pokryć taras kostką brukową, musisz wiedzieć, jakie mocne i słabe strony ma to rozwiązanie. Dzięki temu lepiej ocenisz, czy ma ono sens również w Twojej sytuacji, czy powinieneś się raczej zdecydować na inny budulec, na przykład na płyty betonowe lub płytki ceramiczne.

Taras wykonany z kostki brukowej w sposób poprawny to przede wszystkim konstrukcja bardzo stabilna, niełatwa do uszkodzenia i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kostki są mało podatne na ścieranie i zwykła eksploatacja nie czyni jej szkody przez wiele długich lat. Ich trwałość pozwala na ekspozycję na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ zachowują odporność na wilgoć, wodę, mróz oraz promieniowanie UV.

taras z kostki brukowej

Sprawdź: Wybór odpowiedniej deski na taras. Czym wyłożyć taras?

Z kostką brukową można realizować wiele aranżacyjnych koncepcji. Współczesne modele tego budulca wyróżniają się oryginalnym designem i wieloma kolorami. Niektóre z nich charakteryzują ciekawe detale w strukturze, na przykład w postaci barwnej posypki, zwykle kwarcowej lub granitowej. Ponadto, kostkę brukową można układać w ciekawe geometryczne kształty, czym jeszcze bardziej da się uatrakcyjnić bryłę domu.

Taras z kostki brukowej to świetny pomysł na aranżację ogrodu, jednak z tym rozwiązaniem wiążą się też pewne mankamenty. Niepoprawnie wykonany wykop lub stawianie konstrukcji na wilgotnym gruncie niejednokrotnie prowadzi do tworzenia się wybojów i wybrzuszeń w nawierzchni. Bardziej stabilnym rozwiązaniem w tej kwestii będą płyty wielkoformatowe.

Jak dbać o kostkę brukową na tarasie?

Bruk to materiał dość odporny na trudne warunki i wytrzymały, nie potrzebuje więc częstej pielęgnacji. Gromadzące się na jego powierzchni piasek, ziemię i liście usuwamy, zamiatając powierzchnię. Jeżeli kolor kostki brukowej nieestetycznie ściemniał, taras można szybko i łatwo umyć myjką ciśnieniową. Możemy również wykorzystać specjalny impregnat, który pomoże zachować kolor budulca.

czyszczenie kostki na tarasie

Taras na jednym poziomie z progiem drzwi tarasowych – co należy wiedzieć?

Taras w takiej formie do dość popularne rozwiązanie, na które decydują się osoby pragnące zwiększyć komfort użytkowania tego rodzaju przestrzeni – taka konstrukcja jest niejako przedłużeniem pomieszczenia i nie wymaga korzystania ze stopni. Dla maksymalnej wygody warto zastosować również drzwi z niskim progiem.

taras na jednym poziomie z kostką brukową
Źródło: oferteo.pl

Decydując się na nią, należy jednak pamiętać o szczególnej ostrożności względem wypoziomowania terenu. Powstanie nawet niewielkiego spadu w kierunku drzwi tarasowych może spowodować zbieranie się wody deszczowej zaraz przy nich. Dobrym pomysłem może być zastosowanie w tym miejscu odpływowej kratki liniowej.

Budowa tarasu z kostki brukowej – jak może przebiegać?

By móc cieszyć się pewnością, że taras zostanie wykonany w sposób profesjonalny, zdecydowanie poleca się powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie brukarskiej. Niektórzy jednak decydują się na wzniesienie struktury własnoręcznie. W obu przypadkach warto jednak wiedzieć, jak zazwyczaj wygląda budowa tarasu z kostki brukowej krok po kroku – jeżeli sam nie planujesz budowy, będziesz za to w stanie dostrzec i odpowiednio szybko skorygować ewentualne nieprawidłowości w trakcie prac.

Pierwszym krokiem do udanej realizacji przedsięwzięcia będzie sporządzenie projektu. Można to zrobić na kartce lub zlecić wykonanie w formie wizualizacji 3D. Taki schemat powinien zawierać wymiary tarasu oraz informować o sposobie rozłożenia kostki (na przykład w określony geometryczny wzór).

Budowa tarasu z kostki brukowej

Budowa tarasu nie obejdzie się bez narzędzi. Oprócz podstawowych, takich jak łopata i długa poziomica, przydadzą się także paliki i sznurek. W stabilizowaniu kostek brukowych bardzo pomocne okażą się również zagęszczarka oraz specjalny gumowy młotek do ubijania kostki. Warto mieć pod ręką również łatę brukarską. W dopasowaniu budulca do zakładanych wymiarów przyda się piła do przycinania kostki.

Przed rozpoczęciem budowy należy dokonać dokładnego pomiaru obszaru, który ma zostać przeznaczony pod taras. W szczególności chodzi tu o głębokość wszystkich warstw – dzięki znajomości tych wartości będziemy mogli wznieść taras do pożądanej wysokości, na przykład tak, by zrównał się z poziomem progu drzwi tarasowych.

Budowa tarasu

Trzeba również pamiętać o usunięciu z obszaru tak zwanego humusu, czyli zewnętrznej warstwy ziemi, w której rozwijają się między innymi chwasty. Pamiętaj także, że budowa na niestabilnym, nierównym gruncie, na przykład wilgotnym lub formującym wgłębienie, może skutkować odkształceniem się tarasu wskutek osuwania się ziemi lub topnienia nagromadzonego po okresie zimowym lodu.

Pierwszym etapem prac będzie wyznaczenie terenu. Paliki wbijamy w ziemię i łączymy sznurkami, tworząc granice tarasu. Tak powstały obrys gruntu powinien być jednak odpowiednio pół metra większy od właściwych wymiarów konstrukcji. Teraz można już przejść do wykopania dołu w wyznaczonej strefie.

Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy, w którym wykop wysypywany jest cienką warstwą piasku lub pospółki, a następnie ubijany z pomocą zagęszczarki. Na tak stworzoną podstawę wysypywana jest pierwsza warstwa kruszywa, którą również należy dokładnie ubić. Na tym etapie konieczne jest pilnowanie odpowiedniego poziomu nachylenia tarasu (minimum 1.5%) tak, by woda spływała na zewnątrz i nie gromadziła się przy ścianach budynku.

Budowlaniec układa kostkę brukową

Po tym etapie można już zabrać się za ułożenie obrzeży, czyli otaczających taras krawężników lub palisad. Posłużą one za ramę, w której układany będzie bruk. Wyznaczoną w ten sposób strefę uzupełnia się podsypką cementowo-piaskową pilnując jednocześnie, by obramowanie pozostało nieznacznie niższe niż poziom tarasu. Ten krok pozwoli na poprawne odprowadzanie wody z nawierzchni.

Kiedy obrzeża zostaną już ułożone, można przystąpić do układania tarasu. Proces ten rozpoczynamy od brzegów tarasu, kierując się do jego środka. Nawierzchnię układa się dokładnie według ustalonego wcześniej wzoru. Projekt należy mieć zawsze pod ręką i posiłkować się nim w momencie wątpliwości, a budowanie tarasu przebiegnie sprawnie i bez większych problemów.

Należy uzupełnić szczeliny między kostkami. W tym celu wykorzystać można warstwę piasku (może to być na przykład piasek płukany), którą należy wysypać na powierzchnię tarasu, a następnie rozprowadzić za pomocą miotełki. Kolejnym krokiem jest ubijanie kostki z wykorzystaniem zabezpieczonej gumową nakładką zagęszczarki. Ostatnim, opcjonalnym etapem procesu jest nałożenie impregnatu do kostki brukowej – można to zrobić za pomocą wałka lub ręcznego spryskiwacza.

Taras z kostki brukowej to idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na wygodnej i funkcjonalnej aranżacji ogrodu. Dobra nośność i wytrzymałość tego budulca pozwoli stworzyć trwałe i solidne miejsce, w którym będziesz mógł swobodnie wypoczywać.

Źródło obrazka głównego: kaktus-ogrody.pl

8
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *