1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaka powinna być suszarka na pranie? Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poradniki

2 lata temu

Jaka powinna być suszarka na pranie? Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wyposażenie
3
0
0
3
0

Suszarka na pranie to taki przedmiot, bez którego wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienność. W wielu domach ma swoje miejsce w łazience, przedpokoju lub innym pomieszczeniu. Stojąca, elektryczna, sufitowa – którą suszarkę wybrać? Podpowiadamy!

Suszarka na pranie – jakie są jej rodzaje?

Suszarka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jej rodzaj dobierz do wielkości domu, przestrzeni, w której będzie się znajdowała, a także do ilości prania, jakie zwykle robisz.

Suszarka na pranie stojąca

Stojąca suszarka na pranie to jeden z popularniejszych gadżetów do rozwieszania prania. Mieści się na niej sporo ubrań, duża pościel czy ręczniki – jest pojemna, więc często zmieszczą się na niej nawet dwa prania. Niestety, jej wielkość może być jednocześnie wadą: żeby ją rozstawić, potrzebujesz mieć kawałek wolnego miejsca. Suszarka stojąca może być wykonana z metalu, ale bardzo stylowo wygląda też suszarka stojąca drewniana.

Elektryczna suszarka na pranie

Ciekawym rozwiązaniem jest elektryczna suszarka na pranie – wygląda jak zwykła stojąca suszarka, ale posiada opcję podłączenia do prądu. To bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy pranie stojące w domu nie schnie tak szybko. Rurki suszarki nagrzewają się, emitując ciepło do ubrań. Jeśli nie podłączysz jej do prądu, będzie działać jak zwykła suszarka stojąca.

Sprawdź też: Urządzanie pralni w domu — czym należy się kierować? Porady i inspiracje

Łazienkowa sufitowa suszarka na pranie

Sufitowa suszarka na pranie to rozwiązanie idealne, gdy nie mamy miejsca w pozostałych częściach mieszkania na inną suszarkę do ubrań. Jest niedroga i łatwa w montażu – warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. W łazience panuje wilgoć, ważne więc, by suszarka nie zaczęła po krótkim czasie rdzewieć.

Suszarki na pranie na okno oraz balkon

Wisząca suszarka na pranie na okno oraz balkon jest rewelacyjna, gdy nie chcesz rozstawiać suszarki w mieszkaniu. Sprawdzi się natomiast jedynie w bezdeszczowe dni, dlatego też warto mieć opcję dodatkową, np. w postaci suszarki stojącej. Suszarka na pranie za okno to rozwiązanie wygodne i niedrogie, ale niestety zwykle nie pomieści dużych ilości prania i jest oczywiście zależne od pogody.

Suszarka do bielizny

Bieliznę można spokojnie suszyć wraz z pozostałym praniem, wykorzystując na przykład rozkładane skrzydła suszarki stojącej, ale niezłą alternatywą będzie dodatkowa niewielka suszarka do bielizny. Czasem spotyka się je w formie karuzeli zakończonej spinaczami – to wygodne rozwiązanie do suszenia np. skarpetek. Można też suszarkę do bielizny powiesić w łazience..

Najlepsze suszarki na pranie w zależności od dostępnej przestrzeni

Jeśli masz dużą łazienkę albo oddzielne pomieszczenie na pralnię i suszarnię, problem z suszarką właściwie nie istnieje: możesz wybrać prawie każdy dostępny model. Wyzwaniem jest mniejsze mieszkanie, w którym nie ma możliwości stworzenia oddzielnej przestrzeni do suszenia prania. Suszarka na pranie – jaką wybrać do domu, a jaką do mieszkania? Podpowiadamy!

Małe mieszkanie

W małym mieszkaniu liczy się każdy metr. Planując wystrój poszczególnych pomieszczeń, zwykle zaczyna się od znalezienia jak najwięcej miejsca na przechowywanie rzeczy i na niezbędne sprzęty. Jeśli nie masz stałego miejsca na suszarkę, dobrym rozwiązaniem będzie suszarka na pranie rozsuwana z funkcją składania. Wyjmujesz ją tylko wtedy, gdy robisz pranie, rozsuwasz jej skrzydła, a po wszystkim składasz na płasko.

Innym rozwiązaniem jest suszarka zewnętrzna na balkon – podobna do suszarki stojącej rozkładanej. Na małych balkonach albo w oknach sprawdzi się suszarka zewnętrzna montowana do okna, ale trzeba pamiętać, że to raczej mała suszarka na pranie, więc będzie trzeba ją uzupełnić podwieszaną suszarką łazienkową. W wyjątkowo małych metrażach sprawdzi się suszarka na pranie pionowa: nie potrzeba do jej ustawienia dużo miejsca, gdyż poszczególne piętra pna się do góry.

Dom

Mieszkając w domu, zwykle posiadasz przestrzeń na swobodne rozstawienie suszarki. W takim przypadku możesz pozwolić sobie na elektryczną suszarkę stojącą, a nawet dwie – w zależności od liczby domowników. Jeśli masz ogród, idealnie sprawdzi się tam suszarka na pranie ogrodowa: pranie schnie szybciej i traci zapach środków piorących, jednak przy takiej suszarce trzeba zadbać o to, by była stabilna i się nie przewracała.

Sprawdź też: Zima i suszenie prania – jak suszyć pranie w domu w czasie zimy?

Lokum bez balkonu

W mieszkaniu bez balkonu odpada opcja rozstawienia suszarki stojącej na zewnątrz, ale wciąż można pokusić się o suszarkę zewnętrzną przyczepioną do okna. Poza tym sprawdzą się tu wszystkie wyżej wymienione typy: pionowa suszarka na pranie, sufitowa albo klasyczna stojąca.

Zalety i wady poszczególnych suszarek na pranie

Klasycznym i wygodnym rozwiązaniem jest stojąca suszarka na pranie: mieści dużo prania, ma rozkładane skrzydła, na których zmieści się bielizna, a dodatkowo można ją całkowicie złożyć i schować. Jedyna jej wada jest taka, że w momencie suszenia prania potrzebujesz sporo przestrzeni. Suszarka sufitowa łazienkowa też jest pojemna i wygodna w użyciu, niestety w łazience niejednokrotnie jest wilgotno: pranie trzeba dosuszać albo zadbać o to, żeby był i włączony kaloryfer, i dobra wentylacja.

Dobry wybór to elektryczna suszarka na pranie, która dzięki nadmuchiwaniu ciepłego powietrza znacznie przyspiesza czas suszenia. Będzie ona natomiast nieporównywalnie droższa niż zwykła suszarka, a do kosztów trzeba jeszcze doliczyć zużycie prądu.

Wszelkiego rodzaju małe suszarki na bieliznę są przydatnym gadżetem do suszenia np. skarpet: można je wieszać praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale wysuszysz na nich tylko małe rzeczy. Podobnie jest z suszarką do ubrań wieszaną za oknem: pranie szybko schnie, ale suszarka ta ma wyjątkowo małe gabaryty.

suszarka na pranie w ogrodzie
Suszenie prania w ogrodzie lub na balkonie to bardzo dobra opcja, niestety – nie każdy może sobie na to pozwolić

Podsumowanie: jaką suszarkę na pranie wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaka suszarka będzie najlepsza. Wszystko zależy od tego, ilu jest domowników. Druga kwestia, równie ważna, to dostępna przestrzeń. Im mniej przestrzeni, tym bardziej kompaktowa musi być suszarka do ubrań. Dobrym wyborem zawsze będzie suszarka składana, bo można ją po prostu schować. Rozsądnie będzie też zaopatrzyć się w dodatkową suszarkę: małą wiszącą do bielizny albo na okno, której użyjesz wtedy, gdy prania zrobi się więcej. Pranie robi się dosyć często i mało kto lubi ten obowiązek – warto zatem ułatwić sobie to zadanie, chociażby wybierając wygodną suszarkę na ubrania.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.