1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Podpowiadamy, jak rozpalić ognisko – poprawna procedura rozpalania

Poradniki

1 rok temu

Podpowiadamy, jak rozpalić ognisko – poprawna procedura rozpalania

DIY
6
1
0
6
1

Jak rozpalić ognisko, aby móc wspólnie świętować z najbliższymi osobami, delektując się przy tym smakiem kiełbasek i pieczonych ziemniaków?

Biwakowanie nad brzegiem jeziora wielu osobom kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, kiedy takie możliwości oferowały obozy młodzieżowe. Takim chwilom towarzyszyło zawsze kilkukrotnie ognisko. Z takich możliwości nie rezygnuje się nawet dzisiaj. Jednak rozpalenie ogniska nie jest na pozór taką łatwą czynnością.

Jak rozpalić ognisko tradycyjne?

Tego typu proces można opisać w kilku prostych krokach:

  1. Zbierz właściwe materiały, które będą stanowić podstawę dla ogniska.
  2. Z materiałów ułóż stos.
  3. Zadbaj o to, aby wzniecenie płomienia nie tylko zapewniało bezpieczeństwo (bez ryzyka pożarowego), ale umożliwiało jego utrzymanie jak najdłużej.
  4. Dbaj o to, aby ogień nie zgasł.
  5. Na końcu zadbaj o zgaszenie całego ogniska.
jak rozpalić ognisko

Sprawdź też: Jak rozpalić grilla – prosty poradnik dla niewtajemniczonych

Trudno? Nie. Jednak tak naprawdę jest to tylko pozór. Oto dalsze wskazówki, które należy wykorzystać podczas planowania ogniska.

Paliwo, jakiego będziesz potrzebować: jakie drewno wybrać?

Warto postarać się o suche gałęzie drzew iglastych. W tym przypadku sosna i świerk będą przodować. Jeżeli jednak pod ręką nie będzie takich patyków, to można rozejrzeć się za topolą, wierzbą lub brzozą. Ich suche gałązki świetnie nadają się do rozpalenia ogniska. Możliwe jest to dzięki żywicy, jaka znajduje się wewnątrz tych gatunków.

W przypadku braku wyżej wymienionych drzew, po prostu należy postarać się o suche drewno, które będzie połamane na mniejsze kawałki lub zostanie też rozłupane.

Przygotowanie podpałki

Potrzebny będzie taki materiał, który szybko zajmie się ogniem. Jednak nie będzie on w stanie szybko zgasnąć. W roli rozpałki do ogniska może wystąpić wata, która polecana jest w szczególności wtedy, jeżeli drewno jest mokre. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jednak kora pochodząca z brzozy. Materiał należy umieścić wewnątrz stosu, aby ten mógł po podpaleniu równomiernie się zająć.

Rozpalanie ogniska – przygotowanie stanowiska

Nigdy nie można rozpalić ogniska tam, gdzie to się będzie podobać. Potrzebne jest odpowiednio dedykowane miejsce, które są już specjalnie przygotowane na terenie baz harcerskich i turystycznych, terenów rekreacyjnych. Jeżeli jednak takowych miejsc nie ma pod ręką, należy stanowisko samodzielnie przygotować. Musi to być krąg, który nie tylko zostanie pozbawiony ściółki (należącej do grupy łatwopalnych), ale także będzie oddalony od drzew i zarośli. Warto wcześniej wykonać delikatny dół w ziemi. Dookoła warto ustawić kamienie. Ściółkę należy usunąć także z terenu dookołą kręgu, przynajmniej na kilkanaście centymetrów, aby zminimalizować ryzyko pożaru. Przed rozpaleniem ognia, należy mieć pod ręką jedno lub dwa wiadra z wodą oraz kupkę piasku/żwiru, jakie będą służyć do gaszenia ogniska.

ognisko

Czego użyć do rozpalenia ogniska?

Źródłem ognia mogą być tradycyjne zapałki lub zapalniczka. Można również użyć krzesiwa lub zapałek sztormowych. 

Jak rozpalić ognisko bez zapałek? W wyjątkowo upalny dzień można wykorzystać do tego soczewkę. Wystarczy trzymać ją chwilę na ok. 30 cm nad samą rozpałką. Soczewka pomoże skierować skupiony promień światła nad łatwopalny materiał. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ważne jest trzymanie jej nieruchomo. W ten sposób po paru chwilach powinien pojawić się ogień, który będzie powolił rozchodził się na cały stos.

Rozpalanie ogniska podczas złej pogody

Wiele osób widząc złą pogodę, rezygnuje ze swojego planu urządzania ogniska. Tym bardziej że mokre drewno nie sprzyja podłożeniu ognia pod stosik. Jak się okazuje, nawet zła aura nie musi przekreślać takich planów. 

Osoby, które nie chcą rezygnować ze swoich planów, muszą jedynie pomyśleć o tym, aby zgromadzić odpowiedni zapas suchej rozpałki. Zdecydowanie większy niż by to było w przypadku ogniska przy suchym dniu. Potem wystarczy tylko podłożyć ogień pod stos. Uwaga! W przypadku mokrego opału, na początku może pojawić się większa ilość dymu, jednak nie można się poddawać, ponieważ odpowiednia ilość podpałki jest w stanie zagwarantować to, że wkrótce cały stos zajmie się ogniem dającym przyjemne ciepło.

Różne typy ognisk

Dla jednych ognisko to…po prostu ognisko. Okazuje się, że istnieją różne typy ognisk, które zostaną pokrótce omówione.

Ognisko szwedzkie, które nazywane jest również szwedzką pochodnią, wymaga siekierki oraz piły do przygotowania. Jednak jest doskonałe, jeżeli komuś zależy na tym, aby ugotować nad nim jakieś danie. Do jego wykonania potrzebny jest jeden większy pień, który należy naciąć (nie rozciąć!) po bokach. To właśnie dlatego nazywa się ten rodzaj ogniska oszczędnym. Długo się pali, a także jest w stanie zapewnić także stabilną konstrukcję. 

biwakowanie przy ognisku

Ognisko wigwam ma charakterystyczny kształt wigwamu. Do jego wykonania potrzebna jest duża ilość paliwa. Pali się bardzo szybko. Daje za to dużą ilość światła i płomienia. Jeżeli ktoś chciałby nad nim coś ugotować, potrzebowałby specjalnego trójnoga z kociołkiem.

Ognisko w kształcie litery T polecane jest do gotowania. Ogień utrzymuje się w górnej części litery T. Sam żar znajduje się natomiast w części dolnej. Zamiast tradycyjnego kręgu, w ziemi kopie się dół na kształt litery T. Jest ono wygodne i praktyczne w użyciu, jednak na przygotowanie należy poświęcić dużo czasu.

Ognisko płaskie, nazywane jest również piramidą. Polecane jest wtedy, jeżeli komuś zależy na tym, aby ogień utrzymać przez dużą ilość czasu w nocy. Podobne jest do wigwamu. Z tą jednak różnicą, że po bokach układa się również boki, które idąc do góry, są tworzone z coraz krótszych belek. Wadą jest jednak to, że nie daje ono dużej ilości światła.

rozpalanie ogniska

Ognisko studnia to praktycznie to samo, co wyżej wymieniona piramida. Boki należy układać jednak z polan, które w tym przypadku mają równą długość. Nazywane jest często ogniskiem sygnalizacyjnym, które jest w stanie dać dużo ciepła. 

Ognisko gwiazda to inaczej stos indiański. Polecane dla osób, którym nie zależy na dużej ilości ognia lub na oszczędnym podejściu do zużywania drewna. Ogień znajduje się w centrum. Podsuwane są do niego polana, na kształt gwiazdy. Ważne jest utrzymanie praktycznie żaru, a nie dużego ognia. Dobre do gotowania. Głównie używane jest jednak do utrzymania nocnych wart. Trzeba jednak korzystać przy nim z twardego drewna.

Gdzie wolno rozpalić ognisko?

Odpowiadając na to pytanie, należy odwołać się do 30 artykułu, który umieszczony został w ustawie odnoszącej się do lasów i pokrewnych tematów. Ogniska nie wolno rozpalać w lasach, na terenach śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu. Wyjątkiem są miejsca, jakie w tym celu mogą zostać wyznaczone przez leśniczego. Są to jednak okręgi, które są odpowiednio przygotowane. 

Ognisko można rozpalić na terenie własnego ogródka, ale ważne jest poznanie pewnych zasad. Otóż, musi być to ognisko, jakie zostało rozpalone w celach rekreacyjnych. Nie może ono służyć do spalania w ogródku gałęzi, liści i traw. Trzeba także kierować się zasadą nieuciążliwości. Tzn. ognisko można palić jedynie wtedy, jeżeli ogień i dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Jeżeli wezwą oni odpowiednie służby, osoba organizująca ognisko, zostanie obciążona karą finansową. Nie można zapomnieć także o tym, że dym nie może powodować utrudnienia na drogach; nie można go organizować w pobliżu składów, gdzie znajdują się materiały łatwopalne; od działki sąsiada musi musi zostać zachowana odległość w postaci 4m.

Gaszenie ogniska po biwaku

Żar unoszący się z ognia należy obficie zalać wodą. Do momentu aż ten nie przestanie syczeć. Trzeba także poczekać aż para zniknie. Zanim jednak odejdzie się z tego miejsca, warto w kręgu pomieszać kijem, aby mieć pewność, że żar już nigdzie się nie tlił.

Ogień zaczyna gasnąć po tym, jak zostanie odcięte powietrze. Jeżeli w danym miejscu nie ma dostępu do wody, całość należy przysypać solidną porcją piasku i/lub żwiru. To dlatego warto wykopać wcześniej płytki dół na ognisko, aby jego zasypanie stanowiło problemu.

rozpalanie ognia

Znając już podstawowe zasady, jakie odnoszą się do przygotowania ogniska, jego rozpalenia, gaszenia, można przygotować się do jego urządzenia. Chwile z bliskimi, które będzie można spędzić nad ogniskiem, na pewno będą mile wspominane. 

Sprawdź też: Jak wybielić firanki? Skuteczne sposoby wybielania firanek

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *