1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na chłodniejszą aurę?

Ogród i balkon

10 miesięcy temu

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na chłodniejszą aurę?

Rośliny
10
0
0
10
0

Jesień w ogrodzie to bardzo intensywny czas, dlatego już u schyłku lata zaplanuj prace, które będziesz musiał wykonać wokół domu przed zbliżającą się zimą. Które krzewy przyciąć? Jak zabezpieczyć rośliny? Czy warto posadzić nowe kwiaty?

Zastanawiasz się, jakie prace jesienne jeszcze czekają Cię w tym roku? Nie wiesz kiedy uprzątnąć nowoczesny skalniak w ogrodzie? A może nie wiesz, kiedy przesadzać maliny? Wspólnie z nami możesz zaplanować sadzenie drzew owocowych, przesadzanie hortensji jesienią i zadbać o rośliny wokół domu. Prace ogrodowe dotyczyć będą także oczka wodnego, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Jesień w ogrodzie – o czym powinieneś pamiętać?

Złota polska jesień to określenie dotyczące pięknych krajobrazów, tworzonych przez kolorowe, usychające liście. Żeby Twój ogród również zachwycał żółtymi oraz czerwonymi barwami we wrześniowe i październikowe dni, musisz wykonać w nim kilka czynności. W tych miesiącach trzeba też rozpocząć przygotowania do zabezpieczenia niektórych kwiatów, krzewów i drzew do zimy, dlatego porządki w ogrodzie na jesień często trwają dosyć długo.

Co sadzić na jesień w ogrodzie?

Prace wokół domu warto podzielić na kilka etapów i wykonywać je w odpowiednim do tego czasie. Jeśli chcesz cieszyć się jeszcze kolorowymi rabatami w tym samym roku i zastanawiasz się, co sadzić na jesień w ogrodzie, wybierz na przykład chryzantemy lub wrzosy. To najpopularniejsze gatunki kwitnące tuż przed chłodniejszą, zimową porą. 

jesień w ogrodzie
Prace ogrodowe na jesień są intensywne, ale też satysfakcjonujące

W tym czasie należy sadzić także mrozoodporne rośliny cebulowe, których czas kwitnienia przypada na wiosnę. Tulipany, krokusy, przebiśniegi, narcyzy oraz niektóre gatunki lilii to tylko kilka przykładów flory. Warto zauważyć, że zdaniem wielu osób pojawienie się pierwszych kwiatów tych okazów zwiastuje nadejście wiosny.

Jesień w ogrodzie to dobra pora na sadzenie różnego rodzaju krzewów, na przykład róży i hortensji. Nie martw się, rośliny te bez problemu przetrwają okres niskich temperatur i zaaklimatyzują się w ziemi. Dla większego bezpieczeństwa możesz przykryć glebę ściółką. Jeśli chcesz stworzyć mały sad, powinieneś sadzić drzewa owocowe jeszcze przed nadejściem zimy.

Jesienne przycinanie roślin

Żeby dobrze przygotować niektóre gatunki do chłodnych i mroźnych warunków, należy odpowiednio poprzycinać gałązki i pędy. Pamiętaj, żeby usunąć niewielką ich ilość, ponieważ nadmierne obcinanie może zanadto ożywić roślinę i wpłynąć na jej intensywny rozrost, co nie jest pożądane w tym okresie. Czynności te najlepiej wykonuj wczesną jesienią, żeby rany po cięciach zdążyły się zabliźnić. Kiedy są one jeszcze świeże, posmaruj je specjalnym preparatem zapobiegającym rozwijaniu się różnego rodzaju chorób.

Sprawdź też: Jesienne kwiaty. Poznaj rośliny kwitnące jesienią!

Jesienią w ogrodzie możesz przycinać krzewy takie jak na przykład powojnik, róża, lawenda czy ostrokrzew. Uszkodzone i chore pędy trzeba również usunąć z drzew owocowych. Powyższa kwestia nieustannie bywa powodem wielu dyskusji w środowisku ogrodniczym. Niektórzy mają przeciwne zdanie, między innymi na temat podcinania jesienią hortensji oraz żywopłotów.

Czy w tym okresie można zadbać o rododendron w ogrodzie? Aranżacje z tych różaneczników powinny być przycinane po zimie. Nawet jeśli nie prezentują się teraz za dobrze – lepiej zostawić je w spokoju

Przygotuj delikatne rośliny do mrozów

Nie wszystkie kwiaty i krzewy ozdabiające przestrzeń wokół Twojego domu są odporne na działanie niskich temperatur oraz zimowych warunków pogodowych. Z tego względu prace w ogrodzie jesienią powinny w znacznej mierze dotyczyć ochrony wrażliwych gatunków. Pelargonie, oleandry i fuksje to przykłady roślin, które nie przetrwają na zewnątrz w chłodne dni. Aby zapobiec ich przemarznięciu, umieść je w ciepłych pomieszczeniach jeszcze wtedy, kiedy na dworze panują dodatnie temperatury. 

morele.net_korzystne oferty

W przypadku krzewów i drzew wymagających zabezpieczenia musisz wyposażyć się w materiały, za pomocą których uszczelnisz glebę, a niekiedy też całe rośliny. Do ich okrywania mogą posłużyć naturalne elementy takie jak liście, słoma, kora, trociny czy gałązki drzew iglastych. W sklepach ogrodniczych dostępna jest również włóknina, czyli cienka powłoka ochraniająca okazy przed zbyt niską temperaturą, wiatrem oraz ostrym słońcem.

Oczyść oczko wodne

Jeśli jednym z elementów architektonicznych Twojego ogrodu jest oczko wodne, już na przełomie sierpnia i września powinieneś zacząć myśleć o jego oczyszczeniu, żeby zmniejszyć ilość pracy czekającej Cię jesienią w ogrodzie. 

Na początku za pomocą sitka na długim kiju zbierz unoszące się na powierzchni wody liście, które spadają z rosnących blisko drzew, z kolei pływające kwiaty przenieś do domowego akwarium. Na czas czyszczenia pojemnika umieść tam także ryby. Jeśli głębokość Twojego oczka wodnego przekracza 100 cm, po usunięciu szlamu i wymianie wody możesz wpuścić je tam z powrotem.  Zwierzęta te przezimują na dnie, ponieważ woda jest tam wtedy najcieplejsza – temperatura powinna wynosić nie mniej niż 4°C.

Jesień w ogrodzie a koszenie trawy

Równo przystrzyżony, bujny trawnik najlepiej prezentuje się latem, ale nie tylko wtedy trzeba dbać o jego kondycję. Mimo że we wrześniu i w październiku murawa nie wymaga tak częstego koszenia, jak w wakacyjne miesiące, to jednak ciągle rośnie. Trawa powinna być przycinana do momentu, aż pojawią się regularne przymrozki, nawet jeśli będzie to bardzo późna jesień. W ogrodzie w tym czasie trwają już ostatnie prace porządkowe, dlatego będziesz miał więcej czasu na to, żeby zadbać o trawnik.

Sprawdź też: Jesienne grabienie liści – konieczność czy niepotrzebna czynność?

Przed zimą warto przystrzyc murawę na optymalną wysokość około 5 cm. Za krótkie źdźbła mogą spowodować osłabienie ich kondycji, a z kolei za długa trawa niesie za sobą ryzyko powstawania pleśni śniegowej. Koszenie trawy to podstawowa czynność pielęgnacyjna, ale jeżeli zależy Ci na gruntownym wzmocnieniu zieleni przed nadejściem mrozów, zdecyduj się na inne zabiegi, takie jak na przykład napowietrzenie murawy.

Pamiętaj o podlewaniu

Sezon jesienny nie bez powodu kojarzy się wielu osobom z częstymi opadami deszczu. Bywają jednak okresy, kiedy przez wiele dni z nieba nie spada ani jedna kropla wody. To niebezpieczny stan dla roślin iglastych, które do momentu pojawienia się przymrozków gromadzą ciecz w swoich tkankach. Słabo nawodnione iglaki oraz gatunki zimozielone mogą nie przetrwać niskich temperatur, dlatego pamiętaj o ich podlewaniu w trakcie bezdeszczowych pór. Teraz już nie powinno Cię dziwić, dlaczego jesień w ogrodzie często łączy się z regularną irygacją roślin.  

Spulchnianie gleby i oczyszczanie rabat kwiatowych

We wrześniu kwitnienie wielu gatunków dobiega końca. To dobry moment, żeby przeprowadzić pierwsze porządki na grządkach. Możesz pozbyć się podeschniętych, jednorocznych okazów i w ich miejsce wsadzić kolejne. Podczas tych gruntownych zmian warto usunąć również chwasty, które w ostatnim czasie rozprzestrzeniły się na rabacie. Oczyszczenie jej ze starych roślin wiąże się z poruszeniem zbitej ziemi, co nie jest bez znaczenia dla nowych odmian. Spulchniona gleba pochłania więcej składników odżywczych i pozytywnie wpływa na wzrost kwiatów.

jesień w ogrodzie
Jesienny ogród uderza bogactwem barw

Prace w ogrodzie jesienią są bardzo wymagające pod względem fizycznym. Do wykonania niektórych czynności potrzeba dużych pokładów energii oraz odpowiedniego sprzętu. W przypadku napowietrzania ziemi wybór niezbędnych narzędzi będzie zależał od wielkości rabaty. Jeśli masz niewielką grządkę, wystarczą Ci motyka albo grabie, jednak do spulchnienia większej powierzchni użyj glebogryzarki.

Jesień w sadzie i ogrodzie – zbieranie plonów

Jesień w sadzie i ogrodzie to czas, kiedy dojrzewają wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, dlatego własna grządka z takimi przysmakami jest na wagę złota. Samodzielnie wyhodowane jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, ziemniaki czy dynie smakują wyśmienicie, a dodatkowo ich zbiór przynosi mnóstwo satysfakcji.

Sprawdź też: Zioła na przeziębienie idealne na jesień i zimę

Chłodne, jesienne wieczory warto poświęcić na przygotowywanie przetworów z zebranych plonów. Powidła śliwkowe, jabłka z cynamonem oraz gruszki w occie to tylko kilka przykładów naturalnych smakołyków, którymi można zajadać się zimą. Poza owocami i warzywami o tej porze roku do zbiorów nadają się laskowe i włoskie orzechy, a także zioła. Przygotowywane z nich syropy oraz napary wzmacniają organizm i budują odporność.

Nawożenie i przekopywanie na jesień w ogrodzie

Prace w ogrodzie jesienią są dobrą okazją do tego, aby przygotować glebę pod uprawę na następny sezon. Jeśli usuwasz przekwitnięte rośliny i nie chcesz wsadzać na ich miejsce kolejnych odmian, możesz pomyśleć o wzmocnieniu ziemi. Na początek zbadaj jej odczyn – ustalenie pH gleby jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu dowiesz się, jakie gatunki będą w niej dobrze rosły, a w razie potrzeby zmodyfikujesz jej skład.

jesień w ogrodzie
Po wykonaniu wszystkich prac możesz mieć pewność, że wiosna będzie łatwiejsza!

Możesz także zastosować tradycyjne nawożenie. Na rynku dostępne jest wiele środków, które warto wykorzystać, by wzmocnić ziemię. Do naturalnych wariantów należą obornik, kompost oraz nawozy zielone. W centrach ogrodniczych znajdziesz także gotowe preparaty mineralne. Przekopana oraz odżywiona ziemia po okresie zimowym będzie gotowa do przyjęcia nowych nasion i sadzonek.

Jak widać, jesień w ogrodzie to bardzo intensywny okres. Liczne czynności, które trzeba wykonać, żeby każdego roku móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami, są czasochłonne i wyczerpujące. Sadzenie kwiatów i krzewów, zabezpieczenie ich przed mrozem, koszenie trawy czy zbieranie plonów to podstawowe zadania właściciela niemal każdego ogrodu. Pamiętaj jednak, że to wcale nie musi być żmudny obowiązek, ale prawdziwa pasja i forma odpoczynku. 

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *