1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda miechunka? Jakie są jej odmiany i jak je uprawiać?

Ogród i balkon

3 lata temu

Jak wygląda miechunka? Jakie są jej odmiany i jak je uprawiać?

Rośliny
10
0
1
10
0

Miechunka to przepiękna roślina o charakterystycznych pomarańczowych owocach zawiniętych w szare listki. Poza tym, że pięknie wygląda, jest jadalna i ma wspaniałe właściwości zdrowotne. Jakie są odmiany miechunki i jak ją uprawiać? Podpowiadamy!

Miechunka – rodzaje

Miechunka (Physalis L.) to roślina z rodzaju psiankowatych (tak jak pomidory czy bakłażan), pochodząca z Ameryki Południowej, a obecnie uprawiana w wielu regionach świata – w tym i w Polsce. Charakteryzują ją okrywy owoców przypominające małe lampioniki. Dla jadalnych owoców uprawiane są trzy gatunki: miechunka rozdęta, pomidorowa oraz peruwiańska.

miechunka peruwiańska
Miechunka jest bardzo chętnie uprawiana w Ameryce Południowej

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Miechunka rozdęta (jej zwyczajowa nazwa to pęcherznica) ma charakterystyczne owoce wyglądające jak pomidorki koktajlowe, które osłania dekoracyjna pomarańczowa okrywa. Kwitnie od maja do czerwca białymi dzwonkowatymi kwiatami. Osiąga około 1 metra wysokości i bardzo szybko się rozrasta. Miechunka nie jest szczególnie okazałą rośliną w trakcie roku – swoje piękno pokazuje dopiero w czasie owocowania, w okolicach września. To wtedy krzewy zapełniają się przepięknymi, pomarańczowymi lampionami.

Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica Lam.)

Miechunka pomidorowa zwana jest także miechunką lepką lub skórzastą. Uprawiana jest głównie w Meksyku i Peru. W Ameryce Południowej znana jest także jako tomatillo. Jej owoce są popularniejsze niż pomidory i to one są bazą do popularnej zielonej salsy (salsa verde). Uprawia się ją podobnie do pomidorów – potrzebuje podpór, a dodatkowo trzeba ją regularnie nawozić. To roślina mało odporna na mrozy. Owoce miechunki są niskokaloryczne i zawierają dużo pektyn, witaminy C i mikroelementów.

Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana L.)

Miechunka peruwiańska rośnie w Peru i w Wenezueli i tam też dorasta do swoich największych rozmiarów. W Polsce raczej się jej nie uprawia, gdyż w naszym klimacie jest jej po prostu za zimno. Miechunka peruwiańska, podobnie jak poprzednie odmiany, to miechunka jadalna – podczas owocowania daje niewielkie jagody z charakterystyczną okrywą przypominającą lampion. Owoce miechunki są bardzo smaczne – słodkie, z nutą limonki i truskawki. Z tego względu są znane także pod nazwą „rodzynek brazylijski”.

Sprawdź też: Czym jest pigwowiec? Czym różni się od pigwy? Sprawdź jak uprawiać pigwowiec i poznaj jego odmiany!

Miechunka – jak wygląda jej uprawa?

W naszym klimacie miechunka to przede wszystkim roślina ozdobna. Przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, z tego względu nie jest zbyt odporna na mrozy. Jak dokładnie wygląda uprawa miechunki?

Stanowisko

Miejsce dla miechunki powinno być nasłonecznione albo umieszczone w delikatnym półcieniu. Jeśli nie będzie miała wystarczającej ilości światła, nie rozwinie większej ilości owoców i generalnie będzie niezbyt wyrośnięta. O miechunkę trzeba dbać, gdyż pozostawiona sama sobie mocno się rozrasta i zaczyna wyglądać nieestetycznie.

miechunka - Physalis L.
Owoce miechunki mają wiele właściwości zdrowotnych, warto więc po nie sięgać – zarówno po świeże jak i suszone owoce

Podłoże

Najlepsza dla miechunki gleba to średnio żyzna, dobrze utrzymująca wilgoć. Roślina ta poradzi sobie także na glebie gliniastej czy piaszczystej.

Podlewanie

Miechunkę trzeba regularnie podlewać: szczególnie w okresie kwitnienia, a potem owocowania. Podlewanie powinno być raczej obfite, gdyż miechunka toleruje jedynie delikatne przesuszenie.

Nawożenie

Miechunka lubi nawóz – idealnie, jeśli będzie nawożona przynajmniej raz w tygodniu. Do nawożenia miechunki sprawdzi się kompost naturalny zwierzęcy lub roślinny.

Choroby i szkodniki

Jest to roślina dość odporna na choroby i szkodniki. Największe straty może spowodować jej przesuszenie. Mimo że jest spokrewniona z pomidorem, wykazuje dużo większą odporność. Mogą zaatakować ją przędziorek lub mączlik szklarniowy.

Zimowanie

Roślina ta jest byliną, natomiast w polskich warunkach zwykle traktuje się ją jako jednoroczną. Wszystko dlatego, że nie jest mrozoodporna i przed zimą trzeba byłoby każdorazowo przenosić ją do domu – co ze względu na jej wielkość jest bardzo uciążliwe. Jedyną odmianą, która może przetrwać zimę, jest miechunka rozdęta.

Sprawdź też: Dlaczego cukinia cieszy się aż taką popularnością? Dowiedz się jak uprawiać kabaczek i poznaj jego właściwości!

Rozmnażanie

Najprościej jest miechunkę rozmnożyć przy pomocy nasion – wysiewa się je do pojemników w szklarni w okolicach marca, a gdy zrobi się ciepło, przesadza do gruntu. Innym sposobem rozmnażania jest podział kłączy.

Kwitnienie i owocowanie

Miechunka kwitnie w okresie maja i czerwca, a owocuje we wrześniu. To wtedy nabiera najpiękniejszych barw i wygląda najbardziej okazale, gdyż kielichy zabarwiają się na pomarańczowo. Kwiaty miechunki nie są bardzo spektakularne.

Właściwości miechunki

Wszystkie składniki odżywcze miechunki znajdują sie w jej owocach – są one bogate m.in. w witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Co więcej, owoc ten zawiera także łatwo przyswajalne cukry, wapń, żelazo, fosfor. Ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie: można ją stosować np. jako wzmocnienie organizmu w czasie przeziębienia. Owoc miechunki neutralizuje wolne rodniki, działa zatem przeciwstarzeniowo. Dzięki zawartości witaminy A korzystnie wpływa na wzrok, a dzięki witaminom z grupy B pomaga walczyć ze stresem oksydacyjnym i poprawia nastrój. Rewelacyjne właściwości ma łatwo dostępna miechunka suszona: można ją stosować do jogurtów czy owsianki, a także jako przekąskę.

Zastosowanie miechunki

Mimo że wszystkie trzy opisane wyżej rodzaje miechunki są jadalne, najsmaczniejsza jest miechunka peruwiańska. Ten jasnopomarańczowy egzotyczny owoc można stosować w kuchni na wiele sposobów: robi się z niej przetwory, nalewki i sosy, zaś sama miechunka wraz z okrywą stanowi przepiękną naturalną ozdobę wypieków lub deserów. Dzięki temu, że ma orzeźwiający, lekko kwaskowaty smak, nadaje się również do sałatek. Poza kuchnią miechunki używa się we florystyce, przede wszystkim w postaci miechunki suszonej.

miechunka jako ozdoba deseru
Miechunka stanowi ciekawą ozdobę deserów i wypieków

Ten żółto-pomarańczowy egzotyczny owoc, szczególnie w odmianie miechunki rozdętej, na dobre zadomowiła się w Polsce, zdobiąc coraz więcej parków i ogrodów. Najbardziej dekoracyjnie wygląda wtedy, gdy owocuje, ale warto wiedzieć, że miechunka posiada nie tylko walory estetyczne. Owoce tej rośliny mają bowiem szereg właściwości prozdrowotnych. 

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *