1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Metr bieżący — co to jest? Czym różni się od metra kwadratowego?

Poradniki

1 rok temu

Metr bieżący — co to jest? Czym różni się od metra kwadratowego?

Budowa i remont
24
5
4
24
5

Co to jest metr bieżący? Czym różni się od metra kwadratowego? Wiele osób zadaje sobie te pytania, kupując rzeczy do domu. Znajomość tej miary jest ważna przy doborze właściwej ilości produktu. Objaśniamy, czym jest i jak obliczyć metr bieżący.

Czym jest metr bieżący? Definicja

Metr bieżący jest jednostką długości równą metrowi. Służy on do obliczania długości przedmiotów wielowymiarowych, w przypadku których pozostałe wymiary, takie jak szerokość i głębokość są stałe i nie mają większego znaczenia. Skrót tej jednostki miary to m.b.

Do czego wykorzystuje się jednostkę metra bieżącego?

Jednostka ta jest stosowana m.in. do mierzenia produktów zawijanych w rolki. Metr bieżący jest używany także w sektorze usług do wyceniania elementów wyposażenia domu takich jak blaty kuchenne. Wykorzystywany jest również w branży budowlanej. Przy pomocy metra bieżącego określa się rozmiar wykopu lub fundamentów.

Z tymi przyrządami zmierzysz wszystko z perfekcyjną dokładnością:

Metr bieżący a metr kwadratowy. Jak je rozróżnić?

W przeciwieństwie do metra bieżącego, który jest jednostką długości, metr kwadratowy (m²) jest miarą powierzchni. O ile więc w przypadku metra bieżącego istotna jest tylko długość, tak w przypadku metra kwadratowego ważna jest zarówno długość, jak i szerokość.

Aby zrozumieć, ile metrów kwadratowych to ile metrów bieżących, możemy odwołać się do przykładu wykładziny podłogowej. Załóżmy, że klient postanowił kupić 5 metrów bieżących wykładziny. Jej szerokość to 3 metry. W tej sytuacji należy wykonać obliczenie 5 × 3, co daje nam 15 m² wykładziny.

morele.net_korzystne oferty

Pamiętać należy, że 5 metrów bieżących nie zawsze daje tyle samo metrów kwadratowych. Materiał mający 5 m długości i 3 m szerokości ma powierzchnię 15 m² (5 × 3). Tej samej długości produkt o szerokości 4 m będzie mierzył 20 m² (5 × 4).

Sprawdź też: Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia, ścian, dachu? Obliczanie m2 krok po kroku

Ile to metr bieżący?

Jak liczyć metr bieżący? To bardzo proste. Jeden metr bieżący równy jest jednemu metrowi długości. Ta miara stosowana jest w większości przypadków. Bieżąca ilość materiału rzadko podawana jest w jednostce innej niż metr. Jeżeli jednak spotkamy się z taką sytuacją, możemy łatwo obliczyć, że jeden metr bieżący to 100 centymetrów bieżących.

Jak obliczyć metr bieżący?

Dzięki metrowi bieżącemu możliwe jest proste obliczenie ceny za towar

Jednostki tej używa się do określania wymiarów, na które klient ma wpływ, podejmując decyzję o zakupie. Posłużmy się ponownie przywołanym wcześniej przykładem i sprawdźmy, jak obliczyć metr bieżący wykładziny mierzącej 3 metry szerokości.

metr bieżący czy przyda się miarka zwijana
Miarka zwijana przyda się przy każdym mierzeniu

Osoba, która chce ją kupić, nie ma wpływu na jej szerokość, która w tym przypadku wynosi 3 metry. Może jednak zdecydować, jaką jej długość chce nabyć. Może być to np. 5 metrów. Oznacza to, że zapłaci on za produkt o wymiarach 5 × 3 metry.

Cena za metr bieżący

Cena metra bieżącego towaru to koszt, jaki należy ponieść za 1 metr długości produktu. Jak jednak obliczyć jego cenę? Jeśli jest podana w tej właśnie jednostce, wystarczy pomnożyć. Dla przykładu, jeśli klient potrzebuje 10 metrów siatki na ogrodzenie a jej koszt to 40 zł za metr bieżący, cena siatki wyniesie 400 zł.

Nie męcz się ze skomplikowanymi obliczeniami:

Co kupujemy na metry bieżące?

Metry bieżące są używane powszechnie w branżach takich jak wyposażenie wnętrz i budownictwo. Stosowanie ich jest również powszechne w sektorze tekstylnym.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, metra bieżącego używa się do obliczania długości m.in. materiałów zwijanych w rolkę. Są to produkty służące do:

 • pokrycia podłóg — wykładziny, dywany, panele podłogowe;
 • ozdabiania ścian — tapety, boazeria;
 • ogradzania posesji — balustrady, siatki, płoty kute i betonowe;
 • ocieplania budynków — wełny mineralne, ogrodzenia.

Sprawdź też: Układanie płytek – cena, sposoby, ile czasu trwa

Metr bieżący jest też miarą stosowaną przy wycenie:

 • tkanin;
 • mebli pod zabudowę;
 • schodów;
 • rur i przewodów.

Jednostkę tę wykorzystuje się także w sektorze budowlanym. Jest pomocna przy obliczaniu wymiaru wykopu lub fundamentów.

Metr bieżący jest jedną z najbardziej użytecznych miar, jaką wykorzystuje się w szeroko rozumianym budownictwie i aranżacji wnętrz. Dzięki łatwemu obliczaniu jest miarą, z którą poradzi sobie nawet laik.

Cena za metr bieżący jak obliczyć i czy jest to trudne
Nie powinieneś mieć problemów z samodzielnym obliczaniem ceny za materiały
24
5

Podziel się:

Komentarze (4)

No właśnie jak tak pogmatwane w tych wyjaśnieniach ze to h.. bo jak bym potrzebował przypuśćmy kantowki 5gr.x10sz.x8m dlu 70mb to jakie obliczenie zastosować by uzyskać m2 nie mowie o m3 bo juz się pogubiłem czytając ciągle ile to ile tamto zamiast prostego objaśnienia w 2 zdaniach i podac przykład jak to się robi ,a nie opisując, objasniajac i tłumacząc tak ze i tak ten co nie wiedział to się nie dowie . a ten co wiedział ,to zbaraniał ????????

To śmieszne a jednocześnie ponure- tak zagmatwać problem !!! Metr bieżący to jest to samo co metr długości produktu- koniec. Nie wiem jaki jest cel takiego komplikowania wyjaśniania danego zagadnienia?11.01.2023

Super, ale jeżeli umówię się z wykonawcą na zabudowę rury w kształcie litery L to obydwoje jesteśmy stratni.
Na przykład:
W pokoju o powierzchni: Szerokość 3,50m; Długość 4,30m, Wysokość 2,63 znajduje się rura w kształcie litery L, którą trzeba zabudować (10 cm max). Rura biegnie przez całą długość pokoju i jego wysokość. Stosując tutaj miarę MB mogą być stratni:
zleceniodawca, kiedy 1mb to będzie (DŁUGOŚĆ + WYSOKOŚĆ) X CENA USŁUGI
zleceniobiorca, kiedy 1mb będzie liczony po DŁUGOŚCI lub WYSOKOŚCI X CENA USŁUGI
Jak więc uczciwie policzyć CENĘ USŁUGI?
POWIERCHNIA KWADRATOWA Zabudowy rury: 0,1*4,30+0,1*4,30 = 0,86 mkw
0,1*2,63+0,1*2,63 = 0,52 mkw
łącznie: 0,52+0,86 = 1,38 mkw
POWIERCHNIA MBIEŻĄCYCH Zabudowy rury:
4,20 x Cena usługi po długości pokoju
2,63 x Cena usługi po wysokości pokoju
(4,20 + 2,63) x Cena usługi po długości rury = 6,83 mb
Wiadomo, że ceny za 1mb są niższe od kwadratowych… Np. montaż cokolika gotowego a z wycięciem to różnica około 10-15 zł. Ale co w przypadku jak wyżej – gdy różnica w metrach jest duża, praca poświęcona zadaniu wyższa niż przy malowaniu rury/wstawianiu cokolika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *