1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda lwia paszcza? Kiedy kwitnie ta piękna roślina?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda lwia paszcza? Kiedy kwitnie ta piękna roślina?

Rośliny
9
3
0
9
3

Czy lwia paszcza jest skomplikowana w uprawie? Kiedy kwitnie wyżlin większy? Jak wygląda lwia paszcza? Wyjaśniamy!

Lwia paszcza to ceniona przez ogrodników roślina, głównie za sprawą jej długotrwałego kwitnienia. W zależności od odmiany może osiągać różne wysokości, dlatego łatwo dopasować ją do aktualnych aranżacji w rabatach kwiatowych. Warto jednak poznać ją bliżej. Jak długo wschodzi lwia paszcza? Jakiego koloru rozwija kwiaty? Na tym wszystkim skupimy się w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda lwia paszcza?

Lwia paszcza, inaczej wyżlin większy, to piękna roślina jednoroczna, która należy do rodziny babkowatych. Wysokość, jaką osiąga ten kwiat ozdobny, to nawet 70-100 centymetrów. Najniższe egzemplarze mają zazwyczaj około 20 centymetrów. Jest to zatem znakomite rozwiązanie w różnych kompozycjach – przyozdobi bowiem każdą rabatę.

Jak wygląda kwiat lwiej paszczy?
Kwiat lwiej paszczy wygląda obłędnie!

Jeśli chodzi o odmiany lwich paszcz, możemy wyróżnić trzy grupy, a więc niskie, średnie i wysokie. To od Twojego gustu oraz tego, jaki efekt chcesz uzyskać, zależy, na jakie konkretne gatunki postawisz. Bez względu na ostateczny wybór powinieneś być zawsze zadowolony z tej rośliny, gdy już zacznie ona kwitnąć.

Sprawdź też: Co kwitnie w sierpniu w ogrodzie, na łące i balkonie?

Lwia paszcza – jak siać? Uprawa

To, jak wygląda lwia paszcza, już wiesz. Jednak jak uprawiać tę piękną roślinę? Czy wyżlin większy jest skomplikowany w pielęgnacji? Kiedy i jak siać lwią paszczę? Już spieszymy ze wszystkimi odpowiedziami!

Lwia paszcza może być z powodzeniem uprawiana zarówno w gruncie, jak i na balkonie czy tarasie. Do skrzyń czy donic warto wybierać jednak niższe odmiany. Pamiętaj, aby zapewnić tej fantastycznie wyglądającej roślinie żyzną, bogatą w kompost ziemię. Jej pH powinno osiągać wartość zbliżoną do 7. Stanowisko dla lwiej paszczy musi być słoneczne, choć roślina będzie zadowalająco rozwijać się również w lekkim półcieniu.

Ogólnie uprawa lwiej paszczy nie jest skomplikowana. Dobrze przygotowana ziemia oraz dobrane stanowisko powinny wystarczyć, aby roślina odwdzięczyła się pięknymi pąkami kwiatowymi. Pozostaje fakt, kiedy wysiewać lwią paszczę? Można ją siać bezpośrednio do gruntu w maju, kiedy zniknie ryzyko pojawienia się porannych przymrozków. Jeśli chcesz jednak sadzić roślinę do donic, możesz wysiać ją w warunkach domowych już w styczniu aż do kwietnia. Jedyna pielęgnacja, którą będziesz musiał regularnie przeprowadzać w przypadku wyżlinu większego, to podlewanie, uszczykiwanie pędów czy obcinanie przekwitłych pąków kwiatowych.

Jak długo wschodzi lwia paszcza? Już po około 10-12 tygodniach powinieneś cieszyć się pierwszymi kwiatami. Warto więc wysiewać roślinę wcześniej w domu i przesadzać ją do miejsca docelowego w momencie, gdy zniknie ryzyko wystąpienia przymrozków. W trakcie okresu wegetacyjnego kontroluj też, czy nie atakują lwiej paszczy różne szkodniki.

Kiedy kwitnie lwia paszcza?

Lwia paszcza to roślina ozdobna, dlatego sadzi się ją głównie w jednym celu – aby cieszyć się jej pięknymi pąkami kwiatowymi. Kiedy się jednak pojawiają? Wyżlin większy wypuszcza bardzo wiele kwiatów na jednym pędzie. Nie wszystkie rozwijają się w jednym momencie, co jest oczywiście zaletą tej rośliny. Kwiaty lwiej paszczy kwitną stopniowo, dzięki czemu możesz podziwiać ich fantastyczny wygląd nawet przez wiele miesięcy!

Sprawdź też: Na jakie rośliny do cienia postawić w ogrodzie i na parapecie?

Dokładnie kiedy kwitnie lwia paszcza? Pierwsze pąki (w zależności od gatunku są białe, żółte, czerwone lub fioletowe) pokazują się już w czerwcu. Cykl wegetacyjny rośliny kończy się wraz z nadejściem przymrozków i dokładnie do tego czasu możesz cieszyć się wielobarwnymi kwiatami wyżlinów większych.

Jak widzisz, lwia paszcza to bardzo ładna roślina ozdobna, która sprawdzi się w każdym ogrodzie. Warto wiedzieć, jak ją uprawiać. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo długie kwitnienie kwiatów o różnym ubarwieniu (w zależności od konkretnej odmiany). Jeśli więc szukasz sprawdzonej dekoracji do swojego ogrodu, postaw na wyżlin większy!

Kwiaty ścięte lwiej paszczy to znakomita dekoracja do wnętrz
A może lwia paszcza w formie kwiatów ściętych do wazonu?

A Ty co sądzisz o lwiej paszczy? Uprawiasz ją we własnym ogrodzie? A może posadziłeś ją w donicy na balkonie lub tarasie? Daj nam koniecznie znać, jeśli nie uwzględniliśmy w powyższym poradniku istotnych informacji co do uprawiania wyżlinu większego. Za wszystkie cenne uwagi będziemy wdzięczni nie tylko my, ale i nasi pozostali czytelnicy bloga.

Jeśli interesują Cię tematy związane z uprawą przeróżnych roślin, zapoznaj się z wybranymi artykułami. Mamy nadzieję, że dzięki nim pielęgnacja tych kwiatów nie będzie wiązała się z większymi kłopotami!

9
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *