1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Wykończenie mieszkania w 2022 roku – porady. Ile kosztuje? Jak zaplanować wykończenie mieszkania?

Poradniki

2 lata temu

Wykończenie mieszkania w 2022 roku – porady. Ile kosztuje? Jak zaplanować wykończenie mieszkania?

Budowa i remont
14
0
0
14
0

Wykończenie mieszkania – co warto o tym wiedzieć? Na co powinieneś zwracać uwagę? Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu jest istotne dla Twojego dobrego samopoczucia każdego dnia. Warto więc zadbać, aby wykończenie mieszkania było prawidłowo przeprowadzone. Ile jednak zapłacisz za jego poszczególne etapy?

Wykończenie mieszkania – podstawowe informacje, o których powinieneś wiedzieć

Wykończenie mieszkania powinno być przeprowadzone zgodnie z Twoim gustem. Musisz pamiętać, że to, na jakie zagospodarowanie przestrzeni postawisz, będzie miało niebagatelny wpływ na jakość Twojego życia. Zdecyduj się na takie rozwiązania, aby mieszkanie nie było tylko dopasowane pod Twoje upodobania, ale żeby również stało się funkcjonalne i wygodne na co dzień. Rozważ możliwości wykończenia mieszkania, dzięki którym poczujesz, że wyraża ono dokładnie Twój charakter. Poczujesz nie tylko satysfakcję, ale również bezpieczeństwo.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, gdzie brakuje tylko umeblowania
Wykończenie mieszkania po przeprowadzonych pracach remontowych – wystarczy je tylko umeblować

A co można powiedzieć o wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim? Mówiąc krótko, jest to doprowadzenie wnętrza do zamieszkania. Jeśli jesteś właścicielem takiej powierzchni, musisz wykonać szereg podstawowych prac remontowych, aby wszystkie pomieszczenia były gotowe na przyjęcie lokatorów.

Sprawdź też: Jak fugować? Fugowanie płytek krok po kroku — kiedy i jak to zrobić?

Wykonanie jakich czynności wlicza się natomiast do wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim? Mimo braku obowiązujących zasad, które klasyfikują wnętrza jako dokładnie ten stopień wyremontowania, utarło się przekonanie, że mieszkanie powinno spełniać poniższe warunki. Powinieneś więc:

 • przeprowadzić wszystkie niezbędne instalacje (elektryczne, gazowe, grzewcze, wodno-kanalizacyjne oraz ewentualnie teletechniczne i alarmy);
 • zamontować kaloryfery;
 • wykonać wylewkę podłogową, czyli wyrównać powierzchnię w każdym pomieszczeniu;
 • zamontować wszystkie okna, parapety oraz drzwi wejściowe i wewnętrzne;
 • zabezpieczyć balkon, montując odpowiednie barierki;
 • zamontować gniazdka elektryczne w pomieszczeniach;
 • zagruntować wszystkie ściany w mieszkaniu, ponieważ przyjmuje się, że w stanie deweloperskim są one już przygotowane do bezpośredniego nakładania farby.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? Od czego zależy ta kwota?

Nie jest łatwym zadaniem dokładne oszacowanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Pod uwagę należy brać różne czynniki – w tym najistotniejsze, czyli ceny materiałów, wyposażenia oraz ekipy remontowo-budowlanej, na którą się ostatecznie zdecydujesz. Pod każdym wymienionym elementem mieści się wiele cząstek, które wpływają na całkowity kosztorys wykończenia mieszkania. Można tu choćby wymienić jakość wykonania poszczególnych materiałów, ich producenta oraz szybkość i staranność pracy zatrudnionych specjalistów.

Warto również wspomnieć, że ceny w ostatnich latach ciągle wzrastają – zarówno za materiały (wyposażenie), jak i robociznę. Raczej trudno spodziewać się, że nastąpią nagłe obniżki aktualnych cen, i na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania, odpowiemy, że mało. 2022 rok jest kolejnym sezonem podwyżek. Nie odkładaj więc wykończenia mieszkania na następne lata, bo prawdopodobnie nie wyjdziesz na tym korzystnie.

Wykończenie mieszkania z sufitem podwieszanym
Montaż podwieszanego sufitu z oświetleniem podtynkowym

Zatem ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim w 2022 roku? To wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mieszkanie składa się bowiem z odmiennych pomieszczeń, a na każde z nich trzeba poświęcić inną ilość pieniędzy. Wygodniej jest więc oszacować ceny poszczególnych typów wnętrz (kuchni, łazienki czy salonu), ponieważ to ułatwi wyodrębnienie średnich stawek za materiały oraz robociznę aktualnych na obecny 2022 rok.

Pamiętaj jednak, że na całkowity koszt wykończenia mieszkania wpływ także ma lokalizacja. Należy raczej spodziewać się większych wydatków w największych polskich miastach (jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Katowice). Kolejną kwestią, która może podwyższyć kosztorys, jest położenie kondygnacji w bloku. Im wyższe piętro, tym specjaliści oraz dostawcy materiałów będą wymagać większej ilości pieniędzy.

Sprawdź też: Czy tania metamorfoza salonu jest możliwa? Przedstawiamy 10 pomysłów na szybkie i niedrogie metamorfozy salonu!

Nie należy też zapominać o metrażu. Wykończenie mieszkania będzie wymagało większych wydatków, gdy do zagospodarowania masz więcej metrów kwadratowych. Oprócz tego, że będziesz zmuszony inwestować w dodatkowe ilości materiałów budowlanych i wykończeniowych, powinieneś też przygotować się na poniesienie znacznie wyższych kosztów za robociznę. Bowiem każdy kolejny metr kwadratowy wygeneruje setki, jeśli nie tysiące złotych więcej, aby móc w następstwie cieszyć się wykończeniem mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz.

Sposoby na zmniejszenie wyceny wykończenia mieszkania

Niezawodnym sposobem na obniżenie wydatków (zwłaszcza na robociznę) związanych z wykończeniem mieszkania (w stanie deweloperskim czy pod klucz) jest wykonanie niektórych prac samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby podejmować się tylko tych robót, które jesteś w stanie sprawnie przeprowadzić. Nie warto, żebyś angażował się w modyfikacje (np. instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej), jeśli nie masz o tym najmniejszego pojęcia. Tego typu prace wymagają wiedzy specjalistycznej, dlatego powinieneś zatrudnić fachowca, który wykona je w prawidłowy sposób. Zły bowiem montaż może zakończyć się koniecznością naprawy – o wiele droższej niż z początku przeznaczyło się na instalację. Czy warto więc ryzykować? Odpowiedź jest jednoznaczna, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że czynności związane z elektrycznością mogą również zagrozić Twojemu zdrowiu.

Pamiętaj o planowaniu przy wykańczaniu mieszkania
Planowanie to ważny etap wykańczania mieszkania

Drugim sposobem na obniżenie wydatków wykończenia mieszkania jest szukanie tańszych, ale wciąż dobrych jakościowo materiałów. Konkurencja jest obecnie na tyle szeroka, że zawsze można znaleźć równie dobry produkt za nieco niższą cenę. Jeśli nie orientujesz się w ogóle, jak wygląda obecna sytuacja na rynku w kwestii materiałów budowlanych czy wykończeniowych, możesz zasięgnąć porady architekta. Oczywiście będzie to wiązało się z dodatkowym wydatkiem, lecz skorzystanie z usługi fachowca zaczyna się już od kilkuset złotych. Czasem warto podjąć takie działania, ponieważ architekt sporządzi dokładny kosztorys wykończenia mieszkania i przekaże wartościowe wskazówki co do wyboru najlepszych materiałów, aby nieco przyciąć koszta. Ostatecznie możesz wyjść na duży plus, ponieważ inwestycja w poradę architekta zwróci Ci się z nawiązką. A w dodatku nie stracisz na dobrej jakości poszczególnych materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Sporządzanie kosztorysu wykończenia mieszkania – porady

Przed rozpoczęciem wykańczania mieszkania warto przeanalizować, jaki efekt chcesz uzyskać. Pamiętaj, że dobry plan przełoży się na sprawną pracę remontową. Proces wykończeniówki będzie pozbawiony dłuższych przerw i nagłych awarii. To bardzo ważne, jeśli chcesz, by wykończenie mieszkania przechodziło płynnie z jednego etapu do drugiego. Zaplanuj więc wcześniej, jakie rodzaje oświetlenia (np. podwieszany sufit z oprawami wpuszczanymi) lub ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe) mają być w każdym z pomieszczeń.

Plan dla efektywnej pracy ekipy remontowej

Dogłębna analiza jest też kluczowa, jeśli dążymy do zagospodarowania danej przestrzeni pod konkretny styl wnętrzarski. Zatrudniona ekipa remontowa będzie mogła lepiej planować swoją pracę, co niewątpliwie przełoży się na jej szybsze zakończenie. Warto zwrócić uwagę, że mając w głowie oraz na papierze ustalone odpowiednie wytyczne do tego, co chcesz osiągnąć, utrzymasz zawsze jeden odpowiedni kierunek wykończenia mieszkania. Gdy Ty albo ekipa specjalistów natraficie na jakiś kłopot, nie będziecie musieli zastanawiać się długo, jak sobie z nim poradzić. Dzięki gotowemu i przemyślanemu projektowi obejdziecie każdy problem, nie zapominając o pozostałych ważnych czynnikach remontowych. Ostatecznie żadna przeszkoda nie zaburzy Twojej wizji wymarzonego wykończenia mieszkania.

Łatwiejsze szacowanie wydatków

Po przygotowaniu projektu wykończenia mieszkania łatwiej Ci będzie oszacować poszczególne koszty związane z danym pomieszczeniem oraz stylem aranżacyjnym, jaki ma się w tym wnętrzu znaleźć. Szybko również zorientujesz się, które z zaplanowanych prac jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Możesz więc odhaczyć, co ma zrobić zatrudniona ekipa remontowa, a w czym ją wyręczysz. Pamiętaj jednak, by uwzględniać w planowaniu etapów samodzielnej pracy konieczność posiadania specjalnych narzędzi. Czasem może być nieopłacalne kupowanie odpowiedniego sprzętu remontowego, jeśli wykorzystasz go tylko raz. W takim wypadku najlepsze będą dwa rozwiązania – albo wynajmiesz narzędzia, albo pozostawisz ten etap pracy grupie fachowców.

Sprawdź też: Panele podłogowe na ścianie – montaż, zalety i wady

Wybieraj materiały na lata

Kolejną poradą, jaką możemy się z Tobą podzielić, to rozsądny wybór materiałów remontowych. Nie będziesz bowiem cieszył się długo z wykończenia mieszkania, jeśli po krótkim czasie część wyposażenia będzie do wymiany. Znajdź wypadkową ceny i jakości poszczególnych materiałów. Staraj się nie oszczędzać na żadnym z nich, ponieważ często bywa to nieopłacalne. Jeśli jednak odpowiednio przemyślisz każdy z wydatków, może okazać się, że sporo pieniędzy pozostanie w Twojej kieszeni. A jednocześnie będziesz czerpał satysfakcję ze swojego mieszkania nawet po wielu latach.

Nieprzewidziane wydatki

Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy pojawią się nieprzewidziane wydatki podczas wykańczania mieszkania. Niekoniecznie muszą one wynikać z niestarannej pracy zatrudnionej ekipy remontowej. W przeliczeniu kosztów możesz nie uwzględnić pewnych wydatków, które nagle zwiększą całkowitą wycenę. Pamiętaj, że nawet drobniejsze akcesoria mają swoją cenę, a po ich dodaniu do całkowitego kosztorysu odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania, staje się coraz bardziej rozwinięta. Zatem zawsze staraj się zostawić otwartą listę wydatków. Zabezpieczenie finansowe nie zatrzyma prac wykończeniowych mieszkania, więc jednocześnie nie opóźni ustalonej daty jego oddania do użytku.

Od stanu deweloperskiego do funkcjonalnego mieszkania – sposoby wykończenia wnętrz

Zakończenie prac remontowych do stanu deweloperskiego pozwala skupić się na wykończeniu mieszkania, by stało się funkcjonalne. Postaramy się oszacować ceny materiałów oraz robocizny, jakie musisz ponieść, by w pełni wyposażyć każde z pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że będą to tylko przykładowe stawki. Od Ciebie przede wszystkim zależy, na jaki standard wyposażenia się zdecydujesz. Dlatego nasze propozycje będą często przedstawione w widełkach.

Wykończenie salonu – o co należy zadbać?

Zacznijmy od salonu. Jego wyposażenie jest najmniej skomplikowane, a dzięki temu wymaga niższych kosztów w porównaniu z pozostałymi, podstawowymi pomieszczeniami w mieszkaniu – a więc łazienki oraz kuchni.

Salon jest domową wizytówką, bo w nim będziesz prawdopodobnie przyjmował gości. Warto więc postarać się o ładne udekorowanie tej przestrzeni oraz wyposażenie jej w efektowne oświetlenie. Na pomieszczenie o powierzchni 20 m2 przeznaczysz mniej więcej 15-25 tysięcy złotych, choć kwota ta może wzrosnąć. Skąd wynika ten przedział?

 • wykończenie podłogi: panele podłogowe – 20–200 zł/m2 (dodatkowo koszt robocizny – 60 zł/m2);
 • malowanie ścian: farba – 1,5–7 zł/m2 (dodatkowo koszt robocizny – 13–18 zł/m2);
 • oświetlenie: kinkiet 70–80 zł/szt., lampa 700–800 zł/szt. (dodatkowo koszt robocizny za montaż lampy oraz czterech kinkietów – ok. 300 zł);
 • umeblowanie: komplet wypoczynkowy – ok. 2500 zł, szafka pod TV – 300–350 zł, stół + cztery krzesła – ok. 1250 zł, zestaw mebli – 1650 zł;
 • dodatkowo drzwi, jeśli chcesz, aby salon był odgrodzony od przedpokoju – razem z ościeżnicą oraz montażem – ok. 650 zł.

Podobne koszty mogą dotyczyć sypialni. Oczywiście pominiesz niektóre elementy wymienione powyżej w wyposażeniu. Podajemy więc przykładowy cennik najważniejszych części umeblowania, których nie może zabraknąć w sypialni:

 • łóżko podwójne (rama + stelaż) – ok. 800 zł;
 • materac do łóżka podwójnego – 750–800 zł;
 • szafa z montażem – 500–3500 zł.

Jak wygląda wykończenie łazienki?

Z łazienką sprawa się komplikuje, ponieważ pomieszczenie to wymaga większej uwagi przy doborze materiałów wykończeniowych. Jest to spowodowane wysokim poziomem wilgotności we wnętrzu. Może on niekorzystnie wpływać na tańsze, gorszej jakości materiały. Nie warto więc ryzykować, lecz postawić na sprawdzone rozwiązania. 

Ile kosztuje wykończenie łazienki o powierzchni ok. 7 m2? Przygotuj się na wydatek przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Prawdopodobnie (przy materiałach ze średniej półki cenowej) zapłacisz od 11 do 20 tysięcy złotych.

 • wykończenie podłogi i ścian: płytki na podłogę – 50–200 zł/m2, płytki ścienne – 35–120 zł/m2 (dodatkowo koszt robocizny – 90–160 zł/m2);
 • malowanie ścian: farba – 1,5–7 zł/m2 (dodatkowo koszt robocizny – 13–18 zł/m2);
 • oświetlenie: kinkiet 70–80 zł/szt., lampa 700–800 zł/szt. (dodatkowo koszt robocizny za montaż lampy oraz czterech kinkietów – ok. 300 zł);
 • wyposażenie: wanna – 800–9000 zł, brodzik lub ścianki do kabiny prysznicowej – 200–2000 zł, umywalka – 200–1000 zł, muszla klozetowa – 250–1000 zł, zestaw szafek – 700–800 zł, bateria – ok. 200 zł/szt.;
 • drzwi – razem z ościeżnicą oraz montażem – ok. 650 zł.

Dokładną wycenę remontu łazienki w 2022 roku sprawdzisz pod tym linkiem: Ile kosztuje remont łazienki? Koszt robocizny oraz materiałów w 2022 roku. Przygotowaliśmy w naszym artykule poradnikowym wycenę dla pomieszczenia o powierzchni 5 m2. Jest to zatem łazienka, którą najczęściej spotkasz w bloku.

Czego wymaga wykończenie kuchni?

Kuchnia, jako pomieszczenie często użytkowane, również wymaga zastosowania lepszych jakościowo materiałów. W dodatku będą one narażone na różne niekorzystne czynniki zewnętrzne (jak wilgoć czy zmienne temperatury). Nie należy też zapominać, że kuchnia jest podatna na liczne zabrudzenia w trakcie przygotowywania posiłków.

Ile kosztuje wykończenie kuchni o powierzchni 12 m2? W 2022 roku zapłacisz najprawdopodobniej od 15 do 25 tysięcy złotych przy średniej półce cenowej.

 • wykończenie podłogi i ścian: płytki na podłogę – 50–200 zł/m2, płytki ścienne – 35–120 zł/m2 (dodatkowo koszt robocizny – 90–160 zł/m2);
 • malowanie ścian: farba – 1,5–7 zł/m2 (dodatkowo koszt robocizny – 13–18 zł/m2);
 • oświetlenie: kinkiet 70–80 zł/szt., lampa 700–800 zł/szt. (dodatkowo koszt robocizny za montaż lampy oraz czterech kinkietów – ok. 300 zł);
 • wyposażenie: meble na wymiar – 2600 zł/mb, zlewozmywak – ok. 300 zł, bateria – ok. 200 zł/szt., piekarnik – ok. 1100 zł, lodówka – ok. 1700 zł, zmywarka – ok. 1300 zł, okap – ok. 200 zł, płyta grzewcza – ok. 900 zł;
 • drzwi, jeśli chcesz, aby kuchnia była odgrodzona – razem z ościeżnicą oraz montażem – ok. 650 zł.
Całkowite wykończenie mieszkania, które nadaje się do zamieszkania
W pełni wykończone mieszkanie gotowe do zamieszkania

Całkowity kosztorys wykończenia mieszkania w 2022 roku

Jak widzisz, całkowity koszt wykończenia mieszkania to minimum 50 tysięcy złotych. Jednak przy wybieraniu dobrych jakościowo materiałów, które wytrzymają próbę czasu, wycena zagospodarowania całego wnętrza może przekroczyć nawet 100 tysięcy złotych. Pamiętaj, że wszystkie podawane powyżej kwoty są tylko przykładowe. Na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania, wpływa bardzo wiele składowych. Nie tylko dostępne materiały na rynku oraz aktualne ceny robocizny decydują o ostatecznym kosztorysie wyremontowania i aranżacji. To również Twoje ustalenia co do wyboru odpowiednich produktów będą albo znacząco zmniejszały, albo zwiększały finalną wartość. Podejmuj więc rozsądne decyzje, dzięki którym będziesz cieszył się ładnie urządzonym mieszkaniem bez krążących po głowie zmartwień, czy wydałeś odpowiednią ilość pieniędzy.

Podziel się z nami w komentarzu swoimi uwagami. Czy zajmowałeś się kiedyś wykończeniem mieszkania do stanu deweloperskiego lub pod klucz? Jak dużo wysiłku poświęciłeś na planowanie zagospodarowania przestrzeni? Uważasz, że czegoś nie uwzględniliśmy w naszych wyliczeniach? Daj nam koniecznie znać!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykończeniu poszczególnych części mieszkania, sprawdź nasze inne artykuły!

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *