1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jesienne kwiaty. Poznaj rośliny kwitnące jesienią!

Ogród i balkon

1 rok temu

Jesienne kwiaty. Poznaj rośliny kwitnące jesienią!

Dodatki Rośliny
7
1
0
7
1

Jesienne kwiaty wspaniale ozdabiają nasze ogrody oraz balkony w ponure wrześniowe czy październikowe dni. Jeżeli więc chcesz cieszyć się pięknym ogrodem nie tylko wiosną – koniecznie umieść w nim także rośliny kwitnące jesienią!

Kwiaty jesienne mogą być wybawieniem przed smutnym podwórkiem czy parapetem. Wniosą kolory do Twojego życia w ten chłodny i często deszczowy czas. Jakie to gatunki? Dowiesz się z naszego artykułu.

Najpiękniejsze jesienne kwiaty – jakie wybrać?

Jeżeli chciałbyś, by Twoje oczy cieszyły kolorowe kwiaty nie tylko wiosną i latem, koniecznie postaw na kwiaty jesienne. Które z nich są najpiękniejsze? Podobno o gustach się nie dyskutuje. Wybór roślin kwitnących do ogrodu zależy przede wszystkim od tego, co najbardziej podoba się właśnie Tobie. Mamy jednak nadzieję, że nasz przewodnik pozwoli Ci znaleźć rośliny wpasowujące się w Twoje gusta. Pamiętaj jednak, że warto, by wszystkie one stanowiły spójną kompozycję. Dzięki naszemu artykułowi poznasz kwiaty idealne nie tylko do ogrodu. Sporo miejsca poświęciliśmy także kwiatom jesiennym na balkon oraz parapet. Co ciekawe – niektóre z nich kwitną przez bardzo długi czas, będą więc ozdabiać przestrzeń dookoła Ciebie od wiosny do jesieni!

rudbekia to kwiat kwitnący jesienią
Rudbekia to jesienny kwiat, który przypomina o słonecznych letnich dniach

Jesienne kwiaty ogrodowe

Jakie kwiaty jesienne wieloletnie najczęściej możemy spotkać w naszych ogrodach oraz w przestrzeni miejskiej? Zdecydowanie są to wrzosy, które dla większości z nas są wręcz symbolem jesieni. Co poza nimi? Na pewno chryzantemy występujące w wielu pięknych kolorach. Ponadto warto pomyśleć także o ich krewnej, czyli ajanii. Cudownym uzupełnieniem wielobarwnych kompozycji będą niebieskie kwiaty goryczki czy żółte rudbekii.

Sprawdź też: Jak odstraszyć dzika? Ochroń swój ogród przed dzikami

Bardzo często w jesiennych ogrodach spotykamy również marcinki oraz niecierpki. Z powodzeniem możesz postawić także na kolorowe pnącza, takie jak: wilce, fasole wielokwiatowe oraz kobea pnąca.

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni to świetny wybór dla tych, którzy chcą mieć piękny ogród przez cały czas. Najczęściej są one łatwe w utrzymaniu i stanowią śliczną ozdobę dodającą uroku każdemu zakątkowi podwórka przez wiele miesięcy w roku. Jakie to gatunki? Są to między innymi:

 • budleja Dawida,
 • hortensja ogrodowa,
 • wiciokrzewy,
 • pięciornik krzewiasty,
 • lilak drobnolistny,
 • powojnik wielokwiatowy.

Sprawdź też: Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie

Jesienne drzewa, czyli kolorowy ogród pełen owoców

Twój ogród zapełni się kolorami nie tylko dzięki barwnym kwiatom. Oczywiście stanie się to także za sprawą liści drzew, które na pewno zachwycą Cię niezwykłą feerią barw! Dodatkowo dzięki ich owocom dostarczysz swojemu organizmowi wielu witamin, które są tak potrzebne w okresie wrześniowych i październikowych przeziębień. Na jakie jesienne drzewa możesz liczyć w tym aspekcie? Na pewno na jabłonie, śliwy i grusze! Ponadto na kasztanowce oraz dęby – z kolei ich owoce możesz przekazać najbliższemu nadleśnictwu. Dzięki Twojemu wsparciu wielu zwierzętom łatwiej będzie przetrwać zimę, gdy tak trudno znaleźć im pożywienie.

jesienne dekoracje mogą być niezwkle kolorowe
Jesienne kwiaty i owoce tworzą niezwykłe dekoracje

Jak już wspominaliśmy, wrzosy to dla wielu osób symbol jesieni. Z powodzeniem możesz je uprawiać także na balkonie. Więcej o ich pielęgnacji przeczytasz w artykule: Jak hodować wrzosy na balkonie? Jak je pielęgnować? Co jeszcze możesz na nim umieścić? Cudownie ozdobią go także:

Kwiaty jesienne na balkon

Jak już wspominaliśmy, wrzosy to dla wielu osób symbol jesieni. Z powodzeniem możesz je uprawiać także na balkonie. Więcej o ich pielęgnacji przeczytasz w artykule: Jak hodować wrzosy na balkonie? Jak je pielęgnować? Co jeszcze możesz na nim umieścić? Cudownie ozdobią go także:

 • astry jesienne,
 • chryzantemy doniczkowe,
 • rozchodnik okazały,
 • aksamitka.
astry to zjawiskowe jesienne kwiaty
Astry to jedne z najładniejszych jesiennych kwiatów

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej i poznać tajniki ich uprawy, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem: Jesienne kwiaty na balkon – jakie wybrać? Warto tutaj jednak wspomnieć, że kwiaty te najczęściej nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Dzięki temu, poświęcając im dość niewiele czasu, będziesz cieszyć się niezwykłą aranżacją balkonu pełną kolorowych kwiatów. Dla wielu osób to niezwykle ważne podczas jesiennej szarugi. 

Jesienne kwiaty doniczkowe – element tematycznej dekoracji

Szukasz roślin nie tylko na taras, ale chcesz także ozdobić swój parapet w domu? Jakie jesienne kwiaty doniczkowe ozdobią go najpiękniej, kwitnąc we wrześniu lub październiku? Będą to: cyklameny, hebe, celozje oraz żurawki. Oprócz nich możesz uprawiać w domu wspomniane już w tym artykule rozchodniki i chryzantemy oraz oczywiście wrzosy. Możesz tworzyć oryginalne i kolorowe kompozycje na parapecie czy komodzie. Jako uzupełnienie kwiatów doniczkowych doskonale sprawdzą się dynie ozdobne oraz świeczki, które dodatkowo pozwolą stworzyć niezwykły nastrój po zmroku.

Sprawdź też: Na jesienne chłody: koc elektryczny. Jaki wybrać, co trzeba wiedzieć?

Znasz już kwitnące jesienią kwiaty jesienne i wiesz, które z nich najlepiej uprawiać w ogrodzie, a które na balkonie lub parapecie. A może kojarzysz jeszcze inne tego typu rośliny? Koniecznie napisz o tym w komentarzu!

Tematyka jesienna jest obecna w wielu naszych wpisach. Jakie prace warto wykonać w ogrodzie po lecie? Jak zrobić najpiękniejsze jesienne dekoracje? Tego – i wielu innych ciekawych rzeczy – dowiesz się z naszych artykułów.

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.