Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najkrótszy dzień w roku. Ile trwa i kiedy wypada?

Poradniki

6 miesięcy temu

Najkrótszy dzień w roku. Ile trwa i kiedy wypada?

Święta
12
2
6
12
2

Najkrótszy dzień w roku może być dość przygnębiający. Na szczęście ma on miejsce w czasie gorączkowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i przy okazji tego długiego zimowego dnia możemy napawać się pięknymi iluminacjami świątecznymi. Kiedy wypada najkrótszy dzień? Ile będzie wtedy wynosiła długość dnia? Odpowiadamy!

Moment przesilenia zimowego i zarazem najdłuższa noc w roku są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy wypada pierwszy dzień astronomicznej zimy, który oznacza jednocześnie najkrótszy dzień w 2022? Dowiesz się z naszego artykułu.

Najdłuższa noc coraz bliżej. Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień roku nadejdzie już niedługo. Wiąże się on ściśle z przesileniem zimowym 2022 i w tym roku będzie to 21 grudnia. Ta data wyznacza także początek astronomicznej zimy. Oczywiście mowa tu o półkuli północnej, bowiem na południowej mamy wtedy do czynienia z przesileniem letnim.

najkrótszy dzień w roku_kiedy wypada
Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień roku – czy jego data jest niezmienna?

Wiesz już, kiedy najkrótszy dzień w roku. Dla wielu osób znajomość tej daty jest niezwykle ważna. Dlaczego? Bo po najkrótszym dniu roku każdy kolejny jest już dłuższy, a to dobrze działa na nasze samopoczucie psychiczne. Chyba nikt nie lubi, gdy kończy pracę o godzinie 16, a na dworze jest już zupełnie ciemno. Pierwszy dzień zimy i przesilenie zimowe ściśle łączą się z datą najkrótszego dnia roku.

Sprawdź też: Dodatek węglowy 2022 – dla kogo? Czy tylko na zakup węgla?

Co 4 lata mamy do czynienia z rokiem przestępnym. Ilość dni w roku ma różne oddziaływanie na aspekty naszego życia oraz przyrodę, podobnie zresztą, jak znienawidzona przez wielu zmiana czasu. Jedną z konsekwencji faktu, że luty ma 28 lub 29 dni jest to, że dzień, w którym występuje przesilenie zimowe, jest datą zmienną i może przypaść na 21 lub 22 grudnia.

kody rabatowe morele

Pierwszy dzień zimy. Ile trwa najkrótszy dzień w roku?

Od kiedy przybywa dnia? Jaka jest długość najkrótszego dnia? O ile minut dzień jest krótszy od najdłuższego w dniu przesilenia zimowego? Dużo zależy od miejsca, w którym żyjesz, a dokładniej od szerokości geograficznej. Kąt padania promieni słonecznych jest inny na południu i na północy naszego kraju. W tym roku przesilenie zimowe sprawi, że najdłuższa noc w roku będzie trwała ponad 16 godzin. To oznacza, że najkrótszy dzień w roku 2022 zakończy się po około 7 godzinach i 20 minutach.

Sprawdź też: Choinka 2022. Trendy, które będą dominować w tym roku

Najdłuższy i najkrótszy dzień w roku. Przesilenie letnie kontra przesilenie zimowe

Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku bardzo różnią się między sobą liczbą minut. Może spróbujesz się pokusić o odgadnięcie, jaka dokładnie jest między nimi różnica? Ten najdłuższy ma aż o 9 godzin więcej od najkrótszego! Oznacza to, że najdłuższy dzień roku ma zazwyczaj ponad 16 godzin. W 2022 najkrótsza noc trwała tylko 7 godzin i 15 minut.

najkrótszy dzień roku 2022 wypada zimą
Data przesilenia zimowego jest równocześnie datą najkrótszego dnia w roku

Podsumowując, nadchodzi najkrótszy dzień w roku. Przesilenie zimowe odbędzie się w 2022 roku 21 grudnia. Jak zamierzasz spędzić pierwszy dzień zimy astronomicznej? Czy wypełnią go prace związane ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem? Czekamy na Twój komentarz!

morele.net_korzystne oferty
12
2

Podziel się:

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.