1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zbudować garaż drewniany? Ile za niego zapłacisz?

Poradniki

3 lata temu

Jak zbudować garaż drewniany? Ile za niego zapłacisz?

Auto i garaż Budowa i remont
11
0
0
11
0

Garaż drewniany jest rewelacyjną alternatywą dla tych murowanych oraz blaszanych. Dzięki wielu swoim zaletom coraz częściej możemy go spotkać na prywatnych posesjach. Zastanawiasz się, dlaczego zyskuje taką popularność? A może chciałbyś go wybudować? Przekonaj się więc sam, czym jest, a także sprawdź, jak zbudować garaż drewniany oraz ile kosztuje.

Garaż drewniany – czy warto go zbudować?

Jeśli zastanawiasz się, czy drewniany garaż będzie mądrą inwestycją, spieszymy z odpowiedzią, że tak! Dlaczego? Zbudowanie garażu drewnianego ma wiele korzyści. Zyskujesz miejsce nie tylko do przechowywania samochodu, lecz również składzik na rowery czy sprzęt gospodarczy. Możesz zbudować garaż z dodatkową wiatą lub pomieszczeniem. Jest on wytrzymały i ładnie się prezentuje – w porównaniu do typowego garażu wykonanego z blachy. Dodatkowo jest o wiele tańszy od pomieszczenia murowanego.

garaż drewniany na jaki się zdecydować
Garaż drewniany z dwoma wyjazdami

Wielu ludzi będzie cenić garaż drewniany za stosunkowo zadowalające temperatury panujące w jego wnętrzu. Nie powinieneś obawiać się, że zimą będzie w nim mróz, a latem sauna. Dzięki temu nie musisz myśleć nad dodatkowym ogrzewaniem, co znacząco zredukuje Twoje koszty.

Sprawdź też: Wszystko o podjeździe do garażu. Z czego najlepiej wykonać nawierzchnię Twojego podjazdu? Jaki materiał jest najtańszy? Jak samemu zrobić podjazd do garażu?

Jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Budowę garażu drewnianego powinieneś rozpocząć od przygotowania posadzki. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest beton. Pamiętaj jednak, że fundament pod garaż drewniany musi być przygotowany na dosyć spore obciążenia – szczególnie gdy pomieszczenie będzie przeznaczone do przechowywania samochodu.

Następnie możesz przystąpić do stawiania konstrukcji, która składa się z podwalin, słupów i obiciówki. Pamiętaj o dociepleniu ścian odpowiednim materiałem, np. wełną mineralną. Aby ukończyć całkowity szkielet garażu drewnianego, pozostaje przygotowanie dachu. Niezbędne będą oczywiście krokwie. Wybór pokrycia dachowego zależy wyłącznie od Ciebie. By gotowa już konstrukcja garażu drewnianego była oddana do użytku, musisz ją wykończyć.

Reklama

Ile kosztuje zbudowanie garażu drewnianego?

Oczywiście, zanim zdecydujesz się na budowę, sprawdzasz w pierwszej kolejności, czy jest to opłacalna inwestycja. Jak już wspominaliśmy, drewniany wariant jest tańszy od murowanego budynku. Zatem ile kosztuje garaż drewniany? Cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prosty, jednostanowiskowy garaż drewniany nie będzie więc bardzo drogą inwestycją.

Czy potrzebne jest pozwolenie na zbudowanie garażu drewnianego?

Jeśli zamierzasz wybudować garaż drewniany o maksymalnej powierzchni 35 m2, nie musisz martwić się pozwoleniem. Musisz jednak pamiętać, aby zgłosić chęć budowy w odpowiednim organie administracyjnym, np. starostwie.

Czy można kupić gotowy garaż drewniany?

Na rynku dostępne są gotowe garaże drewniane. Ich cena zależy od tego, jak duży jest obiekt, z jakich materiałów został wykonany oraz gdzie został zakupiony. Za najtańszy garaż drewniany do samodzielnego montażu trzeba zapłacić ok. 11 tysięcy złotych.

gotowy garaż drewniany, który dopasujesz do własnych potrzeb
Gotowe garaże drewniane do wyboru

Na co zwracać uwagę podczas budowy garażu drewnianego?

Decydując się na budowę, powinieneś przemyśleć, czy potrzebujesz wyłącznie miejsca na jeden samochód. Jeśli masz więcej aut, zastanów się, czy nie warto zainwestować w garaż drewniany dwustanowiskowy, dzięki czemu zyskasz dodatkowe metry kwadratowe. Unikniesz tym samym dylematu, który pojazd lepiej jest zabezpieczyć w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nawet jeśli tylko jeden samochód będzie garażowany, to wolna przestrzeń przyda się do przechowywania rowerów i różnych urządzeń.

Dobrym rozwiązaniem jest decyzja o budowie garażu drewnianego z pomieszczeniem gospodarczym. Zyskasz dodatkową przestrzeń na przechowywanie sprzętu ogrodowego. Będziesz mógł również zorganizować sobie domowy warsztat lub pomieszczenie do majsterkowania.

Zwróć również uwagę na rodzaj drewna, jakie posłużyło do zbudowania szkieletu garażu. Najczęściej spotykanym drzewem, które wykorzystuje się do postawienia konstrukcji, jest świerk (np. syberyjski czy nordycki). Wysoka jakość drewna przełoży się na większą wytrzymałość całego obiektu. Dodatkowo drewno świerkowe można malować, co wpływa znacząco na estetykę. Trzeba jednak zaznaczyć, że niemalowany świerk sam w sobie pięknie się prezentuje.

Sprawdź też: Garaż wolnostojący — wszystko, co musisz wiedzieć! Ile wynoszą koszta, jakie pozwolenia są wymagane i na co zwrócić uwagę przy budowie?

Jeśli więc planujesz budowę garażu drewnianego we własnym ogrodzie, to nie powinieneś obawiać się, czy dobrze inwestujesz. Za rozsądne pieniądze zyskasz obiekt na bardzo długie lata, który upiększy każdą posesję. Co najważniejsze, Twój samochód lub inne drogocenne przedmioty będą odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *