1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jak wygląda babka zwyczajna? Jak stosować? Właściwości

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda babka zwyczajna? Jak stosować? Właściwości

Rośliny Zdrowie
9
2
0
9
2

Gdzie rośnie babka zwyczajna? Na co pomaga? Jak stosować tę roślinę w lecznictwie? Poznaj prozdrowotne właściwości babki zwyczajnej!

Jak wygląda babka zwyczajna? Jest to roślina, która ceniona jest za swoje znakomite właściwości, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Warto więc wiedzieć, jak przyrządzać z niej różne specyfiki, które następnie można spożywać w celu leczenia różnych dolegliwości. Wszystkiego, co konieczne, dowiesz się z niniejszego poradnika. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda babka zwyczajna? Kiedy kwitnie?

Babka zwyczajna rośnie dziko na terenie całej Polski. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo korzystne dla naszego zdrowia ma ona właściwości lecznicze. Jednak na nich skupimy się w dalszej części niniejszej publikacji. Jak wygląda babka zwyczajna? Jest to nieduża roślina, która osiąga maksymalnie 30 centymetrów wysokości.

Liście babki zwyczajnej służą do przyrządzania naparów, syropów, maści lub herbat
Z liści babki zwyczajnej możesz przyrządzić przeróżne specyfiki lecznicze

Warto zaznaczyć, że babkę zwyczajną znacząco powiększają łodygi kwiatonośne. Główna łodyga jest natomiast o wiele niższa i skupiają się na niej jajowate liście zgromadzone w różyczce liściowej położonej tuż przy ziemi. Roślina rozwija niewielkie, zielonożółte kwiaty zebrane w kłosach. Kwitną one od końca maja aż do października. Niestety mimo swoich właściwości leczniczych babka zwyczajna niekorzystnie wpływa na alergików.

Babka zwyczajna – jak poprawnie przygotować i używać? Zastosowanie rośliny

Z rośliny tej można przyrządzać przeróżne specyfiki, które wpłyną na poprawę naszego zdrowia. Jak poprawnie je przygotować i używać? Wszystko zależy, co chcesz stworzyć z babki zwyczajnej. Pamiętaj jednak, że do spożywania służą wyłącznie liście rośliny. Mogą być one podawane w formie surowej. Jest to wtedy znakomity dodatek do sałatek. Natomiast suszone liście stosuje się do przyrządzania naparów

Sprawdź też: Zioła do picia dla każdego!

Jak suszyć liście babki zwyczajnej? Zacząć trzeba oczywiście od znalezienia rośliny i zebrania jej poszczególnych części. Liście zrywa się od maja aż do września, a następnie suszy je w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Z takich liści można również przyrządzać herbatę. Gotowy susz jest też dostępny w sprzedaży – kosztuje zwykle kilka złotych za paczkę.

Odwar z babki zwyczajnej jest bardzo prosty w przyrządzeniu. Aby go przygotować, musisz zalać wrzątkiem (około 150 ml wody wystarczy) pół łyżki liści tej rośliny. Gotuj je przez około 5 minut, a następnie odstaw na kwadrans. Po tym czasie możesz już spożywać odwar, który ma bardzo dobry wpływ na organizm, zwłaszcza gdy zmaga się on z licznymi dolegliwościami jak kaszel czy problemy jelitowe.

Syrop z babki zwyczajnej (lub lancetowatej) to kolejny specyfik, który jest wykorzystywany w lecznictwie. Równie łatwo go przygotować. Wystarczy do tego sześć liści, które zalejesz wodą i będziesz gotować z dodatkiem pół kilograma cukru. Po tym, jak ciecz zgęstnieje, przecedź ją i przelej do słoików. Ostatni krok to pasteryzacja.

Babka zwyczajna lub lancetowata wspomaga gojenie ran po ukąszeniach. Możesz kupić gotową maść lub przyrządzić ją samodzielnie. Zbierz garść liści i zalej je w słoiku czystą wódką. Po szczelnym zamknięciu naczynia wystarczy potrząsnąć nim co jakiś czas. Wystarczy tydzień, aby specyfik był gotowy do stosowania. Zanim jednak go użyjesz, odcedź liście.

Babka zwyczajna – na co pomaga? Właściwości lecznicze

Babka zwyczajna słynie ze swoich właściwości leczniczych. Jakie cechy ma ta roślina? Dlaczego tak dobrze wpływa na nasze zdrowie? Liście babki zwyczajnej zawierają liczne składniki prozdrowotne. Możemy tu wymienić choćby:

 • garbniki, 
 • kwasy organiczne, 
 • glikozydy irydoidowe, 
 • flawonoidy,
 • pektyny,
 • substancje śluzowe,
 • włóknik, czyli błonnik pokarmowy,
 • witaminy C i K,
 • związki triterpenowe,
 • związki mineralne,
 • potas.

Sprawdź też: Jak suszyć zioła? Praktyczne porady dla każdego

Poza tym babka zwyczajna wykazuje działania antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy przeciwbakteryjne. Jej stosowanie w różnych formach powinno zatem tym bardziej wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie – nie tylko wtedy, gdy już zmagamy się z różnymi dolegliwościami, ale także jako zabezpieczenie przed ich powstawaniem.

Spożywa się wyłącznie liście babki zwyczajnej
Liście babki zwyczajnej mają sporo prozdrowotnych składników

Jak widzisz, babka zwyczajna to bardzo pożyteczna roślina, która rośnie niemal na całym terenie naszego kraju. Warto wiedzieć, jak wygląda, a także jak ją stosować. Mamy nadzieję, że tym razem będziesz zwracał uwagę na babkę zwyczajną, a może nawet wykorzystasz ją do przyrządzania przeróżnych, prozdrowotnych specyfików. A może już to robisz? Podziel się swoim zdaniem w sekcji komentarzy. Co jeszcze można przygotować z babki zwyczajnej, o czym nie wspomnieliśmy w niniejszym artykule? Na wszystkie cenne uwagi czekamy wraz z pozostałymi czytelnikami bloga!

A może interesują Cię inne publikacje związane z prozdrowotnymi roślinami? Jak je uprawiać? Jak wyglądają? A przede wszystkim jak je stosować? O tym wszystkim przeczytasz w wybranych poniżej artykułach!

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *