1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest futon? Skąd się wziął i jakie są jego rodzaje?

Poradniki

2 lata temu

Czym jest futon? Skąd się wziął i jakie są jego rodzaje?

Dekoracja wnętrz Wyposażenie
7
0
0
7
0

Miłośnicy niestandardowych rozwiązań aranżacyjnych coraz chętniej wprowadzają do wnętrz swoich mieszkań materac futon. Czym jest ten nietypowy produkt i czym różni się od zwykłych materaców?

Czym jest futon?

Futon wywodzi się z Japonii, gdzie od lat ma status tradycyjnego posłania. W kraju tym pod nazwą „futon” (oznaczającą posłanie) kryje się nie tylko materac, lecz także gruba kołdra. Na rynkach amerykańskich i w Europie określenie to najczęściej dotyczy samego materaca.

futon
Źródło: slodkichsnow.com

Zobacz: Czyszczenie materaca: jak i czym skutecznie wymyć materac?

Do użytkowania tradycyjnych materaców nie stosuje się ramy łóżka, lecz kładzie się je bezpośrednio na macie tatami, zaś rano zwija się je w rolkę i chowa do szafy. Materace te cechuje więc duża mobilność – swobodnie można je przenosić i kłaść w dowolnym miejscu pomieszczenia niczym karimaty. Futon japoński jest twardy i dosyć cienki – jego grubość wynosi około 6 cm.

Materace futon i ich rodzaje. W których meblach się je stosuje?

Tradycyjne japońskie futony były i wciąż są pozbawione sprężyn, przekładek czy stelaży. Wykonywane są też wyłącznie z naturalnych materiałów. Współcześnie zwykle są obszyte bawełnianą tkaniną i wypełniane bawełną, jednak spotyka się również modele, w których środku znajdują się włókna kokosowe, kłęby wełny lub końskie włosie. W zależności od wypełnienia mogą mieć różną twardość.

Preferujący miękkie posłania Europejczycy i Amerykanie modyfikują futony tak, by uczynić je bardziej wygodnymi i dopasowującymi się do ciała użytkownika. Dlatego też obecnie bardzo często wypełnia się te materace puchem. Wśród miłośników tradycji dużą popularnością z kolei cieszą się też modele przypominające pod tym względem futon japoński, czyli z wypełnieniem bawełnianym lub z końskiego włosia.

materac futon
Źródło: homebook.pl

Na europejskich rynkach futonowy materac japoński występuje pod nieco zmienioną formą. W porównaniu do oryginalnego, dość cienkiego materaca, zdaje się być znacznie większy i bardziej miękki. Współczesne europejskie warianty tego elementu posłania są wzbogacane o różne przekładki, mające nadawać określoną twardość – może to być na przykład utwardzająca płyta kokosowa lub sprężysty lateks.

Znacznie grubsze zachodnie wersje materaca futon doskonale sprawdzają się też jako meble. Można z nich wykonać wygodny fotel czy regulowane łóżko, zapewniające dobre podparcie podczas snu lub wypoczynku. Niekiedy tworzy się z nich proste otomany lub pokrywa nimi sofy.

japoński materac
Źródło: e-tecomat.pl

To, co odróżnia materac futon w tej wersji od japońskiego pierwowzoru, to mobilność. W przypadku grubych, gęstych produktów europejskich rolowanie jest znacznie utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe, a zatem materac tego typu prawie zawsze będzie musiał spoczywać tylko na podłodze lub w ramie mebla.

Japoński materac futon w aranżacji wnętrz

To, za co konsumenci niepochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni pokochali ten rodzaj materaca, to jego niezwykle prosta forma, pozwalająca na wprowadzenie w przestrzeń pomieszczenia minimalizmu typowego dla japońskich rozwiązań wnętrzarskich. Obecnie dosyć często styl ten wiąże się z cechami stylu skandynawskiego – w obu z nich ceni się prostotę, naturalne materiały i funkcjonalność.

Możliwe do rolowania i schowania w ustronne miejsce materace futon pozwalają za dnia zyskać więcej miejsca w pomieszczeniu, co szczególnie doceniają osoby zamieszkujące mieszkania o małym metrażu. Materace można też schować w uszyty wcześniej pokrowiec i sprawić, by stał się oryginalną ozdobą pomieszczenia. Wiele osób dopasowuje do niego również specjalną pościel, nawiązującą do tej, w której od lat śpią Japończycy.

japoński futon we wnętrzach

Dużym wzięciem cieszą się także wygodne zachodnie wersje tych produktów. Grubszy materac futon dobrze nadaje się do stworzenia we sypialni klimatu Japandi (czyli swoistej fuzji stylistyki wnętrz japońskich i skandynawskich), jednocześnie pozwalając na długi i komfortowy sen w warunkach, do których przyzwyczajona jest większość osób w naszym kręgu cywilizacyjnym.

Wybierając materac tego typu, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz przeznaczenie – nie wszystkie z modeli nadają się do położenia na podłogę. Jeśli chcemy spać w ten sposób, warto zadbać wpierw o odpowiednie podłoże, na przykład wykorzystujące tradycyjną matę tatami – pozwoli ono na większą wygodę i zapewni izolację termiczną od zimnej posadzki. Przydadzą się również uchwyty ułatwiające przenoszenie, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli ukryć materac po przespanej nocy.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.