- Home
- /
- Zrób to sam
- /
- Półka na książki – jak własnoręcznie zrobić idealną? Porady i inspiracje
Półka na książki to podstawa domowej biblioteczki i ozdoba całego wnętrza. Własnoręcznie wykonana szafka stanowi oryginalny mebel, który zwraca uwagę każdego gościa. Poznaj aranżacyjne inspiracje i dowiedz się, jak zrobić półkę na książki DIY.
Półka na książki – niezbędny element wystroju?
Książki stanowią symbol wiedzy, mądrości, a także szerokich horyzontów myślowych. Posiadanie książkowych zbiorów świadczy o oczytaniu, a sama domowa biblioteczka stanowi kulturalne centrum mieszkania. Potwierdzają to słowa Cycerona, który twierdził, że „pokój bez książek jest jak ciało bez duszy”. Podążając za tą myślą, można też stwierdzić, że literackie dzieła pomagają ożywić wnętrza i budować obraz gospodarza w oczach gości. Dzięki ekspozycji książkowych zbiorów ukażesz swoje pole zainteresowań i stworzysz przestrzeń, która będzie esencją Twojej osobowości.
Sprawdź też: Biblioteczka w salonie: wszystko o stylowej aranżacji ściany z książkami. Inspiracje i pomysły na wnętrze
Dodatkowym atutem książek jest to, że same w sobie dekorują wnętrze. Potrafią ocieplić wygląd mieszkania, a także zwrócić uwagę wizytujących nasz dom. Już same okładki i grzbiety ksiąg często stanowią ciekawe, przyciągające wzrok ozdoby. Warto więc stworzyć odpowiednie miejsce do przechowywania swoich zbiorów. W ekspozycji kolekcji pomoże solidna półka na książki, która będzie stanowić integralną część wystroju mieszkania.
Minimalistyczne projekty
Oszczędne wnętrza nie lubią nadmiaru ozdób, ale trzeba wnieść do nich trochę życia. Zamiast zagracać pomieszczenie dekoracjami, spróbuj je ożywić przy pomocy książek, które wyeksponujesz na ciekawym regale. Minimalistyczna półka na książki może być samodzielną dekoracją wnętrza. Kreatywną konstrukcją jest stojąca półka na książki w formie drabiny. Jej szerokie stopnie bez problemu posłużą jako zgrabne półki na książki.
Ciekawą i oryginalną ozdobą będzie również półka zrobiona z samej książki. Taką konstrukcję można wykonać poprzez montaż wspornika na ścianie i umieszczenie na nim jednego z grubszych tomów z Twojej kolekcji. Książka ta będzie służyła jako podstawa do układania kolejnych papierowych wydań. Nowoczesna półka na książki jest niewidoczna i sprawia wrażenie, jakoby domowa biblioteczka wystawała wprost ze ściany.
Nie tylko drewno
Półki na książki kojarzone są głównie z drewnianymi konstrukcjami. Jednak takie regały nie zawsze wpisują się w stylistykę wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w klimacie loftowym lub nowoczesnym dużo lepiej zaprezentuje się półka na książki wykonana z metalowego materiału.
Metalowe konstrukcje mogą być pozłacane lub posrebrzane. Minimalistyczna budowa w połączeniu ze szlachetną kolorystyką sprawiają, że półki na książki odgrywają rolę eleganckiej ozdoby. Tego typu szafki sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour czy art deco.
Kreatywne konstrukcje
Wbrew pozorom półka na książki nie musi przybierać formy prostej deski ułożonej równolegle do podłogi. Regał o nieregularnej budowie będzie efektownym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Szafka o krzywych półkach doda nieco wyrafinowanej nonszalancji i podkreśli oryginalność Twojego mieszkania.
Nie warto ograniczać się w kształtach. Jeśli chcesz, aby półka na książki przyciągała wzrok, postaw na nietypowe formy regałów. Okrągła biblioteczka z pewnością zwróci uwagę każdego gościa.
Funkcjonalne półki na książki dla początkujących majsterkowiczów
Półka na książki to element wystroju, który można kupić, ale równie dobrze wykonać samodzielnie. Jeśli nie czujesz się pewnie w obrabianiu materiałów, postaw na gotowe szafki, które wystarczy przykręcić do ściany. Chcąc wzbogacić swoje wnętrze o oryginalne półki na książki, możesz pokusić się o ich samodzielne zbudowanie. Wykonanie funkcjonalnych szafek nie wymaga dużych umiejętności i nakładu pracy. Z tym wyzwaniem poradzą sobie nawet początkujący majsterkowicze.
Wisząca półka na książki może powstać z palet. Na spodzie palety znajduje się podstawa łącząca wierzchnie deski. Baza ta tworzy wgłębienia, które można wykorzystać do zrobienia kieszonki na przechowywanie papierowych wydań. Z palety stworzysz kilkupoziomowy regał (nie musisz wtedy ciąć materiału) lub pojedyncze półki. Uzyskasz je, jeśli dotniesz paletę – tak aby powstała wspomniana wyżej kieszeń. Po wycięciu elementów do spodu kieszeni należy przybić deski. Odegrają one rolę dna półki. Tworząc szafki z palety, pamiętaj o oszlifowaniu drewna oraz pomalowaniu go specjalną farbą.
Innym pomysłowym rozwiązaniem na zbudowanie domowej biblioteczki będzie wykorzystanie drewnianych skrzynek. Aby powstał ciekawy regał, ułóż pudełka na sobie i skręć je w jedną konstrukcję. Możesz wykorzystać ją jako wiszącą półkę lub stojącą szafkę – wszystko zależy od Twojej inwencji oraz wielkości i ilości skrzynek.
Z jakich materiałów ją zrobić i co będzie potrzebne?
Samodzielne wykonanie półki na książki wiąże się z potrzebą zaopatrzenia w wybrane materiały. Decydując się na wykorzystanie palety lub skrzynki, musisz mieć w zanadrzu właśnie te surowce. Jeśli natomiast chcesz wykonać klasyczną półkę, zakup zwyczajne deski.
Drewniana półka na książki DIY wymagać będzie również posiadania odpowiednich narzędzi. Do obróbki materiałów przydadzą się wyrzynarka oraz papier ścierny. W przygotowaniu desek udział weźmie też lakier do drewna. Samo mocowanie szafki nie obędzie się bez kątowników, gwoździ, wkrętów i wkrętarki lub śrubokrętu. Nie można zapomnieć też maskownicach, które ukryją łączenia elementów i zapewnią satysfakcjonujący efekt wizualny.
Półka na książki powinna stanowić nieodłączny element wnętrza. Papierowe tomy są świetną dekoracją mieszkania w każdym stylu. Aranżacyjnym kluczem do sukcesu jest regał, który zgra się z otoczeniem i podkreśli jego charakter. Metalowa konstrukcja sprawdzi się jako minimalistyczna półka na książki. Natomiast drewniany regał pięknie ozdobi mieszkanie w stylu boho, rustykalnym czy retro.