1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pasteryzacja krok po kroku! Co to jest pasteryzacja?

Poradniki

2 lata temu

Pasteryzacja krok po kroku! Co to jest pasteryzacja?

Kuchnia
13
0
0
13
0

Pasteryzacja słoików to znakomity sposób na przedłużenie żywotności żywności! Sprawdź, na czym polega pasteryzacja, jak pasteryzować przetwory i dania oraz czy ponowna pasteryzacja ma sens! 

Co to pasteryzacja? Czym jest tyndalizacja?

Odpowiednio przygotowane, wyparzone, suche i nieuszkodzone naczynia wypełnione sokiem lub jedzeniem, poddane działaniu wysokiej temperatury to właśnie pasteryzacja. Właściwie przeprowadzony proces wekowania przedłuża świeżość potraw lub napojów, usuwając drobnoustroje.

Jak pasteryzować słoiki? Zasady są dosyć proste:

  1. Nie używaj do wekowania uszkodzonych i niewyparzonych naczyń. Dokładnie sprawdź, czy zakrętki są w dobrym stanie.
  2. Pasteryzuj tylko specjalnie podgrzane potrawy, soki oraz świeże, nieuszkodzone owoce lub warzywa. Nie zapominaj o pozostawieniu około 2 centymetrów wolnego miejsca na górze słoika!
  3. Zwracaj uwagę na temperaturę – odpowiednio przeprowadzone wekowanie odbędzie się tylko wtedy, gdy w wybrany przez nas sposób ogrzejemy naczynia od 60 do 130 stopni Celsjusza.
  4. Wekuj na sucho lub na mokro – wybór sposobu zależy tylko od Ciebie!
  5. Długość wekowania zależy od wielkości słoika oraz produktów, które poddajemy obróbce termicznej. Przykładowo pasteryzacja bigosu będzie wymagała podobnego czasu ogrzewania, jak wiele warzyw (około 30 minut), za to mniej od owoców, które potrzebują około 15 minut.
  6. Po obróbce termicznej pozostaw weki w miejscu, w którym pasteryzowałeś produkty aż do całkowitego ostygnięcia.
pasteryzacja warzyw
Pasteryzacja pozwala na przedłużenie świeżości owoców, warzyw, dań a nawet soków!

Tyndalizacja natomiast jest dwu- lub trzykrotną pasteryzacją. Pierwsze wekowanie przeprowadzamy w powyżej przedstawiony sposób, a gotowe przetwory pozostawiamy na 24 godziny. Kolejne wygotowywanie bakterii powtarzamy po upływie tego czasu, a ewentualne trzecie – po kolejnej dobie. 

Pasteryzacja na sucho

Wekowanie możemy podzielić na dwie osobne kategorie – pasteryzacja na sucho oraz pasteryzacja na mokro. Oba te sposoby są niezwykle skuteczne. Jeśli interesuje Cię sposób na sucho – przygotuj słoiki na przetwory i zaczynamy!

Pasteryzacja w piekarniku

Pasteryzacja słoików w piekarniku to bardzo wygodne rozwiązanie. W ten sposób bez problemu sporządzisz przetwory na zimę bez użycia wody! A jak powinno się to robić? Najlepsza będzie pasteryzacja w piekarniku z termoobiegiem czy pasteryzacja w piekarniku góra-dół? Wybór programu nie ma większego znaczenia – najważniejsza jest temperatura.

Sprawdź też: Modne płytki do kuchni w 2022 roku

Po pierwsze – przygotuj słoiki „twist–off”. Wypełnij je potrawą, którą chcesz pasteryzować, i wyłóż na blachę umieszczoną w piekarniku. Jeżeli wypełnienie naczyń zostało uprzednio podgrzane – piekarnik może zostać wcześniej ustawiony na temperaturę 120-130 stopni, a jeśli dania lub napoje są zimne – umieść je w nierozgrzanym piekarniku.

Blaszkę możesz dodatkowo zabezpieczyć papierem do pieczenia. Wekowanie słoików powinno trwać 30 minut od całkowitego nagrzania się piekarnika. Zwróć uwagę na to, by słoje nie stykały się ze sobą. Po upłynięciu tego czasu pozostaw weki na kolejne pół godziny w cieple aż do wystygnięcia. W tym momencie warto wspomnieć o tym, że pasteryzacja w piekarniku mięsa to doskonały pomysł!

Przestygnięte słoje dokręć i ustaw na ścierce lub ręczniku do góry dnem. Wekowanie w piekarniku gotowe! Przetwory przechowuj w chłodnym miejscu, do którego nie będą docierały promienie słoneczne.

