Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Podstawowe informacje o farbie lateksowej – charakterystyka i zastosowanie

Zrób to sam

2 lata temu

Podstawowe informacje o farbie lateksowej – charakterystyka i zastosowanie

Budowa i remont
9
0
0
9
0

Farba lateksowa to jeden z najczęściej wybieranych preparatów do malowania ścian. Co ją wyróżnia i jakie właściwości uczyniły ją tak popularną? Sprawdź, co warto wiedzieć o farbie lateksowej i kiedy warto przeprowadzić malowanie z jej użyciem.

Farba lateksowa – podstawowe informacje

Farba lateksowa jest rodzajem emalii akrylowej o zwiększonej zawartości żywicy w składzie. Producenci niekiedy dodają się do niej również różnego rodzaju środki o działaniu biobójczym, zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni na pomalowanej ścianie. Powłoka, jaką pozostawia lateksowa farba, zwykle cechuje się dość wysokim połyskiem – odbija sztuczne i naturalne światło.

Ile schnie farba lateksowa? Właściwości preparatu w tym zakresie uzależnione są od liczby zastosowanych w trakcie malowania warstw oraz poziomu wilgotności w pomieszczeniu, czas schnięcia zwykle wynosi jednak od 2 do 3 godzin. Należy jednak pamiętać, że powłoka zyskuje pełną odporność na uszkodzenia mechaniczne dopiero po upływie kilku tygodni. W tym czasie szczególnie należy więc unikać szorowania, mycia oraz chronić ścianę przed powstawaniem trudnych plam.

Sprawdź też: Co to farba emulsyjna? Rodzaje, właściwości i zastosowanie

Zalety farb lateksowych

By móc lepiej zrozumieć, co to jest farba lateksowa, warto poznać jej najistotniejsze zalety. Wśród nich wymienić można na przykład efektowne wykończenie, jakie można dzięki niej uzyskać. Preparat pozostawia na ścianie błyszczącą powłokę, która sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej rozświetlone i optycznie większe. Na rynku znaleźć można jednak farby lateksowe o bardzo różnych stopniach połyskliwości, od najlepiej odbijających światło aż po niemalże matowe.

Istotną zaletę stanowi duża dostępność tego rodzaju preparatów. Znajdziemy je nie tylko w profesjonalnych sklepach, ale i w najpopularniejszych marketach budowlanych, gdzie dostępne są w bardzo wielu wersjach kolorystycznych. Możemy wybierać również spośród środków przeznaczonych do określonych zastosowań – może to być na przykład farba lateksowa do drewna lub farba lateksowa na tynk mozaikowy.

Zaletą preparatu jest również łatwość pokrywania nim wielu już malowanych wcześniej ścian. Farba lateksowa na akrylową może być kładziona za pomocą pędzla lub wałka, bez konieczności usuwania warstw z poprzednich malowań. By zapewnić preparatowi dobrą przyczepność oraz uzyskać gładko i estetycznie wykończoną powierzchnię, przed przystąpieniem do pracy należy odtłuścić ścianę, uzupełnić ewentualne ubytki masą szpachlową, a następnie pokryć farbą gruntującą.

Czy farba lateksowa oddycha? Okazuje się, że tak! Pozostawia ona paroprzepuszczalną powłokę, co oznacza, że znajdująca się pod nią ściana wciąż ma dostęp do powietrza. Właściwość ta pomaga stworzyć na malowanej powierzchni bezpieczny mikroklimat, ograniczając tym samym tworzenie się w pomieszczeniach ognisk grzyba. Na rynku dostępna jest również wzbogacona o cząsteczki srebra farba lateksowa. Co to jest? W skrócie: farba o aktywnym działaniu biobójczym.

Do jakich pomieszczeń nadają się farby lateksowe?

Skuteczne i bezproblemowe pomalowanie ścian w danej przestrzeni wymaga zastosowania odpowiednich środków, dobrze dopasowanych do panujących we wnętrzu danego pokoju warunków. Warto wiedzieć więc, w jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się farba lateksowa. Opinie na ten temat są różne – niektórzy uznają ten rodzaj preparatów za uniwersalny i możliwy do zastosowania w dowolnym wnętrzu, inni zaś rezygnują z zastosowania go w przestrzeniach o wysokiej wilgotności.

drewno malowane pędzlem czerwoną farbą
Od wyboru rodzaju farby zależeć będzie efekt końcowy – nie tylko kolor

Farba lateksowa to bardzo dobry wybór, jeśli zamierza się odświeżyć ściany sypialni, pokoju dziennego, dziecięcego pokoiku lub gabinetu. Pasuje tam, gdzie najbardziej liczy się estetyczne, dekoracyjne wykończenie. Nadaje się do zastosowania w najbardziej reprezentacyjnych częściach nie tylko lokali mieszkalnych, ale i biurowych.

Wybierając preparat do pokrycia ścian łazienki, suszarni lub kuchni, być może zadajesz sobie pytanie: czy lepsza jest farba ceramiczna, czy lateksowa? Choć preparat ceramiczny jest bardziej odporny na częste szorowanie, jest także znacznie droższy, może więc nie sprawdzić się w przypadku osób dysponujących małym budżetem. Farba lateksowa zapewnia optymalne właściwości przepuszczania pary, z powodzeniem może być więc zastosowywana w wilgotnych i wymagających regularnego sprzątania pomieszczeniach.

Porównanie farby lateksowej do akrylowej – która jest lepsza?

Planując malowanie ścian, często zastanawiamy się, czy lepszym wyborem będzie farba lateksowa, czy akrylowa. To, na którą z nich się zdecydujemy, warto uzależnić od oczekiwanego efektu malowania. Wysoki połysk oraz satynowe wykończenie to bez dwóch zdań domena farb lateksowych. Jeżeli więc chcesz rozświetlić pomieszczenie subtelnymi refleksami, farba satynowa o średniej lub wysokiej połyskliwości nada się w tym celu znakomicie.

Czym się różni farba lateksowa od akrylowej? Oba preparaty są do siebie bardzo podobne – są emaliami akrylowymi. Najważniejszą różnicą jest zawartość żywic w składzie – w farbie lateksowej jest ona jednak znacznie wyższa niż w tej drugiej. Ma to wpływ na właściwości danego preparatu, co objawia się na przykład w możliwości czyszczenia pomalowanej farbą lateksową powierzchni również na mokro. W przypadku farby akrylowej często wiąże się to z uszkodzeniem, przetarciem powłoki.

Która z nich jest bardziej odporna na ścieranie, farba akrylowa czy lateksowa? Na tym polu prym wiedzie druga z nich. Choć właściwość ta zależna jest od klasy ścieralności, jaką reprezentuje dany preparat, farby lateksowe przeciętnie lepiej radzą sobie z częstym czyszczeniem. Z tego powodu ten rodzaj farby sprawdzi się w kuchni lub dziecięcym pokoju znacznie lepiej niż tradycyjny preparat akrylowy.

Jeśli zastanawiasz się, jaka farba na sufit – akrylowa czy lateksowa – będzie lepsza, również możesz uzależnić decyzję od przeznaczenia malowanego pomieszczenia. Jeśli w danej przestrzeni występuje wysoki poziom wilgoci, a ściany mogą być wystawione na działanie wody i pary wodnej, lateksowy preparat o lepszych właściwościach paroprzepuszczalnych i biobójczych pasować będzie tu bardzo dobrze.

Sprawdź też: Farba ceramiczna, czyli jaka? Wady i zalety farby ceramicznej oraz jej zastosowanie

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.