Zastanawiasz się, kiedy zmieniać opony na zimowe i czy w ogóle prawo nakazuje to robić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musi wiedzieć kierowca na temat opon samochodu osobowego.
Opony to niezwykle istotny element każdego samochodu i coś, na czym lepiej nie oszczędzać. Posiadanie opon wysokiej jakości, jak i odpowiednio nowych to klucz do bezpiecznej jazdy w skrajnych warunkach. A te wkrótce zagoszczą na polskich drogach – wszak zima zbliża się wielkimi krokami. A wraz z nią, odwieczne pytanie wielu kierowców: kiedy zmieniać opony na zimowe?
Szukasz nowej opony do swojego samochodu?
Kiedy zmieniać opony na zimowe – zapamiętaj tę prostą regułę!
Kiedy powinno się zmieniać opony na zimowe? Istnieje prosta zasada, która zakłada, że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz poniżej siedmiu stopni Celsjusza, powinniśmy dokonać wymiany opon z letnich na zimowe.
Wiesz już kiedy wymienić opony na zimowe – moment ten jest ściśle skorelowany z temperaturą, jaka panuje na zewnątrz. To jednak z pewnością nie koniec pytań związanych z oponami samochodowymi, jakie możesz mieć – kontynuuj lekturę i dowiedz się więcej.
Jakie ciśnienie w oponach zimą? Tę jakże istotną część bezpiecznego podróżowania zimą wyjaśniamy w naszym osobnym artykule.
Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?
W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe. Przepisy nie nakładają na kierowców wymogu wymiany opon w określonym terminie, co oznacza, że jazda na oponach letnich w okresie zimowym jest legalna (pamiętajmy jednak, że nie jest to równoznaczne z koniecznością założenia łańcuchów śniegowych). Choć co ważne: nie jest to rekomendowany sposób podróżowania, gdyż opona letnia nie zapewnia odpowiedniej przyczepności w warunkach zimowych.
Mimo braku ustawowego obowiązku, zaleca się wymianę opon na zimowe, gdy temperatura spada poniżej 7°C, co zapewnia lepszą przyczepność i bezpieczeństwo na drodze. Niedostosowanie ogumienia do warunków atmosferycznych może prowadzić do nieprzewidzianego zachowania samochodu na drodze, a w ostateczności utraty panowania nad nim.
Pamiętajmy jednak, że obowiązek opon zimowych jak najbardziej istnieje poza granicami Polski. Choć nie jest powszechny, w wybranych krajach jak najbardziej istnieje.
Obowiązek posiadania opon zimowych poza granicami Polski
Wybierasz się zimą do rodziny lub jedziesz w celach zawodowych do innego kraju w Europie? Może się okazać, że odpowiedź na pytanie: „czy opony zimowe są obowiązkowe” będzie w innym państwie jak najbardziej twierdząca. Warto jest więc mieć odpowiednią wiedzę i przygotować się zawczasu!
Opony zimowe wymaganie prawnie (w nawiasach podano ramy czasowe, które obejmuje wymóg posiadania opon zimowych w trakcie jazdy:
- Bułgaria (15 listopada-1 marca),
- Chorwacja (15 listopada-15 kwietnia),
- Estonia (1 grudnia-1 marca),
- Łotwa (1 grudnia-1 marca),
- Litwa (10 listopada-1 kwietnia),
- Szwecja (1 grudnia-31 marca),
- Słowenia (15 listopada-15 marca).
Kraje, w których opony zimowe są obowiązkowe, jeśli warunki pogodowe tego wymagają:
- Austria,
- Czechy,
- Finlandia,
- Niemcy,
- Islandia,
- Luksemburg,
- Norwegia,
- Rumunia,
- Słowacja.
Kraje, w których obowiązek opon zimowych wprowadzony jest na wybranych obszarach (oznaczonych znakiem drogowym):
- Francja,
- Włochy,
- Hiszpania.
W pozostałych krajach (Belgia, Cypr, Dania, Grecja, Węgry, Irlandia, Malta, Holandia, Portugalia, Wielka Brytania) posiadanie opon zimowych nie jest wymaganie prawnie.
Zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy? Odpowiedź znajdziesz u nas!
Wymiana opon w samochodzie – ile kosztuje, jak długo trwa?
Choć wymiana opon nie jest przesadnie skomplikowaną czynnością, nie każdy ma na nią czas. Dodatkowo, łatwo tu popełnić wiele błędów, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy (jak choćby niewłaściwa technika dokręcania śrub mocujących). Innym problemem może być konieczności wykonania dodatkowych prac, jak choćby wyważenie kół lub wymiana wentyli, co będzie wykraczać poza zakres możliwości przeciętnego kierowcy. Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemności, warto skorzystać z pomocy wulkanizatora.
Oddając auto do serwisu wulkanizacyjnego, pierwsze co może nas zastanowić, to ile kosztuje wymiana opon na zimowe u profesjonalisty. Tutaj wiele będzie zależeć od rodzaju felg, jak i ich rozmiarów. Generalna zasada mówi, że im większy rozmiar, tym cena idzie bardziej w górę.
Liczy się również rodzaj felgi – wymiana opon na felgach aluminiowych jest zazwyczaj droższa niż na felgach stalowych. Dlaczego? Mechanicy i wulkanizatorzy argumentują to potrzebą większej ostrożności podczas pracy przy felgach aluminiowych, które łatwiej mogą ulec zarysowaniu. Cenę w tym wypadku winduje więc konieczność zachowania większej ostrożności i zastosowanie odpowiedniej precyzji.
Cena jest również mocno uzależniona od samej lokalizacji – wymiana czterech kół w mieście wojewódzkim lub nawet powiatowym będzie droższa niż w serwisie zlokalizowanym na prowincji. Ostatnim czynnikiem jest również to, czy mamy zimowe opony na flagach w bagażniku, czy niezbędny będzie demontaż opon letnich z felg przykręconych do auta i założenie na nie opon zimowych.
Ile więc trzeba zapłacić za wymianę opony w 2024 roku? W przypadku popularnego rozmiaru 205/55 R16 trzeba zapłacić od 30 do 45 złotych. To ile kosztuje wymiana opon na zimowe, jest uzależnione od szeregu czynników, warto więc odezwać się do kilku różnych serwisów.
A ile trwa wymiana opon w serwisie? Nie jest to przesadnie czasochłonna procedura. Z reguły fachowiec potrzebuje od 15 do 30 minut, aby dokonać pełnej wymiany z dodatkowymi pracami. Pamiętajmy jednak, że w okresie przedzimowym, jak i krótko po nim, serwisy i wulkanizatorzy są mocno obłożeni pracą. Oznacza to, że przyjazd bez umówionej wizyty zazwyczaj nie zakończy się wymianą od ręki – umówienie się na dany dzień i godzinę pozwoli zmaksymalizować tempo wymiany opon.
Najlepsze akcesoria do mycia samochodu!
Jazda na oponach całorocznych – nigdy więcej wymiany opon?
Na rynku dostępne są również opony całoroczne (wielosezonowe), które w wybranych przypadkach mogą stanowić alternatywę dla opon sezonowych. Warto jednak mieć na względzie to, że wszechstronność wielosezonówek sprawia, że nie są tak skuteczne jak opony sezonowe. Przykładowo: opona wielosezonowa nie zapewnia tak dobrej przyczepności i krótkiej drogi hamowania w warunkach zimowych, jak opona zimowa.
Jeżeli chcesz zdecydować się na opony wielosezonowe, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Ich spełnienie pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Opony całoroczne są więc dedykowane osobom, które:
- w skali roku pokonują mniej niż 10 tysięcy kilometrów,
- mają spokojny styl jazdy,
- jeżdżą głównie w warunkach miejskich,
- posiadane przez nie auto ma niską moc silnika (poniżej 100 KM).
Zgubiłeś kołpak na wyboistej drodze? Mamy na to rozwiązanie.
Zmiana opon na zimowe – teraz już wiesz kiedy to zrobić!
To zdecydowanie jedno z tych pytań, które pojawia się przed kierowcami rok w rok. Wiesz już kiedy zmieniać opony na zimowe i nie tylko. Dzięki naszemu artykułowi wiesz, w jakich krajach Europy wymogiem jest posiadanie opon zimowych w określonych miesiącach i czy warto dać szansę oponom całorocznym. Szerokiej drogi a przede wszystkim: maksymalnej przyczepności.