Wekowanie z użyciem gorących dań

Sposób ten równie dobrze można nazwać jako wekowanie pod kocem. W jaki sposób powinna przebiegać taka pasteryzacja? Słoiki do góry dnem to klucz do sukcesu. Gorące potrawy lub napoje należy umieścić w odpowiednio nagrzanych i przygotowanych naczyniach, również zostawiając 2-3 centymetry wolnego miejsca. Następnie należy szczelnie owinąć je kocem lub innym materiałem i ustawić do góry dnem.

Sprawdź też: Jaka tarka do warzyw spełni Twoje oczekiwania? Przedstawiamy rodzaje tarek i wskazujemy ich zastosowanie!

Ostudzone przetwory powinny mieć wklęsłą nakrętkę – jeśli zaobserwujemy wypukłe wieczko po pasteryzacji, możemy być pewni, że coś poszło nie tak. Ten sposób sprawdzi się, jeśli planujesz wekowanie zup, dżemów lub konfitur. Pasteryzacja ogórków czy pasteryzacja grzybów również powinny się powieść.

Wekowanie na mokro

Pasteryzacja na mokro znana jest głównie ze sposobu, który polega na umieszczeniu słoików w garnku z wodą i gotowaniu ich. W ostatnich latach popularne stało się również wekowanie w… zmywarce!

Wekowanie w garnku

Pasteryzacja w garnku to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sposobów. Do jego wykonania będziemy potrzebować jedynie wysokiego garnka z wodą, której lustro nie może znajdować się na wysokości zakrętek od słoików. W tym przypadku śmiało możesz użyć słojów posiadających specjalne gumki zabezpieczające, które nie mogłyby zostać użyte w sposobie z użyciem piekarnika. Najczęściej spotykane są pod nazwą „słoiki weck”.

W tym momencie pasteryzacja soku, pasteryzacja czereśni czy wykwintnych dań może zostać rozpoczęta. Słoiki umieszczamy w wodzie w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Pomocny w tym może być jakiś materiał – na przykład ścierka – ułożona na dnie garnka. Doprowadzamy wodę do wrzenia i od tego momentu gotujemy przetwory przez 20 minut. 

Po upłynięciu czasu wyciągamy słoje z garnka i ustawiamy je w ciemnym miejscu do góry dnem na tacce, suchej ścierce lub ręczniku papierowym. Następnie po 24 godzinach sprawdzamy nasze weki – nieudana pasteryzacja objawi się wypukłym wiekiem.

Pasteryzacja w… zmywarce?

Pasteryzowanie można również wykonać w zmywarce! Wystarczy, że nie dodasz do niej żadnych detergentów i umieścisz w niej słoje do góry dnem. Aby udała się pasteryzacja, temperatura powinna wynosić około 70-75 stopni Celsjusza.

Po skończonym programie myjącym pozostaw tam przygotowane przetwory aż do ostygnięcia. Nie zapomnij sprawdzić wieczek słoików. Jeżeli wekowanie się powiodło – przechowuj soki, potrawy lub owoce tak samo jak we wszystkich innych przypadkach, w miejscu chłodnym i ciemnym.

Sprawdź też: Wybieramy piekarnik z funkcją pary. Jak działają piekarniki parowe i czy warto je kupić?

Pasteryzacja w zmywarce to świetny pomysł. Dzięki temu możesz przygotować znacznie więcej przetworów, niż wykorzystując jedynie garnek. 

Nieudane wekowanie – czy można to uratować?

Zdarza się, że wekowanie produktów się nie powiedzie – wtedy wystarczy ponowna próba w piekarniku, zmywarce czy pasteryzacja słoików w wodzie. Ile czasu potrzebują takie słoiki? Dokładnie tyle samo, ile za pierwszym razem.

Nie zalecamy również próbować z produktami takimi jak na przykład sok z brzozy. Pasteryzacja sprawi, że pozbędziemy się stamtąd ważnych składników, dla których sięgamy po takie napoje. Podobnie sprawa przedstawia się, jeśli naszym celem jest pasteryzacja mleka – o wiele lepiej kupić gotowy produkt. Mleko pasteryzowane jest bardzo łatwo dostępne.

Oto cała pasteryzacja! Temperatura i czas to najważniejsze wskaźniki, o które trzeba zadbać, by pasteryzacja zawsze była udana. W jaki sposób wekujesz swoje przetwory? Z którego ze sposobów najczęściej korzystasz? Jakie dania, owoce lub soki najchętniej pasteryzujesz? Koniecznie podziel się swoimi uwagami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać inne poradniki, które z pewnością przydadzą się w Twojej kuchni – sprawdź te artykuły:

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *