1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Walentynki – kiedy są? Skąd pochodzi Dzień Zakochanych?

Poradniki

5 miesięcy temu

Walentynki – kiedy są? Skąd pochodzi Dzień Zakochanych?

Kalendarz Święta
10
1
0
10
1

Kiedy są walentynki? Skąd wywodzi się ten zwyczaj? Dlaczego jest to Dzień Zakochanych? Czy to dobry moment na wyznanie miłości? Poznaj wszystkie szczegóły dotyczące tego wyjątkowego dnia, które hucznie obchodzą zwłaszcza pary!

Już pod koniec stycznia na półkach sklepowych pojawiają się czerwone i różowe kartki na walentynki. Regały wypełnione są misiami, balonikami w kształcie serduszek i innymi przedmiotami nawiązującymi do miłości. Oczywiście, jak przy każdej tego typu okazji znajdzie się mnóstwo przeciwników, którzy uważają walentynki za komercyjne święto. Oczywiście – kwiaciarnie i mnóstwo innych sklepów mają wtedy przeogromny utarg. Choć jednak – co w tym złego, by jednego dnia dać się porwać temu szaleństwu?

Wiele osób także nie zdaje sobie sprawy, dlaczego to akurat tego konkretnego dnia obchodzimy walentynki, a także skąd one pochodzą. W kolejnych linijkach odkryjesz całą prawdę i dowiesz się, czy to doskonała okazja, aby sprawić komuś gadżet w kształcie serca lub kto wie – może i wyznać prawdziwe uczucia! 

Walentynki – skąd się wywodzą? Patron walentynek, historia i tradycje

Jeśli byśmy się cofnęli do starożytności i zapytali „kiedy są walentynki?” nikt nie zrozumiałby, o co nam tak naprawdę chodzi. Wtedy obchodzono rzymską Luperkalię, która to była świętowana uroczyście, a dotyczyła płodności. Ponadto Luperkalia wypadała 15 lutego.

walentynki. zakochani
Walentynki są bardzo uroczym dniem. Spraw, by były wyjątkowe w tym roku!

Chrześcijaństwo, które w pewnym momencie całkowicie pochłonęło Europę, dało początek obchodzenia walentynek. Zmieniono jednak datę obchodów, a i sam sposób celebrowania nie był jeszcze tym, co obchodzimy obecnie.

Sprawdź też: Pomysł na Walentynki 2024 – 35 propozycji dla par i nie tylko!

Dlaczego jednak święty Walenty został patronem tego dnia? Tu trzeba się nieco zagłębić w jego historię. Święty Walenty był biskupem, który sprzeciwił się decyzji cesarza Klaudiusza II dotyczącego zakazu małżeństw zawieranych przez młodych mężczyzn z ich wybrankami serca. Regulacja ta miała sprawiać, że skupiliby się oni w pełni na walce i służbie wojskowej. Biskup jednak zdecydował się, by udzielać ślubów w tajemnicy. Skończyło się to dla niego tragicznie, ponieważ gdy tylko informacja doszła do uszu cesarza Klaudiusza – nakazał on stracić świętego dnia 14 lutego 270 roku

Dzień świętego Walentego obecnie – 14 lutego jako walentynki w Polsce

Mimo wszystko jeszcze wtedy, za czasów stracenia biskupa Walentego, nie uważano walentynek za coś aż tak ważnego. Było tak aż do XIV wieku, gdy poemat Geoffreya Chaucera „Ptasi Sejm” zauroczył wszystkich. Nawiązywał on do obserwacji, podczas której to ptaki miały się łączyć w pary, właśnie 14 lutego. 

morele.net_korzystne oferty

Część komercyjna, obfitująca w miłosne wierszyki na walentynki, drobne prezenty i kartki z kolei ma swoje korzenie w Anglii. W XVIII wieku rozpoczęto tradycję wręczania prezentów ukochanym. Stany Zjednoczone w latach 40. XIX wieku rozpoczęły masową produkcję kartek walentynkowych, a w naszym kraju Święto Zakochanych dotarło w tej formie w latach 90.

Walentynki 2024 zapowiadają się w różowo-czerwonych barwach. Pełne regały w sklepach proszą o oswobodzenie ich z tej ilości misiów, kartek, poduszek, ozdób i kwiatów. Zachęcają do zakupów i obdarowywania ukochanych. A jeśli jesteś singlem? No cóż – zaraz po walentynkach będziesz mógł kupić to wszystko dla siebie w naprawdę przystępnej cenie! 

Kiedy są walentynki 2024? Kiedy należy obchodzić to święto?

Walentynki równoznaczne są dniu, w którym obchodzimy imieniny Walentego. Tych dat znajdziemy aż 5 w ciągu roku:

 • 7 stycznia, 
 • 14 lutego, 
 • 2 maja, 
 • 21 maja, 
 • 28 lipca. 

Oczywiście walentynkami możemy cieszyć się tylko raz. Data to niezmiennie, co roku 14 lutego. To właśnie wtedy zakochani wybierają się na romantyczne randki, wręczają sobie urocze upominki i obdarzają się najczulszą miłością. 

walentynki. róże na walentynki
Kwiaty to znakomity pomysł na walentynki. Z pewnością Twoja druga połówka je pokocha!

Nie zapominajmy również o tych, którzy jeszcze nie natrafili na swoją drugą połówkę lub wychodzą z założenia, że od początku są swoją całością! Dzień Singla powstał dla wszystkich tych, którzy cieszą się życiem w pojedynkę i czerpią z niego to, co najlepsze.

Co robić w walentynki? Jaki pomysł na walentynki wykorzystać?

Związki z wieloletnim stażem mogą mieć prawdziwy problem, aby wpaść na jakiś innowacyjny pomysł na walentynki. Wielu osobom nie przeszkadza to, by po raz kolejny pójść z ukochaną osobą do restauracji lub obejrzeć ckliwą komedię romantyczną w kinie. Są to uniwersalne sposoby na to, jak spędzić walentynki, które będą romantyczne i na pewno zbliżą Was do siebie. 

Chcąc jednak spędzić ze sobą czas znacznie intymniej – być może wspólnie ugotujcie coś w domu? Zrezygnujcie z korzystania z telefonów tego dnia i całkowicie skupcie się na sobie. Możecie również zadbać o wykorzystanie świec, ozdób walentynkowych lub założyć stroje na specjalne okazje. Taka randka może rozbudzić naprawdę wiele zmysłów.

Tego dnia organizowane jest całe mnóstwo wydarzeń dla par. Wspólne malowanie obrazów przy winie? Pierwsze kroki w garncarstwie? Z pewnością bez kłopotu znajdziecie coś w swoim mieście, co będzie interesujące dla dwojga!

Prezenty z okazji Walentego – znajdź idealny prezent walentynkowy

Jaki prezent na walentynki dla niego? Jaki prezent na walentynki dla niej? Te pytania pojawiają się niezwykle często. Moim zdaniem, nie należy nad tym rozmyślać zbyt długo. Fajnie, jeśli możemy kupić coś mniej oklepanego niż kartka lub pluszak – spersonalizowane podarunki zdecydowanie są lepsze. Na wczesnym etapie związku jednak trudno, by bez kłopotu wymyślić prezent walentynkowy, który byłoby naprawdę wyjątkowy.

Sprawdź też: Najlepsze życzenia na walentynki w 2024 roku dla każdego

Jednym z najbardziej trafionych prezentów będą szczere życzenia na walentynki. Ten dzień sprzyja wyznaniom i zapewnieniom w kwestii planów na przyszłość oraz tego, co tak naprawdę czujemy. Uzewnętrznienie się z pewnością docenią zarówno kobiety, jak i mężczyźni!

Pokusić się także można o słodkości, produkty o fantazyjnych zapachach lub drobne przedmioty, których będziecie mogli używać oboje. Niezależnie czy będzie to sprzęt do kuchni, czy może coś bardziej intymnego – z pewnością taki idealny prezent nie zostanie rzucony w kąt, a będzie dobrą inwestycją!

Jakie kwiaty wręczać na walentynki? 

Święto Zakochanych kojarzy się przede wszystkim z różami. Piękne bukiety składające się z czerwonych kwiatów są marzeniem niemal każdej kobiety. Jest to przepiękny gest, który sprawia, że czujemy się kochane i warte stania w długiej kolejce do kwiaciarni 14 lutego.

walentynki. czerwone róże
Czerwone róże są symbolem miłości. Nie sposób im się oprzeć!

Świetnym wyborem są także różowe lub białe róże. Być może nie są one aż tak uroczyste i wskazujące na szaleńczą miłość, lecz z pewnością namalują piękny uśmiech na twarzy obdarowanej osoby. W każdym z tych przypadków trzeba pamiętać, że liczba kwiatów powinna być nieparzysta!

A jakie kwiaty oprócz róż sprawdzą się jako walentynkowe prezenty? Mogą to być:

 • tulipany,
 • goździki,
 • lilie,
 • frezje,
 • irysy.

Jak zorganizować walentynki dla dzieci?

Kiedy dorośli chcą mieć trochę czasu dla siebie – dzieci powinny mieć jakieś zajęcie! Poniższe porady sprawdzą się, jeśli opiekujesz się czyimiś pociechami, chcesz przedstawić dziecku, o co chodzi w walentynkach lub spędzić z nim wystarczająco dużo kreatywnego czasu, by wcześnie poszło spać!

Zdecydowanie najciekawszymi, wymagającymi zadaniami będzie robienie wspólnie z pociechą kartek walentynkowych. Wykorzystać w tym celu można całe mnóstwo artykułów plastycznych, mazaków, markerów, tasiemek, brokatu, naklejek lub wycinków z gazet. Jest to świetny pomysł, by stworzyć samodzielne laurki z motywem serca.

walentynkowe DIY
Przygotowywanie kartek walentynkowych z dzieckiem będzie prawdziwą frajdą!

Edukacyjne wartości z pewnością będą miały gry i zabawy, które krok po kroku będą odkrywać przed dzieckiem ciekawostki związane z walentynkami. Możecie również obejrzeć jakiś film animowany lub lekką komedię romantyczną, w której pojawią się walentynkowe symbole. W taki obrazowy sposób o wiele łatwiej będzie wytłumaczyć pociesze, jak obchodzony jest 14 lutego niemal na całym świecie!

Sprawdź też: Prezent na walentynki dla niego i dla niej – co wybrać?

Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, jak w tym roku spędzasz walentynki! Czy masz jakiś ciekawy pomysł na prezent? Planujesz wręczyć komuś walentynkę? Czekasz na wyrażenie swoich uczuć z okazji walentynek? A może masz do odprawienia walentynki dla dzieci? Zapraszam, wymieńmy się przemyśleniami!

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *