1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Czym jest dom pasywny? Czy różni się czymkolwiek od domu energooszczędnego?

Trendy

2 lata temu

Czym jest dom pasywny? Czy różni się czymkolwiek od domu energooszczędnego?

Budowa i remont
12
0
0
12
0

Dom pasywny to temat, który powinien Cię zainteresować – zwłaszcza jeśli dopiero planujesz zbudować własne cztery kąty. W przyszłości mieszkanie w takim budynku może przynieść Ci wiele oszczędności podczas jego eksploatacji.

Dom pasywny – co to dokładnie jest?

Zacznijmy od tego, czym jest dom pasywny. To nic innego, jak budynek, który charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Rozwiązania technologiczne, które są stosowane w budownictwie pasywnym, pozwalają na zmniejszenie tego zapotrzebowania nawet kilkukrotnie. I tak w budynku, który zbudowano z wykorzystaniem standardowych metod, roczne zapotrzebowanie energetyczne wynosi zazwyczaj co najmniej 100 kWh/m2. W domu pasywnym przez cały rok potrzebne jest jedynie 10-15 kWh/m2.

Dom pasywny pozwoli Ci zaoszczędzić energię elektryczną
Dom pasywny, czyli budynek o niskim poborze prądu | Źródło: morizon.pl

Co oznacza to w praktyce? W domu pasywnym energia pochodzi ze źródeł odnawialnych – np. z pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Dzięki odpowiedniej budowie oraz zastosowanym technologiom budynek ogrzewa i wychładza się sam. Musi być on także odpowiednio zaizolowany termicznie po to, by zatrzymać ucieczkę ciepła.

Czym jest budownictwo pasywne?

Budownictwo pasywne z pewnością posiada kilka zalet – takich jak przykładowo o wiele mniejsze zużycie energii, co sprawia, że mieszkanie w takim domu jest energooszczędne. Dom pasywny musi być też zbudowany z dobrej jakości materiałów, co przekłada się na jego komfort użytkowania.

Jest to radykalnie nowoczesny rodzaj budownictwa, który posiada też rygorystyczne zasady, których trzeba się trzymać, aby budynek został zakwalifikowany jako pasywny. Do takich elementów należą m.in. konieczność zachowania prostej bryły domu czy odpowiednia grubość ścian, które są dodatkowo termoizolowane. Taki sposób budowania przyczynia się również do tego, że dom jest cichy w środku. Okna w budynku pasywnym muszą być dostosowane do tego, aby zapewnić odpowiedni komfort termiczny mieszkańcom przez cały rok. Budownictwo pasywne charakteryzuje także instalowanie wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem, która pozwala na odzysk ciepła.

Budownictwo pasywne to sposób na nowoczesny dom
Budownictwo pasywne, czyli nowoczesny sposób budowania domów | Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Jednak pasywne budowanie znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku domów. Coraz częściej możemy spotkać budynki, które zostały wybudowane według rygorów budownictwa pasywnego, a pełnią one funkcję inne niż mieszkalne – np. przemysłowe.

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?

Domy pasywne i energooszczędne na pozór mogą wydawać się tym samym – ale tak nie jest. Istnieje kilka różnic, które sprawiają, że nie każdy dom energooszczędny można nazwać domem pasywnym. Jednym z kluczowych aspektów, które różnią te dwa rodzaje budynków, jest zużycie energii. W przypadku domu energooszczędnego zamyka się ono w przedziale 40-60 kWh/m2. Dom pasywny pozwala zmniejszyć zużycie energii do poziomu maksymalnie 15 kWh/m2.

Sprawdź też: Dom w stylu nowoczesna stodoła. Czy to dom idealny dla Ciebie? Prezentujemy wady i zalety oraz różne projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Obydwa rodzaje domów różnią się od domu standardowego swoją bryłą. Jednak pomiędzy nimi samymi różnice są niewielkie. Domy pasywne są raczej pozbawione zbędnych elementów, takich jak na przykład balkon. W domu energooszczędnym na balkon możesz już sobie pozwolić – tak samo, jak na elementy, które lekko zmodyfikują kształt prostej bryły domu. Należą do nich np. dach, który może być kilkuspadowy – w przeciwieństwie do dachu w domu pasywnym, który posiada maksymalnie dwa spady.

Jak wyglądają projekty na domy pasywne?

Decydując się na budowę domu pasywnego, trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniej działki, która musi być przede wszystkim duża (aby możliwe było odpowiednie umiejscowienie domu) i odpowiednio nasłoneczniona. Powierzchnia domu nie powinna przekraczać pewnego limitu – w ten sposób zapobiegniesz utratom ciepła. Również bryła budynku powinna być zwarta, co zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Jeśli chcesz mieć garaż, lepiej zaplanować go jako budynek wolnostojący. Ważnym elementem jest też zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej.

Przykład domu pasywnego sprawdź czy to dobry wybór
Przykład domu pasywnego

Projektując dom pasywny, strefę dzienną powinno się zlokalizować na stronie południowej, która daje najwięcej naturalnego – a zatem darmowego – światła słonecznego. Świetnie sprawdzą się tam duże okna czy nawet całkowite przeszklenia. Od strony północnej ilość okien należy natomiast ograniczyć. Projekt domu pasywnego może być droższy niż standardowego budynku, jednak nie warto na nim oszczędzać. Jeśli dom pasywny zostanie odpowiednio zaprojektowany, pozwoli nam to ograniczyć wydatki w przyszłości.

Ile kosztuje budowa domu pasywnego oraz o ile niższe są koszty jego utrzymania od standardowego domu?

Budowa domu pasywnego jest zdecydowanie większym wydatkiem niż budowa standardowych czterech kątów. Jest to spowodowane m.in. technologiami, które stosuje się przy budowie, a także potrzebą wykorzystania jak najlepszych jakościowo materiałów. Również wyższa cena projektu sprawia, że koszt budowy domu pasywnego rośnie.

Patrząc jednak na późniejsze koszty użytkowania, trzeba stwierdzić, że początkowo wyższa inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Dom pasywny, który jest odpowiednio zaprojektowany, zużywa znacząco mniej energii od standardowego – inwestycja zwraca się zatem poprzez niższe rachunki. I tak w skali roku możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź też: Prawidłowe ocieplenie fundamentów — czym ocieplić dom?

Budownictwo pasywne to temat, na który warto zwrócić uwagę – szczególnie teraz, gdy ceny energii według wszelkich prognoz nieuchronnie będą szły w górę. Pamiętaj przy tym, że dom pasywny to nie tylko oszczędność, ale także znaczne poprawienie Twojego komfortu życia.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *