Jeśli marzysz o tym, aby mieszkanie było azylem, w którym odpoczywasz po długim dniu pracy, zainteresuje Cię zapewne styl japandi. Łączy on w sobie estetykę japońską i skandynawskie trendy. Jak zorganizować przestrzeń w duchu japandi? Dowiesz się z tego artykułu.
Japandi: skandynawski minimalizm w japońskim stylu
Styl japandi spodoba się osobom, które stawiają na minimalizm. Jeśli jednak to słowo kojarzy Ci się z nudą i pozbyciem się wszystkich dodatków, a zostawieniem wyłącznie niezbędnych mebli, zobaczysz, że wcale nie musi tak być. Nawet więcej – w tym pomieszaniu różnych stylów chodzi o odpowiednio dobrane elementy wnętrza takie jak obrazy czy wazony. Niezależnie od tego, czy chcesz trzymać się tego w każdym pomieszczeniu, czy interesuje Cię wyłącznie na przykład styl japandi w kuchni albo w salonie, w takim wnętrzu z pewnością uda Ci się zrelaksować.
Styl scandi kojarzy się z minimalizmem. Słusznie, ponieważ właśnie to zakłada hygge. Z kolei japońskim mieszkaniem rządzi filozofia wabi-sabi, co oznacza prostotę i harmonię życia. Według tych zasad starają się żyć Skandynawowie i Japończycy. Choć ich kultura jest różna, oba style doskonale się uzupełniają. Poprzez tę fuzję dekoratorzy wnętrz doszli do trendu, który sprawia, że wnętrza nie stają się nudne i stonowane, ale poszczególne elementy nie gryzą się ze sobą. Proporcje między elementami wschodnimi i północnymi dobierzesz sam.
Styl japandi w pigułce: najważniejsze cechy
Japandi czerpie po równo ze stylistyki japońskiej, jak i skandynawskiej. Na pewno wspólne dla nich są prostota oraz dążenie do harmonii i wyciszenia. Styl japandi sprzyja niespiesznym rozmowom, szczególnie przy japońskiej herbacie. Co ciekawe, minimalizm w tym wydaniu wcale nie jest zimny, lecz rozgrzewający.
Pewne rzeczy mogą Cię zaskoczyć, na przykład, że choć kolorystyka z dalekiego wschodu znacznie różni się od tej z zimnej północy, to jednak pasuje do niej. Ważne jest również, że jeśli preferujesz stylistykę któregoś z tych regionów lub chcesz znaleźć się bliżej tej części świata, masz sporą swobodę we wprowadzaniu i łączeniu poszczególnych elementów. Architekci wnętrz proponują różnorodne rozwiązania. Czy oznacza to jednak, że ten styl pozwala na pełną dowolność? Nie, istnieją pewne reguły.
Paleta kolorów japandi
Odpowiednio dobrane kolory to jedna z najważniejszych rzeczy do wprowadzenia stylu japandi. Skandynawski minimalizm zakłada przede wszystkim użycie naturalnych barw, które można określić jako kolory ziemi. Brązy (przede wszystkim jasne), złamana biel, beże – wszystkie z nich goszczą na palecie japandi. Przełamane są głębokimi kolorami wywodzącymi się z japońskiego stylu. Dlatego znajdziesz tu między innymi czerń czy ciemne brązy. Co ciekawe ważnym kolorem jest również spokojna, przydymiona zieleń, na przykład odcień szałwiowy.
Wzory japandi
Japandi nie wyróżnia wiele wzorów. Jeśli swoje pomieszczenie w tym stylu chcesz zrobić w starym mieszkaniu lub domu, spróbuj postawić na istniejące już wzory, które powstały same przez lata użytkowania, na przykład słoje na drewnianej podłodze. W ten sposób zrealizujesz założenia filozofii wabi-sabi, a Twój salon w stylu japońskim rzeczywiście kojarzyć się będzie jednocześnie z podróżami na daleki wschód i zimną północ. Jeśli zaś chodzi o wprowadzanie wzorów, to zdecydowanie króluje prosta geometria i elementy natury jak kwiaty wiśni.
Sprawdź też: Wabi sabi: japońska estetyka niedoskonałych i zarazem pięknych wnętrz. Poznaj zasady aranżacji w stylu wabi-sabi
Materiały pasujące do japandi
Japandi to styl, który stawia przede wszystkim na naturę, co wynika zarówno z przytulności kojarzonej ze Skandynawią, jak i tradycji i przywiązania do przedmiotów wywodzących się z Japonii. Tak więc postaw głównie na drewno, a następnie dodaj rattan i bambus. Inne materiały powinny stanowić jedynie dopełnienie. Postaraj się nie wprowadzać sztucznych tworzyw. Świetnie sprawdzą się różne kamienie, w tym marmur. Mogą stanowić część mebla i element dekoracji – zegar jest interesującym wyjściem.
W jakich wnętrzach sprawdzi się styl japandi?
Ten sposób pomieszania stylów pasuje do każdego wnętrza. Możesz wykorzystać estetykę japandi w kuchni czy łazience. Ta fuzja stylów pasuje także do salonu, a nawet pokoju dziecięcego. Jeśli nie chcesz wprowadzać go w całym domu, wybierz ten pokój, w którym najbardziej się relaksujesz. Być może odpowiednia okaże się sypialnia lub specjalne pomieszczenie do ćwiczeń. Ważną częścią filozofii japandi jest fakt, że ma się dopasować do Twoich potrzeb, a nie odwrotnie. To raczej styl życia niż moda stworzona przez architektów.
Stworzenie miejsca w stylu japandi nie jest trudne. Ten trend sprawdzi się w przestrzeniach o bardzo zróżnicowanym metrażu, zarówno w dość małych, jak i olbrzymich, loftowych. Przy czym najczęściej w tych pierwszych łatwiej wprowadzić przytulne elementy w stylu hygge, drugie zdecydowanie wspierają styl japoński. Zawsze możesz postawić na przeplecenie tych dwóch zasad, choćby przez wprowadzenie do małych pomieszczeń gałązek wiśni kojarzących się z Japonią, a do dużych – skandynawskich koców w odpowiednim kolorze.
Styl japandi w praktyce: jak go wprowadzić do aranżacji
Przede wszystkim japandi odpowiadać będzie osobom, które nie potrzebują zbyt wielu mebli i bibelotów. Każdy niepotrzebny element wprowadzi zamęt do środka i sprawi, że zamysł przestanie być klarowny. Choć to motto z angielskiego, a nie duńskiego lub japońskiego, idealnym określeniem stylu japandi jest less is more. Dlatego nie bój się redukować. Na wierzchu trzymaj tylko rzeczy niezbędne, konkretne dekoracje oraz przedmioty eleganckie i proste. Wszystkie pozostałe schowaj do szafek i szuflad.
Nie oznacza to, że Twoje mieszkanie ma być sterylne niczym szpital i nie zawierać żadnych dodatków i dekoracji. Wręcz przeciwnie – wybierz je jednak tak, aby pasowały do całości. Myśl dalekowschodnia z północną łączy uwielbienie do naturalnych materiałów, szczególnie drewna, oraz prostota. Tym kieruj się, wybierając zarówno meble, jak i dodatki oraz elementy użytkowe. Zastanów się także, co bardziej Cię zrelaksuje i wyciszy – niemal puste pomieszczenie bliskie stylowi japońskiemu, czy też skandynawska minimalistyczna przytulność.
Meble w estetyce japandi
W japońskich mieszkaniach spotyka się niskie meble przeznaczone do ceremonii picia herbaty. Dlatego większość osób urządzających pomieszczenia w stylu japandi stawia właśnie na nie. Wybierz raczej niższe, ale szersze szafki z dobrych materiałów i mające sporo szuflad, niż wysokie regały. Jeśli potrzebujesz tych ostatnich, uważaj, aby na pewno dobrze dopełniły wnętrze pod kątem kolorystycznym. W japońskich mieszkaniach ze skandynawskim sznytem najczęściej można spotkać drewno. Zaopatrz się również w wygodne, najlepiej niskie, fotele i kanapy.
Modne dodatki japandi
Choć wydaje się to niezgodne z less is more, dodatki są ważne. Należy je jednak dobierać szczególnie ostrożnie, aby nie zakłócić wyglądu całego pomieszczenia. Podobnie jak meble, tak i one powinny być zrobione z naturalnych materiałów. Jeśli chcesz, aby były duże (japoński wachlarz, obraz czy spore zdjęcie), powinny znajdować się w pokoju z dość niedużą liczbą dodatków. Jeśli zaś chcesz postawić na przykład na kamienie na szafce czy wiszące na ścianie skandynawskie plecionki, wówczas wybierz ich po kilka, ale uważaj z łączeniem z innymi dodatkami. Oczywiście możesz zaszaleć z dodatkami, uważaj jednak, aby nie zatracić ducha japandi.
Dekoracje w stylu japandi
Jeśli chcesz dekorować pokój, rób to ostrożnie. Przede wszystkim sprawdź, jakich lamp potrzebujesz. Pomieszczenie japandi powinno być dobrze dosłonecznione naturalnym światłem słonecznym, sprawdzą się więc okna balkonowe. Jeśli nie masz takich możliwości, wystarczają lampy. Być może zainteresują Cię te bambusowe. Nie tylko będą idealnie pasować, ponieważ dzięki materiałowi są lampami w japońskim stylu, lecz także pięknie rozbiją światło. Cechą japandi jest łączenie linii prostych z opływowymi.
Najciekawsze aranżacje w stylu japandi: inspiracje
Styl japandi można spotkać nie tylko w Azji i Europie, ale na całym świecie. Warto poznać kilka terminów z nim związanych. Poza wabi-sabi i sztuką radości hygge jest też japońska sztuka szczęścia ikigai oraz technika wyrobu porcelanowych naczyń kintsugi. Słowo to oznacza piękno niedoskonałości. Łatwo zauważyć, że wystrój cechuje się praktycznością, każdy element jest przemyślany.
Sprawdź też: Kintsugi: japońska sztuka klejenia ceramiki złotą fugą. Wszystko o naprawie i zdobieniu naczyń metodą kintsugi
Japandi jest jednym z trendów, w których rolę odgrywają materiały. Koniecznie muszą być naturalne i zachowujące wygląd przez wiele lat, najlepiej kilkadziesiąt. Będzie to zgodne z filozofią wabi-sabi oddającą hołd temu, co starzeje się w naturalny sposób. Najlepiej do stylu japandi nadają się pomieszczenia duże, zapewniające sporo wolnej przestrzeni. Jednak w mniejszych również wprowadzisz pełne ładu pomieszanie różnych stylów. Projektanci i dekoratorzy zachęcają do eksperymentów. Odważniejsze osoby wprowadzają na przykład zgaszone czerwienie.
Styl japandi w salonie
W salonie postaw na zestawienie odpowiednich kolorów i materiałów. Główną barwę powinny stanowić jasne brązy, a tworzywo – drewno. W tym pomieszczeniu często lepiej sprawdzają się elementy scandi z japońskimi dodatkami. Zachowując takie proporcje, sprawisz, że pokój będzie przytulny, a jednocześnie prosty i minimalistyczny. Meble powinny być bardziej otwarte, na przykład kanapa lub fotel z lekko rozłożonymi na boki oparciami okażą się idealne. Jako dodatki można wybrać koce i dywany oraz wzorowane na japońskich tace czy gliniane wazony z gałązkami.
Sypialnia japandi
Sypialnia to miejsce wypoczynku. Nie powinien w niej panować bałagan, a wręcz przeciwnie – każdy zbędny bibelot utrudnia uspokojenie po pracy. Dlatego japońska prostota i zrezygnowanie z niepotrzebnych przedmiotów doskonale sprawdza się w tym wnętrzu, szczególnie w połączeniu z ciepłymi i przytulnymi elementami skandynawskimi. Lampy w stylu japońskim dają rozproszone światło, co szczególnie sprzyja odpoczynkowi. Wśród materiałów, z których są wykonane, przeważa bambus i papier. Jeśli chodzi o łóżko, warto wybrać niemal płaski japoński futon.
Sprawdź też: Czym jest futon? Skąd się wziął i jakie są jego rodzaje?
Kuchnia w stylu japandi
Kuchnia to pomieszczenie, do którego styl japandi pasuje znakomicie. Jego prostota uzupełnia się z funkcjonalnością i potęguje użyteczny cel miejsca przygotowywania i ewentualnie spożywania posiłków. Dekoracje ogranicz do dużych zielonych kwiatów, możesz również zaopatrzyć się w minimalistyczny plakat ze skandynawskim krajobrazem albo japońską kaligrafią. Jeśli lubisz jeść na ziemi, zakup niskiego stołu i specjalnych poduch zamiast krzeseł wzmocni obecność japandi w kuchni.
Łazienka japandi
Materiał charakterystyczny dla stylu japońskiego to bambus. Jeśli w łazience trzymasz ubrania wymagające prania, kup zestaw bambusowych koszów do składowania ich. Jak w innych pomieszczeniach, tak i tu postaw na niskie meble, na przykład komodę. Styl japandi stanowią również zielone rośliny, mogące być również ciekawym uzupełnieniem łazienek. Do tego trendu szczególnie polecane są wanny wolnostojące. Jeśli chcesz ją oddzielić, najlepiej to zrobić przy użyciu brązowego, kremowego lub przydymionego zielonego parawanu.
Japandi to interesująca fuzja Dalekiego Wschodu i Północy. To styl dla tych, którzy pragną przełamywać schematy, ale nie chcą wprowadzać do pomieszczeń awangardy i chaosu. Bez wątpienia jest to trend w duchu minimalizmu, ale przy tym cechujący się przytulnością i oryginalnością.