1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Niezapominajka – uprawa, odmiany i aranżacje!

Ogród i balkon

2 lata temu

Niezapominajka – uprawa, odmiany i aranżacje!

Rośliny
13
2
1
13
2

Niezapominajka to charakterystyczna roślina. Wyjątkowe, drobne, niebieskie, białe lub różowe kwiaty zachwycają nasz wzrok każdego roku! Gdzie rośnie i jak długo kwitnie niezapominajka? Odmiany, pielęgnacja i najciekawsze inspiracje. Niezapominajki na balkonie i w ogrodzie dla każdego!

Jak wygląda niezapominajka?

Niezapominajka (Myosotis) to malutki, niezwykle pachnący kwiat występujący w różnych kolorach, który przywodzi na myśl wiosnę. Jest on roczny lub dwuletni i należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Zaskakującym może być fakt, że niezapominajki mogą się pochwalić około setki różnych gatunków. Są to między innymi:

 • niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides),
 • niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica),
 • niezapominajka polna (Myosotis arvensis),
 • niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris),
 • niezapominajka wczesna (Myosotis praecox),
 • niezapominajka kaukaska (Brunnera macrophylla),
 • niezapominajka różnobarwna (Myosotis discolor).
Niezapominajka o różnych kolorach
Niezapominajki w zależności od odmiany występują w różnych kolorach

Niezapominajki określane są również jako trawa skorpiona, żabie oczko, niezabudka lub mysie uszko. Spotkamy je niemal na całym świecie – oprócz Antarktydy. Roślina składa się z cienkich łodyżek, które tuż nad ziemią zdobią liście, a zakończone są drobnymi kwiatkami.

W naszym kraju najbardziej rozpowszechnionym, dzikim rodzajem jest niezapominajka polna, natomiast nasze donice czy ogrody zdobią niezapominajki leśne. Czy one zawsze wyglądają tak samo? Nie! Każdy z tych rodzajów ma własne odmiany – na przykład niezapominajka polna może się pochwalić różnokolorowymi egzemplarzami, takimi jak Snow Ball, Bluesylva, Victoria Rose. Odpowiednio wypuszczają one kwiatostany w kolorze białym, niebieskim, a także różowym.

Sprawdź też: Co kwitnie w czerwcu? Jakie kwiaty możemy wtedy podziwiać?

Niezapominajki mają zastosowanie w ziołolecznictwie – świetnie działają na kaszel, zapalenie oskrzeli. Używać ich można również w przypadku kłopotów ze snem. Stosować je należy w formie naparu lub aromatycznej kąpieli.

Niezapominajka w doniczce i w ogrodzie – uprawa

Gdzie rośnie niezapominajka? Jej naturalne środowisko to lasy liściaste, brzegi zbiorników wodnych, a nawet wysokie góry! W jaki sposób zapewnić tym delikatnym, lecz wytrzymałym kwiatom odpowiednie warunki? Jak dbać o niezapominajki w doniczce?  Jak powinna być siana niezapominajka? Przekonaj się!

Wysiew niezapominajek

Jak sprawić, by w Twoim ogrodzie pojawiła się niezapominajka? Jak sadzić jej nasiona? Kiedy to robić? Już tłumaczymy!

Kwiat niezapominajka, niezależnie, czy uprawiany w donicy czy w gruncie, powinien zostać wysiany w okresie maj-lipiec. Niezapominajki w skrzynkach lub donicach mogą być sadzone w uniwersalnej ziemi. Po wzejściu pierwszych kiełków w pojemnikach można śmiało przesadzić je do ogrodu lub powstrzymać się z tym aż do kolejnej wiosny.

A jakie odległości zachować między nasionami? Każde nasiono powinno mieć około 10 centymetrów wolnej przestrzeni. Następnie gotowe sadzonki dobrze zareagują na rozsadę w rozstawie 5 x 10 centymetrów.

Stanowisko i ziemia

Te często spotykane rośliny nie mają wygórowanych wymagań. W jakim podłożu powinna znaleźć się niezapominajka? Nasiona zaakceptują bez kłopotu podłoże uniwersalne – a co dalej? Wybierz lekko kwaśne lub zasadowe podłoże bogate w próchnicę, o średniej przepuszczalności – niezbyt żyzne.

Wiele rodzajów niezapominajek rośnie na podmokłych terenach – zbyt wysoka wilgotność im niestraszna. Odpowiednie stanowisko dla niezapominajek to półcieniste lub słoneczne miejsce (w zależności od odmiany). Zbyt duże zacienienie będzie źle wpływać na rozwój tych niewielkich, delikatnych kwiatków.

Podlewanie i nawożenie

Niezapominajka w doniczce wymaga regularnego podlewania. Należy nawadniać te kwiaty nawet 2-3 razy w tygodniu. Mają one dość duże zapotrzebowanie w tym zakresie.

Sprawdź też: Na które rośliny odstraszające komary warto postawić?

A jak nawozić niezapominajki? Młode sadzonki możesz zasilać aż do ich pierwszego kwitnienia co dwa tygodnie. Inaczej jest w przypadku starszych roślin – wtedy wystarczy, że zrobisz to jedynie dwa razy w roku. Idealnie sprawdzi się w tym celu nawóz do roślin kwitnących.

Niezapominajki hodowane w donicach wymagają jeszcze jednej sztuczki pielęgnacyjnej. Wraz z nadejściem wiosny lub przed sezonem zimowym należy wymienić im ziemię na świeżą mieszankę.

Kwitnienie, rozmnażanie i zimowanie

Kwiaty wiosny to między innymi niezapominajka. Kiedy kwitnie ta wyjątkowa roślina? Czas wypuszczania jej kwiatostanów przypada na okres od maja do września. Przez cały ten czas możemy podziwiać delikatne, pastelowe kwiatuszki w górach, lasach, ogrodach, a nawet na własnym parapecie! 

Rozmnażanie niezapominajek może odbyć się na dwa sposoby – tak jak już wspomnieliśmy, za pomocą wysiewu nasion lub sporządzając sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej jednak tym roślinom wychodzi samosiew – dzięki czemu możemy podziwiać przepiękne polany wypełnione drobnymi kwiatami co roku!

Czy niezapominajka jest mrozoodporna? Tak! Jednak należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu sadzonek rosnących w doniczce przed pierwszymi przymrozkami. Okazy rosnące w ogrodzie wystarczy przykryć igliwiem lub liśćmi – w ten sposób na pewno nic im się nie stanie.  

Jakie szkodniki i choroby może mieć niezapominajka?

A jakie kłopoty może nam sprawić niezapominajka? Oprócz problemów wynikających ze źle dobranej pielęgnacji zagrażają jej jeszcze choroby i szkodniki. Dobra wiadomość jest taka, że niezapominajki nie chorują zbyt często.

Sprawdź też: Co sadzić w czerwcu? Jakie rośliny należy wtedy siać?

Choroba, która zwykle dotyka te kwiaty, to mączniak prawdziwy, natomiast szkodniki – mszyce. Oba te kłopoty możesz zwalczyć, wybierając produkty na stronie morele.net! Kategoria środki ochrony roślin na pewno zawiera w sobie interesujący Cię produkt!

Jak może prezentować się niezapominajka? Najciekawsze aranżacje! 

Czas na kilka inspirujących pomysłów, w jaki sposób siać lub wykorzystywać niezapominajki. Na pierwszy ogień – biżuteria! Czyż ten naszyjnik nie prezentuje się znakomicie? Wszyscy fani minimalistycznych dodatków powinni być zachwyceni!

A co powiesz na bukiet niezapominajek? Niezwykle swojska, rustykalna wiązanka doskonale sprawdzi się wyeksponowana na stole jadalnianym!

Suszona kompozycja, w której oprócz niezapominajek znalazły się również inne polne kwiaty, to niezwykły dodatek do aranżacji wnętrza! Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób samodzielnie przygotować taki obrazek – sprawdź, jak to zrobić! Artykuł Jak suszyć kwiaty? Bukiet kwiatów z suszek! przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku!

Ostatnia propozycja to kompozycja ogrodowa. Kwiaty w połączeniu z kamieniami oraz drewnem prezentują się doskonale! Łąka kwietna w takim stylu również byłaby zachwycająca.

A czy w Twoim ogrodzie lub na balkonie już zamieszkała niezapominajka? W jaki sposób dbasz o te niezwykłe kwiaty? Koniecznie podziel się z nami oraz innymi czytelnikami swoimi doświadczeniami i poradami w sekcji komentarzy! Chętnie poszukamy odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości!

Jeżeli masz ochotę zostać tu nieco dłużej – zapraszamy do zapoznania się z następującymi, pokrewnymi artykułami:

13
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *