1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Altana z palet krok po kroku

Zrób to sam

11 miesięcy temu

Altana z palet krok po kroku

DIY Ogród
9
1
0
9
1

Altana z palet to sposób na tanią i ładną altanę w ogrodzie. Jak ją zrobić? Odpowiedź w tym artykule!

Osoby szukające sposobu na tanią, a zarazem atrakcyjną i wygodną altanę z palet, mogą wspierać się rozwiązaniami przedstawionymi w Internecie. Poniższy tekst przedstawia wskazania, jak zbudować altanę krok po kroku oraz czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Ogród, altana, grill – czego chcieć więcej? Zadaszenie przydaje się podczas niespodziewanej majowej ulewy czy załamania pogodowego w połowie upalnego lata. Dzięki niemu można przeczekać najgorszy deszcz, by po kilkunastu minutach wrócić do biesiadowania przy grillu. Nowoczesne altany można zbudować samodzielnie, bez wydawania fortuny na gotowe meble ze sklepu. Ile radości i satysfakcji przynosi własna praca wie tylko ten, kto podjął wysiłek z tym związany. Altana ogrodowa – zrób to sam!

Altana z palet – czego będziesz potrzebować, aby zbudować altanę?

Jak zbudować altanę? Warto przede wszystkim zgromadzić niezbędne materiały, bez których nie powstanie ten praktyczny drewniany obiekt na działce rekreacyjnej czy też wokół domu. 

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę altany?

W Polsce uzyskanie pozwolenia na budowę altany jest zdeterminowane przede wszystkim jej wielkością. W zależności od tego czynnika, ale również lokalizacji altany, konieczne mogą być konsultacje z lokalnymi władzami, aby upewnić się, że budowa spełnia wszystkie obowiązujące przepisy. W niektórych przypadkach może być potrzebna zgoda na budowę. Jeśli altana jest budowana na terenie prywatnym, właściciel domu może być zmuszony do uzyskania pozwolenia na budowę. Dodatkowo, jeśli altana jest budowana na terenie publicznym, może być wymagane pozwolenie od władz lokalnych. Co więcej, jeśli obiekt ten znajduje się w dzielnicy historycznej, może być potrzebne specjalne pozwolenie. Przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić u władz lokalnych, czy uzyskano wszystkie niezbędne zgody.

Sprawdź też: Taras z deski kompozytowej – ile kosztuje, jak zrobić?

Warto mieć na względzie, że aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy prawa budowlanego pozwalają wznoszenie altany bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie – dotyczy to sytuacji, gdy jej powierzchnia nie przekracza 35 m2. Te budowle, które przekraczają swoją kubaturą tę wielkość, wymagają zgłoszenia pozwolenia na budowę w starostwie powiatowym. 

Projekt altany z palet

Internet stanowi prawdziwą kopalnię pomysłów, również jeśli chodzi o samodzielne konstruowanie mebli ogrodowych. Można spokojnie czerpać stamtąd inspiracje do własnych przedsięwzięć. Na stronach internetowych, w tym też w serwisie Pinterest można znaleźć liczne projekty altan ogrodowych, nadających się do samodzielnego stworzenia z palet. 

Altana ogrodowa z palet – zrób to sam

Budowa altany z palet to świetny sposób na dodanie unikalnego, rustykalnego akcentu do przestrzeni na zewnątrz. Mając podstawową wiedzę budowlaną i kilka narzędzi, można zbudować altanę z palet w zaledwie pięciu krokach. Przy odrobinie wysiłku możesz stworzyć piękną altanę, którą będziesz się cieszyć przez lata. Poniżej krótkie omówienie kolejnych kroków.

palety 3d
Palety to doskonały materiał na altanę ogrodową

Krok pierwszy: gromadzenie materiałów

Pierwszym krokiem do zbudowania altany z palet jest zebranie potrzebnych materiałów. Będzie potrzeba kilka dużych i kilka mniejszych palet, śruby, gwoździe, piłę, wiertarkę, wkręty i młotek. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że palety są w dobrym stanie i nie mają drzazg.

Krok drugi: tworzenie podstawy

Następnym krokiem jest zbudowanie podstawy altany. Duże palety należy ułożyć w kwadrat lub prostokąt. Niezbędne jest ich połączenie ze sobą za pomocą śrub i gwoździ. Należy upewnić się, że tak powstała podstawa nadaje się do dalszej zabudowy ścianami i dachem. 

Krok trzeci: budowanie ścian

Gdy podstawa jest już skonstruowana, nadszedł czas na zbudowanie ścian. W tym celu należy wziąć mniejsze palety i ułożyć je w koło wokół podstawy. Niezbędne będzie przymocowanie ich do podstawy za pomocą śrub i gwoździ, a także upewnienie się, że ściany są równe i bezpieczne.

Sprawdź też: Tanie ogrodzenie drewniane – jak zrobić?

Krok czwarty: wznoszenie dachu

Czwartym krokiem jest zbudowanie dachu. W tym celu trzeba pozostałe palety ułożyć na kształt piramidy na górnej części konstrukcji. Należy przymocować je do siebie przy użyciu śrub i gwoździ. Warto sprawdzić, czy tak stworzona altana jest stabilna

Krok piąty: wykończenie altany

Ostatnim krokiem jest wykończenie altany. Przy pomocy piły należy przyciąć nadmiar materiału z palet. Potem trzeba przeszlifować wszelkie szorstkie krawędzie i pomalować lub zabejcować altanę według uznania. Gdy będzie już to zrobione, można wstawić do niej meble lub dekoracje.

Gdzie umiejscowić altanę z palet w ogrodzie?

Jeśli domownikom zależy na cieszeniu się prywatnością oraz osłonięciem od sąsiadów, altanę mogą postawić blisko krzewów ozdobnych czy drzew owocowych. Osłonią się wówczas od spojrzeń przypadkowych osób. Jeżeli jednak zależy im na dostępie do światła słonecznego, mogą znaleźć lokalizację na działce, która jest mniej zadrzewiona. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb

Podsumowując, warto podjąć trud wzniesienia drewnianego zadaszenia, które sprawdzi się podczas nieoczekiwanego załamania pogodowego i ochroni przed ulewnym deszczem osoby zgromadzone w ogrodzie. 

altana praca zdalna
Altana to świetne miejsce na pracę zdalną latem i wiosną

Sprawdź też: Jak zrobić ul krok po kroku!

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.