1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Instrukcja jak podłączyć zmywarkę. Sprawdź sposób na montaż zmywarki w domu

Poradniki

2 lata temu

Instrukcja jak podłączyć zmywarkę. Sprawdź sposób na montaż zmywarki w domu

DIY Kuchnia
6
0
0
6
0

Podłączenie zmywarki to czynność, którą wielu może uważać za niewykonalną bez pomocy fachowca. Nic bardziej mylnego! Instalacja tego urządzenia nie zajmuje dużo czasu i nie jest skomplikowana. Zastanawiasz się jak podłączyć zmywarkę? Podpowiadamy!

Jak podłączyć zmywarkę? O czym należy pamiętać

Zmywarki to urządzenia, które znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Usprawniają proces czyszczenia naczyń i pozwalają na większe oszczędzanie wody. Zmywarka podczas jednego mycia zużywa średnio ok. 8 razy mniej wody niż człowiek podczas zmywania ręcznego. Jest to ogromna różnica pod względem wydatków. Nowsze zmywarki z klasą energetyczną A+++ zużywają znacznie mniej wody niż konkurencja z chociażby jednym plusem.

Zmywarka może być mała i bez problemu zmieścić się pod zlewozmywakiem, wolnostojąca lub do zabudowy. To od Ciebie i przestrzeni, jaką dysponujesz, zależy którą z tych opcji wybierzesz. Mikrozmywarka pod zlew polecana jest do małych kuchni i najczęściej wybierają ją osoby mieszkające same. Wolnostojące urządzenie można spotkać w wielu domach i mieszkaniach ze względu na jego łatwy montaż.

Zmywarka do zabudowy jest trudniejsza w montażu, jednak nie na tyle, żeby nie poradzić sobie z tym samemu. W zależności od tego, jaki front i jakiej formy zmywarkę wybierzesz, instalacja będzie przebiegać w nieznacznie różniący się sposób. Zmywarki pod zabudowę są coraz częściej wybierane ze względu na możliwość personalizacji frontu i opcję estetycznego ukrycia sprzętu. Takie urządzenie, w szczególności z ukrytym panelem, dobrze sprawdzi się w minimalistycznych kuchniach.

Sprawdź też: Przypalony garnek – czyszczenie. Jak wyczyścić przypalony garnek? Proste sposoby

Przed przygotowaniem narzędzi zapoznaj się z instrukcją dołączoną do urządzenia – pomoże Ci ona dobrać odpowiednie akcesoria i nakieruje jak poprawnie zamontować urządzenie. Instrukcje dołączone do zmywarek nie zawsze są na tyle dobrze przygotowane, żeby można było się na nich w pełni polegać. Dodatkowo często nie wspominają o niebezpieczeństwach związanych z nieodpowiednim przygotowaniem urządzenia.

Ponadto niektóre firmy wymagają zainstalowania zmywarki przez fachowca, aby sprzęt mógł podlegać pod gwarancję – nie na rękę jest im przyjmowanie do naprawy zmywarki, która została uszkodzona przez nieodpowiedni montaż. Przejrzyj dokładnie dokumenty znajdujące się w zmywarce i upewnij się, że nie ma tam dokumentu wymagającego pieczątki i podpisu fachowca.

Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy zmywarka nie jest uszkodzona lub zniekształcona oraz, czy wszystkie ważne elementy są na swoim miejscu i niczego nie brakuje. Ewentualne braki lub zniszczenia należy niezwłocznie zgłosić do firmy, od której zmywarka została zamówiona.

Dobrze mieć na uwadze temperaturę wody, do jakiej podłącza się zmywarkę – niektóre mają wejście na ciepłą wodę, ale większość sprzętów pozostaje tylko przy zimnej. W takim przypadku podgrzewana jest ona za pomocą energii elektrycznej. Zimną wodę w zmywarce podgrzewa specjalna grzałka, dlatego tak ważna jest jej ochrona przed kamieniem i to, czy nie podłączymy zmywarki do ciepłej wody.

Warto też pamiętać o prawidłowym ustawieniu urządzenia. Zmywarka postawiona tuż przy kuchence lub piekarniku może psuć się znacznie szybciej ze względu na wysokie temperatury wywoływane przez inne urządzenia. Nieodpowiednie dopasowanie nóżek zmywarki do podłoża może skutkować wyciekaniem wody i niedomykaniem się drzwiczek.

Jeśli zmywarka wcześniej nie znajdowała się w Twojej kuchni, dowiedz się jakie zawory będą najlepsze do instalacji urządzenia. Wąż odpływowy możesz podłączyć do syfonu zlewozmywakowego ze specjalnym wyjściem przeznaczonym do zmywarki.

Montaż zmywarki a ciśnienie i jakość wody

Czy jakość wody wpływa na pracę zmywarki? Jakie ciśnienie jest potrzebne, żeby urządzenie dobrze zmywało naczynia? Praca zmywarki nie polega tylko polewaniu czyszczonych elementów wodą. Urządzenie nie będzie dobrze i długo funkcjonować, jeśli nie zadbamy o jego grzałkę i pompę. Znajomość jakości wody pozwoli na dopasowanie odpowiednich detergentów do pielęgnacji elementów zmywarki i zapobiegnie powstawaniu kamienia.

Przede wszystkim najważniejsze jest sprawdzenie jakiego ciśnienia wody wymaga Twoje urządzenie. Ta informacja powinna być podana w instrukcji lub innym dokumencie znajdującym się przy zmywarce. Podane w barach ciśnienie w zmywarce zwykle waha się między 0,1 MPa a 1 MPa. Woda podłączona do zmywarki i używana do mycia naczyń nie powinna być twarda, a w tym zdatna do picia. Co, jeśli Woda jest zbyt twarda? Temat twardości wody rozwiniemy niżej, jako że jest to rzecz względnie łatwa do kontrolowania.

zmywarka pełna naczyń i sztućców
Samodzielne podłączenie zmywarki jest łatwiejsze niż myślisz

Podłączenie zmywarki – instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem instalowania zmywarki pamiętaj o tym, że zmywarka do zabudowy i zmywarka wolnostojąca różnią się od siebie montażem. Nie są to duże różnice, jednak dość ważne. Zmywarka do zabudowy wymaga dodatkowo zamontowania frontu. Gniazdo oraz zawór i syfon powinny znajdować się w niewielkiej odległości od zmywarki, a nie tuż za nią.

 1. Przygotuj miejsce na zmywarkę oraz rozpakuj urządzenie.
 1. Będziesz potrzebować zaworu doprowadzającego wodę i syfonu odprowadzającego. Rury dołączone do zmywarki podłącz do obydwu miejsc – odróżnisz je dzięki oznaczeniom na pralce. Kabel zasilający umieść w uziemionym gniazdku. Standardowe węże mają średnio od 120 do 150 centymetrów, jednak jeśli potrzebujesz dłuższych, to nie powinno być problemu z zakupem ich w sklepach z urządzeniami RTV i AGD.
 1. Po podłączeniu przewodów upewnij się, że są zamontowane w odpowiedni sposób. Przed wsunięciem zmywarki we wnękę ustaw wysokość nóżek. Ważne jest, żeby stała ona równo, w przeciwnym razie drzwiczki mogą się nie domykać, a w rezultacie woda będzie wyciekać na podłogę.
 1. W wyposażeniu urządzenia powinny znajdować się listwy ochronne i, w przypadku zmywarki do zabudowy, folia chroniąca blat przed parą wodną. Zamontuj je w miejscach podanych przez producenta. Jeśli wszystko jest na swoim miejscu, możesz przejść do wsuwania zmywarki w jej docelowe miejsce.
 1. Teraz sprawdź twardość wody – do zestawu powinien być dołączony test paskowy. W zależności od wyniku przygotuj się na dodanie soli do zmywarki. Testy mają pięć zielonych kwadratów narysowanych po jednej stronie. Jeśli więcej niż jeden kwadrat po włożeniu do wody zmieni kolor na czerwony, zaleca się użycie soli.
 1. Zmień ustawienia twardości wody w zmywarce – oprócz ręcznego ustawienia pokrętła w bębnie zmywarki musisz zmienić zapotrzebowanie na sól na wyświetlaczu – w każdej zmywarce sposób na ustawienie tej funkcji może być inny, dlatego zajrzyj do instrukcji.
 1. Wsyp 1 kilogram soli i zalej go jednym litrem wody do przeznaczonego na to otworu w środku zmywarki. Użyj lejka – rozsypana sól może prowadzić do korozji wnętrza urządzenia. Następnie wlej do pojemnika po wewnętrznej stronie drzwiczek nabłyszczacz. Pamiętaj o tym, żeby nie wlać płynu do nabłyszczania do tego samego otworu co sól.
 1. Jeśli Twoja zmywarka przeznaczona jest do zabudowy, teraz jest dobry moment, żeby przymocować jej front. W instrukcji zmywarki powinna znajdować się plansza, która wyznaczy miejsca mocowania łączników.
 1. W miejscach oznaczonych strzałką lub innym znacznikiem narysuj kropkę – później w tym miejscu będą znajdować się łączniki i rolki. Po zaznaczeniu wszystkich miejsc chwyć wkrętarkę z dołączonymi do zestawu mocowaniami, rolkami i wkrętami oraz przykręć je zgodnie z szablonem.
 1. Kiedy elementy są stabilnie przymocowane, możesz wsunąć front zmywarki w jej przód, wsadzając rolki w przeznaczone na nie otwory. Następnie przymocuj front do reszty urządzenia.

Zmywarka przeznaczona do zamontowania pod zlewozmywakiem ma zwykle 45 centymetrów szerokości. Jeśli posiadasz dwukomorowy zlew o szerokości co najmniej 80 centymetrów, możesz go zamienić na jednokomorowy, a resztę przestrzeni zapełnić zmywarką. W przypadku takiej zmiany konieczna jest wymiana blatu. Montaż wygląda tak samo, jak w przypadku zmywarki wolnostojącej czy takiej w zabudowie.

Jak kontrolować twardość wody?

Jak już wspomnieliśmy, do prawidłowego funkcjonowania zmywarki potrzebna będzie woda o odpowiedniej twardości. Test twardości wody można wykonać w domu, za pomocą paska reagującego na zawarte w płynie składniki. Koszt zestawu kilku takich testów to ok. 10 złotych. Nie zaleca się ignorowania tego etapu ze względu na ewentualne skutki wywoływane nieodpowiednią pielęgnacją zmywarki.

Sprawdź też: Czym wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra krok po kroku

Zbyt twarda woda to taka, która zawiera w sobie zbyt wiele jonów magnezu i wapnia. Nieprawidłowa pielęgnacja urządzenia może prowadzić do powstawania jasnego, kamiennego osadu na naczyniach. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu nalotu, zaopatrz się w sól do zmywarek – zmiękczy ona wodę używaną do mycia naczyń.

Istnieje jednak niebezpieczeństwo powstania kamienia na grzałce zmywarki. Aby temu zapobiec warto odkamieniać urządzenie średnio raz na dwa miesiące. Niestosowanie odkamieniacza może prowadzić do usterek grzałki, a w rezultacie do poważnych uszkodzeń całego urządzenia.

Najczęstsze problemy przy instalacji zmywarki

Częstym problemem przy samodzielnym (i nie tylko) montowaniu zmywarki jest cieknąca woda. Dzieje się tak zazwyczaj przez nieumiejętne podłączenie węża do zaworu lub jego nieszczelność.

Kolejnym problemem może być nieodpowiednia długość węży odprowadzania i doprowadzania wody. Może zdarzyć się tak, że będziesz na szybko jechać do pobliskiego sklepu w poszukiwaniu dłuższego węża, bo ten wmontowany w zmywarkę jest po prostu za krótki, dlatego warto wcześniej zapoznać się z parametrami elementów urządzenia.

Co, jeśli zmywarka mimo odpowiedniego podłączenia nie reaguje? Spróbuj wyłączyć ją i włączyć ponownie – urządzenie powinno mieć przełącznik on and off – jeśli to nie pomoże, odłącz urządzenie całkowicie od prądu i włącz ponownie. W przypadku kiedy nawet to rozwiązanie nie pomoże, koniecznie skontaktuj się z serwisem.

Montaż zmywarki nie zawsze wymaga pomocy fachowca. Warto pamiętać o postępowaniu zgodnie z instrukcją załączoną do urządzenia i niemodyfikowaniu węży czy złączek bez wcześniejszego upewnienia się, że nie zaburzy to pracy zmywarki. Zamontujesz samodzielnie zmywarkę? Koniecznie daj nam znać w komentarzu.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.