1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wszystko o podjeździe do garażu. Z czego najlepiej wykonać nawierzchnię Twojego podjazdu? Jaki materiał jest najtańszy? Jak samemu zrobić podjazd do garażu?

Poradniki

2 lata temu

Wszystko o podjeździe do garażu. Z czego najlepiej wykonać nawierzchnię Twojego podjazdu? Jaki materiał jest najtańszy? Jak samemu zrobić podjazd do garażu?

Auto i garaż Budowa i remont
3
0
0
3
0

Podjazd do garażu ze spadkiem to istotny element domu oraz niezwykle praktyczne rozwiązanie. Warto dokładnie zaplanować jego konstrukcję, aby była wytrzymała i jednocześnie estetyczna. Z czego wykonać nawierzchnię podjazdu? Jak zrobić to samodzielnie? 

Podjazd do garażu — dobrze go zaplanuj

Solidny i nowoczesny podjazd przed domem to jeden z istotniejszych elementów konstrukcyjnych posesji. Warto o niego zadbać, gdy planujesz budowę garażu. To, czy nawierzchnia jest trwała, zależy w głównej mierze od staranności jej wykonania oraz wykorzystanych materiałów. Budowa podjazdu nie należy do czynności skomplikowanych, jednak gdy nie masz w tym żadnego doświadczenia lub nie jesteś pewien jak się do tego zabrać, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnych wykonawców.

Porządnie wykonany podjazd zagwarantuje Ci komfortowy dojazd do miejsca postojowego Twojej posesji. Jeśli zdecydowałeś się na jego własnoręczne wykonanie, odpowiednio zaplanuj całą operację. Pamiętaj, że projektowanie podjazdu nie polega jedynie na uwzględnieniu rodzaju samej nawierzchni. Przestrzeń wokół domu musi być ze sobą spójna, tak aby była jak najbardziej funkcjonalna. Źle urządzony podjazd może sprawić, iż posesja znacznie straci na estetyce.

podjazd do garażu - kostka brukowa, dom, podwórko
Podjazd do garażu z kostki brukowej

Sprawdź też: Kostka brukowa – cena materiału i robocizny. Z jakimi kosztami wiąże się brukowanie powierzchni?

W trakcie projektowania dojazdu zwróć szczególną uwagę na to, by jego nawierzchnia pasowała do otoczenia (chodników, ścian, ogrodu). W ten sposób utrzymasz wszystkie jego elementy w harmonii. Kolejno ustal odpowiednią powierzchnię, nie może być ona zbyt duża, aby podjazd nie zdominował całej posesji. Dobrze zaplanuj takie parametry jak szerokość, długość, grubość oraz typ nawierzchni. Stromy podjazd do garażu o właściwym nachyleniu umożliwi Ci również pozbycie się zalegającej na nim wody.

Z jakiego materiału wykonać podjazd?

Kluczowa kwestia to oczywiście odpowiedni wybór materiału budowlanego, z którego zamierzasz wykonać podjazd. Opcji jest wiele, a każda z nich ma nieco inną charakterystykę. Decyzja o tym, z czego zbudować nawierzchnię zależy głównie od własnych preferencji i ogólnego budżetu. Jednakże zaleca się podejść do tego rozważnie i nie oszczędzać za bardzo na budowie podjazdu. Zbyt niska jakość wykonania może skutkować problemami, zwłaszcza w miejscach, gdzie masz do czynienia z nadmiarem wody.

Kostka brukowa

Podjazd do garażu z kostki jest jednym z częściej wybieranych rozwiązań — nie ma co się temu dziwić. Kostka brukowa to materiał, który doskonale sprawdza się w tej roli. Wyróżnia się szeroką dostępnością i łatwością w układaniu. Warto jednak zainwestować w kostkę odpowiednio wysokiej jakości, która zapewni nam dodatkową ochronę nawierzchni.

Charakteryzuje się ona wybitną odpornością na ścieranie, trwałością oraz niestraszne jej działanie ujemnych temperatur, dodatkowo nie ulega korozji pod wpływem deszczu lub śniegu. Zastosowanie kostki brukowej to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, do wyboru masz wiele jej wzorów i kolorów, co pozwala stworzyć oryginalne i estetyczne kompozycje.

Podjazd do garażu z kruszywa

Jeżeli szukasz stosunkowo taniego rozwiązania, dobrze sprawdzi się podjazd do garażu z kruszywa. Jego wykonanie jest zazwyczaj szybkie i mało pracochłonne. To jedna z bardziej przystępnych cenowo metod budowy nawierzchni. Do wykorzystania masz wiele rodzajów kruszywa, między innymi: tłuczeń, żwir lub grys. 

Wykonanie podjazdu w ten sposób zapewnia bardzo szybkie efekty, warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację tak zaprojektowanej nawierzchni. W trakcie eksploatacji kruszywo będzie się wytracać i trzeba je regularne uzupełniać. Pamiętaj także, że pod wpływem deszczu struktura może powoli rozmiękać i zarastać roślinnością.

Podjazd z betonu

Być może zastanawiasz się, co zamiast kostki brukowej lub kruszywa możesz jeszcze wykorzystać w budowie podjazdu do garażu. Obecnie dosyć popularną metodą okazuje się wykorzystanie płyt betonowych. To wyjątkowo modne i minimalistyczne rozwiązanie. Ten materiał ma wiele zalet, po pierwsze jest niezwykle prosty w pielęgnacji, wystarczy go regularnie myć i odśnieżać. Beton tworzy trwałą konstrukcję, która dobrze znosi zmienne warunki pogodowe. Dodatkowo struktura ta jest również atrakcyjna cenowo.

Podjazd z płyt ażurowych

Podjazd do garażu z płyt ażurowych to zastosowanie elementów betonowych i wypełnienie ich odpowiednią mieszanką. Wyłożenie terenu tym materiałem wymaga odpowiedniej podbudowy. Płyty ażurowe wyglądem przypominają kratownice, często można spotkać je jako wypełnienie np. parkingów. Ten rodzaj nawierzchni sprzyja naturze, jesteś w stanie dowolnie wypełnić go roślinnością i elegancko zaaranżować. Dodatkowo pozwala na znacznie lepsze odprowadzanie wody do gruntu niż w przypadku kostki brukowej. 

Tani podjazd do garażu — jaki materiał kosztuje najmniej?

Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić podjazd do garażu najniższym kosztem, z pewnością najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest wybór któregoś z dostępnych rodzajów kruszywa. Specyfika tego materiału została już opisana wcześniej, jednak warto zaznaczyć, że ten typ nawierzchni tworzy się z kilku osobnych warstw odpowiednio zagęszczonej i drobnej mieszanki. Tani podjazd do garażu można łatwo osiągnąć, wykorzystując takie kruszywo jak żwir, tłuczeń oraz geowłókninę.

Podjazd do garażu ze spadkiem

Niemal każdy rodzaj materiału użytkowego sprawdzi się przy budowie nawierzchni spadkowej. Należy jednak pamiętać, aby szczególnie zadbać o aspekt przyczepności, wybierając właściwą strukturę pod budowę. W przypadku dużego nachylenia podjazd z kostki może okazać się lepszym rozwiązaniem niż ten z wykorzystaniem kruszywa. 

Z drugiej strony kostka jest znacznie trudniejsza np. do odśnieżania. Kluczowy aspekt to także uwzględnienie zasad wykonania stromych podjazdów, które są ściśle uregulowane według polskich przepisów prawnych, tak aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Za maksymalny, dopuszczalny spadek przy garażu przyjmuje się wartość około 25 proc.

Jak zrobić podjazd do garażu?

Jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać podjazd do garażu z kamienia lub betonu, niezbędne okazuje się dokładne zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Trzymając się ściśle określonego planu i uwzględniając wszelkie niezbędne aspekty w trakcie budowy, stworzysz solidną i funkcjonalną nawierzchnię, która z powodzeniem będzie Ci służyć przez lata. Jak zrobić podjazd do garażu z betonu?

Przygotowanie i wykopanie terenu

Pierwszym krokiem jest odpowiedni wybór materiału i przygotowanie podłoża pod zabudowę. W miejscu planowanych krawędzi podjazdu rozciągnij linkę, która zaznaczy teren. Następnie z tak zaznaczonego obszaru usuń ziemię do głębokości około 25 cm. Warto wyprofilować podjazd tak, aby uwzględnić minimalny spadek, co ułatwi odpływ wody i pomoże zachować jednakową grubość warstw. Podziel powierzchnię na mniejsze pola, układając z desek szalunek, a na dnie wykopu wyłóż i zagęść odpowiednią ilość gruzu lub tłucznia.

podjazd do garażu - dom, trawnik
Podjazd do garażu z płyt betonowych

Sprawdź też: Dlaczego właściwa pielęgnacja betonu jest ważna? Jak pielęgnować beton?

Układanie betonu

Na zagęszczoną powierzchnię gruzu wylej rzadką warstwę betonu. Całość powinna wypełnić szczeliny między podłożem i utworzyć około 5-centymetrową warstwę wylewki. Następnie nałóż kolejną powłokę, tym razem umieszcza się około 10 – 15 cm mieszanki, którą kolejno należy wyrównać. Po zakończeniu prac przez kilka dni zaleca się zwilżać nawierzchnię wodą w celu uchronienia jej przed zbyt szybkim wyschnięciem.

Bez względu na to, jaki rodzaj materiału zamierzasz zastosować, projektując swój własny podjazd do garażu, warto pamiętać o wyżej wspomnianych, istotnych kwestiach podczas budowy. Skorzystaj z wiedzy zawartej w tym poradniku, aby stworzyć funkcjonalny dojazd do posesji, który dodatkowo będzie świetnie się prezentować.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.