1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest mikrofibra? Jakie jest zastosowanie mikrofibry?

Poradniki

3 miesiące temu

Co to jest mikrofibra? Jakie jest zastosowanie mikrofibry?

Porządki domowe
6
0
0
6
0

Ścierka z mikrofibry to coś, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego sprzątania. Sama mikrofibra ma jednak mnóstwo innych zastosowań oraz kilka nietypowych właściwości. Czym charakteryzuje się ta tkanina?

Mikrofibra – co to jest?

Mikrofibra, znana również jako mikrofaza, to syntetyczny materiał wykonywany przede wszystkim z cienkich włókien poliamidowych lub poliestrowych. Na rynku dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych – nowoczesne techniki produkcji oferują liczne możliwości modyfikowania tkaniny, od zmiany jej barwy, aż po umieszczenie na jej powierzchni wzorów lub tłoczeń. Wynosząca mniej niż 1 denier gęstość liniowa włókien tego materiału, pozwala zaklasyfikować go do grupy mikrowłókien.

mikrofibra ścierka z mikrofibry
Ścierki to zdecydowanie najpopularniejszy produkt z mikrofibry

Przeczytaj również: Co powinieneś wiedzieć o myciu elewacji? Jak przeprowadzić samemu, koszt fachowej usługi, informacje

Wady i zalety mikrofibry

By móc jeszcze lepiej odpowiedzieć na pytanie, co to jest mikrofibra, warto poznać właściwości tego materiału. Podstawową cechą, która wyróżnia mikrofibrę spośród innych tekstyliów, jest jej odporność na wiele czynników mechanicznych, takich jak zaciągnięcia lub rozdarcia. Przez długi czas zachowuje ona również swój oryginalny kolor, pozostając niewrażliwą na promieniowanie słoneczne.

Tkanina ta jest bardzo chłonna, dzięki czemu nadaje się do czyszczenia powierzchni wilgoci oraz nawet trudniejszych plam. Mikrofibra nie wymaga przy tym zastosowania dodatkowych metod usuwania zanieczyszczeń, w postaci silnych detergentów lub środków pielęgnujących. Na łatwość użytkowania materiału dodatkowo wpływa także bardzo krótki czas jego schnięcia. Zwykle nie wymaga on prasowania i nadaje się do użytku zaraz po umyciu.

Mikrofibrę bardzo łatwo utrzymać w czystości – do tego wystarczy wyłącznie pranie. Nie zbierają się na niej również kurz i roztocza, dzięki czemu wykonane z mikrofibry pościele lub narzuty często polecane są alergikom i osobom pragnącym łatwiej zachowywać pomieszczenie w czystości. Tkanina ta sprawdzi się także w przypadku różnego rodzaju artykułów dziecięcych.

mikrofibra mycie samochodu
Przy pomocy takich ścierek można, między innymi, umyć samochód nie pozostawiając smug.

Mikrofibra, jako materiał na narzutę lub w postaci odzieży, raczej nie przypadnie jednak do gustu osobom, które cenią sobie przedmioty wykonane w sposób ekologiczny, wyłącznie z użyciem tkanin pochodzenia naturalnego. Jej właściwości termiczne raczej nie pozwolą też na użytkowanie wyprodukowanych z niej ubrań zimą. Odzież w całości uszyta z mikrofibry niektórym osobom może wydawać się również nieestetyczna lub niepraktyczna, ze względu na konieczność dodatkowej ochrony syntetycznych włókien przed wysokimi temperaturami.

Pranie mikrofibry – jak czyścić mikrofibrę?

Materiał ten, choć wysoce odporny na czynniki mechaniczne, wymaga jednak ostrożnego czyszczenia. Mikrofibrę należy prać w temperaturze wynoszącej od 40 do 50 stopni, a po zakończeniu procesu – przepłukać materiał w zimnej wodzie. Taki zabieg zapobiega odkształcaniu się tkaniny. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy obejrzeć metkę i sprawdzić, czy dany egzemplarz mikrofibry nie zawiera domieszek, na przykład bawełnianych. Obecność innej tkaniny w składzie może wymusić zastosowanie dodatkowych technik usuwania z niej zabrudzeń.

Pranie mikrofibry powinno być przeprowadzane bez użycia wszelkich intensywnie działających środków, na przykład zmiękczaczy. Ich nieprawidłowy dobór lub nadmiar może uszkodzić strukturę włókien materiału, co będzie mieć negatywny wpływ na właściwości tkaniny, na przykład na jej miękkość. Jeżeli tylko ma się taką możliwość, wykonane z tego materiału produkty warto prać oddzielnie.

mop ścierka
Mikrofibra to nie tylko ścierki.

Mikrofibra i jej zastosowania – co produkuje się z mikrofibry?

Ściereczki z mikrofibry to najpopularniejsza forma, w jakiej występuje ten materiał. Produkt ten, nie bez powodu, na stałe zagościł w tak wielu domach – dzięki swojej chłonności dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami nawet w kuchni czy łazience. Świetnie sprawdza się również wtedy, gdy zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu powierzchni delikatnej lub bardzo podatnej na zarysowania. Wysokiej jakości ściereczka z mikrofibry pozwala na bezpieczne przetarcie m.in. ekranu urządzenia elektronicznego lub karoserii samochodu

Co jeszcze potrafi mikrofibra? Dobre właściwości absorpcyjne tego materiału oraz szybkość jego schnięcia sprawiają, że wykorzystuje się go również do szycia odzieży sportowej. Na rynku często pojawiają się wykonane z tej tkaniny odpowiedniki produktów, z których korzystamy na co dzień. Jest to na przykład ręcznik z mikrofibry – chłonny oraz łatwy w pielęgnacji, będący szczególnie ciekawą propozycją dla osób zabieganych lub biwakowiczów.

mikrofibra pod mikroskopem
Tak wygląda mikrofibra w powiększeniu.

Przeczytaj również: Jesienne grabienie liści – konieczność czy niepotrzebna czynność?

Mikrofibrę znaleźć można nie tylko w sklepach gospodarczych, ale i tych mających w ofercie różnego rodzaju tekstylia. Co to oznacza dla fanów mody? Z tym materiałem chętnie eksperymentują również niektórzy producenci odzieży. Przykładem interesującego sposobu zastosowania go mogą być bluzy polskiej marki odzieżowej Cleant.

Do wnętrza ich kieszeni przyszywane są fragmenty mikrofibry, dzięki którym można wyczyścić szkła okularów lub powierzchnię ekranu telefonu bez konieczności noszenia ze sobą osobnej chusteczki.

Osoby chcące wyposażyć swoje mieszkanie w sposób estetyczny i praktyczny, także mogą zdecydować się na zakup elementów wykonanych z tego materiału. Szczególnie wysoką popularnością cieszy się pościel z mikrofibry – miękki, miły w dotyku materiał to dla niektórych konieczność i najważniejszy warunek komfortowego snu.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.