1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak segregować śmieci? Segregacja śmieci w pigułce

Poradniki

2 lata temu

Jak segregować śmieci? Segregacja śmieci w pigułce

Porządki domowe
12
0
0
12
0

Wielu z nas zastanawia się jak segregować śmieci, aby po recyclingu mogły być one ponownie wykorzystane. W jaki sposób możemy przyczynić się do utrzymania równowagi ekologicznej, społecznej i ekonomicznej naszej planety, decydując się na sortowanie odpadów?

Segregacja śmieci – jak segregować śmieci?

Segregowanie odpadów może wydawać się dziecinnie proste, jednak wymaga ono od nas wcześniejszej wiedzy i przygotowania w tym zakresie. Główną zasadą tego procesu jest oddzielanie surowców od substancji niepoddających się powtórnej obróbce. Tymi pierwszymi są papier, metale i tworzywa sztuczne, jak również szkło i odpady biodegradowalne. W pewnych przypadkach dokonuje się podziału na szkło białe i kolorowe. Ponadto nie należy wrzucać do odpadów zmieszanych chemikaliów, rozpuszczalników, detergentów, farb, lekarstw, baterii i akumulatorów oraz sprzętów RTV i AGD (tzw. elektroodpadów)

Jak segregować śmieci
Jak segregować śmieci?

Wydawałoby się, że jest to niezmiernie proste. Jednak w przypadku niektórych materiałów mogą pojawić się wątpliwości. Co należy bowiem zrobić w przypadku zatłuszczonych opakowań z papieru i zabrudzonych chusteczek? Czy powinieneś umieścić je w osobnym kontenerze, czy też wrzucić do odpadów zmieszanych? A jak sytuacja wygląda ze skórkami po warzywach i owocach? Czy wskazane jest zgniatanie puszek, butelek plastikowych i innych pojemników? 

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

Tylko czyste opakowania z papieru i tektury wrzuca się do właściwego dla nich kosza na śmieci. Zużyty papier powinien trafić do kosza na odpady zmieszane. Wszelkie opakowania stosownie jest zgniatać, gdyż oszczędzamy wówczas miejsce do segregacji. Natomiast obierki, ogryzki, skorupki jaj i fusy po kawie i herbacie muszą znaleźć się w specjalnym pojemniku na bioodpady. 

Ważna zmiana w segregowaniu odpadów w 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku każdy obywatel jest bezwzględnie zobowiązany do segregowania odpadów. Wynika to z konieczności zwiększenia świadomości społeczeństwa w kwestii zagrożenia środowiskowego spowodowanego niekontrolowaną produkcją śmieci. To wielki krok do przodu, zważywszy, że do tej pory jedynie 66% Polaków deklarowało selektywną zbiórkę odpadów.

zmiana w segregowaniu odpadów w 2021 roku
Segregacja śmieci to obowiązek każdego z nas

Co więcej, zmieniły się również koszty zarządzania odpadami komunalnymi dla poszczególnych domostw. Stało się tak ze względu na znacznie większe koszty odbioru i wykorzystania odpadów oraz wzrost ilości generowanych śmieci.

Segregacja śmieci – kolory pojemników

Jak segregować śmieci? Na pewno musisz wrzucać je do odpowiednich kubłów. Kolory pojemników na odpady są niezwykle istotne w kwestii prawidłowej segregacji śmieci. Zgodnie z regulaminem Jednolitego Systemu Organizacji Odpadów, obowiązuje obecnie podział na pięć frakcji, a w związku z tym kontenery mają pięć różnych kolorów:

  • niebieski na czyste pudełka z papieru, ulotki, kartony, gazety;
  • zielony na opakowania szklane, głównie puste butelki, słoiki;  
  • żółty na metale i tworzywa sztuczne, takie jak plastikowe butelki po produktach, opakowania po środkach czystości, reklamówki, puszki i folia aluminiowa;
  • brązowy na bioodpady, czyli kawałki warzyw i owoców, w tym obierki, resztki jedzenia, skoszoną trawę i liście;
  • czarny na odpady zmieszane, a więc resztki mięsne i kości, zużyte artykuły higieniczne, żwirek z kuwet dla kotów, materiały wymienione wcześniej, których nie da się poddać recyklingowi i wiele innych.

Sprawdź też: Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Kolory koszy na śmieci to tylko jedna z ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy pozbywaniu się odpadów. Dobrze przyjrzeć się również naklejkom wyszczególniającym, co może znaleźć się w konkretnym pojemniku. Zapoznanie się z tymi wytycznymi umożliwia uniknięcia niepotrzebnych kar i sankcji związanych z nieodpowiednim segregowaniem odpadów.

Jak segregować śmieci takie jak: żarówki, styropian i inne nietypowe odpady?

Niestety w przypadku niektórych przedmiotów i surowców sprawa segregowania odpadów może okazać się dość problematyczna. Najczęściej zaleca się je oddać do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), choć istnieją pewne wyjątki. Dotyczy to na przykład żarówek, w przypadku których ważna jest technologia produkcji. Na przykład żarówki żarnikowe, choć zużywają dużą ilość energii, nigdy nie były uciążliwym odpadem. Należy je zatem wrzucić do kosza na śmieci zmieszane. 

Inaczej wygląda jednak sytuacja świetlówek, które ze względu na zawartą w nich szkodliwą dla zdrowia rtęć, są trudniejszym odpadem. Zaleca się je zostawić w PSZOK-u bądź w sklepie z oświetleniem. W wielu marketach umieszczone są także specjalne kontenery na żarówki, baterie oraz mały sprzęt AGD.

PSZOK_instukcja jak segregować śmieci
Jak segregować śmieci? | Źródło: expressbydgoski.pl

PSZOK nie akceptuje natomiast odpadów komunalnych, które nie poddają się segregacji, takich jak wyroby z azbestu, materiały budowlane w postaci papy i styropianu, resztki produktów w pojemnikach cieknących i tych z działalności przedsiębiorstw. Odpady remontowe należy zutylizować we własnym zakresie, a pozostałe oddać uprawnionej do tego firmie.

Jak segregować śmieci w domu? Przydatne wskazówki

Mamy dla Ciebie wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak sprawnie poradzić sobie z odpadami. Jak segregować śmieci? Wszystkiego dowiesz się z kolejnych akapitów.

Wykorzystaj obierki z warzyw i owoców do produkcji kompostu

Posiadanie kompostownika to ważny element ekologicznego życia. Pozwala generować mniej śmieci i wytwarzać cenny nawóz dla roślin, które dzięki niemu szybciej rosną i dają obfite plony. W przeciętnym gospodarstwie domowym ponad 40% wszystkich odpadów może zostać przeznaczona na kompost. Po co je wyrzucać, skoro dzięki nim uzyskujesz prawdziwy skarb dla gleby i ogrodu?

Kompostownik pozwoli na lepszą segregację odpadów
Kompostownik pozwoli Ci znacznie zmniejszyć ilość śmieci

To, co suche trzymaj na początku razem

Nie musisz mieć w domu pięciu pojemników na suche odpady. Możesz je trzymać razem, a dopiero przed wyniesieniem śmieci z domu posegregować je w sposób bardziej precyzyjny, aby trafiły one do odpowiednich kontenerów.

Zachowaj papier w najmniej zniszczonej postaci

Zamiast zwijania papieru w kulkę, zachowaj całe kartki i zadbaj o ich czystość. Wtedy ma on znacznie większą wartość, gdyż włókna (celuloza) pozwalają na wzrost częstotliwości recyclingu. Uważaj, aby nie łączyć papieru z materiałami, które mogą go zabrudzić, np. pudełko po pizzy lub innym jedzeniu. W przypadku kartonów najlepiej je rozłożyć, aby zajmowały stosunkowo niewiele miejsca.

Papier_jak segregować śmieci
Pamiętaj, że papier przeznaczony do recyklingu musi być suchy!

Zawieś pojemniki szafkowe na drzwiach

Jeśli już nie masz miejsca pod zlewem, aby umieścić kolejne kosze na odpady segregowane warto, abyś zaopatrzył się w pojemniki szafkowe. Dzięki odpowiedniemu mocowaniu można je z łatwością zawiesić na wewnętrznej stronie drzwiczek szafki.

Sprawdź też: Kompostownik domowy – jak zrobić? Czy warto?

Rób zakupy w sposób świadomy

Zanim udasz się do sklepu po kolejne produkty, sporządź listę zakupów. Umieść na niej tylko to, co rzeczywiście niezbędne i wiernie się jej trzymaj. Skorzystaj z lnianej torby, wiklinowego kosza lub wózka na zakupy, aby pakować do nich bezpośrednio to, co jest Ci potrzebne. To pozwoli Ci uniknąć kupowania kolejnych plastikowych reklamówek.

zakupy w sposób świadomy pozwolą uniknąć niepotrzebnych śmieci
Rób przemyślane zakupy, dzięki temu unikniesz wyrzucania niewykorzystanych produktów

W kontekście znacznego wzrostu zanieczyszczenia środowiska i związanych z nim zmian klimatycznych na Ziemi segregacja śmieci jest nie tylko ważną, ale i konieczną praktyką w naszej codzienności. To indywidualny wkład każdego człowieka w dążenie do osiągnięcia jak najlepszych warunków życia dla wszystkich istot na Ziemi. Zmiana zaczyna się od Ciebie w momencie, gdy rezygnujesz z używania produktów zrobionych ze szkodliwych materiałów, wybierasz surowce naturalne i unikasz zbędnej konsumpcji. Wystarczy, że wykażesz się inicjatywą i podejmiesz działanie. Powodzenia!

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *