1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Bluszcz w domu – jak go pielęgnować? Dbanie o bluszcz i pomysły na aranżacje

Wnętrza

10 miesięcy temu

Bluszcz w domu – jak go pielęgnować? Dbanie o bluszcz i pomysły na aranżacje

Rośliny
8
0
0
8
0

Bluszcz w domu to jedno z najpopularniejszych pnączy, ponieważ nie jest wymagającą rośliną, a na dodatek przez cały rok może cieszyć nasze oko swoim pięknym zielonym kolorem. Sprawdź, jak pielęgnować bluszcz domowy!

Bluszcz i jego charakterystyka

Bluszcz jako wiecznie zielona roślina sprawdza się w domu wręcz idealnie. Często nazywany jest symbolem wiecznego życia, a w zimowe dni daje nadzieję na szybkie nadejście wiosny. Bluszcz (Hedera) to roślina z rodziny araliowatych, do której zalicza się blisko 16 gatunków. Występuje ona w Europie, Azji i Afryce Północnej. Często uprawiana jest jako roślina ozdobna, a najpiękniejsze okazy bluszczu można nawet podziwiać na Zamku w Malborku, Krakowie, pod Wałbrzychem.

Sprawdź też: Awokado z pestki – jak je zasadzić? Jak o nie dbać?

Bluszcz zimozielony jest samoczepny, co oznacza, że jego pnącza przyczepiają się do chropowatych powierzchni przy pomocy korzeni czepnych przybyszowych. W domu najczęściej uprawia się bluszcz pospolity (hedera helix), bluszcz kanaryjski (hedera canariensis) oraz bluszcz perski (hedera colchica). Odmian bluszczu jest około 4000.

Charakterystyczną cechą bluszczu są jego dwie fazy rozwoju – młodociana i dojrzała. W tej pierwszej pędy są wiotkie i wspinają się na podporach, które napotkają na swojej drodze, a także mają sercowate liście. W fazie dojrzałej bluszcze są sztywne i nabierają błysku. Co ciekawe, roślina ta zakwita jesienią, a jej owoce są w pełni dojrzałe na wiosnę.

Bluszcz to roślina długowieczna i w naturze może osiągać wysokość nawet 30 metrów. Jego zaletą jest to, że ma wiecznie zielone liście, nawet w okresie zimowym. Dlatego też od starożytności jest już uznawany za symbol wiecznego życia oraz odrodzenia. Natomiast przez Germanów i Celtów wykorzystywany był w magii ochronnej.

Bluszcz biała ściana

Uprawa bluszczu pospolitego

Uprawa bluszczy nie jest skomplikowana, ponieważ nie są to rośliny szczególnie wymagające opieki. Nie mają też wysokich wymagań co do gleby, więc przyjmą się w przypadku większości miejsc. Popularne gatunki najlepiej przyjmują się jednak na podłożach wilgotnych i przepuszczalnych, bogatych w próchnicę oraz zbliżonych do odczynu obojętnego. Dobrym wyborem będzie również miejsce zacienione i osłonięte od mocnego wiatru. Bluszcz, który należy do roślin zielonych jest również odporny na szkodniki i inne choroby.

Sadzonki bluszczu możemy przesadzać do ziemi praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej robić to pomiędzy majem a wrześniem. Roślina ta co prawda bardzo dobrze znosi mróz, ale potrzebuje czasu na to, aby się ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli zima jest wyjątkowo mroźna to warto dolne pędy okryć kopczykiem z torfu lub kory, aczkolwiek w większości przypadków nie jest to konieczne.

Sprawdź też: Piwonia (peonia) – jak uprawiać, sadzić, kiedy kwitnie? Wszystko o piwoniach

Sadzenie bluszczu wymaga tego, aby wybrać dla niego odpowiednie stanowisko. Ważne, aby rośliny miały się po czym wspinać, dlatego też idealnym miejsca są tuż przy ścianie budynków lub przy ogrodzeniu. W sklepach można także kupić drabinki, po których rośliny będą się wspinać. Aby posadzić bluszcz, należy wykopać niewielki dołek, mniej więcej 50×50 cm, a następnie wsypać do niego odpowiednie podłoże. Sadzonki rośliny umieszcza się na takiej samej głębokości, na jakiej była w doniczce lub pojemniku.

Jak szybko rośnie bluszcz pospolity?

Bluszcz kanaryjski, pospolity, czy też inne odmiany tej rośliny charakteryzują się tym, że rosną bardzo szybko. Zarówno świetnie rozwijają się w temperaturze pokojowej, jak i na zewnątrz domu. Roczny przyrost pędów wynosi około jednego metra. Dlatego też najpopularniejsze miejsca, w jakich się sadzi tę roślinę to pobliże murów budynków, czy też ogrodzenia. Ciemnozielone pnącza bluszczu i ozdobne liście wyglądają bardzo dobrze, a jako roślina długowieczna nie wymaga on corocznego przesadzania, tylko sporadycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

bluszcz w doniczce tablet rośliny

Pielęgnacja bluszczu

Pielęgnacja bluszczu w ogrodzie, czy też mieszkaniu nie jest skomplikowana, bo nie jest to też roślina wymagająca w uprawie. Jeśli jednak ma rosnąć szybko i wypuszczać liczne pędy warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Aby roślina była w dobrym zdrowiu jak najdłużej i stawała się odporniejsza na choroby, czy też świetnie radziła sobie zimą, należy dwa razy do roku podcinać jej pędy. Najlepiej robić to wczesną wiosną i późną jesienią. Podczas pielęgnacji nie można również zapominać o tym, aby raz w miesiącu lekko podsypywać ją nawozem.

Bluszcz dobrze radzi sobie z chorobami i atakami szkodników, ale nie oznacza to, że nie może paść ich ofiarą. Na liściach bluszczu mogą pojawić się przędziorki, czyli małe, czerwone pajączki. Wystarczy jednak regularnie używać wody i spryskiwać nią liście. Z drugiej jednak strony zbyt obfite podlewanie tych roślin może doprowadzić do powstawania chorób bakteryjnych, na które w normalnych warunkach bluszcze nie są podatne.

Uprawa bluszczu w domu

Bluszcze to także rośliny doniczkowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić ich uprawy w mieszkaniu. Ich pielęgnacja jednak nieznacznie się różni. Jak więc uprawiać bluszcz w mieszkaniach i domach? Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawiać go w chłodniejszych miejscach, w których temperatura nie przekracza 15 stopni. Jeśli będzie ona wyższa, należy pamiętać o tym, aby podłoże było w miarę wilgotne, ale w zupełności wystarczy także delikatne i regularne spryskiwanie liści wodą raz w tygodniu.

Sprawdź też: Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu

Należy pamiętać również o tym, aby nadmiar wody od razu usuwać z podstawki. W przypadku roślin, których uprawy prowadzone są w doniczkach, niezbędne jest ich częstsze nawożenie, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Ogólnie poleca się sięgać po nawozy do roślin zielonych. Nie można także zapominać o podcinaniu pędów przynajmniej raz w roku. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do tego, że widoczne będą długie pędy bez liści.

Bluszcze doniczkowe to mało wymagające rośliny i bardzo efektowne, jednak rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że są one trujące. Zarówno w liściach, jak i pędach znajdują się saponiny, które działają drażniąco na spojówkę oka i skórę. Dlatego też bluszcz nie nadaje się za bardzo do domów, w których są zwierzęta. Jeśli jednak zapadnie decyzja o tym, aby uprawiać tę roślinę w domu, warto zadbać o to, żeby znajdowała się w trudno dostępnym miejscu.

W jaki sposób można rozmnożyć bluszcz?

Rozmnażanie bluszczu jest bardzo proste, dlatego też z jednej rośliny możemy uzyskać wiele sadzonek. W taki sposób można zazielenić praktycznie cały ogród. Aby uzyskać nowe sadzonki, należy uciąć pędy w części wierzchołkowej. W tym celu ucina się około 15 cm pędów z góry roślin, a następnie umieszcza się je w wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Przez około miesiąc sadzonki powinny znajdować się w inspekcie, ponieważ w tym czasie zdążą się mocno ukorzenić. Następnie można je przesadzić do ziemi lub do doniczki.

bluszcz roślina
8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *