1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Remont kuchni – jak go zaplanować, ile kosztuje? Wszystko o remoncie kuchni

Poradniki

2 lata temu

Remont kuchni – jak go zaplanować, ile kosztuje? Wszystko o remoncie kuchni

Budowa i remont Kuchnia
12
0
0
12
0

Remont kuchni wcale nie musi być trudnym i kosztownym przedsięwzięciem, jeśli podejdzie się do niego w odpowiedni sposób. Na co zwrócić uwagę projektując nową kuchnię oraz jakich kosztów należy się spodziewać?

Remont kuchni – z czym się wiąże?

Remont kuchni to sposób na uczynienie tego pomieszczenia przyjaznym, funkcjonalnym i zgodnym z naszymi upodobaniami estetycznymi. Może obejmować zarówno wyłącznie powierzchowne zmiany, takie jak malowanie i zakup nowych mebli, ale i o wiele bardziej złożone czynności, pokroju wymiany najważniejszych elementów instalacji lub równania podłóg. To, których z prac remontowych się podejmiemy, zależy zwykle od naszych oczekiwań, budżetu, umiejętności oraz czasu.

Kiedy warto wziąć się za remont kuchni? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że przebywanie i praca w tym pomieszczeniu zaczęły sprawiać nam problem. Jasnym znakiem, że pora na remont, może być na przykład znaczący spadek funkcjonalności codziennie używanej kuchennej infrastruktury, a więc mebli, kuchenek lub innych sprzętów.

Tyczy się to oczywiście również instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej w pomieszczeniu – nawet niewielkie ich usterki mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń, których naprawa okaże się bardzo kosztowna. Zaniedbania i brak kontroli ich stanu technicznego może skutkować zagrożeniem dla życia i zdrowia domowników.

Na co zwrócić uwagę, planując remont kuchni?

Odpadające z sufitu tynki, mocno uszkodzone płytki na podłodze i brudne, obite ściany z odpryskami farby to również sygnał, że pora wziąć pod uwagę remont. Pamiętaj, że nienaprawione w porę usterki będą tylko postępować – otoczenie będzie niszczeć coraz bardziej, aż w pewnym momencie może zacząć zagrażać powierzchniom mebli lub innych elementów wyposażenia. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia estetyki pomieszczenia – jeśli celem remontu kuchni jest uczynienie jej miejscem bardziej przyjaznym i przyjemnym, dobry projekt to absolutna podstawa.

Remont kuchni

Przyczyną remontu kuchni może być też niedostosowanie pomieszczenia do indywidualnych potrzeb. Jeżeli najważniejsze jego wyposażenie jest niewygodne w użytkowaniu, na przykład zlewozmywak znajduje się zbyt wysoko lub za nisko, warto podjąć się prac remontowych – pozwolą one oszczędzić codziennej frustracji i uczynią użytkowanie przestrzeni wygodniejszym oraz zdrowszym dla kręgosłupa.

Posiadacze mieszkania w bloku często czują się ograniczeni niewielkim metrażem i również decydują się na remont, którego celem może być na przykład wymiana mebli kuchennych lub wyburzenie ścianki działowej i połączenie kuchni z salonem. W tym drugim przypadku zakres prac będzie o wiele większy i może potrzebować fachowego wsparcia. Projekt takiego przedsięwzięcia będzie musiał uwzględniać znalezienie estetycznego kompromisu pomiędzy wystrojem kuchni i salonu.

Od czego zacząć remont kuchni?

Remont kuchni wymaga odpowiedniego planu działań. Na początku należy stworzyć projekt pomieszczenia, uwzględniając budżet, jakim dysponujemy.

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię?

U podstaw każdego profesjonalnego remontu kuchni powinien stać odpowiedni projekt. Jeśli umiemy nazwać to, co w tym pomieszczeniu wadzi nam najbardziej, będziemy też wiedzieli, od czego zacząć układanie planu działań. Na początku należy więc określić, czy podejmowany remont kuchni będzie zakrojony na szeroką skalę, czy też obejmie przede wszystkim zmiany czysto kosmetyczne. Pamiętaj, że jeżeli Twój projekt zakłada gruntowną wymianę lub stworzenie od zera najważniejszych instalacji, w niektórych przypadkach będziesz musiał dopełnić formalności związanych z tym przedsięwzięciem.

Planowanie

Jeśli nie masz pomysłu na projekt kuchni lub chcesz mieć pewność, że będzie on dopięty na ostatni guzik, zleć wykonanie go profesjonalistom. Zależy Ci na sprawdzonych rozwiązaniach i nie chcesz eksperymentować? Możesz zainspirować się jednym z gotowych przykładów projektów – informacje i materiały tego typu znajdziesz w Internecie, na przykład w dowolnym wirtualnym katalogu wnętrz. Pamiętaj jednak, że każda kuchnia jest inna i zaadaptowanie gotowego projektu wnętrza pod warunki Twojego mieszkania wciąż może być uciążliwym i czasochłonnym procesem.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki? Koszt remontu (robocizny) oraz materiałów w 2021 roku

Co powinien zawierać projekt, by remont kuchni przebiegał płynnie i bez niemiłych niespodzianek? W każdym mieszkaniu sytuacja wygląda nieco inaczej, generalnie jednak powinny to być przede wszystkim takie dane, jak parametry pomieszczenia (wymiary każdej ściany, wnęki okiennej i drzwiowej oraz podłogi), rozstaw mebli kuchennych, sposób rozmieszczenia reszty wyposażenia (w tym oświetlenie) oraz informacje na temat instalacji i planowanych podłączeń.

Koszta remontu kuchni jak określić budżet?

W 2021 roku koszty usług remontowych oraz materiałów budowlanych odczuwalnie wzrosły. Decydując się na generalny remont kuchni, należy więc liczyć się z koniecznością zebrania wpierw dość dużego budżetu, ponieważ niekiedy ponad kilka tysięcy złotych może być kosztem samych usług remontowych.

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię?

To, ile ostatecznie zapłacimy, zależy od ceny samego wyposażenia (meble kuchenne, sprzęty AGD, itd.) oraz kosztów prac remontowych. Budżetu nie planujmy na styk ceny mogą się zmieniać, może też wystąpić konieczność pokrycia dodatkowych wydatków.

Koszt remontu kuchni możesz oszacować na podstawie średnich cen danych usług. Pamiętaj, że kwoty te są inne dla różnych rejonów Polski – zwykle najmniej zapłacą mieszkańcy województwa lubuskiego, największe koszta czekają zaś osoby z województwa mazowieckiego. Sprawdź średnie ceny popularnych usług remontowych zgodnie z kolejnością wykonywania:

Prace przygotowawcze

 • Skuwanie płytek – od 25 do 50 złotych za metr kwadratowy. Ceny mogą różnić się w zależności od tego, czy usługa dotyczy skuwania starych płytek ze ścian, czy z podłogi. W koszta tej usługi wlicza się niekiedy wypełnianie ubytków w strukturze powierzchni.
 • Położenie gładzi pod malowanie lub wykładanie płytkami – od 30 do 40 złotych za metr kwadratowy.
 • Wylewka samopoziomująca od 25 do 35 złotych za metr kwadratowy

Prace nad instalacjami

Koszty usługi różnią się w zależności od skomplikowania danej pracy.

 • Układanie instalacji elektrycznej – od 120 do 160 złotych za punkt instalacyjny.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna (rury miedziane) od 510 do 630 złotych za punkt.

Wykończenie pomieszczenia

 • Układanie płytek ściennych i podłogowych – od 75 do 110 złotych za metr kwadratowy.
 • Wykładanie podłogi panelami – od 25 do 35 złotych za metr kwadratowy.
 • Malowanie ścian i sufitu – od 12 do 17 złotych za metr kwadratowy

Tani remont kuchni w stylu eko – jak się za to zabrać?

Dla wielu osób remont kuchni jest okazją do całkowitej transformacji wnętrza poprzez wymianę każdego dotychczas posiadanego umeblowania czy innych elementów wyposażenia. Niektórzy jednak pragną podejść do tematu w sposób ekologiczny i możliwie jak najbardziej ograniczyć wyrzucanie przedmiotów. Jeżeli więc idea troski o środowisko jest Ci bliska, wcale nie musisz rezygnować ze zmiany oblicza kuchni – wystarczy, że wprowadzisz zmiany w posiadanych już rzeczach.

Jak możesz się za to zabrać? Oprócz standardowych prac remontowych postaraj się przerobić meble, a więc zmienić ich kolor za pomocą malowania, przeprowadzić wymianę uchwytów lub gałek frontów. Jeśli bliskie są Ci style shabby chic, rustykalny lub vintage, możesz na przykład nieco postarzyć powierzchnie drzwi kuchennych szafek. Wprowadź do wnętrza kuchni ekologiczne dekoracje, na przykład żywe rośliny (pamiętaj jednak, by wybrane przez Ciebie gatunki dobrze znosiły wilgoć i wysokie temperatury, jakie zwykle panują w tym pomieszczeniu).

Tani remont kuchni w stylu eko

Renowacja daje duże możliwości – zapaleni majsterkowicze mogą spróbować przetworzyć stare meble i wykorzystać użyte do ich produkcji materiały do zbudowania nowych elementów wyposażenia, dostosowanych do swoich potrzeb i upodobań estetycznych. Zepsute przedmioty spróbuj naprawić, jeżeli jednak nie jest to możliwe, pozbądź się ich w duchu less wastesprzedaj, oddaj lub wymień je na nowe. Rzeczy przeznaczone do wyrzucenia zutylizuj w sposób przyjazny środowisku.

Co zyskasz dzięki remontowi w stylu eko? Przede wszystkim – odmienione wnętrze kuchni, która stanie się miejscem oryginalnym i dostosowanym do Twojego stylu życia. Postępowanie zgodnie z ideą less waste pomoże zmniejszyć ilość generowanych w procesie odpadów. Przetworzenie starych elementów wyposażenia to również znaczące zredukowanie kosztów całego przedsięwzięcia – oszczędzasz nie tylko na zakupie nowych produktów, lecz i na utylizacji tych starych.

Sprawdź też: Jak pomalować pokój? Malowanie ścian i sufitu krok po kroku. Instrukcja

Remont kuchni nie należy do prostych przedsięwzięć, ale jeśli czujesz taką potrzebę, zdecydowanie warto się go podjąć. Możliwość doboru odpowiadających Twojemu gustowi mebli kuchennych i reszty wyposażenia może znacząco uprzyjemnić codzienne korzystanie z tego pomieszczenia.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *