1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Oplątwa – uprawa krok po kroku. Czym jest Tillandsia?

Ogród i balkon

2 lata temu

Oplątwa – uprawa krok po kroku. Czym jest Tillandsia?

Rośliny
13
0
1
13
0

Oplątwa to niezwykła roślina bez korzeni, którą bez kłopotu możemy uprawiać w naszym zaciszu domowym! Sprawdź, jakie są jej najciekawsze odmiany, jak o nią dbać, co zrobić po przekwitnięciu i w jaki sposób ją rozmnażać! Przedstawiamy, jak może prezentować się oplątwa! Kompozycje zainspirują także Ciebie!

Oplątwa – cechy charakterystyczne

Niezwykła roślina bez korzeni – oplątwa. Jest to epifit, co oznacza, że zarówno w naturze, jak i w naszych domach rośnie swobodnie, bez ziemi, bez doniczki. Można śmiało powiedzieć, że jest to tak zwany air plant, co dosłownie możemy rozumieć jako „roślina powietrzna”. Skąd pochodzi ten kwiat? Jego ojczystą ziemią jest Ameryka Środkowa oraz Południowa. 

Na świecie istnieje ponad 600 odmian Tillandsii. Charakteryzują się one w większości przypadków jasnym, zielonym lub niebieskim ubarwieniem, choć czerwień to również dość spotykany kolor. Cała roślina składa się z cienkich, długich liści pokrytych włoskami, które zwykle wyglądem przypominają ośmiorniczki. Są to rośliny kwitnące na przeróżne, piękne kolory. Oplątwy nie są pasożytnicze – wszystkie potrzebne składniki pobierają z powietrza. Do tego celu używają listków gęsto pokrytych włoskami.

oplątwa na korzeniu
Kompozycje stworzone z oplątw są zachwycające!

W naturze oplątwa na korzeniu, pniu, gałęziach drzew lub krzewów może wykształcić własny system korzeniowy, by móc się nimi trzymać bez ryzyka upadku. W domowych warunkach szklane kule, dekoracyjne doniczki na oplątwy lub kompozycje sporządzone z naturalnych elementów to świetne wybory, które wyeksponują piękno tej niezwykłej rośliny.

Sprawdź też: Las w słoiku – niezwykłe inspiracje do Twojego wnętrza

Dla kogo idealnym wyborem będzie oplątwa? Pielęgnacja tej rośliny nie jest zbyt skomplikowana – poradzi sobie z nią każdy – nawet początkujący, zapominalscy ogrodnicy! Oplątwa to znakomity wybór do tego, by dopełnić wystrój eleganckiego wnętrza!

Jak może wyglądać oplątwa? Odmiany Tillandsii

W zależności od odmiany Tillandsie mogą prezentować się zupełnie inaczej. Przykładowo, niezwykle popularna w Ameryce Południowej oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides) nie jest aż tak drobna, jak wiele innych, znanych odmian. Charakteryzuje się ona bardzo długimi, nawet dwumetrowymi liśćmi w srebrzysto-zielonym kolorze.

Oplątwa niebieskawa (Tillandsia cyanea) to chyba najczęściej spotykana oplątwa w sklepach i kwiaciarniach w naszym kraju. Można ją uprawiać zarówno jak normalną roślinę, jak i epifit. Cechą charakterystyczną są długie, trawiaste zielone liście oraz fioletowo-różowe kwiaty. Oplątwa niebieskawa po przekwitnięciu zamiera – jednak nic straconego! W jej miejscu zawsze odrasta zupełnie nowa, zdrowa roślina.

Naczynia do oplątwy jednak zajmują inne Tillandsie. Małe, w kształcie ośmiorniczek lub meduz okazy to między innymi:

 • Tillandsia seleriana,
 • Tillandsia xerographica,
 • Tillandsia pruinosa,
 • Tillandsia juncea,
 • Tillandsia multiflora,
 • Tillandsia ionantha.

Niezwykła oplątwa. Pielęgnacja krok po kroku!

Co musi mieć zapewnione oplątwa? Jak dbać o tę niezwykłą roślinę w szkle? Tillandsia nie ma wygórowanych wymagań, jednak należy znać kilka sztuczek pielęgnacyjnych, by móc cieszyć się rośliną przez długi czas.

Stanowisko

Oplątwa w szkle powinna mieć zapewnione odpowiednie stanowisko. Najlepsze dla Tillandsii będzie miejsce jasne, ciepłe i dość słoneczne. Oplątwy odnajdą się również na stanowiskach półcienistych, jednak w szczególności zimą należy uważać na chłód przenikający przez okna lub balkon. Odpowiednią temperaturą dla tych roślin jest około 24 stopni Celsjusza latem, a 18 zimą. 

Pora letnia to najlepszy czas dla Tillandsii. Możliwość wygrzewania się w warunkach zbliżonych do ich ojczyzny świetnie na nie wpływa! Czy to przyspiesza wzrost? Jak wtedy zachowuje się oplątwa? Jak szybko rośnie? Tillandsie nie są najszybciej rosnącymi roślinami, jednak ich przyrosty są zauważalne gołym okiem.

Pamiętaj jednak, że oplątwa nie jest rośliną dostosowaną do naszego klimatu. Niska temperatura od razu sprawi, że roślina obumrze. W trakcie wietrzenia pomieszczeń zimą koniecznie przenoś oplątwy do innego pokoju.

Bardzo ważne, byś zapewnił oplątwie podwyższoną wilgotność powietrza. Oprócz regularnego podlewania ten aspekt jest niezwykle istotny, by roślina rosła zdrowo.

Podlewanie

Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić Tillandsii zbyt wysokiej wilgotności powietrza – konieczne będzie jej nawadnianie przynajmniej raz w tygodniu. Jaka woda będzie odpowiednia? Jak to zrobić? 

Najbardziej odpowiednim płynem dla oplątw jest deszczówka lub odstana dzień albo dwa dni kranówka. Wodę należy wlać do miski lub innego pojemnika, a następnie umieścić w nim oplątwę. Pozostaw ją tam maksymalnie przez 2 godziny, a następnie wyciągnij. Po takiej kąpieli ustaw roślinę „do góry nogami” i poczekaj kilka godzin, aż zupełnie obeschnie. Dopiero po tym czasie wstaw ją do szkła lub kompozycji, w którym normalnie ją przechowujesz.

Niewystarczająco osuszona oplątwa zgnije, dlatego dokładnie zwracaj uwagę na to, czy żadna woda nie zalega pomiędzy liśćmi przed jej osadzeniem w stałej kompozycji. Możesz również zraszać oplątwy, jednak i w tym przypadku uważaj na zalegającą wodę

Nawożenie

A jak powinna być nawożona oplątwa? Uprawa w tym zakresie nie jest skomplikowana. Wystarczy, że raz w miesiącu podczas jej nawadniania dolejesz do miski niewielką ilość nawozu dla storczyków. Innymi znakomitymi opcjami mogą okazać się nawozy do epifitów albo roślin kwitnących.

Sprawdź też: Las w szkle – jak dbać? Wskazówki pielęgnacyjne

W jaki sposób nawozi się ten kwiat? Oplątwa nie ma najmniejszych problemów z nawożeniem dolistnym, dlatego ten sposób będzie niezwykle skuteczny i bezpieczny.

Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem rozcieńczonej dawki nawozu należy wykonywać jedynie w sezonie wiosenno-letnim. Rozpocznij dolewanie składników pokarmowych w okolicy marca, a ostatnią dawką dożyw oplątwy w sierpniu.

Rozmnażanie

W jaki sposób powstaje nowa oplątwa? Rozmnażanie tych roślin nie jest skomplikowane! Dorosła Tillandsia wypuszcza po bokach nowe odrosty, które oderwane i odpowiednio pielęgnowane staną się nowymi roślinami.

Do prawidłowego wzrostu młodych sadzonek wystarczy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, nawadnianie oraz temperaturę. W ich przypadku należy jeszcze bardziej uważać na wodę gromadzącą się między liśćmi!

Kwitnienie

Co zrobić, by Tillandsia wypuściła kwiat? Oplątwa zrobi to, jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki. A czego do tego potrzebuje?

 • Temperatury w okolicy 24 stopni Celsjusza latem, a 18 zimą;
 • wysokiej wilgotności powietrza;
 • odpowiedniego nawadniania i nawożenia;
 • jasnego stanowiska.

Oplątwa po przekwitnięciu – co teraz? Zwykle Tillandsie obumierają w tym momencie, lecz to nic! Rozmnożone odrosty pozwolą Ci na dalszą uprawę tych roślin!

Choroby i szkodniki

Na jakie choroby podatna jest oplątwa? Tillandsia, szczególnie nieuważnie osuszana, jest podatna na choroby grzybowe i gnicie. Ich dokładne obeschnięcie jest kluczowe, by móc cieszyć się zdrową rośliną.

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Przy nieprawidłowej wilgotności zdarza się, że dla szkodników idealną ofiarą staje się Tillandsia. Uprawa oplątwy w zbyt niskiej wilgotności może skutkować atakiem przędziorka lub mszyc. Ich zwalczanie najlepiej rozpocząć od zastosowania mieszanki wody z szarym mydłem lub delikatnych środków owadobójczych.

Gdzie kupić oplątwę? Ile kosztuje?

Ile kosztuje oplątwa? Cena różni się w zależności od odmiany. Najtańsze odmiany znajdziemy już w okolicy 10 złotych, natomiast rzadko spotykane okazy lub piękne kompozycje to koszt nawet kilkuset złotych!

W jakich sklepach dostępna jest oplątwa? Gdzie kupić tę niesamowitą roślinę? Dobrze wyposażone kwiaciarnie, niektóre centra wielkopowierzchniowe czy sklepy internetowe na pewno Cię nie zawiodą!

Niesamowite inspiracje na rośliny bez korzeni! Oplątwa – aranżacje!

W jaki sposób może prezentować się oplątwa? Kompozycje, które zobaczysz poniżej, zwalą Cię z nóg! Niesamowite połączenia naturalnych elementów – drewna oraz tych niezwykłych roślin jest perfekcyjne!

Przepiękne kwiaty oplątwy są zachwycające. Spójrz poniżej, jak intensywne kolory kwiatów doskonale prezentują się na tle jasnozielonych oraz nieco poczerwieniałych listków!

A co powiesz na taki żywy obraz? Te Tillandsie prezentowałyby się doskonale na tle jasnej ściany! Nie trzeba już nic do tego dodawać – prosta kompozycja z pewnością przyciągnie wzrok Twoich gości.

A także oplątwa w szkle… Znakomicie zaaranżowana może stać się doskonałą ozdobą w każdym pomieszczeniu! 

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu sprawiła, że dokładnie wiesz, jak wygląda, czego potrzebuje i ile kosztuje Tillandsia. Uprawa tej rośliny nie sprawi Ci najmniejszych kłopotów! A może masz już swoją kompozycję z oplątw? W jaki sposób o nią dbasz? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeżeli chcesz poznać więcej niezwykłych roślin – sprawdź te artykuły:

13
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Moja oplątwa zaczęła gnić od dołu. Uciełam
nożyczkami gnijącą końcówkę. Dno naczynia szkanego wyłożyłam cienką bibułką i drobnymi kamyczkami i włożyłam oplątwę .Czy takie podłoże nie zaszkodzi.Narazie kwiatka nie zgadzam poniewaz czekam gdy dół będzie trochę twardszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *