1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Przesadzanie storczyków – jak się za to zabrać? Kiedy przesadzać storczyki i w jaki sposób to robić?

Ogród i balkon

5 miesięcy temu

Przesadzanie storczyków – jak się za to zabrać? Kiedy przesadzać storczyki i w jaki sposób to robić?

Rośliny
8
0
0
8
0

Przesadzanie storczyków może wydawać się skomplikowane, jednak nie ma nic bardziej mylnego. Dowiedz się, kiedy najlepiej przesadzić roślinę, czy można zrobić to podczas kwitnienia i jak ten proces wygląda krok po kroku. To wszystko w artykule!

Przesadzanie storczyków – kiedy należy to zrobić?

Zwykłe przesadzanie storczyków, pomagające im prawidłowo się rozwijać, powinno odbywać się co około trzy lata. Jeśli jednak na roślinach zauważy się niepokojące objawy, przesadzenie może być koniecznie natychmiast. W jakich sytuacjach trzeba jak najszybciej to zrobić? Przede wszystkim wtedy, kiedy na roślinie lub korzeniach pojawi się pleśń czy inny nalot lub wystąpią szkodniki. Roślinę trzeba przesadzić także wtedy, gdy jej korzenie nie mieszczą się w doniczce. Można to zrobić też, jeśli storczyk nie wypuszcza kwiatów. Warto zwrócić uwagę na porę przesadzania – najlepiej robić to wiosną i wtedy, gdy roślina nie kwitnie.

Czy przesadzanie storczyków podczas kwitnienia jest akceptowalne?

Nie można przesadzać storczyków podczas kwitnienia. Wtedy roślina skupia całe swoje siły na produkowaniu kwiatów. Jeśli jednak na powierzchni korzeni pojawi się pleśń lub natychmiastowe przesadzenie będzie konieczne z innego powodu – trzeba odciąć kwiaty. Po usunięciu kwiatów i pąków można przejść do przesadzania storczyka, które opisujemy poniżej krok po kroku. Warto jednak pamiętać, że jeśli przesadzenie nie jest konieczne od razu, lepiej poczekać, aż roślina przekwitnie.

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Korzenie storczyków są bardzo rozbudowane, dlatego przesadzanie tych roślin może wydawać się skomplikowane. Okazuje się jednak, że nie jest to takie trudne. Poniżej omawiamy proces przesadzania storczyków w czterech prostych krokach.

Sprawdź też: Aranżacja pokoju dziennego – trendy, najmodniejsze style i inspiracje

Wyjęcie storczyka z dotychczasowego podłoża i oczyszczenie korzeni

Jak przesadzić storczyka? Najpierw należy wyjąć go z dotychczasowego podłoża. By było to łatwiejsze, warto wcześniej podlać roślinę. Następnie należy delikatnie pouciskać korzenie, aby odkleiły się od ścianek doniczki. Warto też pościskać samą doniczkę. Jeśli mimo tego roślina nie wychodzi delikatnie z pojemnika, można rozciąć doniczkę. Po wyjęciu storczyka z doniczki należy dokładnie oczyścić korzenie ze starej ziemi i kory.

Usuwanie martwych i brzydkich korzeni

Po oczyszczeniu korzeni z kory należy sprawdzić ich stan. Wszystkie stare, zgniłe lub uszkodzone części powinny zostać usunięte. Najlepiej odciąć je za pomocą sekatora. Dopiero gdy na roślinie pozostaną same zdrowe i dobrze wyglądające korzenie, można przejść do dalszego etapu przesadzania.

Przygotowanie: odpowiednia ziemia i doniczka

Storczyki mają specyficzne wymagania dotyczące podłoża i doniczki. Nie sadzi się ich bowiem w zwyczajnej ziemi jak większość kwiatów, lecz w specjalnie przygotowanym podłożu. Podłoże do storczyków najlepiej i najwygodniej kupić gotowe, w sklepie ogrodniczym. Składa się ono z mieszanki kory, torfu i keramzytu, które doskonale magazynują wodę potrzebną do prawidłowego rozwoju rośliny. Doniczka storczyka powinna być przezroczysta, by światło łatwo docierało do korzeni. Sama plastikowa doniczka może jednak nie prezentować się najlepiej, dlatego warto umieścić ją w szklanej osłonce, która dodatkowo zapewni stabilność zwykle dość wysokiej roślinie.

Sprawdź też: Ciepłe kolory — czyli jakie? Jak rozpoznać ciepłe barwy?

Włożenie storczyka do podłoża docelowego

Ostatni etap to umieszczenie storczyka w podłożu docelowym. Należy wyłożyć warstwę podłoża na dnie doniczki, a następnie ostrożnie umieścić na nim roślinę. Cały czas należy uważać, by nie uszkodzić korzeni. Storczyk powinien znajdować się w centralnej części pojemnika. Gdy znajdzie się już w doniczce, pozostaje nakryć lekko wierzch korzeni tym samym podłożem, które pokrywa dno doniczki.

Jak widzisz, przesadzanie storczyków wcale nie jest trudne. Wystarczy odpowiednia doniczka, podkład i chwila uwagi, by bezpiecznie przełożyć roślinę z jednej doniczki do drugiej. Przesadzenie storczyka może uratować go przed rozwojem choroby i zapewnić mu prawidłowy wzrost. Daj znać w komentarzu, czy zdarzyło Ci się już przesadzać storczyka. Może masz jakieś dodatkowe porady?

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o storczykach – sprawdź te artykuły:

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.