1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jak wygląda dalia i gdzie najlepiej ją uprawiać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda dalia i gdzie najlepiej ją uprawiać?

Rośliny
5
4
0
5
4

Dalia to piękny kwiat ogrodowy i doniczkowy. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga mnóstwa uwagi. Jak o nią dbać i kiedy sadzić? Wszystko opisujemy w naszym artykule!

Nie masz czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne, a chciałbyś cieszyć się pięknymi rabatami kwiatowymi? Dalia to kwiat idealny dla Ciebie. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj przydatne wskazówki!

Dalia – kwiat ogrodowy czy doniczkowy?

Dalia (łac. Dahlia) ma wiele zalet. Nie ma wygórowanych wymagań, łatwo się ją pielęgnuje i jest niezwykle dekoracyjna. Pięknie prezentuje się na rabatach kwiatowych i w ogrodach. Można ją także z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Osiąga nawet 150 cm wysokości, będzie więc śliczną ozdobą widoczną w każdym miejscu ogrodu.

jak pielęgnować dalie
Dalie to niezwykle dekoracyjne kwiaty

Jeśli chcesz, aby Twoja Dahlia była zdrowa i piękna, musisz o nią odpowiednio dbać. Pamiętaj, że potrzebuje ona dużo światła i ciepła, dlatego najlepiej jest ją uprawiać w słonecznym miejscu. Więcej o tym, jak dbać o ten kwiat, dowiesz się z kolejnych akapitów.

Czy dalie to wymagające kwiaty?

Dalia to śliczna roślina, którą można uprawiać w ogrodzie. Jej piękne kwiaty przyciągną uwagę każdego, kto je zobaczy. Aby jednak kwitła pięknie, należy pamiętać o prawidłowym sadzeniu oraz zapewnieniu odpowiedniej pielęgnacji.

Sprawdź też: Groszek pachnący – pnący kwiat idealny dla każdego!

Dalia – kiedy sadzimy?

Dalie sadzi się wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Najlepiej więc poczekać do maja. Polecamy, by zrobić to dopiero po zimnej Zośce. Kiedy to dokładnie jest? Wszystkiego dowiesz się z artykułu: Zimna Zośka – kiedy wypada i co to jest? Dahlia jest kwiatem wieloletnim. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba jej co roku sadzić od nowa.

Pielęgnacja dalii

Kwiaty tej rośliny lubią słońce, dlatego też należy je sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych. Gleba powinna być przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze. Aby utrzymać kwitnienie Dahlii przez cały sezon, należy regularnie podlewać krzewy i nawozić je co najmniej raz w miesiącu. Jeśli chodzi o dostarczoną ilość wody – w okresie najbardziej intensywnego kwitnienia, który przypada na sierpień i wrzesień, musisz podlewać dalie bardzo intensywnie. Aby zapobiec chorobom i szkodnikom, należy regularnie oczyszczać krzewy i usuwać zwiędłe kwiaty. Powinieneś delikatnie przycinać rośliny na początku okresu wzrostu. Spowoduje to, że rośliny zaczną się rozgałęziać.

Dhalia_jak ją uprawiać
Pielęgnacja dalii nie jest skomplikowana

Dalia – kwiat, który wspaniale ozdobi rabaty ogrodowe

Dalia to roślina, która świetnie sprawdza się na rabatach ogrodowych. Jest łatwa w uprawie, a jej piękne kwiaty stanowią świetną ozdobę każdego ogrodu. Dalie są dostępne w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do każdej przestrzeni.

Sprawdź też: Mak – uprawa, przepisy prawne i właściwości

Jakie Dahlie szczególnie polecamy? Najpopularniejsze odmiany dalii to: 

 • Bishop of Llandaff, 
 • Cafe au Lait, Cassini, 
 • Dalina Maxima, 
 • Dalhia, Flamenco, 
 • Giraffe, 
 • Happy Days, 
 • Karma Choc, 
 • Lollipop, 
 • Peach Melba, 
 • Pink Diamond, 
 • Pompon, 
 • Redskin, 
 • Rusty, 
 • Yellowstone

Różnią się między sobą kolorami, tak więc przed zakupem zastanów się, na jakiej barwie kwiatów Ci zależy, i dobierz ich kolorystykę do pozostałych roślin ogrodowych. Wszystkie z wymienionych odmian mają takie same wymagania, tak więc nie musisz się na nich skupiać podczas wyboru konkretnej odmiany Dahlii. Możesz sugerować się tylko kolorem i wybrać ten, który Twoim zdaniem jest najpiękniejszy.

Piękna ozdoba balkonu i tarasu – dalia w doniczce

Doniczkowa Dhalia to niezwykła roślina, która dodaje uroku każdemu balkonowi i tarasowi. Jest łatwa w utrzymaniu i można ją uprawiać w dowolnym miejscu. Jej kwiaty są duże i bardzo dekoracyjne. Pamiętaj jednak, że stanowisko powinno być bardzo słoneczne, a podlewanie obfite i regularne. Jeśli uprawiasz dalie w doniczce, należy ją przesadzać co roku, aby korzenie mogły się rozwijać. 

Dalie w doniczkach to dobry pomysł na ozdobę balkonu
Dalie z powodzeniem możesz uprawiać także w doniczkach

Dalia to kwiat, który lubi żyzną glebę. Powinna ona być przewiewna i obejmować kilka składników: 

 • piasek – ⅓ objętości, 
 • ziemia liściowa – ⅓ objętości,
 • torf – ⅓ objętości,
 • nawóz – 1/2 łyżki stołowej.

Wszystko powinno być dokładnie wymieszane, a następnie nawilżone przed sadzeniem kwiatu. Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak wybranie odpowiedniego miejsca dla Twojej doniczki. Pamiętaj, by docierało do niego dużo światła słonecznego.

Sprawdź też: Odmiany pelargonii na taras, balkon i do ogrodu!

A czy Ty uprawiasz dalie w ogródku lub na balkonie? Z jakimi innymi kwiatami zestawiłeś je w swoim ogrodzie? Masz jakieś rady dla czytelników naszego bloga? Koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy!

Nie wiesz, co posadzić na swoich rabatach kwiatowych? Poniżej kilka poradników dotyczących uprawy niezwykle pięknych i ozdobnych roślin doniczkowych.

5
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *