1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Koszt budowy domu – jak obliczyć? Ile kosztuje dom?

Poradniki

6 miesięcy temu

Koszt budowy domu – jak obliczyć? Ile kosztuje dom?

Budowa i remont
7
1
0
7
1

Na koszt budowy domu składa się wiele czynników. Zobacz, ile kosztuje budowa domu, jakie elementy mają na to wpływ i czy warto budować dom w 2024. Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

W tym artykule przybliżymy, jaki jest koszt budowy domu 100 m2. Jest to zdecydowanie najczęściej wyszukiwana powierzchnia. Na tej podstawie także dowiesz się, jak obliczyć koszt budowy domu, dopasowując ilość zużytych materiałów w stosunku do wielkości.   

Koszt budowy domu 2024 – ile musimy zapłacić w tym roku?

Wiele osób zdaje się na mądrość internetu, wpisując w wyszukiwarkę „koszt budowy domu – kalkulator”. W taki sposób dochodzimy do wyników, które mogą być dość pomocne. Dzięki specjalnym programom możemy obliczyć szacunkową cenę, która obejmuje zarówno powierzchnię, liczbę kondygnacji, bryłę budynku, typ dachu, jak i stan (surowy zamknięty lub otwarty albo deweloperski). Niektóre z nich mają także podział na województwa, możliwość dodania garażu, materiału konstrukcyjnego ścian lub rodzaju okien. 

koszt budowy domu
Koszt budowy domu będzie zależeć przede wszystkim od wielkości i poziomu skomplikowania projektu

Przykładowo, wybierając następujące opcje – powierzchnia: 100 m2, bryła: prosta, rodzaj domu: parterowy, typ dachu: dwuspadowy, stan: deweloperski możemy zebrać wiele danych. Jedna strona wskaże nam, że będzie to wydatek rzędu 374 000-482 000 zł, a inna 610 244 zł. Na takie wyniki wpływa wiele czynników. Drugi przelicznik umożliwia również zmianę stanu na surowy otwarty i zamknięty. W przypadku tego pierwszego cena obniża się do 286 815 zł, a drugiego 408 863 zł. Obliczenia te są o tyle pomocne, że poznamy orientacyjne koszty. Z kolei koszt budowy domu 70 m2 o takich samych parametrach, w stanie deweloperskim określany jest jako wydatek rzędu 267 000-460 445 zł. 

Sprawdź też: Jak urządzić mały dom? Praktyczne porady

Warto także wziąć pod uwagę strony branżowe. Dzięki nim dowiedzieć się można, o tym, co dokładnie wchodzi w skład kosztów. A są to: projekt domu, materiały budowlane, instalacje, robocizna i wykończenie. Szacunkowo w 2024 koszt budowy domu według tych źródeł wyniesie około 500 000 złotych.

Ile kosztuje budowa domu? Co składa się na rachunek końcowy?

Tak jak już wspomnieliśmy – budowa domu składa się z naprawdę wielu elementów. Trzeba także wziąć pod uwagę lokalizację, to czy bierzemy pod uwagę stan surowy zamknięty, stan surowy otwarty, czy też stan deweloperski. 

morele.net_korzystne oferty

Poniżej zobaczysz przykładowy kosztorys budowy domu o powierzchni 100 m2. Jest to znakomity wybór dla czteroosobowej rodziny, a nawet i większej! Zdecydowanie taka wielkość jest komfortowa, a cena nie zwala z nóg!

Pozwolenie na budowę i projekt domu

Przed rozpoczęciem budowy domu, musisz zorientować się, czy na tym terenie został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W tym celu skieruj się do urzędu powiatowego lub urzędu miasta. Musi on być tym, na którego terenie znajduje się działka.

Jeśli nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – potrzebujesz decyzji o warunkach zabudowy. Gdy zdobędziesz niezbędne dokumenty – czas przejść dalej. Wpierw geodeta musi wytyczyć dom na działce, po czym Ty musisz zlecić niwelację terenu. Wymagane jest również podłączenie się do sieci infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu budowy. 

Kolejno koszta to:

  • geodeta – około 1 400 zł za wytyczenie domu; 
  • niwelacja gruntu – około 300-500 zł za 25 ton ziemi, wyrównanie terenu 4-10 zł za m2, wyrównanie z wycinką drzew 12-15 zł za m², niwelator optyczny ze statywem od 900 zł oraz wycięcie dużego drzewa 150-200 zł za sztukę;
  • przyłącze wody do działki – 1 000 zł za projekty oraz 200-400 zł za metr przyłącza;
  • przyłącze prądu do działki – standardowe przyłącze o mocy 12 kW to wydatek rzędu 1 800–2 400 zł;
  • zagospodarowanie terenu budowy – od 1 000 zł do 4 000 zł.
koszt budowy domu
Budowa domu to cała masa zadań, które najlepiej wykonają specjaliści

Projekt domu to z kolei kolejny wydatek. Standardowo ceny wahają się od 2 000 do 3 000 zł. Mając jednak chęć, by architekt zaprojektował dla nas coś specjalnego, musimy przygotować się nawet na kilkukrotność tej ceny.

