1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Uprawa draceny wonnej w domu. Dracena wonna – pielęgnacja i wymagania

Ogród i balkon

2 lata temu

Uprawa draceny wonnej w domu. Dracena wonna – pielęgnacja i wymagania

Rośliny
15
0
4
15
0

Dracena wonna rzadko kwitnie w warunkach domowej hodowli. Mimo braku kwiatów ta roślina doniczkowa zachwyca jednak wyjątkowym zabarwieniem liści. Jak o nią dbać i dlaczego warto mieć ją w domu? Czy jest to roślina dla amatorów? Odpowiadamy!

Dracena wonna – opis gatunku

Dracena wonna (Dracaena fragrans), zwana też smokowcem, pochodzi z Afryki, gdzie dorasta do rozmiaru sporego drzewa (ok. 6 m) i chętnie wykorzystuje się ją jako „budulec” żywopłotów. Tam też od marca do maja można obserwować zjawisko, jakim jest kwitnąca dracena. Kwiatostan smokowca składa się z dużej liczby malutkich, białozielonych kwiatków o przyjemnym zapachu. Poza tym walory ozdobne mają długie, lancetowate liście o różnym ubarwieniu – ciemno- lub jasnozielone, z białymi lub żółtymi paskami.

W warunkach domowych dracena wonna osiąga maksymalnie 60 cm, choć zdarzają się egzemplarze o wysokości nawet 2 m (okazy uprawiane na pniu). Jak wspomniano we wstępie, coś takiego jak „kwiat draceny” raczej nie występuje w Polsce, chociaż prawidłowo pielęgnowanym, kilkuletnim smokowcom zdarza się zakwitnąć nawet w mieszkaniu. Główną ozdobę okazów doniczkowych stanowią barwne liście, którymi zachwyca dracena. Odmiany najczęściej hodowane to:

 • Lindenii z jasnozielonymi i żółto obrzeżonymi liśćmi,
 • White Stripe o żywozielonych liściach z białymi paskami,
 • Warneckii, która ma niebieskozielone liście z białym obrzeżem,
 • Massangeana o intensywnie zielonych liściach ze złotawymi paskami pośrodku oraz Victoria ze złotym obrzeżem – te dwa warianty draceny najczęściej kwitną po kilku latach hodowli (przy wysokiej wilgotności powietrza).
Dracena wonna w doniczce
Dracaena fragrans, czyli dracena wonna hodowana w doniczce

Musisz jednak wiedzieć, że dracena wonna charakteryzuje się wysoką zawartością saponiny (w korzeniach i liściach). To substancja trująca dla kotów i niebezpieczna dla małych dzieci. Z tego powodu smokowca lepiej trzymać poza ich zasięgiem, aby zminimalizować ryzyko „poczęstowania się” toksycznym liściem przez nieświadomych zagrożenia domowników.

Gleba i nawożenie draceny wonnej

Dracenę trzeba sadzić w żyznym, półprzepuszczalnym podłożu o pH 5,5-6,3. Sprawdzi się do tego uniwersalna ziemia do roślin pokojowych, choć zastosowanie mieszanki specjalnie do juk, palm i dracen przyniesie lepsze efekty. Na dnie donicy należy umieść grubą warstwę drenażu.

W okresie wegetacyjnym (czyli od wiosny do jesieni) warto co 2-3 tygodnie dodać do wody nawóz zawierający potas i inne mikroelementy. Dzięki temu dracena będzie ładnie się rozgałęziać i dobrze rosnąć. Pamiętaj, że nie wolno wlewać nierozcieńczonego nawozu bezpośrednio do podłoża! Może to skutkować poparzeniem korzeni.

Zobacz: Bluszcz domowy: wymagania, odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie. Zasady uprawy bluszczu w domu i pomysły na aranżacje

Jakie stanowisko dobrać?

Mimo afrykańskich korzeni, jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w polskich mieszkaniach jest właśnie dracena. Stanowisko, na którym najlepiej się czuje, to miejsce jasne i dobrze oświetlone światłem rozproszonym (wystawienie draceny bezpośrednio na działanie promieni słonecznych może skutkować poparzeniem delikatnych liści). Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 18-24°C.

Dracena wonna dobrze poradzi sobie również w lekko zacienionym miejscu. Warto jednak pamiętać, że roślina będzie kierować wierzchołek w stronę światła, dlatego dla utrzymania prostego pokroju trzeba ją obracać o 180° mniej więcej co 2 tygodnie.

dracena wonna - kwitnienie
Kwiat draceny wonnej

Podlewanie draceny wonnej

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga dracena? Podlewanie i zraszanie miękką, odstaną wodą to podstawa (najlepiej sprawdzi się do tego woda przegotowana i przestudzona). Latem taki zabieg trzeba powtarzać 2-3 razy w tygodniu, a zimą raz na 7-10 dni. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre. Dracena wonna zdecydowanie nie lubi mieć korzeni stojących w wodzie.

Jak przesadzać i rozmnażać?

Gdy korzenie wystają przez otwory donicy, w której rośnie dracena, przesadzanie jest konieczne, aby roślina mogła dalej prawidłowo się rozwijać. Najlepiej zabieg ten przeprowadzić na wiosnę. Wykorzystaj do tego donicę o 1-2 rozmiary większą niż poprzednia i nie zapomnij o warstwie drenażu na dnie. Młode draceny wymagają przesadzania co roku, a kilkuletnie co 2-3 lata.

Sprawdź: Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Hodując ten gatunek w domu, łatwo się zaskoczyć szybkim tempem wzrostu draceny. Jeśli wygląd smokowca wonnego przypadł Ci do gustu, prawdopodobnie pomyślisz o pozyskaniu z niego sadzonek. Rozmnażanie i przycinanie na szczęście idą w parze. Aby to zrobić, musisz:

 • uciąć wierzchołkowe części pędów o długości 10-15 cm,
 • pozbawić liści ich dolną część,
 • końcówki potraktować ukorzeniaczem do roślin zielonych (ten krok można pominąć, jednak wtedy należy uzbroić się w cierpliwość – rozwój nowych korzeni zajmuje od kilku tygodni do nawet 4 miesięcy).

Gotowe sadzonki należy umieścić w naczyniu z wodą lub w podłożu (mieszance torfu z piaskiem lub perlitem albo w samym piasku). Ważne, aby sadzonki nie stykały się liśćmi. Aby młode roślinki dobrze się rozwijały, musisz dbać o stałą wilgotność podłoża i regularnie je zraszać.

Dracena wonna Indonezja
Dracena wonna w cieplejszym klimacie potrafi dorastać do dużej wysokości

Zalety posiadania draceny wonnej w domu

Posiadanie draceny wonnej w domu ma wiele zalet. Jeśli jeszcze nie masz jej u siebie, zerknij na poniższą listę.

 • Atrakcyjny wygląd liści i duża różnorodność kolorów stanowią główne atuty tej rośliny. Dracena dobrze prezentuje się zarówno solo, jak i w większych kompozycjach (możesz połączyć ją z innymi odmianami i gatunkami dracen).
 • Jeśli doczytałeś artykuł do tego miejsca, na pewno zorientowałeś się, że uprawa draceny nie jest trudna. Spokojnie poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy.
 • Dracena wonna to roślina dość odporna na choroby (mogą ją jednak czasem zaatakować tarczniki i miseczniki – szkodniki lubiące wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza).
 • Smokowiec nawilża powietrze, a także oczyszcza je z toksycznych związków chemicznych: formaldehydu, ksylenu i trójchloroetylenu.

Może Cię zainteresować: Uprawa forsycji – jak dbać, przycinać, rozmnażać? Wszystko forsycji

Czy widzisz już, jak wiele plusów wiąże się z tym, że w Twoim mieszkaniu mogłaby rosnąć dracena? Pielęgnacja w domu tak wartościowej rośliny wydaje się naprawdę warta odrobiny zachodu.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego poradnika wiesz już, jak pożyteczną rośliną jest dracena. Jak dbać o smokowca wonnego, aby ładnie wyglądał i dobrze się rozwijał? Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to podlewanie (zraszanie), nawożenie, przycinanie i przesadzanie. Warto pokusić się o wyhodowanie własnego egzemplarza, który nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale również oczyszcza atmosferę w domu (dosłownie!).

15
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Moja niestety nie wyglada dobrze, ma brązowe plamy na liściach i jest, jakby tu rzec, nieszczęśliwa. Co robić?

Przyczyn może być naprawdę wiele – od chorób roślin doniczkowych, przez małe błędy pielęgnacyjne aż do źle dobranej mieszanki ziemi lub braku odpływu w doniczce. Proszę opowiedzieć coś więcej, być może uda nam się coś doradzić 🙂

Moja dracena wonna ma 6 lat i tydzień temu zakwitła oszałamiającym zapachem bzu:) .Zapach jest tak silny ze na noc zamykam ja w pokoju z uchylonym oknem. Pączki kwiatowe rozkwitają wieczorem (u mnie zaczyna się to ok 16) i kwitną do rana, na dzień zawijają i nie pachną. Tez mieszkam w Polsce 🙂

Otrzymałem dracenę wiosną ubiegłego roku, niezbyt o nią dbałem a późną jesienią postawiłem na parapecie okna wychodzącego na południe. Ku mojemu zaskoczeniu już teraz (od 2 tygodni) widzę jak pięknie się rozwija kwiatostan. Jest to młoda sadzonka zapewne kupiona w jakimś markecie więc jakże duże moje zaskoczenie gdy czytam że w Polsce prawie nie kwitnie a jeśli tak to po kilku latach wegetacji. Czyżby wpływ zmiany klimatu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.