Ceny materiałów budowlanych

Materiały budowlane również nie należą do najtańszych i znacząco wpływają na koszt budowy domu. Ich cena może stanowić nawet 60% ceny końcowej stanu surowego. Dom parterowy o powierzchni 100 m2 wymaga zakupów sięgających nawet ponad 100 000 złotych. Dostatecznie kombinując, można zamknąć się poniżej tej kwoty – jednak może okazać się to niewykonalne, jeśli postawimy na jakościowe produkty.

Sprawdź też: Ile kosztuje fotowoltaika? Cena instalacji fotowoltaicznej

Można spojrzeć na to także z innej strony – zakup materiałów budowlanych wyniesie około ¼, a nawet ⅕ całej kwoty, gdy weźmiemy pod uwagę stan deweloperski. W taki sposób całość prezentuje się nieco bardziej pozytywnie.

Robocizna

Ku zaskoczeniu wielu osób, cena za tak zwaną „robociznę” nie jest aż tak wygórowana. Stanowi ona około 20% kwoty, którą musimy wydać za doprowadzenie domu do stanu surowego.

koszt budowy domu
Budowa domu wymaga skompletowania naprawdę wielu elementów i świetnych specjalistów

Spotkać się także możemy z tym, że firmy budowlane wyceniają opłatę w wysokości 2 000-2 500 zł za metr kwadratowy w przypadku doprowadzenia domu do stanu surowego, a 4 000-5 000 zł za metr kwadratowy w przypadku stanu deweloperskiego. Jest to dobry sposób na wyliczenie, jaka kwota ostatecznie musi być przeznaczona na ten element.

Ile kosztują fundamenty, murowanie ścian, dach i jego wykończenie?

Koszt budowy domu obejmuje oczywiście również dach, ale również fundamenty i wzniesienie całej konstrukcji budynku. Koszt fundamentów wynosi około 25 000-40 000 zł. Kolejny wydatek to murowanie ścian, który wynosi 21 000-25 000 zł

Sprawdź też: Ocieplenie poddasza: cena, materiały, porady termoizolacji dachu

Nie można zapomnieć także o elemencie, jakim jest strop. Samo wybudowanie stropu z belek drewnianych to koszt wynoszący około 30 000-40 000 zł. Natomiast dach z wykończeniem to wydatek rzędu 80 000 zł.

Podsumowując, wszystkie te kroki mieszczą się w kwotach między 156 000-185 000 zł. Na tym etapie dom jest w stanie surowym otwartym. Jaka jest cena za zamknięcie stanu surowego domu?

Wykończenie domu

Zamknięcie stanu surowego oznacza wykonanie instalacji – wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. W tym etapie także dodaje się drzwi zewnętrzne oraz okna. Te koszty szacuje się na około 40 000 zł

dom stan deweloperski
Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego kosztuje naprawdę dużo

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz? Tu stawki są naprawdę wysokie. Stan deweloperski domu składa się z odpowiedniego ocieplenia nieruchomości, przygotowaniem ścian, podłóg, elewacji oraz zagospodarowania przestrzeni wokół budynku. Nic więc dziwnego, że ceny te zaczynają się od 100 000 zł, a kończą nawet na 300 000 zł

Co jeszcze wpływa na koszt budowy domu?

Nie zawsze jednak jest kolorowo i zdarzają się problemy. Wydłużające się prace budowlane ze względu na niepogodę lub poziom skomplikowania projektu, mogą dodatkowo dołożyć swoją cegiełkę do wysokości rachunku końcowego. 

Nie bez znaczenia jest również to, jakie materiały budowlane i wykończeniowe wybierzemy. Postawienie na naprawdę dobrą jakość sprawi, że koszt budowy domu będzie bliżej górnych widełek wspomnianych na początku artykułu.

Sprawdź też: Pomysł na tani ogród. Sprawdź, jak go zaaranżować!

Wiesz już, ile kosztuje wybudowanie domu. Warto jednak wspomnieć, że wiele osób decyduje się również na aranżację ogrodu. Choćby przygotowanie podjazdu, chodnika, rabat kwiatowych czy żywopłotów z tui również wymaga planowania i dodatkowego budżetu. 

Jaki dom planujesz zbudować? Czy według Ciebie koszt budowy domu jest zbyt wysoki, czy w obecnych czasach to już standard? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami dotyczącymi wybudowania swoich czterech kątów!

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *